Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Moje wypociny, czyli P51B Mustang z MM
#1
Witam Wszystkich.
Jako, ze jestem nowym uzytkownikiem na forum etykieta wymaga napisac pare slow o sobie.   PDT_Armataz_01_26  
Modelarstwem kartonowym zajmuje sie pare lat. Dotychczas udalo mi sie dokonczyc dwa modele: Zero z MM oraz ORP Warszawe z Paper Hobby.
Mustang bedzie trzecim modelem w mojej karierze. Mam nadzieje, ze z Wami uda mi sie sklecic cos zadowalajacego.

Wracajac do modelu:
Zalozenia, ktore sobie postawilem przed jego wykonaniem byly nastepujace:
1. Polepszyc technike laczenia czesci na styk
2. Nie dopuscic do zwichrowania kadluba (o tym to za chwile)
3. Przetestowac sposoby lakierowania modelu

Aktualnie model przedstawia sie nastepujaco:
[Obrazek: th_1.jpg]  [Obrazek: th_2.jpg]  [Obrazek: th_4.jpg]

Niestety pomimo wstepnych zalozen, nie udalo mi sie utrzymac prostej lini kadluba PDT_Armataz_01_19 :
[Obrazek: th_5.jpg]

A teraz troche innych bledow i wypaczen:
Tragiczne polaczenie czesci dziobowej:
[Obrazek: th_6.jpg]

Przybrudzone klejem okno za kabina pilota:
[Obrazek: th_7.jpg]

Mam nadzieje, ze wspolnie dociagniemy model do konca z jakim tak zadowalajacym wynikiem PDT_Armataz_01_35  PDT_Armataz_01_01  

Aktualnie oceniam swoj model na 3+  :mil1:
CDN PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#2
Siemanko!
miło że tu zajrzałeś
Powodzenia w budowie i czuj się tu jak u siebie :wink:
PS: jak byś chciał się bliżej przedstawić to napisz w dziale "poznajmy się" :wink:
Pozdro!
Odpowiedz
#3
Witaj na forum Confusedmile:
Cytat:Tragiczne polaczenie czesci dziobowej:
Tu ja się przyjrzysz to widać że porobiły się "siodełka" a to oznacza tylko tyle ze wręga była zbyt duza w stosunku do elementu poszycia. Gdzybyś ją równomiernie spiłował po obwodzie było by dobrze

Cytat:Przybrudzone klejem okno za kabina pilota:
Klej np. Butaprenem daje się ładnie zwałkować z foli i papieru nie pozostawiając śladu. Robi się to za pomocą wykałaczki, na której zostało troszeczkę podeschniętego kleju.

Cytat:nie udalo mi sie utrzymac prostej lini kadluba
Ja tam nie widzę by on był krzywy. Jeśli wnioskujesz to ze ze djęcia to prawdopodobnie ono Ci przekłamuje.

Ogólnie nie jest tragicznie a jak na trzeci model to nawet jest tak ... :milbravo:

Jedna zasadnicza uwaga błędy ortograficzne staraj się ich unikać :wink:
Odpowiedz
#4
Witaj qbat!
Sądzę że uda ci się na tym forum zdobyć wskazówki i podpowiedzi odnośnie doskonalenia własnego modelarskiego warsztatu.
Zdradź jeszcze na początek jakiego kleju używasz, bo to może mieć znaczenie przy ew. podpowiedziach.

Tak czy inaczej powodzenia.
Odpowiedz
#5
PDT_Armataz_01_01 Bardzo milo, ze zagladaja tu tacy wymiatacze jak Piterski i Ceva
Cytat:Witaj qbat!
Zdradź jeszcze na początek jakiego kleju używasz, bo to może mieć znaczenie przy ew. podpowiedziach.

Ponizej lista klejow, ktore uzywam przy sklejaniu.
[Obrazek: th_9.jpg]

Ponal, Pattex oraz Glut.
Ponalu uzywam do laczenia malych czesci, gdzie nie zachodzi ryzyko pofalowania papieru.
Pattexu uzywam do laczenia wiekszych czesci. Zasycha on tworzac swoista gumke. Ma to wady i zalety. wada jest, ze owa gumka czasami rozlazi sie po miejscach, po ktorych bysmy nie chcieli. Zaleta jest, ze gumke ta, prawie bez sladu mozna zetrzec z powierzchni.
Gluta uzywam tradycyjnie - spawanie, laczenie malych czesci, utwardzanie wreg etc.

Szperajac po forum odkrylem post na temat klejow (dla niezorientowanych-link do postu http://www.papermodels.pl/topics67/bcg-c...vt1397.htm).
Po przeczytaniu postanowilem uzbroic sie w nowy nabytek, czyli klej plynny Herlizta.
[Obrazek: th_10.jpg]
Jeszcze go nie wypobowalem, ale jezeli wyniki sa choc w polowie tak dobre jak peany pochwalne na jego czesc to jestem dobrze uzbrojony do dalszej walki :tankfront:
Odpowiedz
#6
Tak więc już wiem czego używasz do klejenia, choć mówiąc szczerze nie znam z autopsji stosowanych przez Ciebie klejów, to przypuszczam ( zwłaszcza po wyglądzie połączenia nosa Mustanga ) że Pattex ma właściwości zbliżone do Wikolu ew. CR-a ( introligatorski ) czyli zmiękcza papier. A co za tym idzie zbyt duża ilość nie jest zbyt pożądana. Jak mawiają stolarze "klej najlepiej trzyma kiedy go prawie ni ma". Ewentualnie przyczyną wałka na nosie mogło być niedopasowanie wręgi do poszycia ( lub poszyć dwóch segmentów ), które starałeś się poprawić z użyciem siły. Ja do klejenia używam kleju jak najbardziej wodnego czyli BCG i już trochę nauczyłem się ( choć jeszcze wiele nauki przede mną ) zachowania papieru pod jego wpływem. Wręgi z poszyciem pasuję praktycznie na zero ( tzn. nie luźno, ani nie ciasno ).
Jeżeli jeszcze nie przyzwyczaiłeś się do prezentowanych przez siebie klejów to może spróbuj kleju polimerowego lekko rozrzedzonego "jagodzianą na kościach". Klej ten nie deformuje papieru choć trochę się ciągnie w postaci nitek.
Co do Herliza to według mnie opinie o nim są trochę przesadzone. Fakt nie deformuje papieru, ale nie nadaje się do klejenia na styk z małą powierzchnią styku ( np. stateczniki bomb do kadłuba ) ze względu na sztywną i kruchą spoinę. Ja go używam do sklejania ze sobą dużych płaskich powierzchni, do podklejania wręg nie używałem bo uważam że do tego lepszy jest poliuretanowy zwany szewskim ( obuwniczym ).

Działaj dalej i szlifuj Swój warsztat PDT_Armataz_01_34 .
Odpowiedz
#7
Witam,

Fany temacik dobie wybrałeś :-)

Co do klejad, używam tego specyfiku Herlitza, a właściwie używałem. Doszedłem ostatnio do wniosku że lepsze efekty daje podeschnięty nieznacznie BCG :-) Szczególnie do sklejania na styk. Tak jak pisał Ceva, ten klej tworzy dobrą lecz sztywną spoinę. Jeżeli wklejasz element i nie będziesz go tykać, proszę bardzo. Jak bedziesz go w łapach obracać lepszym wyborem moim zdaniem jest BCG. Wogóle ostatnio przeżywam jakąś ewolucje w kierunku BCG :-D
Do podklejania wręg nadaje się świetnie Herlitz, ostatnio polimerowym podklejałem wręgo pod B17 i w paru miejscach przegiąłem, problematyczne było wycinanie. Ten klej jest bezpieczniejszy.
Działaj dalej, eksperymentuj i pisz co jak wychodzi. Zawsze znajdzie się pomoc :-)

Pozdrawiam!!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#8
Witam,
zeby nie bylo, ze nic nie robie, chcialbym podzielic sie z wami dalszym postepem z wypocin :mil1:

Kadlub jest juz prawie gotowy, po 3-cim laierowaniu i szlifowaniu.
Poniewaz niektore elementy kadluba rozeszly mi sie niemilosiernie, postanowilem uzyc patentu na polozenie super gluta oraz lakierowanie.
Po drugim lakierowaniu na laczenia polozylem warstwe gluta. Pozniej wszystko wyszlifowalem.
W ten sposob potraktowalem wszystkie laczenia. PDT_Armataz_01_04

Ponizej efekty:
[Obrazek: th_11.jpg] [Obrazek: th_13.jpg]

W tym miejscu (zaznaczone strzalka) musze jeszce popracowac nad laczeniem (pewnie dodatkowe szlifowanie + retusz). PDT_Armataz_01_05
[Obrazek: th_12.jpg]

CDN PDT_Armataz_01_29
Odpowiedz
#9
Jestem pozytywnie zaskoczony, że udało Ci się usunąć większość "krowich żeber" na nosie kadłuba Confusedmile: .
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,357 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [R] P-47M Thunderbolt, AH, czyli dzbanek by QŃ qn 21 6,559 24-07-2023, 11:36
Ostatni post: Tommy T.B.
  Kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa radett 25 5,963 18-05-2023, 11:39
Ostatni post: Hastur
  [R/G] Trawler "Lappland" czyli płyniemy na łowy, HMV, 1:250 yogi 39 7,347 15-02-2023, 02:07
Ostatni post: Raven
  Argentyński rogal czyli croassant d'argent, a po prostu citroen K1 radett 57 15,223 26-04-2022, 09:23
Ostatni post: Andrzej Px48
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,157 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,056 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,423 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  [R]"Tankhafen" czyli budujemy port naftowy... HMV, 1:250 yogi 90 24,651 08-05-2021, 09:07
Ostatni post: Andrzej Px48
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,456 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości