Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Aviatik Berg D-1 / Modele Kartonowego Fana nr.3 - marzec 2004/ 1:33.
#26
Po dobie schnięcia plamy są jeszcze widoczne,ale znacznie mniej niż na początku. Z wrodzonego lenistwa ;-) i przekonania,że dobre jest wrogiem dobrego, odstępuję od uporczywego  likwidowania  tych plam.
Górne skrzydełko  odwróci uwagę i zakryje swoim cieniem dolne...
;-)

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#27
(29-08-2016, 08:33)MARIUSZ_G napisał(a): ... że dobre jest wrogiem dobrego, ...

Mariusz ale to lepsze jest wrogiem dobrego, i coś mi się wydaje, że słyszą decyzję podiołeś.
Wychodzisz Ci piękny model. Tym bardziej mnie zachwyca bo to też moje klimaty.

Pozdrawiam
[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]

,,...Nic nie wiesz Jonie Snow..." 
Odpowiedz
#28
Przykleiłem kadłubowe słupki górnego płata ( baldachimu). Sprawdzonym osobiście sposobem ustaliłem je do pełnego związania kleju i do ostatecznego utwardzenia połączenia SG używając tekturki z otworami identycznymi w rozstawie z tymi w górnym płacie:
[Obrazek: th_DSC05760_zpsjumb1hw7.jpg]

I po zdjęciu tekturki:
[Obrazek: th_DSC05761_zpszxq8e8ri.jpg]

I jeszcze jedno ujęcie z gotowym górnym płatem.
[Obrazek: th_DSC05762_zps5nob0ago.jpg]
Starałem się odwzorować charakterystyczne podgięcie ku górze zewnętrznych  końców lotek. ( takie pierwszowojenne "winglety" ;-)  ).

--
[%sig%]
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#29
Rury wydechowe.
[Obrazek: th_DSC05786_zpsssimmsdk.jpg] [Obrazek: th_DSC05787_zpstq6gq0kg.jpg] [Obrazek: th_DSC05788_zpsiiiycvog.jpg]  
Wygląda to trochę krzywo. Ale jest dodatkowa trudność w związku z słupkami kadłubowymi górnego płata. Nie może przecież rura trafiać w słupek... Widziałem zdjęcie z finezyjnie powyginanymi rurami omijającymi słupki ;
http://www.hyperscale.com/2009/galleries.../18_fs.jpg
ale w moim modelu rury na tyle  nieznacznie są przesunięte względem słupków,że ich dodatkowe wyginanie musiałoby być doprawdy minimalne.( poza tym u mnie to wygląda jeszcze inaczej... ;-)  ).  Ponadto  po zamontowaniu górnego płata dobrze widoczne będą prawdopodobnie tylko dwie pierwsze rury...

Rury skręciłem na BCG z cienkiego papieru-kawałeczki 1 x 1 cm,zwinięte na igle lekarskiej nr 12. Pomalowane w środku na czarno. Z zewnątrz malowanie  podstawowe kolorem brązowym ( ta sama farbka,co wykończenie krawędzi kabiny),potem metoda suchego pędzla "ciapkane" pod kątem prostym kolorem srebrnym ,a na koniec czarnym. Na koniec także suchym pędzlem przetarłem końcówki, by wyglądały na okopcone...

