Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja/Galeria] Brewster Bufallo Mk. I - Kartonowa Kolekcja
#1
Witam szanowne grono w kolejnej relacji.
Tym razem na warsztat idzie Brewster Bufallo Mk. I wydany niedawno w Kartonowej Kolekcji. Autorem projektu jest P. Mistewicz. Za akurat ten temat wziąłem się oczekując na ukazanie się Bufallo z KA. Mam nadzieję, że je prędzej w kiosku kupię niż skleję ten model.

Sklejać zacząłem od przodu, a nie jak zaleca autor od kabiny. Oczywiście ten model też będzie sklejany na jedną wręgę i gdzie to możliwe poszycie będzie wzmacniane dodatkową warstwą kartonu.

Drugi segment został sklejony na początku.
[Obrazek: 4474ac8f3f68f864m.jpg] [Obrazek: 1387d215e3136119m.jpg]
Wręgi pasowały idealnie jednakże trzeba je wycinać po zewnętrznej stronie obrysu. Jedyne zastrzeżenie na tym etapie budowy to wystające ponad wręgę wypełnienia wnęk podwozia.
Następnie przygotowałem pierwszy segment w przypadku którego zamykająca go wręga okazała się nieco za duża.
[Obrazek: eacd0a0a6be5135dm.jpg] [Obrazek: c5511b9069d96e77m.jpg]
Przed sklejeniem dwóch gotowych segmentów obciąłem nadmiar poszycia wnęk i zaretuszowałem. Pasek tektury jest podporą dla dna wnęki podwozia.
[Obrazek: 42f7e5d8b89002c5m.jpg]
Następnie przygotowałem i przykleiłem poszycie następnego segmentu.
[Obrazek: 0c2216d4cfc0010dm.jpg] [Obrazek: 034db9138d5fa28am.jpg]
Poszycia pasują do siebie idealnie.
Znalazłem małe niedopatrzenie autora, które trzeba będzie zamaskować.
[Obrazek: 21c9e4cc88b511f0m.jpg]
Zapasu koloru niestety brak, ale na jednym z arkuszy znalazł się nieoznakowany prostokąt w tym kolorze.  
To na razie tyle. Robi się teraz wnętrze kabiny i następne segmenty.

CDN...
Odpowiedz
#2
Cytat:Mam nadzieję, że je prędzej w kiosku kupię niż skleję ten model.
Ja coś czuje że uda Ci się skleić prędzej...

Mam ten modelik w kolekcji do sklejenia więc ciekaw jestem co dalej.
Odpowiedz
#3
A więc potwierdziło się niedopatrzenie autora. Myślałem że wyrzuciłem potrzebne części ze ścinkami.
Pozdrawiam
AndrzejS.
Odpowiedz
#4
No, wkońcu ktoś zaczął Buffalo :mrgreen:
Będę sie przyglądał, zwłaszcza Ceva, że Ty go kleisz :grin:
Tak tylko podpowiem:
Spitfire Mk. I z Modelika ma takie samo malowanie spodu jak Twój Buffalo, ładnie by wyglądały oba modele koło siebie :grin:
Życzę abyś nie musiał wyrywać sobie włośów przy tym modelu, bo szkodaby ich było :mrgreen: Trzymam kciuki!
Pozdrawiam
szebi
[Obrazek: luft-userbar.png]
Odpowiedz
#5
W(ariat)ojtek!!! :twisted:
Odpowiedz
#6
Ha!! Jest myszka, tylko tak jakby trochę incognito. :mrgreen:
Bardzo cieszy mnie ta relacja.
Zapytam od razu o retusz: Kolorki gotowe, czy dorabiane, a jak gotowe to jakie?
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#7
Panie Ceva, jako że Buffalo to samolocik nieprzeciętnej urody, to nieprzeciętnie mocno będę kibicował Panu przy jego budowie Smile
"Nigdy nie dyskutuj z idiotą... Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona wcześniej zdobytym doświadczeniem."
Odpowiedz
#8
To i ja po raz kolejny już zasiadam do oglądania tego co robisz.

Są jeszcze wolne miejsca w pierwszym rzędzie?
Odpowiedz
#9
Cytat:Znalazłem małe niedopatrzenie autora, które trzeba będzie zamaskować.
To niedopatrzenie autora polega na braku właściwego komentarza w opisie modelu. Zaznaczony fragment pokrycia segmentu jest zbędny i należy go odciąć. Widać to na rys.9 w instrukcji montażu. Cóż, przy dwuwariantowości modelu (dla początkującego/zaawansowanego) mogą pojawić się tego rodzaju problemy.
Życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam.
Odpowiedz
#10
Cytat:Zapytam od razu o retusz: Kolorki gotowe, czy dorabiane, a jak gotowe to jakie?

Dorabiane z sześciu barw podstawowych.
Cytat:ceva napisał/a:
Znalazłem małe niedopatrzenie autora, które trzeba będzie zamaskować.

To niedopatrzenie autora polega na braku właściwego komentarza w opisie modelu. Zaznaczony fragment pokrycia segmentu jest zbędny i należy go odciąć. Widać to na rys.9 w instrukcji montażu. Cóż, przy dwuwariantowości modelu (dla początkującego/zaawansowanego) mogą pojawić się tego rodzaju problemy.

I wszystko jasne, dziękuję :grin: .
Choć możliwe że bym na to sam wpadł tylko nieco później montując skrzydła, ale wiem o tym już teraz :grin: .

Grubasek urósł o kolejny segment. Tego segmentu najbardziej się obawiałem ze względu szybę i jej kształtowanie.
Zanim to nastąpiło wkleiłem wnętrze kabiny rozcinając na elementy i podklejając tekturą podłogę , tylną ścianę i półkę w myśl hasła "sztywności nigdy za wiele" :mrgreen: . Po wklejeniu szyby chciałem wkleić wewnętrzną ramkę lecz niestety okazała się za szeroka, tak jakby w projekcie nie była uwzględniona grubość szyby. Nożyk posiadam więc pociąłem rzeczoną ramkę i przykleiłem indywidualnie każdy element.
[Obrazek: 6a947e3e0961cb3em.jpg]
Kolejny element wnętrza kabiny ( półka ) został również wzmocniony tekturą i po kawałku wklejony w segment za pomocą SG, co pomogło zachować profil szyby.
Jak na razie całość przedstawia się następująco:
[Obrazek: d7617f1ef888c427m.jpg] [Obrazek: 3f51310e385c76bbm.jpg] [Obrazek: 93ba98b4618f4013m.jpg]

CDN...

ps. Teoretycznie do wydania Bufallo z KA mam 9 dni nie wiem, może zdążę skończyć tego?
Odpowiedz
#11
Wojtek zasuwasz jak rakieta, a nie samolot :mrgreen: dopiero co skończyłeś rumuna, a już następny pięknie wypracowany model powstaje normalnie szock :razz: Confusedhock: Confusedhock:
Odpowiedz
#12
No a ja sobie nic nie po oglądam bo nic nie widać poza białym ekranem.
Niektórzy narzekają na fotosika i coraz mniej się im dziwie.
Odpowiedz
#13
Piterski, coś masz widać nie tak z przeglądarką - fotki są widoczne i całkiem szybko się wczytują.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#14
Kroolo, teraz tak ale były wcześniej problemy z samym serwisem, to że miniatury były widoczne to dlatego że forum przetrzymuje w cache miniaturki zdjęć
Odpowiedz
#15
No cóż Fotosik nie jest może idealnym hostingiem, ale chociaż po naszemu gadają :razz: .

Znowu nastąpił mały krok ku końcowi relacji :grin: .
Z grubszych rzeczy to kadłub wzbogacił się o kolejny segment.
[Obrazek: 1a574f8898a19325m.jpg] [Obrazek: c77ad6b06a5e6f87m.jpg]
Segment ten autor proponował przykleić do reszty kadłuba po wykonaniu usterzenia poziomego, ja zrobiłem to po swojemu wklejając w okolicach otworów na dźwigar przewidziane tam wzmocnienie, a sam dźwigar zostawiając do wklejenia na później.
[Obrazek: 5d1c16cd737c67c2m.jpg]
Szkielet usterzenia poziomego.
[Obrazek: 89b003a54515f61em.jpg]
Zrobiłem też przymiarkę do oddzielnych powierzchni sterowych wykonując na próbę jeden ze sterów poziomych. Powiem szczerze że jestem zadowolony z projektu i tego co mi wyszło :grin: ( Uwaga zdjęcia z myszką :mrgreen: ).
[Obrazek: b2d1c3989421e17am.jpg] [Obrazek: f2a32f22f8fee708m.jpg]
Może jutro uda mi się zrobić kompletne usterzenie poziome.

CDN...
Odpowiedz
#16
Panie! Zabieraj pan tą myszkę od Bizona, bo bizon powiedział do niej (myszki): Panie, pan tu nie stał!

A o pracy nad modelem - fajnie - jak zwykle. :mrgreen:

My to przy Tobie możemy... ziemię do kwiatów wozić....
Odpowiedz
#17
Wojtek jak cię znam to jeszcze trzy dni pracy i Bizon gotowy :mrgreen:
Pozdrawiam Tomasz.
Odpowiedz
#18
Wojtku z każdym kolejnym modelem zwiększasz tempo i jakość wykonania, piękna robota :wink:
Odpowiedz
#19
Cytat:jak cię znam to jeszcze trzy dni pracy i Bizon gotowy :mrgreen:

Panie, takie rzeczy to tylko w Erze :mrgreen: . Coś mi się robota spowalnia :???: .
Odpowiedz
#20
Witam w kolejnej odsłonie mojej relacji.

Dziwna sprawa, bo zacząłem coś cienko wolnym czasem dysponować nie mniej prę do przodu.
Tym razem zamontowałem szkielet usterzenia
[Obrazek: 4585811d79692233m.jpg]
i przygotowałem do montażu resztę elementów składowych usterzenia poziomego. Niestety drukarnia nie popisała się :ble: dzięki czemu stery maja inny odcień niż statecznik.
[Obrazek: 27095a9de647633em.jpg]
Przykleiłem poszycia stateczników i zakończenie kadłuba.
[Obrazek: 469f960d25ac995em.jpg] [Obrazek: 7622575467069867m.jpg]
Oprofilowanie stateczników wkleję po dorobieniu farby do retuszu. Stery też wkleję później.
Przygotowałem również statecznik pionowy z którego montażem poczekam do montażu skrzydeł.
[Obrazek: de332ebf13928610m.jpg]
A skoro o skrzydłach mowa to już są gotowe szkielety. Na razie bez usuniętych końcówek żeber które należy obciąć w przypadku wykonywania oddzielnych powierzchni sterowych. Z drobiazgów to dodam że autor nie zaznaczył miejsc obcięcia żeber w przypadku wykonywania klap i nie zaznaczył konieczności ( widoczne na rysunkach ) podklejenia "dźwigara" zamykającego wnękę lotki cz. 113 P i L.
[Obrazek: 2efb30be29b1e64am.jpg]
Chyba też za niska jest przednia ścianka wnęki podwozia.
[Obrazek: 269d6519454494d5m.jpg]
Przygotowuję teraz poszycia skrzydeł które postanowiłem podkleić dodatkową warstwą brystolu zachęcony uwagą autora żeby paskami kartonu okleić górne krawędzie żeber i dźwigarów.

CDN...
Odpowiedz
#21
Pozwoliłem sobie zasiąść całkiem z boczku w ostatnim rzędzie i bacznie obserwuję :lol:
Bizon robi duże wrażenie, sadząc po wyglądzie (czystość) to mógłbyś procesory a nie modele robić! ak trzymać! Confusedhock: :mrgreen:
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#22
Cytat:Pozwoliłem sobie zasiąść całkiem z boczku w ostatnim rzędzie i bacznie obserwuję :lol:
Serdecznie zapraszam do jednego z pierwszych rzędów :wink: z tyłu kiepsko widać :mrgreen:

Przez kilka dni od ostatniej odsłony mimo szczerych chęci niewiele się wydarzyło. Zacząłem przymierzać się do oklejania szkieletu skrzydła. Dodatkową warstwę kartonu stanowiącą usztywnienie poszycia podzieliłem na dwie części. Górną przykleiłem do szkieletu (jak widać jeszcze nie skróciłem żeber pod lotki)
[Obrazek: a8720f08ccb21567m.jpg]
a dolną, która jednocześnie będzie sklejką krawędzi spływu do poszycia wycinając w niej i poszyciu otwory na wyrzutniki łusek i reflektory do lądowania.
[Obrazek: f5db155601186a9dm.jpg]
Elementy imitujące reflektor też prawie gotowe ( brakuje tylko imitacji żarówek ). Szyby reflektorów mam zamiar wstawić na równi z poszyciem skrzydła.
[Obrazek: 1c36da0f6d08e1cdm.jpg]
Trochę obawiam się jeszcze sposobu montażu skrzydeł zaproponowanego przez autora. A polega on na tym że najpierw trzeba przykleić do kadłuba szkielet skrzydeł a potem przyklejać poszycie. Wolałbym żeby projekt zawierał inną kolejność montażu czyli najpierw oklejenie szkieletu skrzydła poszyciem, a następnie montaż do kadłuba, chociaż może moje obawy są nieuzasadnione.

CDN...
Odpowiedz
#23
ceva, już się martwiliśmy o Ciebie, że nic nie piszesz.
Co do relacji to muszę przyznać że mi się podobywuje ale nie martwiłbym się opisem autora.
Odpowiedz
#24
Taki sposób klejenia mocno ograniczy pole manewru ale występował w kilku modelach ( tak mi się wydaje), Ostatecznie nie trzeba sztywno trzymać się instrukcji, nie!? :lol:
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#25
Cytat:nie martwiłbym się opisem autora.
Cytat:Ostatecznie nie trzeba sztywno trzymać się instrukcji, nie!? :lol:

Niestety na tym etapie budowy nie mam już za dużych możliwości zmian Confusedad: . Dźwigar skrzydła stanowiący jedną całość z wręgą jest jednocześnie jedną ze ścianek wnęk podwozia. A chcąc to jakoś pogodzić mogło by się nie udać. Poza tym wstępne pasowanie poszycia do szkieletu ujawniło pewne niespasowanie, ale o tym we właściwej części relacji.

W dzisiejszym odcinku tak jak w poprzednim nie pokażę dużych postępów w budowie za to ( o ile będzie to kogoś interesować ) opiszę sposób wykonywania imitacji reflektorów do lądowania. W poprzedniej odsłonie pokazałem prawie gotowe ( za wyjątkiem żarówek ) elementy reflektora. Co do wycięcia kółka z folii chyba nie trzeba specjalnego opisu. Za to może komuś przydać się opis wykonania tłoczonego odbłyśnika reflektora.
Z aluminiowej folii używanej kiedyś na kapsle do mleka ( pamięta ktoś jeszcze mleko w szklanych butelkach? ), a obecnie używanej przez kwiaciarzy wycinam kawałek i zaokrąglonym przedmiotem ( koniec ołówka ) kolistymi ruchami niezbyt mocno naciskając na folię leżącą na gumce wytłaczam początek odbłyśnika.
[Obrazek: 7e1679694850e9a4m.jpg]
Po tej operacji uzyskuję w folii zagłębienie o zaokrąglonych krawędziach przyszłego odbłyśnika.
[Obrazek: 419069717ad8d0fdm.jpg]
Żeby uzyskać bardziej zaznaczone przejście sfery w płaszczyznę z ostrzejszą krawędzią rozpłaszczam folię pęsetą.
[Obrazek: 0fb184786a02cc14m.jpg]
Zastanawiałem się też nad tym jak zrobić żarówkę bo z kulki mi nie za bardzo pasowała, łepek od szpilki też więc od spodu lekko nakłułem odbłyśnik szpilką. Myślę że to wystarczy.
[Obrazek: d1391f33877a5cc5m.jpg]
Po wklejeniu wszystkich elementów reflektor wygląda następująco.
[Obrazek: a282c58d535596cam.jpg] [Obrazek: 7be3e7d4b1d3bd68m.jpg]
No i przyszedł czas na pasowanie skrzydeł. Początkowo pasując jedno gotowe poszycie do szkieletu przyklejonego do kadłuba zauważyłem że góra poszycia prawie przylega do kadłuba, a u dołu jest 1 mm szpara.
[Obrazek: ff86e6811b22b73em.jpg] [Obrazek: e9058b6e17615c7am.jpg]
Zacząłem myśleć że źle :neutral: ( z niewłaściwym wzniosem ) wkleiłem szkielet skrzydła pomimo że było to prawie niemożliwe. Ale okazało się że z drugiej strony jest tak samo Confusedhock: . Musiałem też ze szkieletu oderwać wcześniej przyklejone wzmocnienie poszycia skrzydła ( które teraz przykleiłem do poszycia ) bo okazało się że szkielet ma skos do tyłu i nie mogę spasować poszycia z szkieletem i kadłubem jednocześnie. Tak więc chyba nie ma innego wyjścia tylko chwycić nożyczki i pasować dół poszycia przycinając nadmiar :???: .

CDN...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,076 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [G] Lublin R-XIII D (Kartonowa Kolekcja Nr 36, 3-4/2020) stachooo 12 3,592 04-01-2022, 08:08
Ostatni post: Lesio73
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,020 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,399 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 Lesio73 39 30,028 17-04-2021, 11:44
Ostatni post: grek
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,440 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 15,991 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,535 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] RWD 17W (GPM 31/2018) GALERIA stachooo 49 12,890 02-01-2021, 09:52
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,709 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości