PaperModels.pl

Pełna wersja: [Technika wykonania] Podstawka pod kolejkę w skali H0
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam Wink

Podczas sklejania Forda nabrałem ochoty na pocięcie czegoś kolejkowego w skali H0. Według mnie model taki powinien stać na torach, jakżeby nie inaczej? Sklejanie więc rozpocząłem od... podstawki ;D. Jako baza posłużyła mi tektura 1mm, następnie w miejscu torowiska nakleiłem jeszcze 2 warstwy tektury tak aby, zgodnie z moimi obliczeniami, podtorze miało odpowiednią wysokość(30-40cm).

[Obrazek: th_IMG_6634.jpg]

Następnie pomalowałem pierwszym lepszym zielonym (pactra A32) ten kawałek na którym będzie sadzona trawa i przykleiłem tory.

[Obrazek: th_IMG_6637.jpg] [Obrazek: th_IMG_6636.jpg]

Kolejnym krokiem było przyklejenie podsypki, którą zakupiłem na allegro. (małą uwaga - warto pomalować kolorem czarnym/brązowym ten fragment na którym będzie kładziona podsypka). Szuter kleiłem na klej CR rozcieńczony wodą.

[Obrazek: th_IMG_6638.jpg]

Miejsca na których miała rosnąc trawa posmarowałem klejem (tym samym co do podsypki), a następnie przykleiłem trawkę modelarską (elektrostatyczna od fallera). Trawę kleimy następująco: na warstwę kleju szczyptami sypiemy trawę, jak już się jej sporo usypie od spodniej strony podstawki stukamy (np ołówkiem) w miejscu, które obsypaliśmy. Dzięki takiej operacji trawa ustawia się pionowo i wygląda jak naturalna. Nadmiar można zebrać i wykorzystać ponownie. Miejscami na kroplę kleju przyklejam trawę na szutrze i między podkładami. Dodatkowo ze zmielonej gąbki (np zmywak kuchenny) odpowiednio pomalowanej wykonałem imitację innych roślinek.

[Obrazek: th_IMG_6647.jpg] [Obrazek: th_IMG_6646.jpg] [Obrazek: th_IMG_6640.jpg]

Tak zrobiony tor jest już prawie gotowy, jednak coś tu nie pasuje... Nie widziałem żeby zarośnięty tor miał tak czystą podsypkę, no i szyny się zbytnio błyszczą... Nie dawało mi to spokoju więc wpadłem na pomysł - poszły w ruch sproszkowane suche pastele. Na szyny nałożyłem packę utworzoną ze zmieszanej pasteli z lakierem glosscote humbrola (później na pewnym forum kolejowym znalazłem sposób na patynowanie szyn, który wypróbuje następnym razem - umieszczenie szyn w paście utworzonej z proszku do prania zmieszanego z odrobiną wody).


[Obrazek: th_IMG_6664.jpg] [Obrazek: th_IMG_6659.jpg] [Obrazek: th_IMG_6658.jpg]

Na koniec przy torze postawiłem wskaźnik, tzw sierżanta. (na zdjęciach jeszcze przymierzony na sucho)

[Obrazek: th_IMG_6669.jpg] [Obrazek: th_IMG_6667.jpg] [Obrazek: th_IMG_6665.jpg] [Obrazek: th_IMG_6663.jpg] [Obrazek: th_IMG_6662.jpg] [Obrazek: th_IMG_6661.jpg] [Obrazek: th_IMG_6660.jpg]


Teraz nic innego mi nie pozostało jak skleić do tego parowozik, a mianowicie Tkt48  ;D



A ta trawka to sama ,,wstaje"po posypaniu na klej?
Sypiemy trawę (sporo) na warstwę kleju, a następnie stawiamy stukając czymś w podstawkę od spodu. Nadmiar można usunąć odwracając podstawkę do góry nogami, ewentualnie po wyschnięciu kleju przeczesując trawę pędzlem.

Póki co metoda sadzenia sprawdzona na trawie w miarę krótkiej (3mm). Zakupiłem trawę wyższą, 6mm i sprawdzę jak ona reaguje na taka metodę sadzenia.
Zostawiłem podstawkę bez należytej opieki i mi trochę zarosła...  :-P

[Obrazek: th_IMG_6721.jpg] [Obrazek: th_IMG_6717.jpg] [Obrazek: th_IMG_6706.jpg] [Obrazek: th_IMG_6705.jpg] [Obrazek: th_IMG_6704.jpg] [Obrazek: th_IMG_6703.jpg] [Obrazek: th_IMG_6702.jpg] [Obrazek: th_IMG_6701.jpg]

Wysoka trawę zrobiłem z posypki modelarskiej firmy Polak o długości 6mm. Inne zielsko to mech znaleziony koło domu. Sadzone na klej CR

Pozdrawiam
Całkiem zacnie!Smile

A tu więcej różnych porad jeśli chodzi o kolejowe klimaty
http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php...odelarskie

Co prawda są to typowe recepty dla miłośników modeli kolejowych plastikowych ale myślę że wiele z nich można zastosować do modeli kartonowych.
Cześć. Fajnie, że komuś się przydaje to co tutaj napisałem Wink. Co do pasteli to przy podstawce korzystałem z suchych pasteli koh-i-noor, kupiłem 2 czy 3 odcienie w sklepie plastycznym, teraz nie pamiętam już numerów. Każdy rdzawo pomarańczowy powinien być dobry :mrgreen:. Ostatnio też widziałem takie pastele na sztuki w Empiku można dokładnie "obmacać i spróbować" Smile. Niedawno zakupiłem większy zestaw pasteli z myślą, że przydadzą się do brudzenia teraz czekają aż je przetestuję. Tak wygląda pudełko i zawartość:
[Obrazek: th_IMG_6903.jpg]