PaperModels.pl

Pełna wersja: Książka o polskim lotnictwie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie,

Jastrząb powoli zmierza do zakończenia, a idea od której zaczęła się moja przygoda z modelarstwem pozostaje niezmienna. Interesują mnie jedynie polskie maszyny z okresów okołowojennych, a moja wiedza w tym temacie ostro kuleje. Początkowo miałem ograniczyć się do samolotów jedynie polskiej konstrukcji, ale wczoraj kupiłem okazyjnie salmsona i breguet z WAKu, więc wygląda na to, że moja kolekcja powiększy się o zagraniczne latadła kupowane przez Polskę. Chciałbym zakupić jakieś kompendium wiedzy w tej dziedzinie, i póki co natrafiłem na takie tytuły:

[Obrazek: 3.jpg]

oraz

[Obrazek: 352x500.jpg] + [Obrazek: 352x500.jpg]

Czy ktoś może coś powiedzieć o powyższych książkach lub może polecić jakąś inną?
Witaj,
Tych książek nie znam ale mogę polecić kilka innych:
1. "Historia Lotnictwa w Polsce" wydawnictwa Carta Blanca - piękne zdjęcia i trochę ciekawego tekstu.
2. "Dług Honorowy" Roberta Karolewitza - wspaniały tekst i kilka ciekawych zdjęć.
3. "Polski Samolot i Barwa" Tadeusza Królikiewicza - olbrzymia ilość zdjęć i trochę tekstu.
4. "Pierwsze Samoloty Myśliwskie Lotnictwa Polskiego" Tomasza Goworka - Cztery minimonografie samolotów Albatros D.III, Ansaldo Balilla A.1, Fokker D.VII, Spad 7C1 i 13C1

Pozdrawiam
Jeśli poszukujesz informacji o polskich maszynach (danych taktyczno technicznych, historii powstania itp), to w pozycji "Polskie lotnictwo wojskowe 1918-1920" raczej tego nie znajdziesz (zapewne w kontynuacji serii "Polskie lotnictwo wojskowe 1920-1939" też nie). Z książek "technicznych" mogę polecić z czystym sercem:
- "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924" wyd. Lampart
- wspomniane wyżej "Pierwsze Samoloty Myśliwskie Lotnictwa Polskiego"
- "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939" Wydawnictwo Komunikacji i Łączności - to raczej w antykwariatach albo na allegro
- "Samoloty myśliwskie września 1939"
- "Samoloty bombowe września 1939"
W antykwariatach warto też poszukać książek z serii "Bibliteczka Skrzydlatej Polski" - w której ukazały się o ile dobrze pamiętem "Samoloty PZL", "Samoloty RWD", "Samoloty na których walczyli Polacy" (pierwsza książka z której zacząłem czerpać wiedzę o naszym lotnictwie) i jeszcze kilka innych.
Jeśli chodzi o "Polski Samolot i Barwa" Tadeusza Królikiewicza to polecam w przypadku jeśli interesuje Cie kwestia malowania, kamuflażu, oznakowania itp samolotów na których latali Polacy, bo poza tym innych informacji raczej tam nie uświadczysz.
No panowie i to jest baza danych na jaką liczyłem  PDT_Armataz_01_34  Teraz już będę wiedział co odpowiedzieć jak rodzina/partnerka będzie mnie pytać co chcę pod choinkę  :mil11:
W 2014 roku Bellona wydała książkę Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939, pana Andrzeja Morgały. Jest dostępna na przykład w księgarni historycznej.

Mam ją przed oczami i powiem, że jako księga rozpoczynająca przygodę z lotnictwem II RP to jeden z lepszych wyborów (dostępnych obecnie w księgarniach).
394 strony o samych konstrukcjach, w tym o maszynach liniowych, samolotach wykonanych w małych seriach lub wręcz jednostkowo, prototypach i projektach.
Całość jest aneksami, takimi jak systematyka oznaczeń, zestawienia ilościowe, tabelę silników, spis samolotów wraz z oznaczeniami. I oczywiście zdjęciami (choć te mogłyby być nieco lepsze) i rysunkami.

Oczywiście ta pozycja nie wyczerpuje tematu, ale coś tam porządkuje.

Co do konkretnych maszyn, warto rozglądać się za serią Wielki Leksykon Uzbrojenia, bowiem w nim prezentowane są systematycznie samoloty II RP.
Na przykład:
Samolot PWS 10,
Potez XXV,
czy też taka ciekawostka jak - Projekty i prototypy samolotów myśliwskich


pozdrawiam i miłego chłonięcia fantastycznych konstrukcji II RP

Tomek
(19-11-2015, 09:15)Tomek__ link napisał(a):W 2014 roku Bellona wydała książkę Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939, pana Andrzeja Morgały. Jest dostępna na przykład w księgarni historycznej.

Mógłbyś wstawić zdjęcia kilku przykładowych stron? Nie widziałem tej książki na oczy a nie chcę kupować kota w worku.
@ Piotr D. i bardzo dobrze, że nie chcesz kupować nieznanych książek - niestety zdążają się ... tak delikatnie mówiąc - gnioty. Na Grzbiet.pl jest sporo książek pokazanych w szczegółach - można się zorientować co do charakteru pozycji. W przypadku tej książki - zajrzyj na stronę Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939 Nie jest to mistrzowskie zaprezentowanie pozycji, ale widać co ona oferuje i dla kogo może być przydatna.