PaperModels.pl

Pełna wersja: Kształtowanie i sklejanie długich luf
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Nie wiem czy ten temat był wałkowany (nie znalazłem nic), ale postanowiłem podzielić się pewną techniką, która jest bardzo pomocna przy tworzeniu długich luf (a la Panther, Tiger, Jagdpanther)
Otóż obecnie wałkuję temat Panzera IV z GPM. Pierwsza próba sklejenia lufy w sposób klasyczny czyli "na sucho" i z wykorzystaniem wklejki zakończyła się tak:
[Obrazek: c956d6c0e36e065am.jpg] [Obrazek: 4fe81e97fbff1ec1m.jpg] [Obrazek: be867f3a6e90cfc0m.jpg]

Podsumowując - papier się pozaginał i powycierał od długiego memłania - ten GPMowski papier jest zresztą wyjątkowo pancerny. Szew też pozostawia wiele do życzenia.
Mocno niezadowolony z wyniku postanowiłem poszukać nowych metod. Tak więc drukareczka w ruch i ...
Moja receptura ("na mokro" i na styk) wygląda tak:
1. Wycinając element lufy krawędzie styku wycinamy koniecznie od linijki nożykiem (wtedy krawędzie będą do siebie idealnie pasowały)
2. Retuszuję krawędzie
3. Nakładam od strony niezadrukowanej klej BCG i po paru sekundach kiedy już papier jest miękki zaczynam go kształtować za pomocą rączki od pędzelka (w tym przypadku lufa ma kształt stożkowaty więc idealnie się nadaje). Trzeba uważać, żeby nie pobrudzić druku klejem bo na tym etapie jest w stanie ciekłym Smile

[Obrazek: 9426008a46e0e8dcm.jpg]

4. Docelowo zanim klej wyschnie należy tak ukształtować stożek, żeby szew się samoistnie zamykał
5. Wlewam do środka lufy sporą ilość butaprenu i rozprowadzam go od środka po całej krawędzi szwu wspomnianą końcówką pędzelka. Nadmiar kleju który wypłynie na zewnątrz usuwam.

[Obrazek: fcda3231915782c4m.jpg]

6. Chwilę dociskam, żeby wszystko się zeszło jak należy

I to wszystko - cały zabieg trwa góra 10 minut.

W moim przypadku efekt jest taki (drukowałem na tym samym GPM'owskim papierze którego nadmiar mi pozostał po innym modelu):
[Obrazek: a648ad430935a35fm.jpg] [Obrazek: 27c46091ae606822m.jpg]