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#30
Eleganckie wyszły te rurki Smile
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#31
A ja tak chciałem, by wyszły przepalone,zardzewiałe i okopcone... Tongue
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#32
Nawet zepsuć nie potrafisz Wink
Odpowiedz
#33
Model kleję dalej mimo serii  zdarzeń skutecznie zniechęcających i przeszkadzających.
( kradzież torby z dokumentami,kluczami i telefonem, choroba - żeby było śmieszniej-kolka nerkowa).
A wczoraj kot sąsiada zakradł się do garażu i w nocy zdemolował mi modelarnię - ucierpiał też budowany model-złamała się płoza ogonowa.
Po opanowaniu starszych i nowszych strat trzeba udokumentować postępy:
[Obrazek: th_DSC05789_zpsq9xpajyx.jpg] [Obrazek: th_DSC05790_zpswh68mixq.jpg] [Obrazek: th_DSC05791_zpsgnyhfc8t.jpg] [Obrazek: th_DSC05792_zpsqodoytjf.jpg]
[Obrazek: th_DSC05793_zpsgu6whffz.jpg] [Obrazek: th_DSC05794_zpshao8mdbh.jpg] [Obrazek: th_DSC05795_zpsygjpasyo.jpg] [Obrazek: th_DSC05796_zps7soea58g.jpg]

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#34
(23-10-2016, 06:57)MARIUSZ_G napisał(a): (...)
A wczoraj kot sąsiada zakradł się do garażu i w nocy zdemolował mi modelarnię - ucierpiał też budowany model-złamała się płoza ogonowa.
(...)

--

Ja bym go złapał, wypatroszył, obciął głowę i położył na wycieraczce sąsiada Wink


Oczywiście to żart bo sam jestem miłośnikiem kotów ale taki opis wyczytałem w ostatniej książce Smile


Mówiłem Ci już kiedyś byś zdjęcia większe wstawiał? Tak ładny model zasługuje na coś większego niż znaczek pocztowy...
Odpowiedz
#35
Na razie to tylko fotki z budowy. Postaram się, by w końcowej galerii wstawić większe. Angel
A jaki wymiar sprawiłby Ci przyjemność?  Wink
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#36
(23-10-2016, 10:46)MARIUSZ_G napisał(a): Na razie to tylko fotki z budowy. Postaram się, by w końcowej galerii wstawić większe. Angel
A jaki wymiar sprawiłby Ci przyjemność?  Wink

Ale fotki z budowy są chyba nawet ważniejsze od galeryjnych Rolleyes

A tak 1200x800 ? Ja takie stosuję najczęściej przy galerii. W trakcie relacji używam takiego rozmiaru, by dany fragment był wyraźnie widoczny nawet jeżeli nie jest idealny. Zwykle 800x600 lub kwadrat w zależności od tego co chcę pokazać i czy chce mi się jeszcze kadrować Wink

Miłego nowego tygodnia życzę Smile
Odpowiedz
#37
Rozbawiłeś mnie tą kolką nerkową ale wiem, że nie było Ci do śmiechu... szewc bez butów chodzi ... dobrze, że nie miałeś daleko do nefrologa Wink

A kota bym ...
Odpowiedz
#38
Lesiu:  nefrolog w takich razach (i w większości innych   Tongue  ) jest bezradny- wszak to internista  Big Grin
Lukee: 800 x600 to takie moje właśnie są już teraz... Cool
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#39
Koty wiedzą co dobre  PDT_Armataz_01_22
Oczywiście wracaj do zdrowia i niech pech Cię opuści. 
Żeby się nie okazało, że spłacasz jakieś raty na pralkę  Wink
Odpowiedz
#40
Jakoś ostatnio wena modelarska we mnie osłabła...
Dziś tylko dwie fotki. Ale naciągi już zrobione.
[Obrazek: th_DSC05797_zpsq8dtafc6.jpg] [Obrazek: th_DSC05798_zpsghcwktsh.jpg]

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#41
(27-07-2016, 10:19)MARIUSZ_G napisał(a): Ostre krawędzie  złagodnieją po lakierowaniu. ;-)

Jak można zapytać czym lakierujesz gotowe modele?
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#42
Zapytać zawsze można   Wink  
Moja ulubiona i sprawdzona wielokrotnie technologia:
w trakcie budowy, etapami (druciaki wielopłatowe), lub po sklejeniu całości ( jednopłatowce) najpierw maluję pędzlem lekko rozcieńczonym lakierem nitro do drewna ( ostatnio Vidaron z małej puszki) (koniecznie wcześniej sprawdzić działanie na bezpiecznym fragmencie wycinanki!).
Po dobrym wyschnięciu ( ledwo wyczuwalny zapach nitro) na koniec budowy, z aerografu bezbarwny lakier matowy lub satynowy ( ostatnio Humbrol mat/satin ze słoiczka) w zależności od "prawdy historycznej").
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#43
Wczoraj usiadłem i zrobiłem pierwsze kroki w kierunku budowy szprychowych kół do modelu mojego Aviatika.
Będę to robił pierwszy raz zatem mam olbrzymi respekt przed ta czynnością...
Postanowiłem sobie jakoś pomóc,by nie wykonywać tak "pajęczej" roboty "w powietrzu" ; powstał zatem swoisty przyrząd montażowy :
[Obrazek: th_DSC05811_zpsc3e4grjj.jpg]
Widoczne także  piasty przyszłych kół - zwinięte na igle lekarskiej z paska cienkiego papieru na klej BCG. Na końcach małe tarcze z brystolu-na nich opierać się będą druty / szprychy.

[Obrazek: th_DSC05812_zpsamcgfvje.jpg]
Ta fotka pokazuje pozycję montażową piasty w przyrządzie montażowym. Zasada widocznego zagłębienia jest taka,że jest ono głębokości równej połowie szerokości piasty.

Pierwsze kroki wykonane, myślę,że teraz pójdzie już szybciej..

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#44
No to zaczynam:

[Obrazek: th_DSC05816_zpsy0amwn7u.jpg]

[Obrazek: th_DSC05818_zpsapt2ts03.jpg]

Oglądając różne poradniki wybrałem taką właśnie metodologię wykonania  kółka.
Robię to pierwszy raz w życiu, zatem szału proszę się nie spodziewać ;-)
Zrobiłem powyższe zdjęcia, bo moim zdaniem dobrze ukazują ogólną zasadę. "Szprychy " trzeba  ułożyć  pomiędzy zaznaczonymi na obręczy czarnymi punktami Na razie zaznaczyłem 12 punktów, ale myślę,że w miarę przybywania drutów można będzie ilość punktów zredukować do 8. Po drugiej stronie obręczy będzie przecież drugi komplet "szprych", przesuniętych nieco kątowo wobec drugiej strony. Myślę,że będzie i tak gęsto...

--
[%sig%]
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#45
Witam Mariuszu , koncepcja jest dobra , ale poradziłbym ci zmianę materiału na szprychy . Nie wiem czy to żyłka czy drut , ale już teraz widać , że jest za gruby. Polecam "nić elastyczną "
http://sklep.gpm.pl/akcesoria/lancuchy-n...czna-200-m
I zmieniłbym koncepcję jej przyklejania. Jeden koniec na czarnej kropce i drugi tuż przy otworze środkowej tulejki. Niech nie przechodzi dalej na drugą stronę bo ci się wszystko pogmatwa i zasłoni otwór.
I jeszcze jedna sprawa dodałbym jeszcze gęściej ten podział po obwodzie. Nie 12 a 24. z drugiej strony tak samo lekko przesunięte pomiędzy powstałymi szprychami. Poniżej moje kółeczka wykonane za pomocą tej nici i przy podziale na 24 . We wcześniejszych modelach stosowałem cienki drucik z transformatorka i miałem nieraz pozapadane szprychy bo drut przy obrabianiu kółek się odkształcał. Z niciami nie było problemu.

[Obrazek: th_P1200881_zpszynoyskr.jpg]

Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Odpowiedz
#46
Dziękuję za cenne uwagi.
Takiej,czy innej metody i tak muszę nauczyć się od podstaw, zatem wszystko przede mną Wink
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#47
Cześć Mariusz.
Piękny modelik sobie ulepiłeś, koła więc muszą być ozdobą tego cacuszka. To nie moje klimaty, ale może tutaj znajdziesz coś ciekawego.
http://www.papermodelers.com/forum/tutor...-gorn.html
Big Grin
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#48
Zapomniałem wspomnieć,że piasta przed przyklejeniem szprych została właśnie pomalowana na srebrno ;-)

Połowa szprych jednego koła przyklejona:
[Obrazek: th_DSC05822_zpsrcxmczrd.jpg] [Obrazek: th_DSC05824_zpsx6meoyqi.jpg]

Do widocznej obręczy doklejał obrobione połówki "opon".
Dotychczasowe wnioski : nie taki diabeł straszny, choć dłubanina  czasochłonna...
Ale jak z każdą powtarzalną czynnością ( to samo odczuwałem klejąc np.ogniwa gąsienic), początek mozolny i słabo rokujący, ale w miarę powtarzania czynności wyrabia się odpowiednie zachowania i  ruchy.
Ponadto - czytałem o większej ilości szprych w kołach lotniczych ( kwestia wytrzymałości), ale wydaje mi się, że jak na jedną stronę to zupełnie wystarczy tych szprych... ;-)

SZAD: Dziękuję, dobrych rad i sposobów nigdy za wiele ( choć zaprezentowana metoda wydała mi się troszkę chaotyczna Tongue  )

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#49
Jedno koło / szprychy w jednym kole gotowe.
[Obrazek: th_DSC05825_zpsn0vi8wkn.jpg] [Obrazek: th_DSC05826_zpsr2ndobap.jpg] [Obrazek: th_DSC05827_zpstvaqu5c9.jpg]

Uwagi:
Podczas przyklejania szprych przykleiła się także  igła do piasty... Ale nic to.  Korzystając z tego pilniczkiem "splanowałem" nieco powierzchnię zewnętrzną piasty, na której druty troszkę jednak nawarstwiły się nieco jeden na drugim...
A igłę wyciągnąłem z piasty nagrzewając igłę lutownicą!
Niektóre szprychy "wcześniejszej"  strony nieładnie powyginały się , bo okazały się za długie. Trzeba będzie przed przyklejeniem "opon" dokonać korekty...

--
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#50
Świetna robota instrutarzowa. 
Podglądam dalej. Kolejny Foker czeka w przerwie Rodneya na sklejenie. Morze się przyda.

Pozdrawiam
[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]

,,...Nic nie wiesz Jonie Snow..." 
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [RELACJA] F-14 TOMCAT 1:33 MM 2004 tom59herder 19 16,710 29-01-2018, 05:52
Ostatni post: PiotreS
  [WKLM] [R/G] Aichi D3A Val - Military Model 3-4/2004 stachooo 67 26,724 12-02-2017, 12:10
Ostatni post: stachooo
  Spad XIII Modele Kartonowego Fana 2006 Partyzant 20 9,643 15-11-2015, 10:27
Ostatni post: Raven
  ŚzK rozdaje modele :) Taron78 1 2,360 14-10-2015, 06:16
Ostatni post: Sprudin
  Bartel BM-6a [modele-kartonowe.com] struna 3 4,513 26-06-2015, 12:57
Ostatni post: struna
  Aichi D3A1 (Val) Halinski MM 3-4/2004 viktorrr 62 30,953 08-06-2015, 08:22
Ostatni post: Lesio73
  SWWII Aviatik B.I, wyd. Wektor Tomasz K 35 13,472 01-03-2015, 09:37
Ostatni post: Paweł O
  [SWWII] Aviatik B.I razy dwa- WEKTOR ReVan_1991 7 5,218 06-02-2015, 11:32
Ostatni post: kordian
  [G] Zalewski WZ-X Modele kartonowe kolodzieju 17 9,574 17-01-2015, 12:19
Ostatni post: qn
  [R] F-117A Stealth Fighter, 1:33, NOWE MODELE 1/2 2000 r. Sylwek 47 22,156 29-09-2014, 05:44
Ostatni post: Sylwek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości