Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o rady
#1
Witam
Szanowni koledzy pomóżcie.Staram się wrócić do modelarstwa po wielu latach,ale nic nie wychodzi.Uparłem się na stare samoloty z Małego Modelarza z lat 90-tych i już kilka zepsułem.Napiszcie proszę jak sobie radzicie z klejeniem segmentów,żeby było w miarę równo.U mnie jest tak,że albo wręga za mała albo za duża albo segmenty różnią się wielkością a nie powinny.Oczywiście staram się wycinać po zewnętrznej krawędzi.Ratujcie!! nie chcę się od razu zniechęcić.
Pozdrawiam sakai
Odpowiedz
#2
Cześć.

Samolotów co prawda nie sklejam, ale oglądają to i owo co mogę napisać.
Na pewno stare roczniki MM mimo, że miały uproszczone schematy wydają mi się być trudniejsze do złożenia niż nowe opracowania.

Dlaczego?
Technologia nie była tak rozwinięta jak dziś i większość z tych modeli była kreślona ręcznie a co za tym idzie trzeba brać na nie pewną poprawkę.
Fakt, że dziś niektóre nowe opracowania są daleko w tyle za tymi z przed lat i może to jest trochę niezrozumiałe, ale na to już nic nie poradzimy poza tym, że będziemy na bieżąco zgłaszać problemy w ich budowie.

Jeśli już faktycznie interesują Cię samoloty z konkretnego wydawnictwa oraz z danego okresu ich wydawania moja rada jest tylko jedna:
Internet to potężna księga.... Jeśli masz jakiś model, który "chcesz pokroić", zanim to zrobisz dokładnie przeszukaj czeluści tej księgi. Relacji mnóstwo ( nie tylko naszych ) więc na pewno coś znajdziesz. W relacjach takich znajdziesz +/- i zdanie końcowe danego modelarza. Wiem, że każde będzie inne, ale zawsze da Ci relatywny obraz tego co masz położone na macie i to Ty zdecydujesz czy będziesz, czy nie będziesz chciał zabrać się za dany egzemplarz....

Natomiast jeśli jest to powrót do "pasji z przed lat" proponuję na początek "zassać" coś darmowego z interesującej Cię kategorii, od wydawców którzy zajmują się tym na komercyjnie.
Kolejny raz dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że modele o których piszesz mogą być już rzadkie i aż ręka drży na samą myśl pokrojenia czegoś takiego, z lękiem że nie uda się. W darmowych modelach, zawsze jak coś nie wyjdzie, możemy zrobić to ponownie i robić to tak długo, aż uznamy że dana cześć/segment nas zadowalają ( chyba, że tusz w plujce się skończy Smile ).
Takie opracowania są dobre do "testowania". Na nich możesz robić to co Ci się rzewnie podoba. Jak stwierdzisz, że "darmówki" spełniają Twoje oczekiwania, sam stwierdzisz że jesteś gotów "iść dalej" a co za tym idzie "pokroić" coś na raz....

Sam mam modele, które czekają na ten moment bo iż na co dzień sklejam kołowe i raczej cywilne, mam w swoim magazynie modele, które czekają aż moje doświadczenie ( którego nigdy nie będzie Ci dość ) będzie wstanie je udźwignąć....

I nie sądzę, że ktoś napisze, że to nie prawda bo nie raz już czytałem wpisy w relacjach, że ktoś coś chciałby zrobić, ale "doświadczenie" na to nie pozwala.

Na koniec, najważniejsza zasada modelarska ( po trzecim średnio modelu wchodzi w krew Big Grin ). Trzy razy przymierz, potem sklejaj. I przeglądaj internet Big Grin
Odpowiedz
#3
Tak ,ja to wszystko wiem.
Przeglądałem internety i relacje innych modelarzy zanim tutaj napisałem,ale nie bardzo jest tam powiedziane jak sprawdzać czy dane elementy będą do siebie pasować i co poradzić jak nie będą.
Odpowiedz
#4
Zobacz sobie moją relację z budowy Ił 62 lub Li 2 , tam przed dotknięciem kleju prawie cały kadłub pasowalem na sucho.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#5
Dziękuję kolego Piterkowiec, właśnie czegoś takiego jak Twoje relacje szukałem i niestety je przeoczyłem,postaram się na nich wzorować choć napewno nie będzie to tak dobrze wykonane Smile
Pozdrawiam
Odpowiedz
#6
Jak chcesz kleić MM'y to sklej sobie Hawker Tempest z MM z bodajże '97 roku w różowej okładce. Ja nie kleję samolotów, a tego jakoś zrobiłem i w miarę pasowało. Tylko owiewka może być problemem.
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#7
(14-03-2018, 08:10)sakai napisał(a): Dziękuję kolego Piterkowiec, właśnie czegoś takiego jak Twoje relacje szukałem i niestety je przeoczyłem,postaram się na nich wzorować choć napewno nie będzie to tak dobrze wykonane Smile
Pozdrawiam

Sakai
cieszę się, że moje relację przypadły Ci do gustu.
Ale jest tak jak Karol napisał. Na forach jest pełno relacji, z których można czerpać pomysły i podpowiedzi oraz wenę.
Zaczynasz na nowo przygodę z modelarstwem, to radzę wpierw , jeszcze przed zakupem modelu, przewertować fora i znaleźć interesujący model wraz  z dobrą relacją, a to już dużo.
Jak tak sklejałem Miga 15 z Hobby Model (http://papermodels.pl/showthread.php?tid...#pid142758
, wręcz wzorując się na relacji Pana Romana 
http://papermodels.pl/showthread.php?tid...ght=Mig-15

Powodzenia , no i jak już coś weźmiesz na matę to rób relację.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#8
sakai
po pierwsze odpuść sobie stare MM z lat 90 i kup coś z kartonowej kolekcji.
Jak już nabierzesz wprawy to wtedy próbuj ze starymi MM. Pamiętam te modele i powiem szczerze że spasowanie pozostawia wiele do życzenia (Szczególnie stare "Wasiaki"). poza tym karton ma już swoje lata i bardzo utrudnia obróbkę. 
Jeśli już MM z lat 90 to może np: 
(1994.12) -  Spitfire Mk.VIII 
(1994.05-06) -  A-10 Thunderbolt II lub jego nowsze wydanie. model trudny ale dobrze spasowany. w końcu to P.Słowik 
(1995.01) - Fokker E.III i Sopwith ''Pup''
(1999.04-05) -  F-16C

Pozdrawiam \
Paweł
Odpowiedz
#9
Dziękuję za wszystkie porady.
Wygląda na to ,że moje myślenie było błędne,zabrałem się za MM ponieważ jest łatwo dostępny i tani więc nie szkoda go zniszczyć nieumiejętnym sklejaniem.Ale chyba nie tędy droga Smile
Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Po pierwsze, grunt to się nie poddawać, jak dwa razy nie wyjdzie, to za trzecim się uda.
Po drugie, fakt technika idzie mocno do przodu, modele projektowane są komputerowo, elementy wycinane laserowo ale i tak my modelarze musimy to wszystko do kupy skleić ręcznie, dlatego ...
Po trzecie, stare modelarskie powiedzenie jest jak najbardziej na czasie, Trzy razy przymierz, raz sklej.
Na tapecie: MiG-29 Fulcrum
Galeria: PZL I-22 Iryda


Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Prośba] Skan wręg do IRYDY z MM oraz fotel pilota Mig 21 ReVan_1991 0 2,337 18-02-2014, 05:51
Ostatni post: ReVan_1991
  Prośba o pomoc - SCHARNHORST z GPM 71 buniodawid1 2 2,971 02-07-2013, 01:26
Ostatni post: buniodawid1
  Prośba o pomoc - Niszczyciel "Taszkient" GPM 1998 - zapas koloru Raven666 0 2,203 06-02-2013, 10:59
Ostatni post: Raven666
  F-16 Waloryzacja Prośba Marcin.P 2 2,726 20-03-2012, 11:27
Ostatni post: Marcin.P
  Prośba o poradę - Caponowanie Pajda 12 9,650 22-03-2010, 03:00
Ostatni post: Pajda
  Czy to dobry model na początek? Prośba o poradę xkubax 16 9,060 23-12-2008, 02:54
Ostatni post: xkubax
  Prośba - jak wykonać bloczki olinowania na okręcie piotr74 2 3,689 10-06-2008, 11:06
Ostatni post: piotr74

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości