PaperModels.pl
[R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: RELACJE z budowy naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) (/thread-8242.html)

Strony: 1 2


[R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 15-03-2015

Czas rozpocząć karierę Carriera.  :wink:
Prezent od aktualnych wychowanków, toteż grzechem byłoby nie skleić, tym bardziej, że temat zacny bo i 1 DPanc. i napis Olsztyn na burcie, chociaż raczej chodziło o ten pod Częstochową.  Wink
Na początek tradycyjnie materiał wyjściowy: wycinanka i lasery, które kupiłem wyłącznie z powodu gąsienic, ale może coś jeszcze poza tym wykorzystam.
[Obrazek: th_DSC_4993_zpsjfsye0ml.jpg]

Będę chciał uplastycznić co się da, toteż dodałem wypukłe paski na podłodze. Materiał pozyskałem ze sklejek różnych pudełek w części ładunkowej. Kleił będę wszystko na styk, więc nie będą mi potrzebne.
[Obrazek: th_DSC_4986_zpsr5xv62z8.jpg]
Zanim skleję ze sobą burty, zrobiłem nity, ponieważ później byłoby mi trudno dotrzeć do wielu miejsc. Nity tradycyjnie wykonałem sprawdzoną już metodą. W sklepie dla plastyków dobrałem brystol barwiony w masie, z którego igłą lekarską wyciąłem nity. Brystol jest nieco za ciemny, toteż na naklejone nity daje po kropli farby zmieszanej z wikolem. W rezultacie kolor się w miarę zgadza, a nit uzyskuje wypukły kształt.
[Obrazek: th_DSC_4992_zpshxgspab7.jpg] [Obrazek: th_DSC_4990_zpsqagwfmac.jpg] [Obrazek: th_DSC_4989_zpsms0r4zi3.jpg] [Obrazek: th_DSC_4988_zps5udctdkq.jpg] [Obrazek: th_DSC_4987_zpsewgsbimc.jpg]

I to tyle. Teraz chyba wyposażę przedział kierowcy i dopiero później skleję ze sobą burty.
Pozdrawiam.


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Lesio73 - 16-03-2015

A bądź tak miły i powiedz mi dlaczego nie rozwarstwia Ci się karton jak wycinasz nity?
I jakiej grubości igły używasz?


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - kujot666 - 17-03-2015

Piotrze, bardzo cieszy twoja kolejna pancerna relacja, ale dobór tych konserw to masz taki, że ... - nie dokończę. Niesamowity pokrak z tego Carriera PDT_Armataz_01_32, trzeba zatem skupić się na perfekcyjnej jakości wykonania. Pancerne pozdrowionka! PDT_Armataz_01_01


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Nico - 17-03-2015

O jaki fajny pojazd wziales na mate, wszyscy mowia ze pokrak, ale mi sie on bardzo podoba. Podgladam dalej Smile

(Przepraszam za brak polskich znakow, pisze ze smartfona)



Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 04-04-2015

(17-03-2015, 08:16)kujot666 link napisał(a): Piotrze, bardzo cieszy twoja kolejna pancerna relacja, ale dobór tych konserw to masz taki, że ... - nie dokończę. Niesamowity pokrak z tego Carriera PDT_Armataz_01_32,
Uroda pojazdu jest rzeczą względną. Ważny jest użytkownik.  Wink

(17-03-2015, 08:30)Nico link napisał(a): wszyscy mowia ze pokrak, ale mi sie on bardzo podoba.

No właśnie.  PDT_Armataz_01_22

(16-03-2015, 10:46)Lesio73 link napisał(a): A bądź tak miły i powiedz mi dlaczego nie rozwarstwia Ci się karton jak wycinasz nity?
I jakiej grubości igły używasz?

