PaperModels.pl

Pełna wersja: WYBÓR MATY
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam wszystkich.
Potrzebuję pomocy w wyborze maty do wycinania, do tej pory pracuje na tekturce 2mm a obczytałem się o zaletach mat marki olfa, że niby cuda można z jej pomocą zrobic. Czy to prawda że efekty prac będą bardziej zadowalające jeśli do wycinania użyję takiej maty, a jeżeli tak to jakiej?
Znalazłem na allegro kilka takich propozycji w cenie od 30 do nawet 200PLN w zależności od wielkości i typu. Rozmiar jaki potrzebuję to max. 50cm/40 dodam że nie mam zbyt wiele środków na jej zakup. Czy warto kupic np matę w rozmiarze 470/320 MARKI OLFA za około 40 PLN? Czy może jak cos to raczej wysupłac te 200 PLN. Jaka jest miedzy nimi różnica?
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
Kup sobie matę CM A4 lub A4 (biały nadruk), lub nieco tańsza RM-IC-C (żółty nadruk) - ta jest chyba tylko w rozmiarze A3. CM ma grubość 2mm, RM-IC-C 1,6mm i jest trochę twardsza. Osobiście polecam CM - jakoś lepiej po niej ostrze się prowadzi, ale może to złudzenie jedynie... Inne są przystosowane do ciężkich zastosowań niemodelarskich i są nam ich właściwości zwyczajnie zbędne i nie warto wywalać na to kasy.

CM

RM-IC-C
Siemanos.

Dodam tylko, że do cięcia skalpelami ołówkowymi (AK-1, AK-3 oraz AK-4) nadaje się jedynie mata CM. Do tego typu noży została stworzona. Mata RM służy do innych celów, stąd różnice  w cenie.

Także Kolego zakupuj matę serii CM o wystarczającym Tobie wymiarze, w dowolnym sklepie modelarskim. Ostatnio widziałem CM-kę A4 w Casto po coś koło 20 czy 30 złociszy, dokładnie nie pamiętam, ale cena przystępna.
Też kiedys miałem dylemat jaką matę kupić sprawdzałem na allegro i w sklepach modelarskich, takie maty uznane za modelarskie oscylowały w kwotach zbliżonych do 50 złotych za format A4 chcąc zaoszczędzić za namową dziewczyny poszedłem do sklepu dla plastyków i kupiłem matę do prac technicznych w formacie A4 za 17 złotych, używam jej już prawie 2 lata i jestem bardzo zadowolony. Nie wiem czy jest jakiś istotny powód dla którego trzeba przepłacać Olfie drugie tyle.
Nadmienie ze w takim sklepie za 40-50 złotych można mieć już bardzo duże matki w rozmiarach wiekszych od A4

Pozdrawiam Damian
Siemanos.

Hans - oczywiście warto. Różnicę dostrzeżesz tuż po użyciu maty Olfa. Obecnie mata CM-A4 kosztuje ok 33 zł, więc to nie jest majątek. Pierwszą matę CM jaką w życiu kupiłem była mata jeszcze w kolorze piaskowym (pewnie niewielu z Was pamięta maty w takim kolorze) zakupiona na początku lat 90-tych w sklepie dla plastyków w 3-mieście, bodajże na Uphagena Smile ... służy mi w pracy do dziś !!!
Wiesz, to jest tak jak z samochodami .... mata Olfa to taki Mercedes wśród mat ... ale Maluchem również można jeździć przez 20 lat.
Nie wypowiadam się czy Ofly jest lepsza bo nigdy jej nie miałem pod skalpelem, poleciłem tanią alternatywę ponieważ DUUUZYBONK47 nadmienił że cena ma znaczenie, a jak wiadomo zaoszczędzone pieniądze można wydać na fajny model  :mrgreen:

Witam.
Dzięki wszystkim za informacje i doradztwo. widzę że mogę zawsze liczyc na kolegów po fachu.
W moim mieście z tego co wiem jest kilka sklepików dla plastyków i pewnie tam znalazłbym taką matę i w lepszej cenie ale niestety nie mam dosłownie kiedy jechać i zorientować się, latam z pracy do pracy i nocki odsypiam w domu chociaż syn nie zawsze pozwala. Dobrze że w pracy mam czas na klejenie bo w domu raczej nie a chcica mnie taka ostatnio dopadła że tylko przeglądam całą kolekcję , "który następny". Raczej zdecyduję się na Olfę z allegro bo tak będzie szybciej znalazłem już taką CM-kę za 52 PLN z przesyłką, w tym tygodniu wypłata to jakoś zdzierżę temat. W kazdym razie jeszcze raz wielkie dzięki za szybki i fachowy odzew.
Pozdrawiam DUUUZYBONK.
Witam ponownie fachowców.
Temat powraca jak bumerang. Zakupiłem (jak mi sie wydawało) mate CM, tak było w aukcji, dostałem RM. Moje pytanie: Czy walczyc z chłopem i odsyłac to do niego, mnożyc koszty itp. czy może zakupić jakieś nożyki które bedą dobrze grały z tą RM-ką, a jak coś to jakie? Do tej pory używam nożyka firmy ???  zakupionego w jakiejś castoramie , niezłej jakości nawet, porządna obudowa, metalowa szyna. Przymieżam się do jakiegoś większego przedsięwziecia i nie chciałbym żeby trudności z odpowiednimi narzędziami mnie hamowały.
Pozdrawiam całą brać modelarską.
P.S.
Byłem wczoraj w Lublinie Kroolo szkoda że sie nie skumaliśmy jakoś.
sorki za ortografię
Między CM, a RM występuje różnica cenowa, więc trochę nie w porządku Cię potraktował sprzedawca. Jak już coś masz zmieniać i kupować to kup AK-3 - najbardziej uniwersalny i całkiem wygodny. Dostępność (i cena) ostrzy na wymianę też całkiem dobra.

PS: ano szkoda że nie dałeś cynka ;-)
Jak wielka jest mata bo jeśli masz A4 to jak najbardziej walczyć, CM-A4 kosztuje 32zł, a A3 - 48zł, natomiast RM - 38zł, takie ceny są np w sklepie orlika.
Mam RM-kę formatu A-3 zapłaciłem 38 PLN.
Facet odpisał że dośle mi nóż AK-1, to chyba miło z jego strony? Może jakoś dam radę pokroic RM-kę tym nożem, jak myślicie?
Ogólnie mata się nadaje, tylko trzeba uważać by mocno na niej nie ciąć.
Generalnie to nic nie daje Wink, jedynie przyjemniej się na niej pracuje. Ostrza noża czy skalpela mniej się tępią.
I biurka nie potniesz :mil11:
Tylko nie kupuj na allegro, bo tam często się mylą Big Grin
Ja raz kupiłem też kilka rzeczy Olfy i mi przysłali inne Tongue Problemów nie było, ale czas się wydłużał.
Polecam jakieś sklepy internetowe modelarskie, tam możesz uzyskać rabaty i wyjdzie taniej.
Zależy do sprzedawcy. Kupowałem swego czasu u człowieka, który w swoim asortymencie miał szeroki wybór narzędzi olfy i tylko ich i nie było najmniejszych problemów.
Kupuj u dudusia Smile nie dosyć że bezpiecznie to jeszcze z rabatem Smile

Albo taką matę można kupić w Empiku Smile
[Obrazek: 402145_2129904627006_1050773821_n.jpg]
Sam kupiłem matę firmy....Tchibo (tak tak - ta firma od kawy) - sprawdza się bardzo dobrze - a cena to coś kolo 35 pln

A wygląda to tak:
[Obrazek: .jpg]

A off-topowo - ciekawa alternatywa dla cyrkli Olfy Smile:
https://www.tchibo.pl/wycinarka-do-kol-p400046822.html
Offtopowo odpowiem Big Grin
Zobacz jakie średnice możesz tym wycinać i jak ich dużo masz w modelach. Czasami Olfa jest za duża Sad
Ja natomiast natknąłem się na mate Ravell-a . Za A4 zapłaciłem 6 euro ( jakieś 24 złocisze) Używam od tygodnia , jak narazie bez zastrzeżeń .
A ja nabyłem dzisiaj taką matę z firmy Leniar.
http://leniar.pl/shop,product,Mata_do_ci...a,155.html
Zapłaciłem w sklepie 33 zł.
Na zdjęciu wygląda na mocno .... gibką. Mam matę A3 Olfy i tak bardzo się nie zgina Smile Swoją drogą stoję przed koniecznością zakupu maty A4, bo A3 jest do zdjęć (jest tak piękna, że szkoda niszczyć) a mniejsze już mi się zniszczyły, ale nie mogę znaleźć sklepu który sprzedawałby i maty, i jakieś proste modele dla początkujących od Hala.
(20-04-2015, 09:26)Tap-Chan link napisał(a): [ -> ]Na zdjęciu wygląda na mocno .... gibką. Mam matę A3 Olfy i tak bardzo się nie zgina Smile Swoją drogą stoję przed koniecznością zakupu maty A4, bo A3 jest do zdjęć (jest tak piękna, że szkoda niszczyć) a mniejsze już mi się zniszczyły, ale nie mogę znaleźć sklepu który sprzedawałby i maty, i jakieś proste modele dla początkujących od Hala.

A jest coś takiego jak prosty model od Hala dla początkujących? Mi się Hal zawsze kojarzy z dobrą sklejalnością i dużą liczbą drobnych szczegółów, które raczej wykluczają początkujących modelarzy, ale może się mylę. Ja swoją pierwszą matę kupiłem jakiś czas temu w sklepie dla plastyków 18 zł za A4, na początek wystarczy. Sklep WAK proponuje całkiem ciekawe modele dla początkujących. Właśnie kupiłem jedną partię na zajęcia w Naszym Klubie dla dzieciaków. Zobaczymy czy się sprawdzą.
Stron: 1 2