PaperModels.pl

Pełna wersja: Wyoblanie- jak uniknąć marszczenia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Mam takie pytanie, jak zapobiec marszczeniu się kartonu na brzegach podczas wyoblania?
Polecam wodę lub rozwarstwienie . Działa rewelacyjnie  na nowym kartonie jak i  wiekowym .
Wode po całości czy same brzegi? rozwarstwiania nie lubieBig Grin
Jeszcze jedno techniczne pytanie:
[Obrazek: c587dab17148d0a0.jpg]

Załóżmy że chciałbym leciutko wyoblić ten pierwszy segment czyli na płasko właściwie lekko zakrzywiony prostokąt (tak w uproszczeniu). Jakie ruchy musze wykonywać? Wiem że przy elemenentach okrągłych i owalnych wykonuje się ruchy spiralne, a przy takim elemencie?

*fotka na szybko wyciągnięta z jakiejś relacji, mam nadzieje że autor się nie obrazi
Kurcze nie zastanawiałem się nigdy jakimi ruchami  wyoblam  element. Po prostu mi wychodzi na mokro .Nanoszę wodę  pędzelkiem w to miejsce które chce żeby było podatne i tyle . No i sprzęt dobieram sobie taki żeby był obły. Np łyżeczka  kulki dospawane do pręcika.Złotej metody nie znam  każdy wrabia ja sobie samemu . Sporo prób . Odrysuj sobie element i potrenuj .
To może inaczej, jakie prawdopodobnie wykonywał byś ruchy żeby leciutko wyoblić ten segment? Pytam bo w sumie jakoś tak siedzę i niebardzo mam pomysł (w przypadku elementu owalnego ruch jest dość logiczny)
Wyoblam zataczając okręgi końcem np skalpela czy pędzelka.
Czyli rozumiem że mam w przypadku takie elementu wykonywać ruchy takie jak zaznaczone na zielono?
[Obrazek: Beznazwy1-1.jpg]
Tak, tylko z o wiele większą gęstością, zresztą zaczniesz robić to załapiesz 8)
Co do gęstości to wiem, poprostu wolałem się upewnić żeby potem nie wyszedł mi kwadratowy samolotSmile

Dzięki i pozdrawiamSmile
Ja jak bym miał wyoblać taki element to był raczej zastosował ruchy wzdłuż dłuższej krawędzi części Wink.
Przy krawędziach natarcia warto jest od wewnątrz pocienić papier np papierem ściernym, potem delikatnie Woda lub BCG.  Wszystko metodą prób i błędów Smile. Do samego wyoblania (tłoczenia) najlepsza jest końcówka nożyka olfa lub ja też często korzystam z końcówek pędzli. 

Pamiętaj! - niezwykle ważne jest na jakim podłożu wyoblasz. Proponuję wybrać się do papierniczego i zakupić gumkę do mazania jak największą. Można stosować wewnętrzną stronę dłoni lub miękki gruby karton (podpiwek). Jednak w/g mnie najlepsze efekty się uzyskuje na gumce do mazania.

Ja korzystam z takich: 
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSubwwFFxXsSg1qC5q87O2...F0SgmXI4m5]
na razie nie spotkałem lepszych.
Gumkę mam już próbowałem to i owoTongue Słyszałem że można jescze używać podkładki pod myszkę a do samego wyoblania bardzo wygodnie szło mi to stalową kulką z łożyska.
  Do wiekszych powierzchni dobrze jest mieć gumę o znacznie większych rozmiarach od myszki. A do wyciskania użwyać można łyżeczki do herbaty, lub łyżki stołowej...