PaperModels.pl
[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: RELACJE z budowy naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: [Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 (/thread-2213.html)

Strony: 1 2


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - darklord - 03-01-2009

Witam w kolejnej mojej relacji.

Tym razem na warsztacie wylądował Sd.Kfz.9 FAMO z wydawnictwa Angraf. W zasadzie będziemy mieli do czynienia z 2 modelami, gdyż posiadam 2 egzemplarze wycinanki(tutaj wielkie brawa i podziękowania dla sklepu Paper-Hobby) Generalnie prace odbywają się w takim trybie, że najpierw wykonuję elementy dla pierwszego pojazdu, a później wyłapując błędy zabieram się za drugi model, który jest finalnym, docelowym prezentem dla mojej drugiej połówki Smile Natomiast pomysł budowania 2 modeli pojawił się po przejrzeniu nieukończonych relacji i nieprzychylnych głosów pod adresem tego opracowania. Dlatego, jeżeli uda się ukończyć oba modele, będzie dobrze, w przeciwnym wypadku postaram się dociągnąć do końca przynajmniej jeden.

Teraz może nieco o samym modelu:
Niemiecki ciężki ciągnik półgąsienicowy Sd.Kfz. 9 FAMO
Skala: 1:25
Ilość arkuszy z elementami: 34 B4
Ilość arkuszy z instrukcją i opisem budowy: 37 B4
Stopień trudności: 5/5

Ilość arkuszy i stopień trudności mówią same za siebie: porywam się z motyką na słońce Smile Pół biedy, gdy przy takiej ilości elementów klejenie byłoby bezproblemowe, a po pierwszym starciu mogę powiedzieć, że walka będzie od pierwszego do ostatniego elementu.
Niespodzianką jest element 1aP/L i jego zaginane oklejki jedna jest wyprofilowana w prawo, natomiast druga w lewo. Na szczęście można je rozciąć i zamienić miejscami(tzn element prawy na lewo, a lewy na prawo) i jest git. O słynnym będzie "gdzie jest mój 1mm oklejek ramy???" chwilowo nie wspominam bo nie wiem co z tym zrobić. W egzemplarzu testowym obciąłem nadmiarowy kawałek 1aP/L i czekam na dalszy rozwój sytuacji. W każdym razie nie widzę klejenia tego modelu w standardzie, dlatego moje będą malowane(i tak czuję się jak barbarzyńca tnąc oryginały tych wycinanek)

Chwilowo starczy opisu i przejdźmy do tego co najważniejsze w relacji, czyli fotki:
Famo x2 i ogólny widoczek
[Obrazek: img3374nh8.th.jpg]

Detale:
[Obrazek: img3375if6.th.jpg] [Obrazek: img3377wx8.th.jpg] [Obrazek: img3378ai7.th.jpg] [Obrazek: img3381yh0.th.jpg]

Tutaj pozostawiłem nieco dłuższe oklejki, gdyż przymierzając, wyszły one nieco przykrótkie w oryginale
[Obrazek: img3384yb1.th.jpg]


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - ceva - 03-01-2009

Czuję tu jakąś lipę :roll: :razz: ( ze strony wydawniczo projektowej ) dlatego z chęcią będę kibicował zwłaszcza że tego modelu chyba jeszcze nikt w Polsce nie skleił, mogę się jednak mylić. A może jednak się nie mylę bo widać że jednak nikt tego testowo nie sklejał przed wydaniem. Poniekąd więc nie dziwię się zbytnio gestowi sprzedawcy żeby dołączyć gratis drugi egzemplarz.
A tak jeszcze z ciekawości to kto jest twórcą tego projektu?

Co by nie jeszcze nie mówić, trzymam kciuki.
Działaj! :grin:


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Piter - 03-01-2009

Mam ten model na składzie i z ciekawością będę obserwował twoją relację :wink:


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Darek - 03-01-2009

FAMO marzy mi się od dawna i miał być to mój następny model ale kiedy przyszła paczka przeraziłem się ilością cześci. No i jeszcze te opinie o niedokładnościach w opracowaniu, jak widze potwierdzone :neutral:

Ceva, model w Polsce został złożony, chyba nawet dwa :roll: ale tak jak napisał darklord, raczej nie da się go zrobić w standardzie (przynajmniej ja takiego nie widziałem) :mrgreen:

Oto link do jednego z nich:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=130463&t=129686#reply_130463

Kto wie, może Twoja relcja sprawi że i ja zacznę tego potworka i będe go kleił w przerwach z innymi modelami :mrgreen:

Tak czy inacej będe Ci kibicował i często tu zaglądał Cool

Powodzenia i pozdrawiam :wink:


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - janusz_x - 03-01-2009

Witam.

Cytat:A może jednak się nie mylę bo widać że jednak nikt tego testowo nie sklejał przed wydaniem.

Model był sklejany przed wydaniem testowo przez Kierownika. Relacje były zarówno na niebieskim jak i na czarnym forum. Niestety na niebieskim relacja jest usunięta, natomiast na czarnym jest tu.

Cytat:A tak jeszcze z ciekawości to kto jest twórcą tego projektu?

Model Famo jak również przyczepę do niego (która była zapowiadana ale według ostatnich wiadomości nie zostanie wydana - a szkoda :evil: ) zaprojektowała pani Barbara Lipińska


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Jezier - 03-01-2009

Cytat:Mam ten model na składzie i z ciekawością będę obserwował twoją relację

Ha! ja też go mam na składzie :mrgreen:
Mam nadzieję że jest miejsce w pierwszym rzędzie bo z drugiego trochę niewygodnie to cacuszko oglądać :mrgreen:

Ta relacja powinna się przydać klik


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - janusz_x - 03-01-2009

Oczywiście będę z baczną uwagą obserwował tą relację.

Dołożę jeszcze jeden link klik

Pozdrawiam


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Passer Montanus - 03-01-2009

Na stronie 6 relacji jcvandenbergha podany jest link do czeskiego forum ,gdzie można zobaczyć kompletną relację zdjęciową ze sklejania Famo - bez malowania - jak widać mimo pewnych błędów w sumie przy takim maksymalnym zdetalizowaniu modelu zrozumiałych i mogących się zdarzyć można ten model spokojnie skleić bez malowania .


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - ceva - 03-01-2009

Cytat:Model był sklejany przed wydaniem testowo przez Kierownika.
I jak przystało na surówkę został pomalowany :neutral: .

Ja jednak mam sklerozę bo widziałem jednak te relacje :roll: . Jednak jakoś mi w pamięci nie utkwiły.

Cytat:Model Famo (...) zaprojektowała pani Barbara Lipińska
Confusedhock: Kobieta Confusedhock: :?: , no tak przecież Kopernik też była kobietą :roll: :razz: :mrgreen: .
Mocny debiut, szkoda że trochę niedopracowany...


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - janusz_x - 03-01-2009

Ceva

Obiektywnie patrząc to przy obecnej sytuacji na rynku i stopniu skomplikowania modeli praktycznie nie ma takich które by nie miały błędów (pomijam milczeniem oczywiste gnioty).
Również tych z najlepszych wydawnictw.
Problemem jest tylko sposób załatwiania sprawy (przyznanie się do błędu, errata).
Nie rozumiem polityki wydawnictw, którym bardziej opłaca się "spuścić" model "dwa w cenie jednego" niż wydrukować arkusz lub dwa erraty i wysłać nabywcom.
Nie wspominam przy tym ile zyskałoby takie Wydawnictwo w oczach modelarzy.
Po niezbędnych poprawkach, na pewno przybyło by na forach modelarzy klejących Famo.
Przepraszam za offtopic autora tematu.

Pozdrawiam i trzymam mocno kciuki.


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - darklord - 03-01-2009

Jeszcze takie małe sprostowanie. Dodatkowy egzemplarz dostałem w postaci "złomu"(zapytałem się, czy nie ma dawcy organów dla mojej zakupionej wycinanki). Otrzymałem cały model, który ma uszkodzone 3 ostatnie arkusze.
Tym wpisem chciałbym zamknąć temat co wydawca/sprzedawca winien, gdyż zaczyna się znowu bicie piany :/


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Passer Montanus - 03-01-2009

Przepraszam kolego ,ale to chyba Ty wywołałeś swoim pierwszym wpisem temat pt ." Jaki ten model jest ? " Nie dziw się ,że znaleźli się ludzie ,którzy tu Ci się wpisali i nie określaj takich wypowiedzi jako " bicie piany " . Nie są to co prawda standardowe wypowiedzi w rodzaju "siadam w pierwszym rzędzie .. " ,ale są chyba związane z tematem Twojej relacji .
Informuje Cię jednak ,że po napisaniu tych słów natychmiast grzecznie siadam w budce suflera i obserwuję z wypiekami na dziobie dalsze postępy prac .


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - janusz_x - 03-01-2009

Dziekuje za wyjasnienie.
W takim razie przepraszam Cię DarkLord jak i Wydawnictwo.
Źle skojarzyłem promocję na Famo (być może były to dodawane elementy ciete laserem).

Niemniej zamieniam się we "wzrok".


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - gacek9003 - 04-01-2009

Hej Darklord :!:

Widzę żę podobny sposób sprawienia prezentu podłapałeś do mojego :mrgreen: Czekam na dalsze postępy prac nad budową tego modeliku :grin:

Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Piterski - 06-01-2009

Czekałem i się doczekałem :mrgreen:


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Echnaton - 07-01-2009

Wtrącę jeszcze od siebie, że babole w tym wydaniu są ponoć spowodowane przez niewłaściwe przeskalowanie projektu w drukarni na arkusze, o ile surówka kierownikowi wychodziła bajecznie, o tyle rama z wycinanki była o jakiś 1 mm(?) większa, niż ta w surówce. Tyle zapamiętałem z dyskursu, jaki swego czasu nt. tego modelu rozgorzał.

Osobiście kibicuję w budowie i czekam na wyniki Smile


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - darklord - 08-03-2009

Witam w kolejnym odcinku relacji(tutaj ukłon w stronę Piterskiego, co się pytał o postęp prac Wink).

Od ostatniej odsłony minęło już trochę czasu i pora pokazać postęp zakładów Famo Werke.

Szara "jedynka" wygląda obecnie tak:

[Obrazek: pict4640a.th.jpg] [Obrazek: pict4643o.th.jpg] [Obrazek: pict4644v.th.jpg] [Obrazek: pict4646.th.jpg]

Natomiast "dwójka":

[Obrazek: pict4670.th.jpg] [Obrazek: pict4667.th.jpg] [Obrazek: pict4666.th.jpg] [Obrazek: pict4664.th.jpg]

Może nie wygląda to imponująco, ale dotychczas położona została jedna warstwa farby w celu wygładzenia powierzchni i impregnacji przed późniejszym malowaniem. Co do samej wycinanki to jedynie w elemencie 1p były nieco przykrótkie oklejki. Reszta nie sprawiła większych problemów, bądź były to błędy na tyle małe, że nie zostały w pamięci na dłużej. Patrząc z perspektywy czasu i specyfiki samej konstrukcji warto zwrócić szczególną uwagę na pasowanie elementów ramy. Jako, że symetria całości będzie wynikała z ułożenia 2 równoległych elementów, przestrzegam, przed zrobieniem tego, co sam zrobiłem w "jedynce" - połączenia tych 2 elementów za pomocą zestawu elementów nr 7 bez uprzedniego sprawdzenia, czy wszystko jest ok. U mnie zakończyło się to demontażem i ponownym składaniem całości do kupy :/ Mam nadzieję, że w "dwójce" nie popełnię tego błędu.

Aktualnie zabieram się za uzupełnianie kolejnych elementów wewnątrz ramy, a później zobaczymy co dalej Wink

c.d.n.