Proszę bardzo. Po kolei.
Igła 1,2 mm, do kupienia w każdej aptece. ścięta i zaostrzona jak należy.
[Obrazek: th_DSC_5006_zpsmxltg8uh.jpg]

Wycinam jednorazowo ok. 10 sztuk, które następnie wpycham do środka mniejszą igłą (0,7 mm)
[Obrazek: th_DSC_5007_zps1q6uyf9g.jpg]

Nigdy jakoś nie było problemów z rozwarstwiającym się kartonem.
[Obrazek: th_DSC_5011_zps9wvwiuph.jpg]

Potem to naklejam na część z wycinanki. Nit po wycięciu sam z siebie ma lekko wypukły kształt w wyniku wycinania, zatem uważam, żeby ta wypukła część była na wierzchu.
[Obrazek: th_DSC_5005_zpswdazykw9.jpg]

Na koniec daję jeszcze kropelkę farby z wikolem. Kolor zmieszałem sam, używając tego co miałem pod ręką, a więc zielonej Pactry A100 oraz brązowej A115 RAF Dark Earth no i odrobina białej, żeby to rozjaśnić. w ten sposób mam gotowe nity.
[Obrazek: th_DSC_5012_zpsdniikzog.jpg]

Poza tym skleiłem błotniki...
[Obrazek: th_DSC_4998_zpscdytf7gb.jpg]
... które powędrowały już na swoje miejsce.
[Obrazek: th_DSC_5001_zpsve2n0udg.jpg]
Gotowa jest też osłona przednia przedziału kierowcy, którą przykleję po zrobieniu wnętrza.
[Obrazek: th_DSC_5002_zps1f72sc34.jpg]
No i wczoraj wieczorem zrobiła się kierownica.
[Obrazek: th_DSC_5004_zps8obwfiwj.jpg]

I to tyle w tym przydługim poście.
Wszystkim życzę WESOŁYCH ŚWIĄT!


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Lesio73 - 04-04-2015

Patrzę i podziwiam :-)
i dziękuję bardzo za instrukcję obrazkową - już wiem czemu nie rozwarstwia Ci się karton -> ten barwiony w masie ma nieco inną strukturę niż ten, który dziurkowałem Idea


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 07-06-2015

Przerwa była strasznie długa, ale powoli wracam do pełzacza.
Przedział kierowcy praktycznie gotowy. Jeszcze tylko poprawić gdzieniegdzie retusz i dodać 3 cięgna biegnące do pedałów i można doklejać przedni pancerz.
[Obrazek: th_DSC_6121_zpsrsfejhue.jpg] [Obrazek: th_DSC_6122_zpsk21mdoii.jpg] [Obrazek: th_DSC_6123_zps6giog5he.jpg] [Obrazek: th_DSC_6124_zpsgdjgshiu.jpg] [Obrazek: th_DSC_6125_zpskkaavjqn.jpg]
Pozdrawiam.


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Twardy - 07-06-2015

Widzę siedzonka podrasowane. W jaki sposób?
Konserwa paskudna - wykonanie pierwsza klasa.


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 07-06-2015

Nie bawiłem się w klejenie pudełka, tylko zrobiłem siedzisko z 2 warstw tektury piwnej. Po wycięciu wydłubałem trochę środka, krawędzie oszlifowałem papierem ściernym, a następnie nakleiłem na całość chusteczkę higieniczną i pomalowałem. Po wyschnięciu zrobiłem jeszcze "wyświecenia" rączką Olfy i gotowe. W sumie żadna tam filozofia, ale wygląda efektownie.
Pozdrawiam.


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Nico - 07-06-2015

Ladnie wychodzi, swietny pomysl z podrasowaniem foteli.

(Przepraszam za brak polskich znakow, pisze ze smartfona)



Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - ZbiG - 07-06-2015

  Napisałeś, Piotrze: - ..." cięgna biegnące do pedałów"... - fe! nieładnie! - Powinieneś napisać: - ..."do gejów"!
  W świetle nowych przepisów nie można używać słowa "pedał"...
  No, mniejsza; jak zwykle robótka na wysokim poziomie, chociaż to tylko konserwa...


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Lesio73 - 08-06-2015

Fakt, że walorka fotelików bardzo fajna - ja bym powiedział "ładnie wypierdziane te siedziska" :mrgreen:

Jak zwykle mnie zachwycasz :milbravo:


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 23-06-2015

(07-06-2015, 11:30)ZbiG link napisał(a):   Napisałeś, Piotrze: - ..." cięgna biegnące do pedałów"... - fe! nieładnie! - Powinieneś napisać: - ..."do gejów"!
  W świetle nowych przepisów nie można używać słowa "pedał"...

Oczywiście, ZbiGu masz absolutną rację. Kajam się więc i składam samokrytykę. [Obrazek: 0recourse.gif]

Ale przejdźmy do rzeczy:
Geje na swoim miejscu:
[Obrazek: th_DSC_6211_zpsyttjeazc.jpg]

I już ich więcej nie zobaczycie (ja też).
[Obrazek: th_DSC_6212_zpsntanluwx.jpg] [Obrazek: th_DSC_6213_zpsosjtojrm.jpg]

Następnie przykleiłem burty. Trochę mnie wymęczyły, a takie niby proste. Na szczęście się udało.
[Obrazek: th_DSC_6418_zpsnq9uptv3.jpg] [Obrazek: th_DSC_6419_zpsjvbqky9n.jpg] [Obrazek: th_DSC_6420_zpsuozdr6my.jpg]

Czas na wypełnienie wnętrza. Zacząłem od panelu wskaźników kierowcy, który postanowiłem nieco zwaloryzować, dodając przeszklone zegary metodą sprawdzoną w modelach lotniczych. Najpierw zeskanowałem zatem oryginalną część, zwiększyłem nasycenie kolorów i wydrukowałem.
[Obrazek: th_DSC_6422_zps8o9gyk3e.jpg]
Następnie w oryginalnej części wyciąłem zegary, a na skan nakleiłem taśmę samoprzylepną i przykleiłem to od spodu. Retusz miękkim ołówkiem. Tak wygląda gotowa część:
[Obrazek: th_DSC_6423_zpsqzjtnnno.jpg]

C.D.N.  Confusedmile: Pozdrawiam.


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Lesio73 - 23-06-2015

Śliczny pokrak  :milbravo:
Dobrze, że układ jezdny przed Tobą to trochę Ci zejdzie  :twisted:


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 23-06-2015

(23-06-2015, 12:20)Lesio73 link napisał(a): Dobrze, że układ jezdny przed Tobą to trochę Ci zejdzie  :twisted:

Zejdzie jeszcze dłużej, bo go zaraz odłożę do pudełka na rzecz nowego projektu.  ;-)


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Tommy T.B. - 23-06-2015

Ładnie Ci ten modelik wychodzi Smile Czysto, starannie, bez pośpiechu. Super PDT_Armataz_01_34
Fotele w Twoim wykonaniu wymiatają, oby tak dalej!

Pozdrawiam


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Twardy - 23-06-2015

(23-06-2015, 02:19)Piotreq link napisał(a): Zejdzie jeszcze dłużej, bo go zaraz odłożę do pudełka na rzecz nowego projektu.  ;-)

Kurcze, powiedz że się zabierasz za ten model który nabyłeś  na konkursie w Kruszwicy.



Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 26-06-2015

Jeszcze się dzieje w budowie Carriera. Od lipca będzie przerwa.
Powstały jakieś skrzynki... chyba na amunicję do KM.
[Obrazek: th_DSC_6500_zpszh57v7lf.jpg]
I radio:
[Obrazek: th_DSC_6501_zpspviilz9t.jpg] [Obrazek: th_DSC_6502_zpsy7rh8wjw.jpg]

C.D.N.

(23-06-2015, 11:54)Twardy link napisał(a): [quote author=Piotreq link=topic=14013.msg165503#msg165503 date=1435061949]
Zejdzie jeszcze dłużej, bo go zaraz odłożę do pudełka na rzecz nowego projektu.  ;-)

Kurcze, powiedz że się zabierasz za ten model który nabyłeś  na konkursie w Kruszwicy.

[/quote]

Rozczaruję Cię. Priorytet mają "wrześniowe" latadła. Będzie to wielce zasłużona maszyna. Relacja wkrótce.


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Lesio73 - 26-06-2015

Skrzynki to nawet chyba też bym dał radę takie zrobić ale za to radyjko jest super!!!


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Twardy - 26-06-2015

No to chowaj tego pokraka do pudełka, i startuj z nową relacją. Jak będzie to temat "wrześniowy" to nie czuję się rozczarowany. PDT_Armataz_01_01


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 28-06-2015

Ostatnia aktualizacja przez przerwą.
Powstała obudowa silnika z wlotem powietrza. Po raz pierwszy w tym modelu użyłem elementów z kupionego zestawu laserowego i mam mieszane odczucia, ponieważ tam, gdzie cięcie szło z dwóch stron, linie po prostu się nie schodziły... Trzeba było prostować krawędzie. Na szczęście siatka wyszła super.
Na lewej stronie wszystko pasowało jak należy:
[Obrazek: th_DSC_6503_zps8ft789pk.jpg]
... natomiast na prawej powstała dziura i musiałem sztukować:
[Obrazek: th_DSC_6504_zpsn89zxzf7.jpg]
Na szczęście to miejsce nie będzie widoczne, toteż się tym nie przejmuję.
Powstały też kolejne skrzynki:
[Obrazek: th_DSC_6505_zps8grrj9ek.jpg]
Krawędzie łączenia zeszlifowałem pod kątem i kleiłem na styk Wikolem. Takie łączenie mi się podoba. Od spodu wkleiłem prostokąty z tektury, żeby usztywnić konstrukcję i zwiększyć powierzchnię klejenia do podłogi lub burty pojazdu:
[Obrazek: th_DSC_6506_zpsfa18xpyv.jpg]
No i rzut oka na całość. Osłona silnika na razie wstawiona na sucho. Muszę ją trochę doszlifować, ponieważ nieco wypycha mi tylną ścianę pojazdu na zewnątrz.
[Obrazek: th_DSC_6507_zpsrggqqqbb.jpg] [Obrazek: th_DSC_6508_zpsf7ickkgd.jpg] [Obrazek: th_DSC_6509_zps041mduue.jpg]

C. D. N.
Pozdrawiam.


Odp: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Lesio73 - 29-06-2015

No faktycznie trzeba będzie urezać kawałek obudowy  :oops:



RE: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Piotreq - 12-02-2017

Po ogromnej przerwie spowodowanej innymi projektami Carrier wrócił na matę.

Przybyło prę rzeczy na spodzie kadłuba.
[Obrazek: th_DSC_3738_zpsvumgftic.jpg]
Jakiś zasobnik z kanistrami.
[Obrazek: th_DSC_3739_zpshqkwzauk.jpg]
Przeniesienie napędu.
[Obrazek: th_DSC_3740_zps2bvruuz6.jpg]
Płyta pancerna, która to zasłoni.
[Obrazek: th_DSC_3742_zpsmc6pvhjv.jpg]
I razem:
[Obrazek: th_DSC_3741_zpspb4sjxsc.jpg]

Mam nadzieję, że teraz już bez przerwy dotrę do końca.


RE: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - krys - 12-02-2017

Piotrze NARESZCIE


RE: [R] Olsztyn z Olsztyna - Universal Carrier Mk. I (GPM) - Lesio73 - 12-02-2017

Jakże miło znów popatrzeć jak rozwija się Twoja Carriera Smile