PaperModels.pl
[?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Wersja do druku

+- PaperModels.pl (https://papermodels.pl)
+-- Dział: Kartonowy świat. (https://papermodels.pl/forum-5.html)
+--- Dział: RELACJE z budowy naszych modeli. (https://papermodels.pl/forum-11.html)
+--- Wątek: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie (/thread-9647.html)

Strony: 1 2 3


[?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Technick - 02-02-2017

Dotychczas stworzone produkcje wraz z odnośnikami:

Poradniki:

1. Wycinanie części KLIK
2. Kształtowanie części KLIK
3. Retusz krawędzi i malowanie drutu KLIK

Relacje:

1. Nakajima B5N2 "Kate"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień dobry!  Smile 

[Obrazek: IMG_20170124_203224.jpg]

Piszę z pewną dozą nieśmiałości. Temat nietypowy i w tym hobby rzadko spotykany. Od pewnego czasu noszę się z zamiarem stworzenia youtubowego kanału, na którym pokazywałbym w jaki sposób sklejam modele. Pomysł wydawał mi się całkiem ciekawy ale już podczas nagrywania okazało się, że forma w jakiej  chciałbym pokazywać warsztat będzie musiała zostać skrócona. Początkowo zamysłem było nagrywanie wszystkiego jak leci - zaczynając od wycinania a kończąc na klejeniu - a fragmenty powtarzalne typu wycinanie byłyby odpowiednio przyspieszane. Niestety okazuje się, że samo wycinanie jest dość czasochłonne a przedstawianie nawet skróconej wersji i tak zajmuje bardzo dużo czasu antenowego... Podobnie ma się kwestia z chociażby sklejaniem segmentów kadłuba - oglądanie przyklejanych trapezów i kulkowania ich od wewnątrz porywającą rozrywką nie jest a i sam proces jest bardzo czasochłonny. Nawet w dwukrotnym przyspieszeniu prawdopodobnie taki fragment trwałby kilkanaście - kilkadziesiąt minut. A przecież nie chodzi o to żeby zanudzić widza PDT_Armataz_01_11 . Kolejny przykład - oklejenie dwóch ścianek paskiem zajęło mi około 20 minut. Nawet po przyspieszeniu to i tak zdecydowanie za długo. Chciałbym żeby odcinki trwały do 15 minut a i sama treść była ciekawa i przyjemna w odbiorze.

Kolejnym pomysłem było sklejanie podzespołów bez obiektywu kamery. Dopiero składanie takich klocków byłoby uwieczniane na filmie. A filmy na temat wycinania, klejenia segmentów, pudełek itp. powstałyby jako oddzielne poradniki. Taka opcja przemawia do mnie najbardziej jednak bardzo chciałbym zapytać Was o zdanie. Czy jest coś co chcielibyście szczególnie zobaczyć na takich produkcjach a co według Was nie musi koniecznie być uwieczniane? Jeśli macie jakieś pomysły albo sugestie to bardzo chętnie je poznam Smile 

[video=youtube]https://youtu.be/jUcDVqCNuzI[/video]

Test 2 - nie mogłem wrzucić miniatury dlatego linkuję w tradycyjny sposób - https://youtu.be/39tzioWf-7Y


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Kroolo - 02-02-2017

Pomysł fajny, może realizacja jako animacja poklatkowa?

https://www.youtube.com/watch?v=qOB9MNPoKns Smile


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Panda82 - 02-02-2017

Cześć.
Pomysł może i fajny. Jak masz czas i zacięcie do tego typu rzeczy, to pożytecznie by było po podglądać Twój warsztat, zwłaszcza, że jest on imponujący w efektach.
Film 1 nic nie pokazuje. Jeśli bym nie wiedział o co chodzi, to bym na tym nie skorzystał, właściwie to nie skorzystałem. Początkujący - nie ma szans. Rozumiem że to test.
Film 2 trochę lepiej widać co robisz, czyli coś można wywnioskować. Są dłużyzny, znaczy te sekundy kiedy nic się nie dzieje , jest mata i jakieś części i co? (0:10-0:16 sek., to może trwać 2-3 sek.)
Moim zdaniem niezbędny jest jakiś rodzaj komentarza/instrukcji/opisu tłumaczący co jest aktualnie grane.

Powodzenia.


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Technick - 02-02-2017

Kroolo, między innymi ten film był inspiracją ale nie wiem czy animacja poklatkowa to kierunek, w którym chciałbym iść. Już wolałbym wrzucać same zdjęcia bo stworzenie takiej animacji to pewnie bardzo pracochłonne zadanie. 

Panda, źle zrobiłem umieszczając te filmiki bez uprzedniego komentarza. Zostały wygenerowane automatycznie w programie na komórce. Wszystkie cięcia i przeskoki zostały stworzone bez mojego udziału. Chodziło mi o to żeby pokazać jak wygląda kadr i to co się na nim dzieje. W finalnej wersji filmy będą dłuższe, bez takich przeskoków tak żeby wszystko było widoczne (a to co zbędne będzie ucięte). A jeśli coś będzie wymagało dodatkowego komentarza to planuję dodać pasek z odpowiednią informacją. Wyjdzie w praniu bo pomysł jest w powijakach i bardzo powoli klaruje mi się forma w jakiej chciałbym przedstawiać swój warsztat. 

Kombinuję dalej..  Smile


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Lukee - 03-02-2017

pamiętam videorelację z budowy krążownika Zara. Mimo pewnych niedociągnięć była naprawdę ciekawa i szkoda, że nie została dokończona. Myślę, że to ciekawy pomysł ale trzebaby pomyśleć nad kadrowaniem, widokiem z różnych ujęć a przede wszystkim komentarzem  do tego co się widzi. A to już wymaga czasu, którego zwykle brakuje na klejenie a najczęściej na zwykłe dokumentowanie zdjęciami co widać w wielu relacjach. Więc albo będziesz poświęcał dużą ilość czasu na obróbkę materiału filmowego albo na cyzelowanie modelarstwa. Jak znajdziesz czas na obie sprawy to chwała Ci za to.

tutaj była relacja z Zary: http://papermodels.pl/showthread.php?tid=5962&highlight=zara

Pozdrawiam


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Karas - 03-02-2017

ogladałbym!!!!111


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - ges - 03-02-2017

Ja bym nie oglądał, bo mnie nudzi patrzenie na to, jak ktoś klei model.
Krótki film objaśniający jakąś technikę, patent, ciekawe podejście - owszem. Ale klejenie całego modelu, nieeeee ma szans.
Stawiam to na równi z wrzucaniem na jutuba, pokazów slajdów Wink


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Gregory - 03-02-2017

Szacunek kolego. Super pomysł. Poświecisz mnóstwo czasu na przedstawienie nam techniki i rożnych rozwiązań przy sklejaniu modeli. Jeśli pomysł wypali to na pewno wpłynie pozytywnie na jakość naszych modeli  Wink

Byłbym chyba za opcją pokazania różnych rozwiązań, technik, trików itp. podczas sklejania modelu, niż za prowadzeniem relacji. Jeśli zrobisz to na bazie jednej wycinanki to i tak finalnie zobaczymy co i jak wyszło.
Materiał podzieliłbym na krótkie etapy. Np. wycinanie. I tu pokazać jak i czym  tniesz wręgi. Całość zamknięta w minucie z uwagami pisanymi na filmie. Później wycinanie elementów. Dużych, małych, przy szablonie (w kilku ujęciach pokazane jak robisz swój szablon), wycinanie wewnątrz elementów itp. Cała obróbka, fazowanie, równanie w kilku sekundach. Uwagi i komentarze do przeczytania podczas projekcji. Następny etap formowanie papieru w walec, stożek, duże bryły małe bryły, rurki, cylindry i inne kształty. Krok dalej sklejanie tego. Dojdzie jeszcze do tego obróbka drutów, tworzenie kabinek, kół skrzydeł. I wszystkie inne elementy składowe modelu.


Tak bym to mniej więcej widział. Wiem że łatwo się pisze ale nigdy tego nie robiłem, to takie luźne spostrzeżenia. Ogólnie tak jak wcześniej już było napisane. Kilku sekundowe ujęcia aby nie przedłużać. Czysta esencja.


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Technick - 03-02-2017

Lukee, relację z Zary widziałem. Jako ciekawostkę mogę podać też LINK do innej ciekawie zapowiadającej się relacji z budowy Łosia. Ta też została niedokończona. Wydaje mi się, że ogrom pracy i czasu potrzebnego na nagrywanie wszystkich etapów po prostu przerósł autorów.. 

Gregory, nie wiem jak to robisz ale czytasz mi w myślach Big Grin . Doszedłem do podobnych wniosków i wydaje mi się, że taka forma będzie najlepsza. Teraz tylko pojawia się pytanie co chcielibyście zobaczyć w takich odcinkach. Na każdą technikę chciałbym poświęcić oddzielny film. I tak jeden odcinek będzie o wycinaniu - chcę pokazać wszystkie sposoby na różne okoliczności.

2. Formowanie walców i rurek, krawędzi natarcia skrzydeł i stateczników
3. Sklejanie segmentów - na tę okoliczność chyba potnę USS Los Angeles żeby pokazać dwie konfiguracje, z których korzystam najczęściej Smile
4. Sklejanie pudełek
5. Tłoczenie owiewek - przygotowanie kopyta i sam proces tłoczenia (naciągając na kopyto ręcznie i korzystając z metody vacu), przyklejanie ramek do gotowej wytłoczki
6. Odlewanie z żywicy - przygotowanie wzorników i form na ich podstawie oraz sam proces odlewania
7. Malowanie silnika
8. Lakierowanie gotowego modelu - zabezpieczenie osłony kabiny i sam proces lakierowania

Co jeszcze można dopisać do listy?


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Gregory - 03-02-2017

No można się jakoś zrozumieć i to bez piwa  Big Grin

Te osiem punktów to silna podstawa. I myślę, że od tego można już zacząć. Rozszerzenie listy było by już ukierunkowane tematycznie w pancerkę, szkutnictwo, pojazdy kołowe. Ewentualnie wyjdzie coś w praniu.


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Technick - 04-02-2017

Gregory, z piwkiem byłoby jeszcze sympatyczniej Cool 

Udało się. Powstał pierwszy odcinek Smile ! Trwa prawie pół godziny. Zgodnie z założeniami jest o sposobach wycinania poszczególnych elementów. Postanowiłem, że na samodzielnie tworzone linijki (z których korzystam teraz tylko w bardzo nielicznych przypadkach) powstanie oddzielny odcinek. W tym odcinku pokazuję sposoby wycinania, z których korzystam najczęściej. Zapraszam do oglądania Smile

------------
Edit - ze względu na roszczenia autorów musiałem zmienić podkład

[video=youtube]https://youtu.be/B5JkvZY6nNc[/video]


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Piterkowiec - 04-02-2017

Technikc świetna inicjatywa.
Idę po wygodniejszy fotel i zasiadam do ekranu.


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Armored_Dancer - 04-02-2017

Super materiał naprawdę pomocny,z niecierpliwością oczekuję kolejnych  PDT_Armataz_01_37


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Gregory - 04-02-2017

Brawo! teraz już z górki  Big Grin
Niby tylko cięcie ale już widzę, że ja chyba za bardzo "siłowo" podchodzę do tego zabiegu. Czy Twoja linijka ma gumowe podbicie antypoślizgowe? Moje linijki całe metalowe potrafią się ruszyć już pod sam koniec cięcia  Wink

A teraz kilka uwag (jeśli mogę)
Szkoda, że tekst po angielsku. Obraz plus proste zdanie to jeszcze zatrybie. Później jak dojdzie bardziej techniczne słownictwo obawiam się, że sam obraz mi nie pomoże. (Pisze za siebie i niech to będzie mój problem.)
W niektórych miejscach bym przyśpieszył obraz, tam gdzie jest "dzięciolenie" i tak będzie widać o co chodzi.
Żeby może się tak nie dłużyło, spróbowałbym przy cięciu zrobić ujęcia z dwóch perspektyw. Aby było widać jaki kąt ma ostrze do papieru. 

Ogólnie jest super PDT_Armataz_01_37 . Czekam na kolejny odcinek


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - kedzier - 04-02-2017

Technick - super pomysł, bardzo chętnie oglądałbym tego typu filmy. Widzę, że zrezygnowałeś z autofocusa i bardzo dobrze, ponieważ on bardzo przeszkadzał w pierwszych filmach. Nie wiem w jakim kierunku planujesz rozwinąć tę formę, czy to będą całe relacje, czy tak jak w przypadku ostatniego filmu, jedynie pokazanie podstawowych technik, mam jednak kilka uwag. Tak jak wspomniał Gregory przebitki ze zbliżeniami z drugiej kamery bardzo by urozmaiciły film. Etapy np. dzięciolenia możnaby bardzo przyspieszyć, albo nawet zastosować cięcie, ukazując jedynie początek i koniec tej czynności, ponieważ nawet oglądając na YouTube na dwukrotnym przyspieszeniu, trwało to za długo. W przypadku pełnej relacji nie ma sensu pokazywania np. sklejania 20 prostopadłościanów, wystarczy pokazanie jak kleisz jeden, a potem jak już przyklejasz wszystkie np. do burty kabiny. Wg. mnie ciekawszą formą byłaby pełna relacja, a te tematy dotyczące technik które wpisałeś wcześniej plótłbym w film, ew. raz na jakiś czas robił osobne odcinki dotyczące jednej konkretnej techniki. Jeśli chodzi o filmy pokazujące proces tworzenia, to wg. mnie niemal idealna jest twórczość użytkownika Clickspring na YouTube. Co prawda wykonywał on zegar, a nie model, ale bardzo dobrze pokazuje krok po kroku jak wykonuje dane elementy, a do tego ma dodatkowe odcinki w których skupia się na konkretnej technice, lub wykonaniu konkretnego narzędzia. Zegar powstawał około 1000 godzin, a zaprezentował to w 23 odcinkach po 10-20 minut każdy. Bardzo chętnie zobaczyłbym coś podobnego w wykonaniu Twoim, lub kogoś kto ma równie dobry warsztat i równie dobre serce by się tym dzielić Smile

Oto link do przykładowego odcinka w/w autora:

https://www.youtube.com/watch?v=Yt20qj1DHpc

Pozdrawiam


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Technick - 04-02-2017

Gregory, moja linijka ma gumowe podbicie antypoślizgowe. Chociaż i tak przy cięciu dłuższych elementów muszę się bardzo pilnować bo przez elastyczność gumy linijka często nieznacznie zmienia swoje położenie Smile

Teraz odnośnie uwag (za które bardzo dziękuje!) - tekst jest po angielsku bo chcę trafić do jak największej liczby odbiorców. Druga kwestia jest taka, że ze względu na dość podstawową znajomość ten język wymaga odemnie maksymalnego uproszczenia. Gdybym miał pisać po polsku to tekst byłby dłuższy niż cały film  Big Grin . A tak jestem zmuszony do maksymalnego skrócenia informacji, które chcę przekazać. Jeżeli będę miał chwilę to postaram się wrzucić tłumaczenie - wiem, że jest taka opcja tylko jeszcze się z nią nie zapoznałem.
Co do tych dzięciołowych dłużyzn - macie tutaj rację. Dlatego postanowiłem wyciąć tylko ćwiartkę. Widać, że i tak zajęło to dość sporo czasu. Przy następnych produkcjach będę musiał jakoś rozplanować takie fragmenty. Nie jest to proste bo montaż wykonuję w aplikacji na komórkę (dla zainteresowanych - Quik - naprawdę przyjemna aplikacja a przejrzałem takich sporo zanim natknąłem się na tę odpowiednią) i mimo wszystko nakłada na mnie to pewne ograniczenia. Co do ujęć z dwóch perspektyw - pomysł naprawdę super tylko nie wiem czy podołam logistycznie. Korzystam tylko z jednego aparatu a wykonywanie różnych ujęć to wbrew pozorom dość trudny orzech do zgryzienia. Musiałbym takie filmiki odpowiednio pociąć tak żeby podczas pokazywania różnych ujęć zachowana była ciągłość. Popróbuję, zobaczymy co z tego wyjdzie  Smile

Kedzier, plan prowadzenia videorelacji zarzuciłem już dawno. To zbyt duże wyzwanie pochłaniające ogromną ilość czasu, który wolałbym jednak poświęcić na klejenie. Ograniczę się tylko do tworzenia właśnie takich poradników i wrzucania pokazów zdjęć po skończonej budowie modelu.

A twórczość Clickspring'a obserwuję już od dłuższego czasu Big Grin . Miód na oczy - montaż, ujęcia, to co dzieje się na planie. Tym, którzy jeszcze nie widzieli - serdecznie polecam  Smile  

Dzięki za komentarze i rady!


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Gregory - 04-02-2017

... a przypomniałem sobie jeszcze. 01:35 jest info aby nie trzymać tak ostrza. Tekst zasłania obraz  (to tak na przyszłość)  Wink 
To może aby nie robić kilku ujęć to wstawiać foto porównawcze "dobrze, źle"


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Kroolo - 04-02-2017

Co do dzięciolenia to ja osobiście wolałbym widzieć początek tego procesu, później w nudnym etapie turbo przyspieszenie Wink ale nadal byłoby widać co się po kolei działo z elementem. Nie lubię jak w poradnikach ktoś coś pokazuje, że to się robi "otako", dwa ruchy nożykiem i bach! gotowe - a po drodze wiele mogło się wydarzyć. Oczywiście wystarczy jeden taki pokaz - bez sensu pokazywać wycinanie po kolei 10 podobnych wręg.


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Technick - 04-02-2017

Gregory sam nie mogłem przeboleć tego napisu. To właśnie jedna z wad tej aplikacji. Jedyne co mogę to edytować i wstawiać tekst, który umieszczany jest już w losowym miejscu bez mojego udziału. Dopiero po wstawieniu filmu naszła mnie chwila refleksji - mogłem popróbować wrzucić kilka zdjęć ciągiem z tym samym podpisem i liczyć na to, że w końcu litery ułożą się we właściwym miejscu - a niepotrzebne zdjęcia usunąć po znalezieniu właściwego. Teraz jest już za późno  Sad. Pozytywnym akcentem jest to, że znalazłem program, w którym mogę edytować prędkość odtwarzania wybranych fragmentów i ustalać miejsca wyświetlanych napisów. Mam nadzieję, że kolejna produkcja będzie lepsza  Smile


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Gregory - 04-02-2017

Oczywiście już nie zmieniaj tego filmu bo szkoda czasu. To tylko luźne spostrzeżenia. Sam wiesz na co stać program i co z niego można wycisnąć i jak pokierować kolejną reżyserię pod publikę  Wink Big Grin
Może się tez okazać, że np. przyśpieszenie filmu w dzięcioleniu było wskazane ale już przy klejeniu, czy formowaniu papieru będzie zbędne.
Fajnie jest i jeszcze raz szacun, że Ci się chce  PDT_Armataz_01_37


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - JO - 04-02-2017

Dlaczego napisy w filmie są w języku angielskim?
Adresujesz ten film do kogo ? 

Żeby w miarę przyzwoicie  opanować język angielski  potrzeba lekcji ,na które mnie nie stać .
Żeby porumienić się na  forach zagranicznych potrzebna jest znajomość języka angielskiego- my musimy się dostosować ,ale goście z zagranicy nie koniecznie .


Nie podoba mi się to  !


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Arkadiusz - 04-02-2017

Dlaczego napisy są w jezyk angielskim ... Nie podoba się mi to... Coś się dłuży... .to to ... to sramto... Ludzie, człowiek podejmuje się pracy gigantycznej na którą nie stać wielu z nasz i jest świadom niedskonłości programów i swojch własnych umiejętności jeszcze, a wy zamiast wspierać to marudzicie. 
To naprawdę świetny pomysł, szacun dla ciebie za samozaparci i podięcie trudów takich relacji.

Powodzenia


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - Technick - 04-02-2017

JO, możliwe, że przeoczyłeś ten fragment:

(04-02-2017, 12:04)Technick napisał(a): Teraz odnośnie uwag (za które bardzo dziękuje!) - tekst jest po angielsku bo chcę trafić do jak największej liczby odbiorców. Druga kwestia jest taka, że ze względu na dość podstawową znajomość ten język wymaga odemnie maksymalnego uproszczenia. Gdybym miał pisać po polsku to tekst byłby dłuższy niż cały film  Big Grin . A tak jestem zmuszony do maksymalnego skrócenia informacji, które chcę przekazać. Jeżeli będę miał chwilę to postaram się wrzucić tłumaczenie - wiem, że jest taka opcja tylko jeszcze się z nią nie zapoznałem.

Tłumaczenie już wrzuciłem - wystarczy kliknąć na pierwszą ikonkę w prawym dolnym rogu odtwarzacza

[Obrazek: napisy.png]
Z poprodukcyjnych refleksji - jedyne co bym zmienił to właśnie te dłużyzny przy cięciu tektury. Powinienem pokazać dwa sposoby cięcia na tej samej krawędzi zamiast rozwlekać film o dodatkowe dziubanie i proste cięcie przy wycinaniu środkowego otworu. Mimo to uważam, że jak na pierwszy raz wyszło całkiem nieźle tym bardziej, że nie miałem nigdy wcześniej do czynienia z montażem. Bogatszy o Wasze rady i te doświadczenia mam nadzieję, że kolejne odcinki będą jeszcze ciekawsze 

Pozdrawiam! Smile


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - JO - 05-02-2017

(04-02-2017, 08:35)Arkadiusz napisał(a): Dlaczego napisy są w jezyk angielskim ... Nie podoba się mi to... Coś się dłuży... .to to ... to sramto... Ludzie, człowiek podejmuje się pracy gigantycznej na którą nie stać wielu z nasz i jest świadom niedskonłości programów i swojch własnych umiejętności jeszcze, a wy zamiast wspierać to marudzicie. 
To naprawdę świetny pomysł, szacun dla ciebie za samozaparci i podięcie trudów takich relacji.

Powodzenia

Arkadiusz 
Napisałem ,dlaczego "Nie podoba mi się to!" ... Poza tym Technic  sam prosił o uwagi .

Technick 
Dzięki za dodanie tłumaczenia


RE: [?!]Sklejanie modeli uwiecznione na filmie - zbin - 05-02-2017

Cześć Techniku Smile .
No i popatrz..... wychylisz się przed tłum i będziesz bohaterem.
Twoje metody cięcia kartonu dla jednych będą nowością, a dla innych normalnością. Dziwię się że gruby karton przy linijce tniesz skalpelem i rezasz to pięciokrotnie. Szkoda ostrza bo do tej czynności wystarczy dobry nożyk z łamanymi ostrzami.  Wydaje mi się że lepiej będzie jak udokumentujesz swoją robotę porządnymi zdjęciami tak jak to robiłeś do tej pory, a piszę to tylko po to byś nie musiał odpisywać na pytania typu... a po co? a dla czego? a może..? Myślę że szkoda Twojego talentu na zajmowanie się główkowaniem jak taki filmik zlepić do kupy. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, wedle zasady ..Nie chcę, ale muszem".
Pozdrawiam.