PaperModels.pl
Program dla początkujących - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: Kącik projektanta oraz e-grafika. (https://papermodels.pl/forum-18.html)
+--- Wątek: Program dla początkujących (/thread-2133.html)



Program dla początkujących - maniek15 - 03-11-2012

Witam. Mam pytanie: jaki jest program do projektowania częsci? Chodzi mi o taki w którym mógłbym sobie zaprojektować siatkę taczek, drabinki, młotka na dioramkę. Chodzi mi o taki darmowy z internetu.
Tylko nie piszcie, że to trudne, bo to wiem. PDT_Armataz_01_28
Słyszałem o takich jak: CAD, COREL, SKETCH-UP, RHINO.

Pozdrawiam, dziękuję.
maniek


Odp: Program dla początkujących - redbaron - 03-11-2012

Darmowy jest blender, w sieci jest sporo tutoriali do niego, ale ja go jakoś ogarnąć nie mogę...


Odp: Program dla początkujących - Krystian - 03-11-2012

Do prostych rzeczy polecam Google Sketch-up'a. To co pisałeś można w nim dość łatwo zaprojektować, no i jest darmowy :wink:. Jakbyś miał dostęp do Corela to też jak najbardziej się nadaje (starsze wersje np.12 można kupić za "grosze").
Blender jest raczej skomplikowanym programem do opanowania.
Rhino w sumie jest chyba najlepszym wyjściem, ale minusem jest jego cena. Jak chcesz jakąś drobnicę zaprojektować dla siebie od czasu do czasu to niezbyt opłacalny (no chyba że nie masz co z kasą robić :mrgreenSmile.


Odp: Program dla początkujących - maniek15 - 04-11-2012

Dzięki Krystian PDT_Armataz_01_01
Mi nie zalezy na jakichś skąplikowanych, bo ja robie dioramkę na konkurs i potrzebne mi są taczki, wiaderko, młotek, drabinka, inne duperelki. Wszystko to w skali 1:12.

pozdrawiam, dziękuje
maniek.


Odp: Program dla początkujących - wojtus - 04-11-2012

Maniek, nie obraź się, ale jak tak czytam co chcesz zaprojektować, to doszedłem do wniosku że najprostszym programem będzie kalkulator, ołówek, linijka, cyrkiel i kawałek kartonu. Jeśli to ma być jednostkowa produkcja na dioramę to nie widzę sensu w tworzeniu tego w programie graficznym. No chyba że chcesz taczkę itd potraktować jako trening do projektowania czegoś większego, wtedy jak najbardziej ok Smile


Odp: Program dla początkujących - maniek15 - 04-11-2012

WOJTUS> tak właśnie projektowałem na bloku milimetrowym, ale poprawianie błędów i kątu pochylenia względem rzeczywistości zajmowało mi więcej niż wszystkie obliczenia, kalkulowania i rysowanie. :mil1:
(04-11-2012, 12:25)wojtus link napisał(a):Maniek, nie obraź się
Nie mam powodu Smile


Odp: Program dla początkujących - struna - 04-11-2012

Maniek a ja chciał bym zobaczyć na początek przez Ciebie ładnie sklejony model. Bo żeby zacząć projektować należy mieć jakieś doświadczenie w modelarstwie. Wtedy wiesz co i jak o grubości kartonu, tektury, jak składa się skrzyneczki itp itd. Poza tym jak Wojtuś pisze to co chcesz zrobić te kilka podstawowych narzędzi wystarczy. Komputer też jest narzędziem i nie myśl że tak ułatwi Ci bardzo pracę. Jak nie potrafisz zrobić tego ręcznie to i za pomocą komputera też tego nie zrobisz.
Wiadro możesz ściągnąć ze strony GPMu i wydrukować w odpowiedniej skali. Drabina prosta to bym nawet proponował zrobić z patyczków szaszłykowych i zapałem. No w zależności jak długa potrzebna. Młotek banalnie prosta sprawa, narysować na kartce kształt pobijaka, nakleić na tekturę i przykleić oszlifowane drewienko. Taczka no to zależy jaka potrzebna, jaki kształt. Przecież i są "samoróbki" drewniane które kosz mają kwadratowy.


Odp: Program dla początkujących - wojtus - 05-11-2012

W dziale pobieranie jest taczka projektu Astry Wink tylko w tej chwili na tel nie sprawdze jak wygląda. Na resztę weź wymiary z głowy byle by propozycje były zrównoważone. Nie trzeba nawet rysować tylko.od razu skalpel w dłoń i lecisz Smile  pozdro, W.


Odp: Program dla początkujących - maniek15 - 05-11-2012

WOJTUS< taczka ASTRY.... hmmm no jak to ma być projekt własny, to chyba mi tego nie uznają na konkursie. Dioramka będzie zatytułowana PLAC BUDOWY.
Mam już: Motyczkę, śrubokręciki, w sumie to mam też młotek
Robię: drabinke, poprawiam młotek, taczki
Będzie: skrzynia, wiaderko, jakieś inne proste narzędzia budowlane....

Tak, wiem że za słowo konkurs posypią się bicze, ale zobaczycie w Jaworznie to jeszcze pogratulujecie PDT_Armataz_01_14 PDT_Armataz_01_11 PDT_Armataz_01_24 PDT_Armataz_01_28


Odp: Program dla początkujących - dominik294 - 05-11-2012

Może coś z tej strony ci się przyda : http://www.yamaha-motor.co.jp/global/entertainment/papercraft/realistic/yzf-r1/kit/


Odp: Program dla początkujących - maniek15 - 16-12-2012

Witam. Ja wybrałem sketchUp. Teraz jak rozwinąc z niego siatki? W necie są poradniki, ale po angielsku [us] :ble: . Mam wersję 8.


Odp: Program dla początkujących - leszek06 - 17-12-2015

Witam, czy są jakieś darmowe narzędzia tego typu?


Odp: Program dla początkujących - mariusz30003 - 18-12-2015

Kreski do rozwijania prostych brył. Bądź Siatki do bardziej skomplikowanych ( wygenerowaną siatkę poprzez printscreena importujesz do poniższego gdzie obrysowujesz i skalujesz).
Inkscape jako program do grafiki wektorowej - znając geometrię narysujesz prawie wszystko.
ww sketchUp do grafiki 3D.


Odp: Program dla początkujących - PrzemekW - 19-12-2015

Jest plugin do sketchupa do rozwijania - nazywa się "unfold tool" Darmowy i działa niezawodnie ;-)
Są jeszcze inne, ale rozwijają w sposób tragiczny Undecided

Pzdr