Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R]ORP Piorun MM 2001
Cześć wszystkim.

Z góry przepraszam za jakość zdjęć, posiadam tylko komórkę i obiecuję, że jeśli dobrnę do galerii to bardziej się postaram. Teraz wracając do samego modelu. Postanowiłem odpocząć nieco od mojego Fuso, muszę po prostu coś szybko skleić od początku do końca aby mieć motywację do dalszej pracy. Przy okazji poćwiczę techniki, które chcę zastosować przy Fuso. Już wiele problemów udało mi się rozwiązać a inne muszę dopracować, tak więc same plusy. Na warsztat wziąłem ORP Pioruna z MM 2001. Kleiłem kiedyś model z 1988 i muszę stwierdzić, że ten starszy paradoksalnie jest wykonany dokładniej niż ten późniejszy (pomijam dorysowane linie podziału kadłuba, chodzi o bryłę samą w sobie). Niestety oba opracowania powielają błędy z Planów Modelarskich, chodzi głównie o linie teoretyczne kadłuba. Dlatego postanowiłem nieco zmienić kadłub i przy tej okazji serdecznie dziękuję Panu Adrianowi Kacz za zezwolenie na wykorzystanie szkieletu z HMS Lance (po niewielkich modyfikacjach). Skoro maluję i tak model postanowiłem także zrobić go w malowaniu z 1943 r. Tutaj mam pierwsze pytanie do modelarzy bardziej zaawansowanych. Mianowicie numer taktyczny zrobię sam za pomocą szablonów, to nie problem natomiast zastanawiam się jak zrobić oznaczenia na kadłubie pokazujące jak bardzo okręt jest zanurzony (mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi). Myślałem o jakichś naklejkach ale nie za bardzo mogę znaleźć coś na sieci. Tu przydała by się pomoc od forumowiczów. Także wiecie teraz co u mnie się dzieje i dlaczego Fuso nadal jest bez update'u.

[Obrazek: uc?export=view&id=1jQ22NmtK2lf86MHSRbauYyooPZDmmE09] [Obrazek: uc?export=view&id=1V0ZhJLnfNM9uM8Ab_JuGiTVdnysg4n9l] [Obrazek: uc?export=view&id=1a3FB4n2iY6zhh-xi01k4Qwlu_fqH7Fep] [Obrazek: uc?export=view&id=139299w3UQnLlfXuVIhrFdceIi8NTTC8N] [Obrazek: uc?export=view&id=1ExJfjDmdXf1OWKjkUXx4mzGQNqr3RrUh] [Obrazek: uc?export=view&id=1V5jWaMUdJWbTgRlBdFlTX51bTjYdYcq-] [Obrazek: uc?export=view&id=1t5P2Qe2b0izh1xoVQjoOGlpCvMBkE0-T] [Obrazek: uc?export=view&id=1yDJelM7k9Kg0j64CVfIgnNTRIYsklfsp] [Obrazek: uc?export=view&id=18Lzgutxfsf8tEohsle6QQCGtHgPLzeYM] [Obrazek: uc?export=view&id=1owMRN-9XWIDiL1XozvdMwKVqpvHZh9sa] [Obrazek: uc?export=view&id=1TkV2o8p6-8gQzHj7rkbNlYdjztwF9cSx] [Obrazek: uc?export=view&id=1X81Gu_s6Hp8citIp4m7PQsOnSMOvccGG] [Obrazek: uc?export=view&id=10DlZkgE-PZUPSx_OiSsijwdKFAxwJIDV] [Obrazek: uc?export=view&id=1QkUK9bbBgZ9dKfvbJSy3_IAu3B1XTOWh] [Obrazek: uc?export=view&id=1FZ2yTMK7tl0oLl0VIbMKL6DlP1-BNypv] [Obrazek: uc?export=view&id=14HsjM5vhtHJuaOx8Et_M6OYf1VkvcQVE] [Obrazek: uc?export=view&id=127rSE6EFtf5ZcH-dgrwKb7xAf-YlSWk0] [Obrazek: uc?export=view&id=1yLyPg-eTtNV_whumtcq5js59y21_jmAF] [Obrazek: uc?export=view&id=1XvU8rg0lY8LlgPTsuFSt9syouqQPDPrh]

Zapomniałem dopisać, na kilku zdjęciach macie porównanie kadłuba z MM z tym od HMS Lance.
Odpowiedz
Przyznam, że wygląda to bardzo zacnie. Mimo że techniki malowania całego kadłuba w kartonie nie przemawiają do mnie. To twoje wykonanie daje radę: ]
Co do znaków zanurzenia o które pytałeś. "draught marks" nie mam na to rozwiązania, malowanie z ręki wydaje się dość karkołomne, ale do ogarnięcia i też chciałbym poznać ewentualne rozwiązanie: ]

W ostateczności pozostaje skorzystać z gotowca. Tylko drogo: \

https://www.modelbouwshopnederland.nl/en...ack-1-200/
https://www.modelbouwshopnederland.nl/en...ite-1-200/
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
A to sobie zrobiłeś odpoczynek :-) Wydaje się nawet trudniejszy od Twojego Fuso z tym malowaniem :-)
Ale świetnie sobie radzisz !
Pzdr
Odpowiedz
Fajny model będzie!
Odnośnie znaków zanurzenia - także pomyślałem o kalkomanii, ale nie o gotowcu tylko o własnej produkcji. Papier do kalkomanii można kupić na przykład tu: https://www.swiatmodeli.eu/pl/p/Papier-d...arwny/1533
Reszta to już zabawa w grafika ;-)
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
Da się atramentówka nadrukować białe znaki? hehehe Nie kojarzę

NVM, sprawdziłem, jest też do drukarki laserowej ( pewnie to samo: ] )
Fraza do wmalowania w google. papier Waterslide kalkomania. Okazuje się, że są oferty w których w sumie za 12pln to mi przyniosą nawet do domu.
Dzięki Tuko, bardzo fajny trop.
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
(09-04-2019, 10:17)Karas napisał(a): Da się atramentówka nadrukować białe znaki? hehehe Nie kojarzę

A nie słyszałeś o sympatycznym atramencie? Tongue Big Grin 

Ale faktycznie w domowych warunkach z białym będzie kłopot. A jak wygląda sprawa w drukarni to już nie wiem.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
Już dostałem na FB kontakt do gościa, który robi kalkomanie na zamówienie więc chyba będzie OK.
Odpowiedz
Dla mnie relacja obowiązkowa...
Mój Piorun w kawałkach leży na półce i sezonuje już dziesiąty rok chyba i dalej nie mogę go dokończyć...

Jeżeli już poprawiasz kadłub to popraw też rufę bo według tego co widziałem to zakończenie rufy jest delikatnie spłaszczone.

Pozdrawiam
Odpowiedz
(09-04-2019, 02:59)Lukee napisał(a): Dla mnie relacja obowiązkowa...
Mój Piorun w kawałkach leży na półce i sezonuje już dziesiąty rok chyba i dalej nie mogę go dokończyć...

Jeżeli już poprawiasz kadłub to popraw też rufę bo według tego co widziałem to zakończenie rufy jest delikatnie spłaszczone.

Pozdrawiam

Nie wiem czy nie masz tu na myśli Krakowiaka/Ślązaka bo szczerze mówiąc nie widziałem kadłuba klasy N ze spłaszczoną rufą. Co nie zmienia faktu, że trzeci raz już do kadłuba nie podchodzę Rolleyes to by było dla mnie już za dużo.
Odpowiedz
(09-04-2019, 03:10)wieslaw_ napisał(a):
(09-04-2019, 02:59)Lukee napisał(a): Dla mnie relacja obowiązkowa...

Pozdrawiam

Nie wiem czy nie masz tu na myśli Krakowiaka/Ślązaka bo szczerze mówiąc nie widziałem kadłuba klasy N ze spłaszczoną rufą. Co nie zmienia faktu, że trzeci raz już do kadłuba nie podchodzę Rolleyes to by było dla mnie już za dużo.

Nie - nie mam na myśli tych okrętów. Jednostki JKN miały rufę lekko jakby klepniętą a nie równo zaokrągloną. Jak wrócę do domu to poszukam rysunków.
A swoją drogą to obawiałem się takiej odpowiedzi - jak widzę już prawie kończysz Wink 

Pozdrawiam
Odpowiedz