Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Savoia Marchetti S.M. 79 Sparviero - Orlik
#51
No Panowie, chyba coś udało mi się wykombinować z tyłem kadłuba.
Knułem, knułem i wyknułem :grin: .
Wpadłem na pomysł żeby przerobić nieco osłonę kółka ogonowego przez wycięcie jej fragmentu.
[Obrazek: c9ae168d24e5d968m.jpg]
Po przymiarce już byłem zadowolony
[Obrazek: 9bc01f41ef74565cm.jpg] [Obrazek: 34e1c6e24c8ee2d8m.jpg]
pozostało jeszcze skrócić dół statecznika o jakieś 2 mm i lux.
Zrobiłem nawet ster kierunku i jego przymiarka do statecznika ujawniła konieczność obniżenia oklejek zawiasów o 1 mm.
[Obrazek: d0c4097834a9ddf3m.jpg]
Na tym zdjęciu starałem się ująć odwzorowanie statecznika krytego płótnem. Nie bardzo mi to wyszło ( pokaz nie odwzorowanie ). Z zapadniętym poszyciem nie chciałem przesadzić.
[Obrazek: cda0d2ff226cf12am.jpg]
A to jest następny schodek, czyli umiejscowienie dźwigara statecznika.
[Obrazek: ebbe9c76c5addd19m.jpg]
Zielona strzałka wskazuje miejsce umieszczenia gniazda dźwigara, a czerwona linia planowaną zmianę.

CDN...
Odpowiedz
#52
To co budujesz jest arcy :grin: Szczególnie ta czystość budowy i zero przypadku w Twoim warsztacie - wszystko z zegarmistrzowską dokładnością.
Co do samego samolotu, widzę małe podobieństwo z LWS Żubrem Smile
Pozdrawiam!
Galeria malarstwa i rysunku: http://www.sabbstone.deviantart.com
[Obrazek: thumb_412_13_06_20_8_49_00.jpeg]
Odpowiedz
#53
Wojtek, czym ty go owijasz, co to za folia?
Czy taki sposób zabezpieczania modelu, jak rozumiem przed nadmiernym macaniem, nie jest trochę niewygodny?
Odpowiedz
#54
Cytat:czym ty go owijasz, co to za folia?
Czy taki sposób zabezpieczania modelu, jak rozumiem przed nadmiernym macaniem, nie jest trochę niewygodny?

To zwykła folia spożywcza, lecz niestety zbyt późno zastosowana Confusedad: .
Zabezpiecza tak jak mówisz "przed nadmiernym macaniem". Karton kredowy na którym jest wydany model mimo podwójnego polakierowania ( raz w drukarni, a drugi raz przeze mnie ) jest podatny na natłuszczanie ( mimo dość częstego mycia rąk ) przy braniu modelu do ręki co przy wielu przymiarkach jest nieuniknione. Może ostateczne lakierowanie coś zmieni. Z wygodą tego zabezpieczenia nie jest tak źle :wink: .

Cytat:Co do samego samolotu, widzę małe podobieństwo z LWS Żubrem Smile

Zgadza się jest nieco podobieństw, jedno z nich to paskudny wygląd :mrgreen: .
Odpowiedz
#55
Cytat:Ja też czekam z nadzieją że spod innych rąk będzie mniej niedokładności...

Raczysz Waść żartować :-D Toż to co przedstawiasz i paręset klas przebija surówkę ;-)

Zdajesz sobie sprawę że tą relacją udowadniasz że nie ma modeli niesklejalnych...? :-) Do niektórych tylko trzeba "nieco" więcej samozaparcia... :twisted: :twisted: :twisted:

Pozdrawiam!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#56
"Zgadza się jest nieco podobieństw, jedno z nich to paskudny wygląd."

O przepraszam! w/g mnie to jeden z ładniejszych samolotów z II w. ś., zresztą jak wszystkie włoskie samoloty. Żubr to raczej klon jakiegoś francuskiego badziewia.
[Obrazek: bdb1fc6f5eca9920.png]
Odpowiedz
#57
Cytat:ceva napisał/a:
Ja też czekam z nadzieją że spod innych rąk będzie mniej niedokładności...


Raczysz Waść żartować :-D Toż to co przedstawiasz i paręset klas przebija surówkę ;-)

Taaaaa :roll: .
Cytat:Zdajesz sobie sprawę że tą relacją udowadniasz że nie ma modeli niesklejalnych...? :-) Do niektórych tylko trzeba "nieco" więcej samozaparcia... :twisted: :twisted: :twisted:
Prowda, raczej nie ma modeli niesklejalnych kwestia tylko kiedy sklejający się podda :neutral: .

Wiking a zauważyłeś po moim zdaniu o paskudnym wyglądzie na końcu takie coś jak Arrow :mrgreen: ?

A teraz uwaga! Coś na podobieństwo kolejnej odsłony relacji Cool .

Trochę powalczyłem ze statecznikami poziomymi ( oczywiście jeszcze nie skończyłem, ale coś do pokazania jest ). Przesunąłem gniazdo dźwigaru, wydłużyłem niektóre żeberka, obniżyłem dźwigar zakańczający szkielet statecznika i na koniec całość kilkakrotnie oszlifowałem ( zwłaszcza na krawędzi natarcia ) żeby pasowało do poszycia.
[Obrazek: ffe8057648ca3912m.jpg]
Dorobiłem jeszcze jeden kołek ustalający na przodzie żeberka i po zrobieniu sterów wysokości ( też z odrobiną przeróbek i szlifowania ) nie mogę się zdecydować co zrobić z zakończeniem steru od strony statecznika pionowego.
[Obrazek: d82be3b7854b6c1am.jpg]
Autor proponuje skleić górę z dołem na kształt krawędzi spływu, ale jakoś mi to wizualnie nie pasuje bo powstaje taka dziwna pusta przestrzeń. Mnie chodzi po głowie dorobienie żeberka zamykającego ten element na prosto. Czy dobrze myślę?
Przy sterach wpuściłem zawiasy w poszycie przez wycięcie w poszyciu miejsc przyklejenia zawiasów i po dopasowaniu ich wkleiłem je na gładko.
Na zdjęciu widać jeszcze niedopasowanie fragmentu poszycia składające m in. na dylemat z poprzedniego zdania.
[Obrazek: d1b4a9e9da38662em.jpg]
I na koniec przymiarka na sucho.
[Obrazek: 60a30988dfea7ac1m.jpg] [Obrazek: be1c256784e98a9fm.jpg]

Następna aktualizacja zapewne nastąpi w pierwszej dekadzie sierpnia jak wrócę z urlopu i Woodstocku.

CDN...

ps. Mam już orlikowego Mitchella i pierwsze wrażenia są o wiele lepsze niż w przypadku Savoi Confusedmile: .
Odpowiedz
#58
Cytat:Mam już orlikowego Mitchella i pierwsze wrażenia są o wiele lepsze niż w przypadku Savoi

To ja poprosze prezentajszon ;-)

A co do Włocha, dobrze wiesz co myślę, powtarzać się nie będę :twisted: :twisted: :twisted:

Pozdrawiam!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#59
Cytat:ceva napisał/a:
Mam już orlikowego Mitchella i pierwsze wrażenia są o wiele lepsze niż w przypadku Savoi


To ja poprosze prezentajszon ;-)

Po urlopie jak złapię natchnienie :razz: , może być :?:
Odpowiedz
#60
No pewnie :-) Zaczekam bo warto :-D Baw się dobrze ;-)

Pozdrawiam!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#61
Cytat:Domagam się kolejnych odcinków z cyklu "Żywoty bestii"
:wink:

Cholera :evil: , wiedziałem że o czymś zapomniałem :roll: .
Odpowiedz
#62
Cytat:Po urlopie jak złapię natchnienie , może być

Wojtek jaki urlop ??!!
Na urlop to sobie pójdziesz jak Savoi'ę skończysz :twisted: :mrgreen:
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#63
Cytat:Na urlop to sobie pójdziesz jak Savoi'ę skończysz :twisted: :mrgreen:

A to wtedy będzie kolejny urlop :mrgreen: .

A w temacie sterów wysokości to nic mi nie podpowiecie :?: Confusedad:
Odpowiedz
#64
na dwoje babka wróżyła z tymi sterami. Bez zdjęć rysunków itp ciężko coś powiedzieć, ale może coś znajdę.
Odpowiedz
#65
Cytat:A w temacie sterów wysokości to nic mi nie podpowiecie

No proszę jak perfidnie kolega dopomina się pochwał :mrgreen:

No dobra - powiem tylko tyle że jak znam Ciebie i twój warsztat to sobie poradzisz :twisted:
Ja Ci nic nie doradzę bo po moich radach może być tylko gorzej :mrgreen:
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#66
Cytat:Bez zdjęć rysunków itp ciężko coś powiedzieć, ale może coś znajdę.

Mnie się do tej pory nie udało znaleźć niczego sensownego poza zdjęciami sklejonych modeli plastikowych, może Ty masz lepsze znajomości z wujkiem google.
W tych plastikowych modelach wygląda jakby stery były zakończone płaskim żeberkiem, ale czy to jest jakaś wskazówka :neutral: .
Cytat:Ja Ci nic nie doradzę bo po moich radach może być tylko gorzej :mrgreen:
Cóż za dyplomatyczne podejście :razz: :roll: :mrgreen: :mrgreen:
Odpowiedz
#67
Cytat:W tych plastikowych modelach wygląda jakby stery były zakończone płaskim żeberkiem, ale czy to jest jakaś wskazówka

Wojtku a tak między bugiem a prawdą to może byś na jakieś fotce pokazał o co Ci dokładnie chodzi?? Bo wiesz u mnie ostatnio z logicznym myśleniem jakoś do bani Big Grin
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#68
Cytat:może byś na jakieś fotce pokazał o co Ci dokładnie chodzi??
Chodzi mi o tą krawędź zaznaczoną na żółto
[Obrazek: 783f219377f01973m.jpg]
Mnie pasuje zostawić ją tak jak jest a wolną przestrzeń zamknąć dorobionym płaskim żeberkiem.
A autor proponuje żeby te krawędzie skleić ze sobą na kształt krawędzi spływu. I to właśnie cały dylemat.
Odpowiedz
#69
No to ja coś mam. Wnioski pozostawiam tobie ewentualnie możemy o tym porozmawiać.
[Obrazek: Savoia1.jpg] [Obrazek: Savoia2.jpg]
[Obrazek: Savoia3.jpg]
[Obrazek: Savoia4.jpg]
Odpowiedz
#70
A ja połączyłbym oba listki bez żadnego zeberka. Wyglądałoby to jak sie wydaje logiczniej i bardziej aerodynamicznie że się tak wyrażę ;-) Co innego gdyby krawędź statecznika dochodziła do steru kierunku ale skoro jest przestrzeń pomiędzy nimi a do tego krawędź jest zaokrąglona to pozostaje jedynie złączenie listków bez zebra :-) Ot, moje subiektywne zdanie :-)

Pozdrawiam!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#71
Wojtku jak dokleisz pasek to napewno będzie janie wygladac a i elegancko bedzie się komponować ze statecznikiem. Jednak w oryginale może byc tak jak proponuje projektant. Zresztą u Włochów wszystko jest możliwe dlatego wcale bym sie nie zdziwił jakby to w rzeczywistości wygladało właśnie tak jak przewiduje projekt Smile.
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#72
Kurcze ale wystarczy popatrzyć na zdjęcia.
Widać ze łuk się schodzi i widać na rysunku tam kratownice, ale dalej nie może być razem bo tam jest oś obrotu steru.
Proszę wiec nie mieszajcie jak będzie ładnie, ale jak ma być.
Odpowiedz
#73
Cytat:Proszę wiec nie mieszajcie jak będzie ładnie, ale jak ma być.

No tak tylko zanim zobaczyłem Twój post ze zdjęciami to niestety ale wcześniej napisalem swój Big Grin.

A zresztą tak jak pisałem wcześniej Big Grin

Cytat:Ja Ci nic nie doradzę bo po moich radach może być tylko gorzej
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#74
No to Panowie dziękuję za pomoc ( zwłaszcza Piterski ) i ogłaszam werdykt:
Autor wycinanki - Sprite
Ceva - pragnienie :mrgreen:

Jedno spostrzeżenie jakie mi się nasuwa to to że do kombinacji zachęcił mnie jakby zbyt gruby profil statecznika poziomego ( w porównaniu z tym co na zdjęciach ) jaki został zaprojektowany.
Ale już po sprawie.
Odpowiedz
#75
Wojtek ja jednak śądze, że ani Sprajt ani Pragnienie.
Prawda jak zwykle leży po środku.
Ta część w modelu wygląda na w pewien sposób uproszczoną.
Ja bym skleił krawędzie, ale tylko do mniej więcej twojej strzałki a dalej dał wstawkę na pierwszym zdjęciu jak się dobrze przyjrzeć to widać że pas poszycia steru przy spływie statecznika jest bardziej matowy i w nim jest ta przypuszczalna oś obrotu. Dalej jest połyskliwa i to pokrywa się pewnie z tą częścią żebrowaną z rysunku.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] An-14 - Orlik - skala 1:33 messer 26 3,546 15-02-2024, 11:53
Ostatni post: mirkuch
  [R] Ścigacz rzeczny KU-30 1:100 Orlik Pablo 9 1,985 18-12-2023, 08:23
Ostatni post: Pablo
  [R + G] SE 5a /1:25 / ORLIK MARIUSZ_G 98 30,940 11-12-2023, 04:12
Ostatni post: romfolmar
Tongue ZIS-6. 1:25. Orlik, ale Litewski Prunce 65 27,762 20-09-2023, 12:15
Ostatni post: Prunce
  [R] Rosomak 1:25 Orlik Adamw28 4 2,340 09-08-2023, 01:14
Ostatni post: Adamw28
  [R] Kaplica Matki Bożej Śnieżnej 1:120 Orlik marcin1323 4 1,527 07-05-2023, 01:20
Ostatni post: żółtodziób
  IFA W50L Orlik SZAD 8 4,358 02-05-2021, 03:37
Ostatni post: SZAD
  [R] T-40 - Orlik, 1:25 bomb007 2 2,525 05-03-2021, 12:47
Ostatni post: bomb007
  Fokker F.VIIb/3m (PLL LOT) - Orlik Olek 10 5,171 12-02-2021, 07:33
Ostatni post: ZbiG
  [R/G] KTO Rosomak 1:25, Orlik kilek15 34 17,321 10-01-2021, 01:02
Ostatni post: kilek15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości