PaperModels.pl
kartonówki w europie - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Forum - zagadnienia ogólne (https://papermodels.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Różności czyli galimatjas. (https://papermodels.pl/forum-32.html)
+--- Wątek: kartonówki w europie (/thread-10152.html)



kartonówki w europie - PiotreS - 04-02-2018

Jak wygląda kwestia popularności "sklejaczy" w europie?

Mam wrażenie że My  wiedźmy prym w  ilości wydawnictw i ilości modeli



A jak jest na prawdę?


RE: kartonówki w europie - yogi - 04-02-2018

Dość mocno działają sobie również sklejacze choćby z Czech czy Niemiec, wschodni sąsiedzi również kleju nie unikają - oceniam po ruchu na ichniejszych forach.


RE: kartonówki w europie - henkos - 04-02-2018

(04-02-2018, 03:20)PiotreS napisał(a): Mam wrażenie że My  wiedźmy prym w  ilości wydawnictw i ilości modeli...

O ile chodzi o ilość wydawnictw to na pewno...


RE: kartonówki w europie - karol1985 - 04-02-2018

Na pewno Niemcy, Czesi, Słowacy, Rosjanie.
Jest chyba kilka modeli wydanych przez Włochów.


RE: kartonówki w europie - PiotreS - 04-02-2018

Sporo oglądam na youtube poradników i recenzji modelarzy i gdzie nie spojrzę to trzymają w dłoniach polskie wydawnictwa


RE: kartonówki w europie - karol1985 - 04-02-2018

Rosjanie to stan umysłu i raczej lubują się we własnych konstrukcjach.
Ich biblią ( chyba można śmiało to napisać ) jest portal only-paper.ru, który jest bazą wszelkiej maści modeli, poradników, relacji i galerii z tym pierwszym na czele.
Czesi i Słowacy w dużej mierze lubują się w konstrukcjach cywilnych i wyścigowych. Tu szczególnie takie wydawnictwa jak Spida Model i ABC.
Ja u nich szczególnie lubię modele w skali 1:100 które z roku na rok robią się coraz bardziej zaawansowane. Na plus świadczy też "wielkość" tych modeli, które można śmiał trzymać
w małym mieszkaniu. Tutaj szczególnie takie portale jak minimodel.cz ( strona aktualnie przechodzi swój renesans ) lub paper-models.sk. W przygotowaniu jest też strona minimodel.sk ( częściowo we współpracy z minimodel.cz ).
Co do Niemców to ja póki co spotkałem się tylko z mało/średnio zaawansowanymi modelami pojazdów specjalnych i cywilnych. Wiem, że mają też dorobek w świecie śródlądowym.
U włochów jest klika pozycji modeli free. Są dość szczegółowe ale ich spasowanie zostawia wiele do życzenia ( jest u nas kilka relacji, które utknęły chyba w martwym punkcie ).

Osobiście natomiast jestem zwolennikiem przeszukiwania czeliści internetu za modelami free. Nie muszą być skomplikowane. Nawet prosty model, z odrobiną własnej inwencji twórczej może wyglądać na prawdę ciekawie.


RE: kartonówki w europie - Merkava - 06-02-2018

Karol, masz może jakieś namiary na te modele śródlądówki?


RE: kartonówki w europie - karol1985 - 08-02-2018

Cześć.

Niestety.
Dziadek jak jeszcze jeździł w tamte strony, kiedyś przywiózł kilka sztuk dla mojego wujka. Ten niestety poszedł w plastik i kartonówki przepadły kiedy z kuzynem stawialiśmy pierwsze kroki w dziedzinie modelarstwa..... A wiesz jak to dzieciaki jak dorwą się do czego nowego i w dodatku fajnego nie mając o tym zielonego pojęcia :/ dziś żałuję....