PaperModels.pl

Pełna wersja: Opony pierwszych samolotów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Jako, że robię kolejnego szmaciaka i jestem na etapie kół to nasunęła mi się myśl z gatunku dochodzenia prawdy historycznej.
Chodzi o kolor gumy stosowanej na opony w czasach około pierwszowojennych. Kiedyś już słyszałem, że opony nie były czarne bo barwnik czarny wprowadzono dopiero później. Przeglądając zdjęcia ówczesnych samolotów często trudno określić odcień - raczej są jasne. Ale już wykonane modele czy repliki muzealne lub wręcz eksponaty muzealne mają różnie - czasem szare częściej czarne.
Próbowałem coś na szybko znaleźć w sieci ale albo mało informacji, albo nie na temat, albo źle zadałem pytanie Googlowi (?)

Czy ktoś mógłby mnie oświecić i naprowadzić na jakiś trop w Internecie, lub wręcz wyjaśnić sprawę  techniczną produkcji gumy (kauczuku) i jej kolorów?

Pozdrawiam
Gdzieś do roku 1920 opony były jasnoszare, bo nie dodawano sadzy.
To może troszkę pomoże: http://www.konradus.com/forum/read.php?f...387c1a8741

Tutaj jest jeszcze informacja, że firma Goodrich zaczęła dodawać sadzę już w 1910:
"włączenie sadzy do mieszanek gumy, czego efektem była zmiana koloru opon z beżowego na kolor czarny (1910)"
Na fotkach z tamtych czasów można zauważyć, że czarne to te opony na pewno nie są. Więcej informacji z pewnością znajduje się w necie.