Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[problem] Kolory w Corel'u 9
#1
Bry :mrgreen:
Zwracam sie z pytaniem i prośbą o pomoc w jednym do znawców Corela 9'tki. Otóż mam raczej spory problem z kolorkami w owym programie. Dla przykładu kolorując część danymi kolorkami np. oliwkowym, piaskowym, ciemno-niebieskim i fioletowym po wydruku mam w kolejności kolor jażeniowo zielony, jasny żółty, czarny i ciemny granat Confusedhock: . Dla innego przykładu, chcąc dzisiaj wydrukować szkic na czarnym kartonie przy użyciu jedynie białego koloru drukareczka "udajac" że drukuje wypluła czysty arkusz papieru :???:
Pytanie czemu sie tak dzieje i co robić ?
Odpowiedz
#2
Kuba G.: po pierwsze to wylacz zarzadzanie kolorami. Ja mialem tak zalaczone w 9 i 12 i kwasily mi sie wydruki. Moze nie bedzie idealnie dlatego ze tak naprawde nalezalo by skalibrowac drukarke wraz z programem. I najwazniejsze drukowac kolorem bialym??? dobre ... od kiedy to drukarka z CMYKu ma zrobic kolor bialy??
Odpowiedz
#3
Cóż, znalazłem zakładkę "zarzadzanie kolorami", ale jak ją wyłączyć nie mam pojęcia. Co do białego to faktycznie :oops: . Przy okazji chciałbym zaznaczył, że jestem kompletną komputerową lamą, dopiero co sie kółka nauczyłem rysować :wink:
Odpowiedz
#4
Siemanos.

Kuba G., znam rozwiązanie Twojego problemu. Corel pracuje w RGB, Ty widzisz RGB, ale Twoja drukarka pracuje w CMYK.

Przestrzeni Corela nie zmienisz, profilu drukarki również ... musisz zmienić profil jaki widzisz, czyli zasymulować na monitorze CMYK. Jest to jedyne rozwiązanie jakie istnieje. To co Ci gdzieś tam piszą o Pantone® to raczej włóż między bajki Smile

Ale jak to zrobić to mogę Ci napisać wieczorkiem, bo tu w pracy nie mam zbytnio czasu. jeżeli sobie nie poradzisz to daj znać.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#5
Czarku, nawet nie wiesz jaki byłbym wdzięczny :grin:
Odpowiedz
#6
Siemanos.

No to w końcu znalazłem chwilkę, aby Wam opisać jak ustawić w Corelu taki widok kolorów, jaki w przybliżeniu wypluje Wasza drukarka (kolorowa oczywiście).

Najważniejsze, co musicie ustawić, to poprawne wyświetlanie CMYK na monitorze RGB

[Obrazek: th_Kolory_01.jpg] [Obrazek: th_Kolory_02.jpg]

Pierwszy obrazek przedstawia nieprawidłowy sposób wyświetlania kolorów przez Corela. Niestety jest to ustawienie fabryczne i takie ukazuje się naszym oczom po zainstalowaniu aplikacji. Na drugim zrzucie macie już wszystko ustawione (czerwonym kółeczkiem zaznaczyłem czarodziejską ikonę, o której niewiele osób wie Smile. Zaznaczam, że napisy na obu zrzutach mają ten sam kolor LOL Smile

Aby mieć prawidłowe wyświetlanie, a co za tym idzie widzieć to, co zostanie wydrukowane (oczywiście w jakimś tam przybliżeniu) musicie:
- wybrać komendę: menu główne Narzędzia / Zarządzanie kolorami,
- w okienku zaznaczyć krokiewką opcje: Kalibruj kolory wyświetlane na monitorze,
- w okienku zaznaczyć krokiewką opcje: Wyświetla symulowane kolory drukarki,
- w okienku zaznaczyć kropką opcje: Symuluj drukarkę pełnokolorową.
- pozostałe pola muszą pozostać niezaznaczone,
- zatwierdzić wybór.

Dokładnie to samo można mieć używając tej czarodziejskiej ikonki. Możemy ją wyciągnąć w następujący sposób:
- wybrać komendę: menu główne Narzędzia / Opcje,
- w oknie po lewej stronie w drzewie wybieramy kolejno gałęzie (rozwijając plusiki): Obszar roboczy Dostosowanie Paski narzędzi,
- w oknie środkowym zaznaczamy plusik przy: Widok i wyświetlanie,
- w rozwiniętym drzewku klikamy na napis: Korekcja kolorów,
- i już po prawej stronie mamy 3 ikonki, przy czym pierwsza nazywa się: Kalibruj kolory,
- metodą przeciągnij i upuść, przeciągamy tą właśnie ikonę i przesuwamy ją do głównego paska narzedzi,
- zatwierdzamy wybór poprzez OK.

Teraz mamy już ikonę w pasku i możemy do woli skakać pomiędzy kolorami skalibrowanymi, (jeżeli nasz projekt ma docelowo zostać wydrukowany) lub kolorami bez kalibracji RGB, (jeżeli projekt docelowo będzie jedynie wyświetlany na monitorze np. pokaz slajdów).

Mam nadzieję, że opis jest wystarczająco czytelny. Jeżeli są jakieś pytania to służę pomocą.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#7
Czarku, jestes wielki :mrgreen: już sobie wlepiłem ikonkę na pasek i od razu jaśniej :wink: .
Niemniej jednak nie byłbym sobą, gdybym nie miał więcej problemów Confusedmile:
Otóż. Poniżej są dwa screen'y łatek pewnego modelu przed i po użyciu funkcji kalibracji kolorków. Po lewej dobre, czyli takie jakie chciałbym mieć na papierze (ikonka "kliknięta") , po prawej kolorki brzydkie i przekłamane (ikonka nie "kliknięta" :wink: )
[Obrazek: th_Kolorok.jpg] [Obrazek: th_Kolorle.jpg]

Wszystko ok - teoretycznie i nie u mnie :roll:
Problem tkwi w tym, że niezależnie od tego czy kliknę kalibrację czy nie wydruk z drukarki wychodzi jak na screen'ie po prawej :ble:
Przyznam, że jestem w lesie. Jeśli w Corelu mam kolory ok może problem tkwi we współpracy programu z drukarką? W innych programach drukarka dobrze odwzorowuje kolory obrazów.

P.S.-browarek zawsze :razz:
Odpowiedz
#8
Siemanos.

Kuba G., zrób sobie próbkę kilku podstawowych kolorów (małe prostokąciki pokolorowane na odpowiedni odcień). Zrób z tego wydruk na takim papierze jaki używasz do modeli, z najlepszą jakością jaka jest możliwa na danej drukarce. Potem sprawdź, czy wydruk pasuje do tego co widzisz z włączoną czarodziejską ikonką czy z wyłączoną. Jak już to będziesz wiedział (bo różnie to bywa i niektóre modele drukarek poprawniej drukują to co widać w RGB), to wtedy swoje kolory musisz dopasować do tego co chcesz uzyskać na wydruku. Potem znowu próba, aż w końcu na monitorze będziesz miał to co chcesz mieć wydrukowane.

W tej chwili drukując ten swój wzorek, wcale nie masz pewności, że są to kolory poprawne. Zawsze możesz tak dopasować, aby uzyskać pożądany efekt. No niestety KOLOR na styku komputer-drukarka to nie jest takie proste zagadnienie.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Corel "nielegalna" kopia Piotr D. 16 15,446 02-08-2022, 06:46
Ostatni post: Bedfordshire
  [Pytanie] Corel Draw - jak przeciąć ? Marek S. 15 12,714 20-11-2010, 11:33
Ostatni post: wieslaw_
  Kolory w RGB i CMYK struna 1 4,552 19-08-2008, 12:30
Ostatni post: struna

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości