Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] A6M2 Zero Model 21
#26
Ups, pardon Piterski. Miałem na myśli Zero od A. Halińskiego ale te z 2004 r. (chyba z 2004 ... hm... czy z 2002... nie wiem, nie ważne. W każdym bądź razie nowe wydanie).
W ogóle trochę zmęczony jestem klejeniem okrętów. Dlaczego? W poniedziałek wstawię kilka fotek, które to chyba wyjaśnią. Mam w planach kilka samolotów, mam nadzieję że mi tym razem uda się zakończyć budowę.

Pozdrawiam i podziwiam :mrgreen:

Arovist
P.S. Sorki Piotrek za mącenie w temacie, ale... nie chcę wstawiać swojego imienia pod avatarem. Zbyt przywiązany jestem do obecnego podpisu (Norsk BM :twisted: ) :razz: ... więc ... Łukasz jestem :razz:
Odpowiedz
#27
Cytat:nie chcę wstawiać swojego imienia pod avatarem
To była tylko luźna sugestia tak jak i avartki. Niektórym pomysł się spodobał innym nie. Mi tak bo wzrokowiec jestem :mrgreen:

Łukasz nawet jak skleisz tego nowego to też go z wielka przyjemnością obejrzę.
Sam zamierzam go kiedyś pokroić i skleić. Jedynie malowanie w nim nie przystaje za bardzo do tego ze zdjęć i plansz barwnych.

PS. U mnie w temacie zawsze można mącić :mrgreen:
Odpowiedz
#28
Witaj :grin:

Koła jak pączusie, mniaaam :razz: Na ile nastawiłeś piecyk w rączkach, że tak fajnie urosły? Smile
[Obrazek: luft-userbar.png]
Odpowiedz
#29
Cytat:Na ile nastawiłeś piecyk w rączkach, że tak fajnie urosły? Smile
One są nadmuchane, nie widzisz wentyli :roll: :mrgreen:

Piterski-jednej rzeczy się obawiam oglądając Twoją relację że bym się tylko do Twojego tempa sklejania nie przyzwyczaił. Pewnie wieczorem wstawisz galerię końcową :?: :mrgreen: :razz:
Odpowiedz
#30
No właśnie, zapomniałem pogratulować kabinki i opon. Byle nie na brzuchu u dziewczyny :vvv:
Lotnicza relacja w moim przypadku pojawi się niedługo. Proponuję więc, aby moderatorzy dali mi bana zanim zacznę, żebym nie schrzanił kolejnej maszyny. Tak zapobiegawczo :razz:
Odpowiedz
#31
Cytat:Proponuję więc, aby moderatorzy dali mi bana zanim zacznę, żebym nie schrzanił kolejnej maszyny. Tak zapobiegawczo
A ja mogę dać ci kopa :?: :mrgreen:
Na szczęście oczywiście :razz: .
Odpowiedz
#32
Ależ skąd!
Proszę.
Czyli poproszę!
Ale dopiero jak wrócę, pewnikiem w poniedziałek.
Ale z czuba czy płazem?
Interesuje mnie jeszcze, w co [ewentualnie GDZIE] chcesz mnie kopnąć? :razz:
Odpowiedz
#33
Cytat:Ale z czuba czy płazem?
Interesuje mnie jeszcze, w co [ewentualnie GDZIE] chcesz mnie kopnąć? :razz:
Szczegóły ustalimy jak coś zaprezentujesz w poniedziałek Confusedmile: .
Odpowiedz
#34
Cytat:PS. Uri ja ciągle czekam na zdjęcie w twoim awartku z imiennym podpisem, to tak gwoli przypomnienia gdyby ci ten temat umknął

He, he Piterski wkoncu poazał coś więcej - prawie gotowe koła <szok> Uff to dobrze świadczy, że jednak prace posuwają sie do przodu. A już się obawiałem że on tylko mówi i mówi i mowi. Big Grin

A tak a pro po podpisu jest już od trzech dni ale kolega nieuważnie patrzy Smile.
Z djęcie też zamieszczę jak jakieś znajdę Smile na ogol jest tak że to ja zdjęcia robię :mrgreen:
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#35
POGADUCHY
Cytat:Uff to dobrze świadczy, że jednak prace posuwają sie do przodu. A już się obawiałem że on tylko mówi i mówi i mowi. Big Grin
Gada jak najęty  :mrgreen:, ale żeby nie było, że tylko gada ...

Trochę mi się życie ostatnio komplikuje i subtelny plan dnia rozjeżdża w szwach, ale coś tam zrobiłem. Na zachętę taka garść drobiazgów.

[Obrazek: th_165.jpg]

Jak się przyjrzeć to widać, że tu nierówno tam krzywo, a silnik robię po raz drugi.
Uprzedzając ewentualne pytania
"po co tracę tyle czasu na takie zabawy z tym modelem?"
Odpowiem, że w sumie to sam nie wiem :?: Sprawia mi to frajdę no i nie mogłem patrzeć na ten stary silnik. Poza tym te wszystkie dodatki robie z wydruków i mogę do woli się nad tym pastwić i nie stresować, że skopie.

RELACJA
Popatrzyłem na stary silnik i stwierdziłem... kaszana i już  :ble:
Postanowiłem zrobić go od nowa.
Najwięcej zajęła mi ta wypukła kopuła. Pierwsza miała za duże błędy w wycinaniu (gorszy wydruk). Te docelowo wydrukowałem na najwyższych parametrach drukarki i staranie wyciąłem. Kształtowałem ją za pomocom dłutka kulkowego na gumce "myszce".
Chciałem pokazać pewną ciekawostkę.
Po ukształtowaniu skleiłem ją w pierścień, tylko złapałem bez klejenia listków. Następnie posmarowałem krawędzie małego otworu i wstawiłem widoczne kółko. Odwróciłem do góry nogami i dociskałem delikatnie palcem tak by kółko wyszło ładnie zlicowane z górna powierzchnią i złapało co do niektórych listków. Robiłem to na płycie CD by mi się nie przykleiło do podłoża. Klej BCG miałem już dość gęsty. Kiedy tylko złapało zabrałem się za poprawianie doklejenia listków ale tylko po obwodzie koła. Czyli delikatnie klej i dociskałem listki. Wcześniej wyglądało tak, że miało szpary jak te 4 w górnej części na 1. zdjęciu. Zarówno pomiędzy listkami jak i gdzie niegdzie na obwodzie kółka tam gdzie listki się nie przykleiły. Myślałem, że trzeba będzie szpachlować SG, ale jak zacząłem nanosić klej w szczeliny (po jednej) i sklejać listki po przesz samo delikatne dociskanie drucikiem 0,6 mm to zobaczyłem jak szczeliny się  zasklepiają i to same. Zdjęcie 2. i 3. (to ostatnie nie jest wyostrzane.) Na potrzeby standardu super efekt. i dlatego postanowiłem to pokazać.

[Obrazek: th_166.jpg]  [Obrazek: th_168.jpg] [Obrazek: th_167.jpg]

a tak po złożeniu tego na sucho

[Obrazek: th_169.jpg]

CDN...
Odpowiedz
#36
Kopułka wyszła ok. PDT_Armataz_01_34 .
BCG rządzi :!: Confusedmile:

Nie wiem czemu ale widzę już oczami wyobraźni galerię końcową Cool .
Odpowiedz
#37
Cytat:Nie wiem czemu ale widzę już oczami wyobraźni galerię końcową Cool

Obawiam się, że jeszcze jakiś czas będzie to tylko w strefie wyobraźni niestety.
Odpowiedz
#38
Cytat:Myślałem, że trzeba będzie szpachlować SG, ale jak zacząłem nanosić klej w szczeliny (po jednej) i sklejać listki po przesz samo delikatne dociskanie drucikiem 0,6 mm to zobaczyłem jak szczeliny się zasklepiają i to same.

Kiedyś podczas rozmowy a właściwie nie kidyś tylko podczas konkursu w Porąbce rozmawiałem z Wójkiem Andrzejem i własnie zwrócił moja uwagę na takie właściwości BCG. A mianowicie że niewielkie szparki po zastosowaniu tego kleju mają tendencje do zasklepiania się a może inaczej BCg ma tendecje do przyciągania kawałków papieru Smile i niweluje drobne niedokładności i luki ale podkreślam drobne.
A wracając do BCG mam kłopot z tym klejem. Dokładnie chodzi o odparowanie - bodajrze Wojtek mówił w jednej ze swoich relacji że jak odparuje to szybciej łapie. Postanowilem spróbować i pozostawiłem klej na grzejniku w celu szybszego odparowania i co się stało ??!! A no narobiło się nie dość zaczął się ciągnąć jak budapren to na dodatek wogóle nie klei. Nie trzyma nic a nic. Może ktoś miał podobne przejścia ??

Cytat:Nie wiem czemu ale widzę już oczami wyobraźni galerię końcową .

Wojtku nie chwal dnia przed zachodem Smile
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#39
Cytat:pozostawiłem klej na grzejniku w celu szybszego odparowania
Ha ha ha :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
No toś mnie ubawił, wywal tę tubkę w cholerę. Ten klej musi powoli sam odparowywać, a i tak robi się coś w rodzaju kożucha to się na pewno do klejenia nie nadaje. Ja zawsze sobie wykładam odrobinę kleju na płytkę CD i tam maczam i kleje. Mam kilka tubek i jak w jednej klej gęstnieje to dolewam z drugiej rzadszego i cały czas mam taki w sam raz.

Uri zanim wpadniesz na kolejny taki genialny pomysł to odezwij się najpierw na GG.

Cytat:niweluje drobne niedokładności i luki ale podkreślam drobne.
No te co pokazałem są właśnie drobne, moim zdaniem papier się uplastycznia i lekko puchnie, a jak się sklei i wyschnie to jest i tak ok.
Zapomniałem powiedzieć, że po sklejeniu jeszcze tę kopułkę pomęczyłem dłutkiem od środka i dałem denko by trzymało kształt bo początkowo trochę uciekała w jedną stronę.

Cytat:ceva napisał/a:
Nie wiem czemu ale widzę już oczami wyobraźni galerię końcową .

Wojtku nie chwal dnia przed zachodem Smile

Dzięki, że mnie podtrzymujesz na duchu :twisted:
Odpowiedz
#40
Cytat:niewielkie szparki po zastosowaniu tego kleju mają tendencje do zasklepiania się a może inaczej BCg ma tendecje do przyciągania kawałków papieru Smile i niweluje drobne niedokładności i luki ale podkreślam drobne.

Ja też to zauważyłem i stosuję :grin: .
Cytat:A wracając do BCG mam kłopot z tym klejem. Dokładnie chodzi o odparowanie - bodajrze Wojtek mówił w jednej ze swoich relacji że jak odparuje to szybciej łapie. Postanowilem spróbować i pozostawiłem klej na grzejniku w celu szybszego odparowania i co się stało ??!! A no narobiło się nie dość zaczął się ciągnąć jak budapren to na dodatek wogóle nie klei. Nie trzyma nic a nic. Może ktoś miał podobne przejścia ??
:mrgreen:

Ja jak muszę rozpocząć nowe opakowanie BCG zostawiam otwarte na 3-4 dni co dzień mieszając. po tym klej robi sie wyraźnie gęściejszy i mniej pustoszy papier. Żeby nie robić tak z każdym nowym klejem w miarę ubywania ( podczas klejenia ) w opakowaniu "roboczym" uzupełniam niewielkimi ( ok. 1 ccm ) ilościami świeżego BCG i podczas pracy prawie go nie zamykam.
Odpowiedz
#41
POGADUCHY
W celu podniesienia morale załogi (czytaj mojego  :lol: ) postanowiłem co nieco pokazać. Postęp raczej niewielki, ale jest to wynik tylko kilku godzin pracy.
Niestety tak mi się poukładało ze czasu na klejenie mam jak na lekarstwo. Szybko to się nie zmieni ale małymi kroczkami idziemy do przodu.

RELACJA
Złożyłem kopułkę silnika z korpusem w całość. Było trochę glutowania i szlifowania.
Dorobiłem dodatkowy pierścionek na czole kopułki, cały nasączałem SG i lekko przeszlifowałem na zewnątrz by miał gładkie krawędzie, wewnątrz już nie. Styk walca korpusu klejony na krawędź bez żadnych sklejek. Na korpus pójdą jeszcze pierścienie w miejscy instalacji cylindrów i zastanawiam się nad wykonaniem imitacji nitów/śrub.  
Efekt jest chyba sporo lepszy niż przy pierwszym podejściu.

stary silnik|................> nowy silnik
[Obrazek: th_Zero65.jpg]   [Obrazek: th_170.jpg]

Skończyłem też dopieszczanie goleni głównych podwozia (te dłuższe rurki)
Malowałem je trzy razy i dwa razy przecierałem papierem 1000. Skleiłem dwa kawałeczki i takim elastyczny ale dość sztywnym pilniczkiem gładziłem ich powierzchnie. Po pierwszym malowaniu wyglądały jak moje owłosione nogi  :lol:. Teraz jest znacznie lepiej i tak juz zostanie. Jaka miały strukturę to widać po tych dolnych jeszcze szarych końcach. Te krótkie tulejki są dopiero raz maźnięte farbą ale tu jest lepiej bo zaprojektowane były jako rurki i miały mieś wklejone krążki. Ja wkleiłem w nie papierowe tuleje i nadmiar obciąłem żyletką. Jest znacznie precyzyjniejsza i jej grubość jest pomijalna w stosunku do ostrza AK-3.

tak się prezentuje całość
[Obrazek: th_171.jpg]

a tu małe :wink: zbliżenie
[Obrazek: th_172.jpg]

i tradycyjnie już CDN...
Odpowiedz
#42
Cytat:Po pierwszym malowaniu wyglądały jak moje owłosione nogi

Nie mówi się tak tylko jak nogi u sarenki - nie takie zgrabne tylko takie owłosione Big Grin.
Kończ już to Zero bo zaczynam tracić cierpliwość SmileSmileSmile.
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#43
Cytat:zaczynam tracić cierpliwość
Cierpliwość to cnota prawdziwych modelarzy :mrgreen:

A będziesz się jeszcze musiał w nią uzbroić bo to dopiero początek końca jest :lol:

Cytat:Nie mówi się tak tylko jak nogi u sarenki - nie takie zgrabne tylko takie owłosione
A o szwie na goleni nic nie mówisz :?:
Nie pochwalisz ze tak ładnie (mało widoczny) mi wyszedł :razz:
Jak bym to zaglutował i przetarł to śladu by po nim nie było, ale i tak ta strona idzie do osłony wnęki i widać nic nie będzie.
Odpowiedz
#44
Cytat:Nie pochwalisz ze tak ładnie (mało widoczny) mi wyszedł

Po co miałem mowić Big Grin przecież sam się pochwaliłeś :mrgreen:
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#45
Cytat:[quote author="Piterski"]Nie pochwalisz ze tak ładnie (mało widoczny) mi wyszedł

Po co miałem mowić Big Grin przecież sam się pochwaliłeś :mrgreen:[/quote]
No tak... :???:
Jak się człowiek sam nie dowartościowuje to na konkurencje nie ma co liczyć :lol:
Odpowiedz
#46
Szkoda, że nie udało ci sie dokończyć tego modelu. Z samej relacji sporo sie dowiedziałem i nauczyłem o sklejaniu modeli.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#47
Cytat:Szkoda, że nie udało ci sie dokończyć tego modelu
Rozumiem, że czas trwania tej relacji robi takie wrazenie ale ja przy nim cały czas dłubie :mrgreen:.
Dłubie to dobre określenie jak się przez 1,5 godziny nakleja dwa kawałki foli aluminiowej zrywając, szlifując i klejąc ją osiem razy :twisted:
Na koniec jeszcze efekt jest taki sobie :vvv:
Odpowiedz
#48
POGADUCHY
Miałem się nie pokazywać dopóki nie skończę całego podwozia. No ale mnie zażyliście przypominkami o Suma. Cóż na tamten model przyjdzie jeszcze poczekać, to w sumie bardzo ambitne jak na mnie przedsięwzięcie i zajmie mi nie mało czasu.
Tym czasem dla zaspokojenia ciekawości pokażę co mam zrobione.

RELACJA
Jest to pierwsza niemal kompletna goleń podwozia.
Powstaje długo bo:
- jest malowana a to wymaga przerw,
- poprawiam dziesięć razy to co spartolę,
- mało czasu i jakiś spadek formy fizycznej daje mi się we znaki,
- kiepska organizacja pracy,
no i na koniec jak to powiedział JaCkyl za długo się z tym bawię.

Teraz parę fotek. A o perypetiach z wykonaniem pozwólcie że przemilczę bo nie wynikały z projektu tylko braku doświadczenia.

[Obrazek: th_173.jpg] [Obrazek: th_174.jpg] [Obrazek: th_175.jpg] [Obrazek: th_176.jpg]

CDN...
Odpowiedz
#49
Urzekły mnie zwłaszcza dwa ostatnie zdjęcia... Confusedhock: PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#50
Najbardziej finezyjne golenie zero jakie widziałem... Confusedmile: Brawo!
[Obrazek: luft-userbar.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,377 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 699 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,473 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,501 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,792 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,586 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,723 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,443 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 4,007 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości