Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Sowieckie działo samobieżne Su-122 [Answer]
#26
Hehe, miałeś wziąć się za klejenie a nie brudzenie :mrgreen: Confusedhock: Fantastycznie to wygląda :-) Czekam na ciąg dalszy ;-)

Pozdrawiam!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#27
Witam!

No i niestety minęło troszkę więcej czasu niż te 'pare dni' do następnej aktualizacji. Cóż... w ferworze walki dnia powszedniego nie zawsze jest czas na model. No dobra - przyznam się- od miesiące siedzę przy pewnym projekcie i siłą rzeczy SU-122 przeszedł na drugi plan, jako model wypoczynkowy.

Zatem czas na pokazanie co nowego:

- Przykleiłem wyoblone maskownice piast kół; nie pasował mi za bardzo reflektor w wersji 2D. Odciąłem go delikatnie skalpelem i nieco ulepszyłem; Dodałem również pare elementów dodatkowych jak łopata i "takie cuś" na lewym błotniku" Smile

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_071.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_070.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_066.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_067.jpg]

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_068.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_069.jpg]


Przepis na budowę reflektoru zaczerpnięty zdaje się że z relacji KW-1 Janka Musiała . Czyli wnętrze wyłożone folią aluminiową, do tego imitacja żarówki z przyciętej kuleczki (takie kuleczki co to mają odciągać wilgoć - czasami znajdują się w woreczku w nowo zakupionych butach czy kurtce - te wyszperałem gdzieś w domu). Na koniec "szklane deczko" czyli kopułka wycięta z jakiegoś opakowania leków czy witaminek - buchnąłem swojej dziewczynie Smile ale się nie przyznałem Smile

Zdaje się że wykonałem w modelu wszystkie elementy - oprócz lin holowniczych. Teraz nieśmiało spoglądam na gąsienice. Big Grin

Pozdrawiam, Jurek
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#28
Bardzo dobrze że przerobiłeś nieco reflektorek jest o wiele lepiej. Ja również w czołgach chce troszke naśladować ten patent Janka. Powodzenia w budowie modelu.

Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#29
Jurgen, a nie wydaje ci się że szkło reflektora jest za bardo wyłupiaste. Trochę wygląda jak oko lemura :razz: .
Cytat:kopułka wycięta z jakiegoś opakowania leków czy witaminek - buchnąłem swojej dziewczynie Smile ale się nie przyznałem Smile
A jak padnie komenda "weź pigułkę" to co :razz: :mrgreen: :mrgreen: .
Odpowiedz
#30
Dla mnie tez za bardzo szklo odstaje jak by ktos miske zalozyl.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...inka_8.jpg
Odpowiedz
#31
A moim zdaniem jest całkiem nieźle, trzeba wziąć poprawkę na to iż oryginał nie jest idealnie przeźroczysty i stad i jego odbiór będzie trochę inny.
Odpowiedz
#32
Etam chopy, lampiszcze jak się patrzy :mrgreen: Tak przyglądam się fotce z Kubinki i że znajdujący się na niej reflektor jest znaaaacznie młodszy od reszty pojazdu :mrgreen: Patrząc od czoła pojazdu wygląda grejt :-) Być może to kwestia zdjęcia? :-)

Sam model bardzo mi się podoba :-) Ach ten drzewiasty kamuflaż ;-) Modelik ma swój urok, oo to napewno :-) Działaj Jurgen dalej, będe pooglądał :-)

Pozdrawiam!!

PS: może uchylisz rąbka tajemnicy co tam projektujesz? ;-)
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#33
Witam!

Czas przerwy świąteczno-noworocznej nieubłaganie zmierza ku końcowi, zatem postanowiłem wykorzystać chwilę wolnego czasu na podłubanie przy gąsienicach SU-122.

Wykorzystałem do tego celu ogniwa wycinane i grawerowane laserowo firmy GPM:

http://www.gpm.pl/index.php?akcja=produkt&edycja=1285

Gąsienica składa się z dwóch typów ogniw:

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_072.jpg]

Ogniwo "z zębem" trzeba było podkleić od spodu częścią wyciętą z kartonu 0,5 mm. Ogniwa drugiego typu nie podklejałem, gdyż wtedy ogniwa obu typów miałyby jedną "grubość", podczas gdy w rzeczywistości ogniwo "z zębem" było grubsze. Na zdjeciu powyższym pokazane są składowe ogniw. Ogniwa po sklejeniu przeszlifowałem na krawędziach aby je maksymalnie upodobnić do obłości oryginału.

A teraz przedstawię swój patent na montaż gąsienicy z pojedyńczych ogniw. Postanowiłem skonstruować sobie "maszynkę do montażu gąsienicy" lub "gofrownicę" czy "wafelkownicę" - poprawny termin do wyboru Smile Głowny element to narysywany w Corelu szablon ułożenia gąsek na układzie jezdnym. Następnie wydrukowany, podklejony na tekturkę i wycięty Smile pomiędzy dwie główne wręgi wkleiłem paski tekturki 1mm. Powstała wtedy szczelina, w którą bez problemu wchodzą zęby poszczególnych ogniw. Przy okazji całość trzyma się stabilnie.

Na tak powstałej konstrukcji sklejam ze sobą poszczególne ogniwa na styk, używając przy tym kleju RED:

http://www.dudus.com.pl/go/_info/?id=3025

Który to szczerze polecam ze względu na jego właściwości - bardzo szybko wiaże, co ma istotne znaczenie przy klejeniu "na styk". Ponadto daje mocną i elastyczną spoinę, co będzie miało istotne znaczenie przy zakładaniu ogniw na ukląd jezdny.

Przy sklejaniu gąsieniy z poszczególnych ogniw warto wziąść pod uwagę sposób jej późniejszego założenia na ukląd jezdny. Dlatego zdecydowałem się podzielić ją na dwie części - górną i dolną. Powstało zatem coś takiego:

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_073.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_074.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_075.jpg]
[Obrazek: th_Relacja_SU-122_076.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_077.jpg]

A tutaj wstępna przymiarka:

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_078.jpg]

Malowanie prawdopodobnie nastąpi jutro. Muszę tylko sprawdzić stan posiadanych przez siebie farb Humbrol. Malowanie planuję zrobić pędzlem. Chociaż strasznie mnie kusi, żeby zakupić sobie kompresor do aerografu i psiknąć całość Smile

Dobrudziłem resztę modelu - spody kadłuba oraz koła. Ale o tym następnym razem.

Aha byłbym zapomniał - kopułka reflektora faktycznie jest nieco za bardzo wypukla. Jednakże zostawię to bez zmian, gdyż jakakolwiek ingerencja w ów detal mogła by zakończyć się bezpowrotnym jego zniszczeniem Sad

@ Ceva - wtedy tradycyjnie - Error, Error, Error.....
@ Sprudin - na desce kreślarkiej mam dwa wozy inżynieryjne Smile W zasadzie to na ukończeniu Smile

Pozdrawiam!
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#34
Jurgen, patent co do odwzorowania grubości ogniw, jest całkiem niezły. W sumie z profilu widać różnice w grubości co drugiego ogniwa. Tylko że ta grubość nie wynikała z samej grubości ogniw (powinny być wszystkie takie same), tylko z bieżnika gąsienicy. Po prostu, w każdym z tych węższych ogniw trzeba by było pościnać krańcowe ścianki tych goferków. Jednak ta operacja przy tak delikatnych elementach była by dość trudna. Także efekt uzyskany jest całkiem niezły i dość prosty do wukonania. Co do samego sposobu łączenia ogniw, to wydaje mi się, że nitka lub taśma jest dużo lepszym rozwiązaniem. Modelik z pomalowanymi już kapciami będzie świetny! Pozdrawiam!
Czołgista!
Odpowiedz
#35
Witam!

Jak wspomniałem w poprzednim poście - dobrudziłem resztę modelu, w tym układ jezdny. Dopiero na zdjeciach zauważyłem, że przydałoby się jeszcze lekko potraktować suchymi pastelami obręcze kół jezdnych. Przykleiłem też na stałe zewnętrzne zbiorniki paliwa. Niestety, podczas manewrowania modelem upitoliłem antenę radiową - dokleję ją na samym końcu.

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_079.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_080.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_081.jpg]

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_082.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_083.jpg]

Tutaj chciałbym zaprezentować mój pomysł dąłączenia czegoś extra do modelu - drągów, które będą przywiązane za nadbudówką a przed płytą nadsilnikową. Doda to nieco uroku modelowi Smile Poniżej ilustracja pomysłu wraz z założonymi testowo gąsienicami:

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_084.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_085.jpg]

Miałem też dzisiaj pomalować gąsienice - jednakże zaleniwiłem się bardzo i nie chciało mi się wybrać do modelarskiego....

Co do grubości gąsienic to też miałem nieco wątpliwości, czy aby jest poprawna. Laserki GPMu zakładały podlejenie części głównej wafla (1mm) częścią spodnią (0,5mm). Podklejenie to zrobiłem tylko w ogniwach z zębem. Chciałem przez to uzyskać efekt różnych grubości ogniw. Jeśli podkleiłbym oba typy ogniw - wtedy całość zdecydowanie byłaby za gruba. W każdym razie zobaczymy jak zaprezentuje się całość po malowaniu Smile

Pozdrawiam!
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#36
Dobry pomysł z opałem na kadłubie Suki Confusedmile:

Czekamy na finisz i galerie końcową Jurgen Confusedmile:

Pozdrawiam serdecznie PDT_Armataz_01_36
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#37
Witam!

Czas na aktualizację - bardzo prawdopodobne, że ostatnią przed galerią finałową modelu.

Ostatnio zabrałem się do malowania gąsienic. Postanowiłem do tego celu wykorzystać po raz pierwszy aerograf, który pożyczyłem od znajomego i sprawdzić jego działanie w praktyce. Noszę się również z zamiarem zakupu własnego oraz kompresora do niego.

Swoje pierwsze przygody z tego typu urządzeniem postanowiłem przetestować wykorzystując do tego butlę ze sprężonym powietrzem firmy Humbrol - zakup zasadniczo niedrogi, ale pozwalający mi nieco rozeznać się w tematyce oraz pozwoli sprawdzić, czy tego typu urządzenia przypadną mi do gustu.

No i zgromadziłem sprzęcik malarski:

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_086.jpg]

Jako żółtodziób w malowaniu powietrzem, postanowiłem sobie usztywnić gąski aby nie zdmuchnąć ich areografem. Wówczas wydawało mi się, że dmucha on niemiłosiernie Smile

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_087.jpg]

Jak zacząłem malować, to musiałem przerwać po pierwszej minucie. Niesamowicie zasmrodziłem mieszkanko zapachem zmieszanej farby olejnej+rozcieńczalnika. Suma summarum całą noc wietrzyłem mieszkanie a w połowie pomalowane gąski (od strony wafli) wyladowały w piwnicy celem spokojnego wyschnięcia na parę dni.

No i wygladało by, że na tym skończyła się moja przygoda z aerografem. A już miałem kupować kompresor.

Wtedy to przypomniałem sobie o akrylach Tamyi. Cóż to za cudowny wynalazek! Dwa tygodnie zeszło mi wybranie się do sklepu modelarskiego po farbki (już nie lenistwo- czynny sklep jest codziennie do 17, więc po pracy ciężko mi zdążyć). Nie dość że do rozieńczenia potrzeba parę kropel wody (ponoć te akryle tego nie lubią, aczkolwiek moje były grzeczne Big Grin ) to w dodatku bardzo szybko schną i nie ma kłopotów z wyczyszczeniem aerografu po zakończonej pracy. Jak i swoich paluchów Big Grin

Na poniższym zdjęciu prawie że finalnie pomalowane gąsienice. Jeszcze tylko przejade je kosmetycznie suchymi pastelami i zabieram się za zakładanie ich na czołg:

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_088.jpg]

Odcień brązowawy uzyskałem poprzez napsikanie mocno rozcięczonej Pactry.

Kolejne zdjęcia wkrótce.
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#38
[Obrazek: Relacja_SU-122_089.jpg]

Witam!

