PaperModels.pl
[Relacja] Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: RELACJE z budowy naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: [Relacja] Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 (/thread-3768.html)

Strony: 1 2 3


[Relacja] Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 15-03-2010

Witam,chciałbym wystawić tu małą relacje z budowy mojego okrętu :oops:, oto on:
[Obrazek: th_Zdjcie0166.jpg]

Krążownik przeciwlotniczy HMS Dido.

Ehh te stare MM .

[Obrazek: th_Zdjcie0168.jpg]

Format bodajże A0.

[Obrazek: th_Zdjcie0167.jpg]
Części szkieletu i pokład główny już wycięte i podklejone na tekturkę  1mm.

[Obrazek: th_Zdjcie0169.jpg]
Szkielet  PDT_Armataz_01_08

Nie pamiętam już u kogo,ale widziałem tu na forum dość ciekawą metodę podposzycia:
[Obrazek: th_Zdjcie0170.jpg]

Trochę mnie martwi  rozwarstwianie się tych "żaluzji" ,pomalowałbym cały szkielet caponem ale
:pogoda jest dość nieprzystępna a  pomalowaniu szkieletu w domu dało by nieźle mieszkańcom do wiwatu,zwłaszcza że capon schnie koło 2-4 dni co przy 4 krotnym malowaniu zmusiło by mnie do wyprowadzenia się na kilkanaście dni.  PDT_Armataz_01_32

Ok,to na razie tyle,wszelkie porady mile widziane. :milbravo:

p.s czy capon nie spowoduje mi puszczania spoin typu budapren i typu wikol ?? Cały szkielet jest tak klejony  PDT_Armataz_01_04

[mod]Duża litera i kropki na końcu zdania też mile widziane. :wink:[/mod]


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - drakon - 15-03-2010

(15-03-2010, 04:43)predi888 link napisał(a):Trochę mnie martwi  rozwarstwianie się tych "żaluzji" ,pomalowałbym cały szkielet caponem ale
:pogoda jest dość nieprzystępna a  pomalowaniu szkieletu w domu dało by nieźle mieszkańcom do wiwatu,zwłaszcza że capon schnie koło 2-4 dni co przy 4 krotnym malowaniu zmusiło by mnie do wyprowadzenia się na kilkanaście dni.
p.s czy capon nie spowoduje mi puszczania spoin typu budapren i typu wikol ?? Cały szkielet jest tak klejony
Witam.
Fajny temat,mało jest takich ciekawych staroci klejonych.Mała rada na początek-w tytule relacji wstaw nazwę modelu,skalę i wydawnictwo a swój w podtytule ,inaczej niedługo relacja utonie gdzieś w odmętach jako nierozpoznawalna,krótko mówiąc jak ludzie nie będą wiedzieli co kleisz to mało kto tu zajrzy.Teraz na temat Caponu-masz jakiś dziwny,normalnie Capon schnie momentalnie(jest na bazie nitro) i między innymi dlatego tak śmierdzi.Druga sprawa ,trzeba było zaimpregnować wręgi po wycięciu,ale przed sklejeniem szkieletu w całość, a teraz masz rację Butapren może puścić,Wikol niekoniecznie.Spróbuj krawędzie nasączyć klejem cyjanoakrylowym.Powodzenia w dalszej pracy.
Pozdrawiam.




Odp: Moja mała relacja z budowy czyli HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 15-03-2010

Dzięki za rade,pomyliłem się co do caponu,na puszce pisze 3 godziny,ale skoro mówisz że mogą spoiny puścić to raczej zrezygnuje z caponowania.Najwyżej pomaluje cały szkielet roztworem vikolu z wodą.

p.s-  da się zmienić tytułu wątku ??


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - Ramm - 15-03-2010

Odłóż budowę kadłuba na bardziej korzystne warunki atmosferyczne np. wiosna. Środki jakie stosujesz, butapern, Capon, cyjanoakryl to najgorsze możliwe trucizny. Trujesz nie tylko siebie ale i pozostałych członków rodziny.
Moim zdaniem najlepiej gdybyś zajął się nadbudówkami.


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 15-03-2010

Też nad  tym myślałęm ale:
-z caponowania nici,a jeśli już to w tatusiowym garażu jak się poprawi pogodaPDT_Armataz_01_30
-to podposzycie co tu widzisz to kleje na vikol,
-nie stosuje cyjanopanu(narazie)
-nie bede kleił nadbudówki bo chwilowo brak funduszy na farbki do retuszu.

Podsumowując : narazie wykonuje podposzycie i mam nadzieje że je wykonam do nastepnej matki boskiej pieniężnej PDT_Armataz_01_18


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - stary - 16-03-2010

Dłubię sobie równolegle z Agassizem okręcik z MM z tego rocznika. Te modele kreślone były ręcznie i ja w moim miałem duży problem z wręgami.
Nie były symetryczne. Trochę pracy trzeba było włożyć żeby to wyprostować i doprowadzić do porządku. U Ciebie widzę ten sam problem a szczególnie jest to widoczne na wrędze W1. Jeżeli nie poprawisz tego teraz to problem wyjdzie z podwójną mocą podczas oklejania szkieletu burtami.


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 16-03-2010

Chyba wiem o co chodzi ale pewności nie mam ,otóż poprzecznice głównie rufowa i kruciutka przednia nie były w jednej linji,i tu może byc problem,trochę mnie to martwi  :-\
Co robic,jak robic??


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - Piterski - 16-03-2010

Coś mi się zdaje, że ta relacja powinna trafić do działu dla początkujących.
Druga sprawa to może podpieraj się w swoich opisach zdjęciami bo tak to można zgadywać co znaczy "w jednej linii".
Może na jednym poziomie?
Odradzam traktowanie szkieletu wikolem z wodą, wszystko zacznie "jeździć" i wyjdą fale dunaju.
Co do kosztu farby to kup sobie zwykłe plakatówki i mieszaj kolory bo i tak nie trafisz idealnie koloru z tych oferowanych w sklepach.


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - Paolo vanKossi - 16-03-2010

(16-03-2010, 11:19)Piterski link napisał(a):Odradzam traktowanie szkieletu wikolem z wodą, wszystko zacznie "jeździć" i wyjdą fale dunaju.
Co do kosztu farby to kup sobie zwykłe plakatówki i mieszaj kolory bo i tak nie trafisz idealnie koloru z tych oferowanych w sklepach.
Dobrze Piterszczak prawi. Moze troche wiecej zdjec?
Przepraszam ale pisze z angielsko jezycznej klawiatury PDT_Armataz_01_33


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 16-03-2010

Stary dobrze mówi model nie jest symetryczny,o co chodzi:
[Obrazek: th_Zdjcie0179.jpg]

linie nie pokrywają się ze sobą.

Wręga p1 i p2.
[Obrazek: th_Zdjcie0180.jpg]
I mam też dziwne wrażenie że szkielet nie jest prosty
[Obrazek: th_Zdjcie0172-1.jpg]


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 16-03-2010

Moje dalsze prace nad "podposzyciem",wygląda jak jakaś plecionka :mrgreen: :
[Obrazek: th_Zdjcie0174-1.jpg]

PDT_Armataz_01_04

Co do farb,to naprawdę jestem chwilowo bez grosza ,a jeśli chodzi o kolor:
http://www.model-hit.pl/439_pactra-a45-camouflage-gray-fs36622-10ml.html -burty i większość  nadbudówek.


p.s-Moje plakatówki:
[Obrazek: th_Zdjcie0181.jpg]


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - Piterski - 16-03-2010

Ja bym najpierw pomierzył elementy poszycia do szkieletu.
Potem podcierał ewentualnie dosztukował gdzie trzeba.
Dopiero wtedy robił wzmocnienia.
Kleiłem Penelopę ale córka się dorwała i poszedł do zabawy. Tam ze szkieletem było podobnie, a może nawet gorzej.
Co do koloru to i tak nie będzie idealnie pasował więc lepiej namieszać z plakatówek i już. Ważne by jakiś retusz był,
a wprawka się przyda na przyszłość.



Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 16-03-2010

Na razie przymiarki z poszyciem robię,a w razie docierania mam to:
[Obrazek: th_Zdjcie0176-1.jpg]
PDT_Armataz_01_36 PDT_Armataz_01_36

....choć to troche agrsywna metoda  :twisted:


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - RomanC - 16-03-2010

Dzisiaj przeczytałem cały temat i włosy mi dęba stanęły na głowie. Posłuchaj rad moich poprzedników i nie maluj całego szkieletu wikolem a na dodatek roztworem wikolu, bo będzie się nadawał tylko do kosza. Życzę powodzenia w budowie.,


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 16-03-2010

Jak będę malował to powiem,ale słucham się rad bardziej doświadczonych modelarzy więc  nie maluje  PDT_Armataz_01_18


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 18-03-2010

Podposzycie dennic juz zrobione i oszlifowane PDT_Armataz_01_01 .
[Obrazek: th_Zdjcie0195.jpg]

[Obrazek: th_Zdjcie0191.jpg]

Muszę przyznać że poszycie bardzo dobrze pasuje,pokazałbym ale nie mam 4 rąk  ;-).

Tylko nie robiłem podposzycia na ostatnich wregach dziobu i rufy ( brak pomysłów).
[Obrazek: th_Zdjcie0194.jpg]

[Obrazek: th_Zdjcie0193.jpg]

Teraz się biorę za podposzycie pasa burtowego :roll: .


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - Tuco - 19-03-2010

Rufę i dziób proponuję wypełnić tekturą w całości. Poszycie w tych miejscach jest najtrudniejsze do uformowania.
Szczegóły znajdziesz w tej relacji.



Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 19-03-2010

OOO dzięki spróbuje wykonać to tak... Wink
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5871edfceb7174a4

........mam nadzieje że autor  nie zbeszta mnie za wykorzystanie jego zdjęcia  PDT_Armataz_01_25


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 24-03-2010

Poszycie i burty już zrobione javascript:void(0) jutro zdjęcia wstawię,bez malowania dennic się nie obyło ale musiałem ,papier przy gięciu popękał i źle to wyglądało.
Teraz też nie najlepiej to wygląda ale na pewno lepiej niż beż malowania.


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 25-03-2010

[Obrazek: th_Zdjcie0202.jpg] [Obrazek: th_Zdjcie0201.jpg] [Obrazek: th_Zdjcie0200.jpg] [Obrazek: th_Zdjcie0199.jpg] [Obrazek: th_Zdjcie0198.jpg] [Obrazek: th_Zdjcie0196.jpg] [Obrazek: th_Zdjcie0197.jpg] [Obrazek: th_Zdjcie0203.jpg]

[mod]Predi naciskaj Spację po każdym kodzie do zdjęcia. Zdjęcia ustawią się w rzędzie tak jak ci poprawiłem.[/mod]



Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - Paolo vanKossi - 25-03-2010

Jeszcze jakby  poobracać niektóre, bo tak monitorem obracać to ciężko jest.


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 25-03-2010

Cytat:Predi naciskaj Spację po każdym kodzie do zdjęcia. Zdjęcia ustawią się w rzędzie tak jak ci poprawiłem.

Dzieki panie moderatorku javascript:void(0); miałem sie kiedyś pytać jak zrobic taki efekt ale zapominałem za każdym razem.


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 31-03-2010

Witam :] ,prace nad Dido trwają,obecnie mam z jedną jego cześcią robótke co najmniej na miesiąc,chodzi o relingi.
[Obrazek: th_Zdjcie0214.jpg]

Miedziany drucik grubosci 0,4 mm,każdą cześć trzeba oddzielnie docinać i malować,oj bedzie pracy nad tym.

javascript:void(0); dopiero się zmiarkowałem że dido miał 3 rzędowe relingi a ja robię 2 rzędowe,fake.
CHCIAŁBYM PROSIĆ PANA MODERATORA O PRZENIESIENIE MOJEJ RELACJI DO DZIAŁU DLA POCZĄTKUJĄCYCH.Z GÓRY UPRZEJMIE DZIĘKUJE.


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - vansen - 04-04-2010


    Ja mam swój sposób na szybkie przycinanie słupków. I nie trzeba każdego docinać na wymiar oddzielnie. Zwyczajnie tniesz drucik byle jak czyli szybciej niż cięcie na wymiar. Takie słupki wklejasz w pokład, później za pomocą wzorca wysokości z kawałka kartonu lub starej karty telefonicznej (twardszy materiał) i obcinaka do paznokci tniesz wszystkie na wymiar. Równiutko i szybko  Big Grin Powodzenia w budowie- mam sentyment do tej łajby więc będę tu zaglądać Big Grin


Odp: Moja mała relacja z budowy czyli krążownik HMS DIDO z MM nr. 4-5/88 - predi888 - 05-04-2010

Problem nie polega na przycinaniu słupków,bo to mi raczej szybko idzie tylko na docinaniu drucików pomiędzy słupki.
Wyciąłem sobie z tektury coś ala  wzornik żeby równo słupki rozstawiać ale nie zawsze jest równo.