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Jaroslav - 08-03-2009

Fuj....taki straszny hitler sie buduje a gdzieś tam w kącie nasza piękna 130-tka rdzewieje......wstyd! :roll:
Pozdroo :grin:


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Darek - 08-03-2009

Czekałem z niecierpliwością na dalszy ciąg i już zacząłem bać się że go nie będzie :???:
Ciesze się że się pomyliłem Cool


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - darklord - 09-03-2009

Cytat:Czekałem z niecierpliwością na dalszy ciąg i już zacząłem bać się że go nie będzie :???:
Ciesze się że się pomyliłem Cool

Powolutku postaram się dociągnąć oba wozy do końca. Żeby się nie nudzić, w miarę możliwości z "jedynki" postaram się zrobić wersję z dźwigiem 6 tonowym Big Grin


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - Piterski - 09-03-2009

Cichy i skromny ten Darklord, ale jak coś zrobi i pokaże to zawsze jest to wypieszczone i dopieszczone. Twoje gąski to do dziś pamiętam i trudno bym się o postępy w budowie nie dopytywał :wink:


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - janusz_x - 09-03-2009

Już trochę niecierpliwiłem sie losami relacji.

A tu niespodzianka. Całość idzie do przodu. Życzę cierpliwości, bo widać że umiejętności Ci nie brakuje.
P.S.
Może jednak wspomniałbyś o tych drobniejszych błędach, model stałby się dostępniejszy "nie tylko dla orłów".
Nie chodzi o listę żali, a konkretne fakty i jak poradziłeś sobie z nimi.
Bardzo by to pomogło "niezdecydowanym" w podjęciu decyzji.

Pozdrawiam

janusz_x


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - darklord - 11-03-2009

Cytat:P.S.
Może jednak wspomniałbyś o tych drobniejszych błędach, model stałby się dostępniejszy "nie tylko dla orłów".
Nie chodzi o listę żali, a konkretne fakty i jak poradziłeś sobie z nimi.
Bardzo by to pomogło "niezdecydowanym" w podjęciu decyzji.
Generalnie to orłem nie jestem, a model jakoś sobie buduję. Jak będzie dalej, nie wiem, jednak "jedynka" aktualnie bardzo ładnie trzyma symetrię, co jest dla mnie miłym zaskoczeniem.
Z tego co zauważyłem, wręgi dla elementów 7 były albo zbyt duże(sekcja centralna), albo zbyt małe(elementy boczne), jednak nie wiem, czy był to mój błąd, czy też opracowania.

Czas jednak na mały apdejt relacji Wink
[Obrazek: pict4675.th.jpg] [Obrazek: pict4678.th.jpg] [Obrazek: pict4680.th.jpg] [Obrazek: pict4683.th.jpg]

[Obrazek: pict4686.th.jpg] [Obrazek: pict4689.th.jpg] [Obrazek: pict4690.th.jpg]

Cudów nie ma...
...tragedii też Wink

c.d.n.


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - darklord - 17-03-2009

Kolejna aktualizacja.

Tym razem do kupy skleiłem 2 połówki ramy "dwójki". Brakuje jeszcze belki przedniej, natomiast tylna jest zamocowana "na styk" i czeka na finalną obróbkę.

[Obrazek: pict4693c.th.jpg] [Obrazek: pict4694.th.jpg] [Obrazek: pict4696.th.jpg] [Obrazek: pict4699.th.jpg]

[Obrazek: pict4702.th.jpg] [Obrazek: pict4706.th.jpg] [Obrazek: pict4708.th.jpg]

Nowych błędów opracowania nie wykryłem, gdyż jedyne co zrobiłem, to poskładałem do kupy to, co już miałem gotowe. Później zagruntowanie farbą i przeszlifowanie całości. Niespodzianek nie ma Wink

c.d.n


[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2 - darklord - 21-03-2009

Czas na cotygodniowy update:

[Obrazek: pict4711.th.jpg] [Obrazek: pict4714.th.jpg] [Obrazek: pict4716.th.jpg] [Obrazek: pict4717.th.jpg]

[Obrazek: pict4721.th.jpg] [Obrazek: pict4724.th.jpg] [Obrazek: pict4728.th.jpg] [Obrazek: pict4729.th.jpg]

Jak widać obie ramy zostały definitywnie poskładane do kupy. Następny krok to kolejne elementy wewnątrz ramy i most przedni.

c.d.n.