Cóż tu więcej pisać... w końcu następił ten dzień, w którym ukończyłem pracę nad modelem i mogę oficjalnie zaprezentować galerię końcową modelu Smile Co też niniejszym czynię:


[Obrazek: th_Relacja_SU-122_090.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_091.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_094.jpg]

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_095.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_096.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_097.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_098.jpg]

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_099.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_100.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_101.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_102.jpg]

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_103.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_104.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_105.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_106.jpg]

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_107.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_108.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_109.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_110.jpg]

[Obrazek: th_Relacja_SU-122_111.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_112.jpg] [Obrazek: th_Relacja_SU-122_113.jpg]

Pozdrawiam!
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#39
Gratuluję wykonania, bardzo ładnie się prezentuje sklejony ten model niż w 2D. Czekam na następny w Twoim wykonaniu.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#40
Coz tu napisac ...
:milbravo:

to chyba wszytko wyjasni. I nawet drewienko prawdziwne ;-). Super wyszedl modelik. Ja rowniez mialem mieszane uczucia widzac go w 2d mialem wycinanke ale ostatnio sprzedalem ... brak czasu trzeba wkoncu cos wybrac. A zaleglych modeli jeszcze troszke lezy.

pozdro.
Odpowiedz
#41
Jurgen wykonanie jak dla mnie jest super, ale jak się przyglądam to te pseudo krzaczki jakoś mi nie leżą :grin: mam go w 2D i jak się zdecyduję to pójdzie pod pędzel :mrgreen:
Pozdrawiam
Odpowiedz
#42
Fajny Model. Ładnie się prezentuje jednak jeden detal mi trochę kwasi...
Mianowice: czemu te gąsienice od boku takie prostokątno płaskie? Nie trzeba było ich zaokrąglić zwłaszcza na brzegach? Na pewno poprawiło by to efekt (http://img.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum5/t34w.jpg - ps nie patrzeć na koło Smile ) . A tak to kojarzą mi się.. z deskami

A tak poza tym to naprawdę ładnie sklejony rusekSmile Gratulacje!
Odpowiedz
#43
Cześć!

Pierwotnie miałem taki zamiar - wyszlifować ładnie gąski. Jednakże zaniechałem tego po zniszczeniu paru ogniwek. Na szczęście dla mnie, laserowe ogniwa były wycięte z pewnym zapasem. Ograniczyłem się jedynie do przeszlifowania na kantach Smile Później dopiero mnie olśniło, że można by całość potraktować impregnacją super glutem czy innym cyjanoakrylem i wtedy obyło by się bez przygód. Na raz następny będę mądrzejszy Smile

No i cieszę się, że model się podoba Smile

Co następnego jeszcze nie wiem - miał być pierwotnie M24 Chaffee, ale nie chcę dublować relacji już prowadzonych. Być może skuszę się na jakąś ciężarówkę czy pociąg pancerny Smile
------
Pozdrawiam, Jerzy Janukowicz
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl  Autorskie wydawnictwo
Odpowiedz
#44
Hej Jurgen

Modelik naprawde fajny :-) Widać że masz doświadczenie w tych klockach ;-) :mrgreen: Nie mogę się napatrzeć na wszelakie czyściuteńkie łączenia :-) Brawo :-)

Jednak jedna rzecz nie do końca mi podchodzi :-) Nie z Twojej winy ma sie rozumieć :-) Te laserki są jakieś takie grubaśne... Ale to tylko moje widzimisię ;-)

Pozdrawiam!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#45
Witam,
Sklejałem kiedyś pancerkę, ale nigdy nie udało mi się dobrnąć do końca. A jak patrzę na twój model to aż chce się wyciągnąć któryś z szafy i podłubać, bo jest od kogo się uczyć :mrgreen:
Brawo za wykonanie Confusedhock: Niesamowity model !!!
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] Su-7 BM ANSWER 2/2015 MatrixOST 25 3,847 14-03-2024, 10:50
Ostatni post: żółtodziób
  [R] ORP Orzeł, Answer, 1:200 Pablo 1 615 19-12-2023, 11:01
Ostatni post: Hastur
  [R] "IJN Taiho-Inaczej" 1:200 Answer radzias 32 14,758 18-12-2023, 08:47
Ostatni post: radzias
  [R] Star C-25 LOHR Answer 1:25 karol1985 20 4,237 30-11-2023, 03:22
Ostatni post: ges
  Macchi C.202 Folgore od Answer Nemo04 2 1,610 15-02-2023, 02:09
Ostatni post: Raven
  USS Ticonderoga, (CV-14), Answer, 1:200 Sven 35 17,516 01-11-2022, 09:20
Ostatni post: yogi
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,153 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,049 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,422 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  [R] MERKAVA Mk.IV LIC Answer 1:25 tomo11 20 12,913 03-06-2021, 04:24
Ostatni post: JO

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości