Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mieszanie farb (tempery)
#1
Mam pytanie dotyczące przepisów na mieszanie farb. Zakupiłem dzisiaj tempery i mam zamiar używać ich do retuszu. Mam w związku z tym pytanie do korzystających z takich farb o jakąś sprawdzona metodę na uzyskanie zadanego koloru. Wiem ze metoda prób i błędów dojdę do czegoś ale nie chciałbym wszystkiego wypaprać. Może jakieś Wasze podpowiedzi i sugestie?
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
Odpowiedz
#2
Cytat:metoda prób i błędów

Tylko i wyłącznie :-) Jeszcze na odwrocie pudełka temper Herlitza jest niby-wzornik ściąga, jednak w praktyce pozostaje tzw "czuj" :-)
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#3
Bardzo pomocne są różnego rodzaju publikacje poświęcone dla początkujących artystów plastyków, gdzie często podane są przykłady jak uzyskać dany kolor.
Polecam szczególnie książkę autorstwa Jose M. Parramon wydawnictwo Galaktyka tytuł np:
1 Jak malować farbami olejnymi
2 Jak malować farbami akrylowymi (co do tej publikacji nie mam pewności czy podane sa przykłady uzyskiwania koloru z kilku kolorów)
3 Jak powstaje kolor (tutaj podane sa ogólnikowo jak uzyskac dany kolor)

Ewentualnie inne publikacje gdzie tytul bedzie nawiazywał do wyżej podanej w punkcie 3 tytulowi.

Oczywiście trzeba wszystko metoda prób i bledów dochodzić. Ale pomagaja :wink:
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"
Krytykować może każdy głupiec. I wielu z nich tak robi.
Odpowiedz
#4
Odświeżę nieco temat.
Przystąpiłem do robótek z drucikami , gdzie zaistniała konieczność pomalowania miedzianych drutów.
Próbowałem pomalować je temperami, ale farba nie chwyta.
Czy oprócz specjalistycznych farbek modelarskich , są inne uniwersalne metody pomalowania miedzi?
Rozważałem też pomalowanie lakierem do paznokci.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#5
Może najpierw zmatowić, a potem podkład ?
Odpowiedz
#6
Wrajcik malował najpierw białym matem akrylowym Valejjo chyba. Jest to opisane w jego relacji z Jak-1.
"Buduję miniaturowe 'repliki' samolotów, a nie kartonowe modele"

Spitfire mk.Vb     Spitfire mk.Vc     Spitfire mk.XVIe     PZL P.11c     JU-88D-1     B-239     P-40E     Jak-1b     P-47D-11     Spitfire LF.IX     Spitfire mk.Ia


Piotr Rowiński
Odpowiedz
#7
Dziękuję chłopy za pomoc.
1. zmatowiłem papierem ściernym ,
2. odtłuściłem rozpuszczalnikiem Nitro,
3. wysuszyłem wacikiem higienicznym,
4. pomalowałem temperk-ą 2 razy,

i farba trzyma elegancko.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#8
Jaki kolor chcesz uzyskać? Inne odcienie były w tropikach, inne u Ruskich na Morzu Arktycznym inne w magazynach dziobowych Polskich bosmanów w 39 roku, Każdy mazał okręt tym czym miał, a Francuzi .... to już jazda na maksa. Ale jesli lepisz Pipera to prawdopodobnie oliwkowo zielony( mieszanina czarnej z żółtą)
Odpowiedz
#9
Dziękuje Navi za zainteresowanie.
Piper jest w odcieniach ciemno oliwkowych, więc idą za radą innych zmieszałem czarny z zielonym uzyskując zbliżony kolor.
Natomiast wznowiłem ten wątek, gdyż nie wiedziałem czym malować druty miedziane. Już ten etap poniekąd przebrnąłem , matując je papierem ściernym ,odtłuszczając i malując Temprami, ale nie do końca jestem zadowolony.
Po tzw. "pierwszym" muszę wybrać się do składnicy harcerskiej zakupić porządną farbę podkładową, na którą będzie można nakładać tempry.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#10
To i ja wtrącę swoje trzy grosze na temat farb podkładowych i malowaniem temperą drutów ogólnie. Próbowałem od pewnego czasu ugryźć ten problem - stalowe druty pomalowane czarną Pactrą po kilku latach po prostu rdzewiały. Ostatnio spotkałem się z efektem pękania temper na drutach mosiężnych (po kilku miesiącach) - prawdopodobnie spowodowane było to czynnikami zewnętrznymi jak i jakością samej farby. Samo malowanie gołych drutów farbą temperową jest dość uciążliwe dlatego najpierw przetestowałem dwa różne podkłady:

1. Farba olejna Humbrola - w moim odczuciu nieprzyjemny zapach. Moim błędem było nierozcieńczanie podczas malowania - farba schła dość długo i jeszcze przez pewien czas można było wyczuć specyficzą lepkość. Farba kupiona była z myślą o malowaniu opon ale po takim pierwszym wrażeniu stwierdziłem, że warto będzie przetestować akryle.

2. Akryl Vallejo (seria ModelColor) -  Heart ! Niemal bezzapachowa, super pojemniczek i świetne dozowanie. Rozcieńczałem wodą 50/50 - łapie stalowe druty praktycznie na raz i tylko gdzieniegdzie trzeba poprawiać. Wysycha momentalnie i po kliku chwilach drut jest gotowy do dalszego malowania farbą temperową. Pojawia się tylko pytanie - czy tak pomalowane stalowe druty nie zardzewieją? W przypadku pokrycia humbrolem raczej bym się tego nie obawiał i polakierował druty tylko w obawie przed pękaniem temper. I tu dochodzę do kolejnych testów.

Lakierowanie końcowe żeby zabezpieczyć drut przed dostępem powietrza i zabezpieczyć farbę temperową przed pękaniem:

1. Capon - zdarzyło mi się użyć raz na drucie stalowym z podkładem z Humbrola. Możliwe, że przez lepkość farby olejnej tempera całkiem ładnie się trzymała i podczas malowania Caponem nie odłaziła w postaci gęstych glutów. Podczas próbnego malowania drutu z podkładem akrylowym niestety działo się właśnie coś takiego.

2. Lakier akrylowy ("Altax", z marketu budowlanego jako lepsza alternatywa Sidoluxu) - niestety jest wodorozcieńczalny i kontakt pędzla z temperą kończy się fatalnie - farba po prostu się rozpuszcza.

3. Lakier poliuretanowy Vallejo - tu podobnie jak wyżej. W swojej naiwności wierzyłem, że może jednak w porównaniu do lakieru akrylowego będzie mniej agresywny i farba nie będzie schodzić podczas malowania lakierem.

4. Lakier olejny Humbrola (w słoiczku 28ml - jest ponoć lepszej jakości niż ten w puszkach 14ml) - o ile farby mi nie podeszły, tak ten lakier sprawdził się w 100%. Rozcieńczony rozcieńczalnikiem Wamodu bardzo ładnie się rozprowadza i dość szybko schnie.

Pozdrawiam! Smile
Odpowiedz
#11
Dziękuję za odpowiedź.

Coś przemawia za mną wskazany przez Ciebie Akryl Vallejo (seria ModelColor), może nie będzie rdzewiało.
Ciekawe czy ktoś próbował ze starodawną Minią.
pozdrawiam
Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku "

Aktualnie w montowni: 
Ukończone:
Piper L4H [Kartonowa Kolekcja], Fokker D. VII [Kartonowa Kolekcja], Mig-15 Fagot [Hobby Model], Li-2 [Mały Modelarz], Ił-14 [opracowanie Kangaroo], Hindenburg LZ-129 [Sklej Model], Fokker Dr 1 [Modelik], TS/S Stefan Batory [Mały Modelarz], Ił 62 [Mały Modelarz 1979], USS Dallas [Modelik], United States [JSC], King George V [ JSC], Queen Mary [JSC],ORP Jaskółka [MM/2000]
Odpowiedz
#12
Witam, farby Vallejo Model Color sa na bazie wody i takowy rozpuszczalnik też.Są dedykowane do plastiku ale i świetnie nadają się dla naszych kartonowych podmalówek. Ja na twoim miejscu zrezygnowałbym z temper.Z doświadczenia wiem bo z czasem się odbarwiają i płowieją.Tendencje do pękania mają po położeniu grubej warstwy.Wiem ze ,są łatwe w użyciu i tanie.Prety lub drut stalowy trzeba traktować podkładem, ja stosuje zwykły w aerosolu samochodowy.Smierdzi trza robić na balkonie.Nasza pactra tez świetnie nadaje się dla kartonowców jest tania i paleta duża.No a o Tamiyi i Gunze to już nie wspomne.Ale to już inna bajka.
pozdrawiam
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wybór farb do retuszu - tempera czy akrylowe? piter85 7 8,455 06-01-2014, 04:56
Ostatni post: Kroolo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości