Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Wagon wąskotorowy - pług odśnieżny - KONIEC
#1
Siemanos.

Jako, że moja lokomotywka lubi towarzystwo, postanowiłem tak na szybko zlepić do niej jakiś wagonik. Wybór padł na pług odśnieżny, który swojego czasu dokładnie obfotografowałem w Skansenie w Kościerzynie.

[Obrazek: th_Plug_00.jpg]

Na pierwszy ogień poszło podwozie. Jako, że model docelowo będzie znajdował się (będzie przyklejony) na podstawce imitującej torowisko, zdecydowałem się na odwzorowanie tylko tych części, które będą widoczne z zewnątrz. Druga sprawa to napięty terminarz, bo przecież Goleniów tuż, tuż. Tak oto prezentuje się podwozie mojego wagonu.

[Obrazek: th_Plug_01.jpg] [Obrazek: th_Plug_02.jpg] [Obrazek: th_Plug_03.jpg] [Obrazek: th_Plug_04.jpg]

W następnej kolejności powstały ściany - jedna czołowa oraz dwie boczne. Okna zaplanowałem wykonać z dwóch połówek i włożonej do wewnątrz przeźroczystą kliszą. Dzięki takiemu zabiegowi nie będę musiał kliszy wklejać, bo sama będzie się trzymała.

[Obrazek: th_Plug_05.jpg] [Obrazek: th_Plug_06.jpg] [Obrazek: th_Plug_07.jpg] [Obrazek: th_Plug_08.jpg] [Obrazek: th_Plug_09.jpg] [Obrazek: th_Plug_10.jpg]

Oczywiście cały czas powstają jakieś tam duperelki - tu akurat stopnie oraz belki wzmacniające dach wagonu.

[Obrazek: th_Plug_11.jpg] [Obrazek: th_Plug_12.jpg]

W dniu dzisiejszym wszystkie te, zbudowane wcześniej elementy, zostały pomalowane. Starałem się wykonać malowanie jak najdokładniej. Niestety w kilku miejscach nie wyszło to tak jakbym sobie tego życzył. Niestety brak czasu powoduje, że prace będą nadal prowadzone ... mam nadzieję, że cel zostanie osiągnięty.

Oto pomalowane podwozie.

[Obrazek: th_Plug_13.jpg] [Obrazek: th_Plug_14.jpg] [Obrazek: th_Plug_15.jpg] [Obrazek: th_Plug_16.jpg]

Oto pomalowane ściany i ramy okienne.

[Obrazek: th_Plug_17.jpg] [Obrazek: th_Plug_18.jpg] [Obrazek: th_Plug_19.jpg] [Obrazek: th_Plug_20.jpg] [Obrazek: th_Plug_21.jpg] [Obrazek: th_Plug_22.jpg]

[Obrazek: th_Plug_23.jpg] [Obrazek: th_Plug_24.jpg]

No a teraz zasiadam do sklejenia tego bałaganu w jedną kupkę. Trzymajta kciuki, żeby mi się udało zdążyć na Goleniów. A jak dobrze pójdzie to mój szanowny Kolega zawiezie całość również i na Porąbkę Smile Ale warunkiem jest to, że zdążę.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#2
O cie w morde florek, niezła precyzja! Masz łapę chłopie do tego!
Odpowiedz
#3
Siemanos.

Arovist, no nie przesadzaj, każdy z nas potrafi nieźle kleić, i ma talent w łapkach Smile

No to na dziś szybki update, z tego, co udało mi się zrobić wczoraj. Wszystkie pomalowane części zostały zlepione do kupki. Po zmontowani przedstawia się toto następująco.

[Obrazek: th_Plug_25.jpg] [Obrazek: th_Plug_26.jpg] [Obrazek: th_Plug_27.jpg] [Obrazek: th_Plug_28.jpg] [Obrazek: th_Plug_29.jpg]

Dodatkowo zrobiłem trochę wyposażenia wnętrza. Powstały skrzynie oraz koza, która służyła obsłudze jako centralne ogrzewanie Smile

[Obrazek: th_Plug_30.jpg] [Obrazek: th_Plug_31.jpg]

Oczywiście wszystko to zostało dziś w robocie pomalowane i przedstawia się jak poniżej.

[Obrazek: th_Plug_32.jpg] [Obrazek: th_Plug_33.jpg] [Obrazek: th_Plug_34.jpg]

Wstępnie (na sucho) złożyłem to sobie do kupki i wyszło coś na kształt wagonu Smile

[Obrazek: th_Plug_35.jpg] [Obrazek: th_Plug_36.jpg]

Teraz, na kilka dni zamilknę z relacją z racji wyjazdu w Polskę, ale zabieram ze sobą część warsztatu i mam zamiar zaprojektować pozostałe części oraz zająć się wycinaniem mocowań szyn – każdy podkład, wraz z mocowaniem składa się z 41 elementów, gdyż chciałbym to maksymalnie wiernie odwzorować. Także wycinania w domu mam sporo. Jakieś 24 kompletne podkłady przede mną – także proszę o cierpliwość.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#4
Siemanos.

Ze względu na mój wyjazd, o którym wspominałem w poprzednim poście, w pługu powstały jedynie dwa krzesełka, narożne kątowniki oraz jedna z części sterowania wysokością pługa.

[Obrazek: th_Plug_37.jpg] [Obrazek: th_Plug_38.jpg]

W czasie wyjazdu zaprojektowałem większość pozostałych elementów, więc w nadchodzącym tygodniu jest spora szansa na zakończenie zabawy z pługiem.

Końcówka tego tygodnia zeszła mi na wycinaniu i sklejaniu podkładów pod szyny i ich mocowań. Poniżej fotka gotowego podkładu, składającego się z całej masy drobniuteńkich detali. Pancerniacy - Wasze gąski wcale nie są o wiele bardziej upierdliwe Smile

[Obrazek: th_Plug_39.jpg]

Po uporaniu się z modelem wrzucę dokładniejszą relację z budowy torowiska, które, jak to mam w zwyczaju, zostało trochę zaczarowane.

P.S. Możecie komentować, ja tam się osobiście wcale nie obrażę Smile, bo znowu wychodzi mi monolog. Jak tak dalej pójdzie to będę pisał relacje we własnym archiwum i wrzucał całość dopiero jak skończę Smile
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#5
Cytat:Możecie komentować, ja tam się osobiście wcale nie obrażę Smile , bo znowu wychodzi mi monolog.
A jak tu coś napisać jak szczęka leży na rozbitej klawiaturze...
Podkłady będą super :milbravo: .
Odpowiedz
#6
Cytat:Po uporaniu się z modelem wrzucę dokładniejszą relację z budowy torowiska, które, jak to mam w zwyczaju, zostało trochę zaczarowane.

Mam nadzieję na obszerną relację z tworzenia takiego pięknego torowiska.
Napisz jeszcze na jaki rozstaw torów przygotowujesz to torowisko.
Najlepsze modele są dopiero przed nami...
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
======== projekty ========
[Obrazek: mazurff4.png] - projekt zawieszony
Odpowiedz
#7
A może jakąś zaczarowaną zwrotnicę poproszę :mrgreen:

SZAD
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#8
Siemanos.

Ach tam ceva przesadzasz Smile

kopajt fotografuję wszystko bardzo szczegółowo, więc relacja superdokładna będzie na 100%, ale to dopiero po wykonaniu lokomotywki, pługa i torów, które szykuję na Goleniów. Aktualne torowisko szykuję na rozstaw torów 1000mm (w skali 1:25). Całość będzie przewidziana jako uniwersalna, różniąca się jedynie wielkością podkładów. Na pomysł ten wpadłem oglądając fotki z różnych konkursów modelarskich, gdzie większość modeli kolejowych - piękna, ale jakoś zaniedbane torowisko.

Wczoraj udało mi się zakończyć wyposażenie wnętrza - wykonałem mechanizm obracania bocznych skrzydeł i podnoszenia lemiesza.

[Obrazek: th_Plug_40.jpg] [Obrazek: th_Plug_41.jpg] [Obrazek: th_Plug_42.jpg]

Pomalowane elementy mechanizmu unoszenia lemiesza. Jeszcze stoją przy sobie na sucho.

[Obrazek: th_Plug_43.jpg] [Obrazek: th_Plug_44.jpg]

A tak wygląda mechanizm wysuwania bocznych skrzydeł - dla pokazania ich wzajemnego ułożenia, ustawiłem wszystko przy ściance - na sucho.

[Obrazek: th_Plug_45.jpg] [Obrazek: th_Plug_46.jpg]

No a teraz dalej do roboty. Muszę to wszystko wkleić do modelu, no i wykonać następne elementy, bo czas goni niemiłosiernie.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#9
Siemanos.

No jak widzę póki co to pytań nie ma Smile Wczoraj udało mi się zmajstrować obciążenie wagonika (montowane pod podwoziem, aby zwiększyć docisk kół na główkę szyny oraz obniżyć środek ciężkości), dolną część ścianki przedniej oraz boczne skrzydła pługa.

[Obrazek: th_Plug_47.jpg]

Ścianka pomalowana na niebiesko oraz obciążenie na grafitowo.

[Obrazek: th_Plug_48.jpg] [Obrazek: th_Plug_49.jpg]

Skrzydła pomalowałem na czarno z żółtymi pasami ostrzegawczymi.

[Obrazek: th_Plug_50.jpg]

A teraz kolejna zajawka zaczarowanego torowiska. Całość będzie zamocowana na podstawce z wydrukowanymi kamieniami. Wydruk kamieni podsypki to autentyczne zdjęcie, przeskalowane i poddane obróbce w Photoshopie. Wymiar całego torowiska to 17 na 65 cm. Na tym wstępnie ułożyłem wykonane wcześniej podkłady. Brakuje jeszcze szyn. Podkłady zostały następnie delikatnie rozjaśnione „rdzawą” farbą. Tak to się mniej więcej przedstawia.

[Obrazek: th_Plug_51.jpg] [Obrazek: th_Plug_52.jpg]

Na dziś mam zaplanowane: montaż gotowych części, budowę drzwi i pasowanie górnej części ścianki przedniej ... a może uda mi się zaprojektować lemiesz. Powoli zbliża się zakończenie budowy pługa.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#10
To co zrbiłeś wygląda nadświetnie :mrgreen:
Jestem ciekaw czy masz zamiar ten model troszkę podniszczyc czy będzie on w muzealnym stanie? :roll:
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...
Odpowiedz
#11
Siemanos.

Darek, model po pierwsze musi powstać, a czasu mam naprawdę mało (tylko tydzień, bo w następną sobotę musi pojechać do Goleniowa), więc jeżeli zostanie mi choć trochę czasu to może uda się to trochę pobrudzić. Choć szczerze mówiąc to trochę w to nie wierzę. W takim przypadku modele pozostaną w stanie „skansenowym”. Umówimy się, że to tak właśnie miało być.

Wracając do relacji. Trwają prace nad torowiskiem (ale to w kolejnej relacji) oraz nad lemieszem pługa. Jeżeli chodzi o lemiesz to jeszcze nie bardzo jest co pokazać, bo dopiero spasowuję te części ze sobą i dopiero zostaną wykonane (najpewniej już jutro). W tak zwanym „międzyczasie” powstały drzwi oraz górna część przedniej ścianki (z okienkami).

[Obrazek: th_Plug_53.jpg] [Obrazek: th_Plug_54.jpg]

Okienka pomalowane i gotowe do montażu (w tej chwili właśnie schnie klej na pierwszych dwóch krawędziach).

[Obrazek: th_Plug_55.jpg]

A tutaj pomalowane drzwi. Pierwsze zdjęcie skrzydła bez klamek (przód i tył) a na drugim zdjęciu skrzydła z klamkami (również przód i tył).

[Obrazek: th_Plug_56.jpg] [Obrazek: th_Plug_57.jpg]

Drzwi jeszcze nie są wmontowane, bo mam w tym miejscu mały dylemat:
- zrobić po jednej stronie wagonu drzwi całkowicie zamknięte, a po drugiej zupełnie bez drzwi ??
- czy zrobić z jednej strony wagonu uchylone jedno skrzydło, a z drugiej przeciwległe ??
No bo trochę szkoda mi tego wszystkiego co jest wewnątrz, bo nie będzie wcale widoczne przez zamknięte drzwi. Niestety wszystkie skrzydła drzwi otwierają się wahadłowo do wewnątrz, co znakomicie utrudnia mi zadanie.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#12
Siemanos.

Po zmontowaniu wszystkich wykonanych wcześniej elementów oraz zbudowaniu większości lemiesza mój pług wygląda tak jak poniżej ...

[Obrazek: th_Plug_58.jpg] [Obrazek: th_Plug_59.jpg] [Obrazek: th_Plug_60.jpg] [Obrazek: th_Plug_61.jpg] [Obrazek: th_Plug_62.jpg] [Obrazek: th_Plug_63.jpg] [Obrazek: th_Plug_64.jpg] [Obrazek: th_Plug_65.jpg] [Obrazek: th_Plug_66.jpg] [Obrazek: th_Plug_67.jpg]

Teraz pozostało malowanie pługa, właśnie oklejam resztę wagonu żeby go nie pobrudzić, dokończenie lemiesza, zbudowanie i montaż dachu i kominka od kozy. Teoretycznie pług powinien być gotowy około poniedziałku lub wtorku i wtedu cała energia zostanie skierowana na budowę torowiska. Także, jeżeli nic złego się nie wydarzy to modele będą gotowe na Goleniów.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#13
Cytat:No bo trochę szkoda mi tego wszystkiego co jest wewnątrz, bo nie będzie wcale widoczne przez zamknięte drzwi. Niestety wszystkie skrzydła drzwi otwierają się wahadłowo do wewnątrz, co znakomicie utrudnia mi zadanie.

A nie zastanawiałeś się nad ‘wycięciem’ kawałka dachu? Tak żeby od góry wszystko było widoczne. Jednocześnie wycięcie musiałoby być zrobione tak, żeby nie pozostawiać wątpliwości że jego celem jest tylko i wyłącznie ‘odkrycie’ wnętrza.
Widziałem coś takiego w modelach plastikowych Andrzeja Ziobra. I chociaż dla niektórych takie podejście do modeli jest kontrowersyjne, to według mnie jest to dobra metoda pokazania swojej pracy, która normalnie pozostałaby mało widoczna lub wręcz niewidoczna.
Pozdrawiam
Grzesiek
Odpowiedz
#14
Cytat:A nie zastanawiałeś się nad ‘wycięciem’ kawałka dachu? Tak żeby od góry wszystko było widoczne.

A nie lepiej było by zrobić odejmowany dach? Bo to chyba jeszcze jest wykonalne.
Odpowiedz
#15
Kurcze, ale ładny. Ciuchcie i wagony były dla mnie zawsze wyżynami modelarstwa.
[Obrazek: bdb1fc6f5eca9920.png]
Odpowiedz
#16
Czarek, jak dla mnie jesteś miszczem, a jeśli chodzi o modele szynowe to po prostu twqój konik. W sumie to mam wrażenie że powinieneś grzebać się tylko w kolejnictwie, bo to co wyczyniasz przechodzi ludzkie pojęcie. Co do brudzenia takich cacek, to wydaje mi się że byłoby to nie na miejscu, to raczej musi być muzealne, kolorystyka piękna. Gratuluję i pozdrawiam.
Czołgista!
Odpowiedz
#17
Siemanos.

No to na początek poodpowiadam na Wasze wpisy:
- GAD, dzięki za podpowiedź, tak właśnie coś kombinowałem i chyba udało mi się to zrobić patrz ostatnie foto.
- ceva, również dzięki za podpowiedź, zmiksowałem oba Wasze pomysły, a co mi z tego wyszło to również zapraszam patrz ostatnie foto.
- kujot666, do mistrza to mi jeszcze trochę brakuje, aby kleić jak mistrzowie to jeszcze muszę się sporo nauczyć. Co do brudzenia to w przypadku akurat zestawu tych dwóch modeli (Freudenstein i pług) to również jestem zdania o pozostawieniu ich w stanie, że tak powiem „skansenowym”.

Teraz wracajmy do relacji.
Kilka dni temu wykonałem dach, zawias oraz dolną część lemiesza. Zdjęć jeszcze wtedy nie wrzucałem, ponieważ tak miałem napięty grafik, że jak mogłem robić foty to już ciemno było Smile

[Obrazek: th_Plug_68.jpg] [Obrazek: th_Plug_69.jpg]

No poniższych zdjęciach już gotowy pług. Mam nadzieję, że Wam się spodoba.

[Obrazek: th_Plug_70.jpg] [Obrazek: th_Plug_71.jpg] [Obrazek: th_Plug_72.jpg] [Obrazek: th_Plug_73.jpg]

Jeżeli chodzi o umożliwienie podziwiania wnętrza to rozwiązałem ten problem dzieląc dach na 3 części i środkowa została wyposażona w zawias umożliwiający pozostawienie modelu otwartego, co jednocześnie sugeruje, że model jest w całości, a otwór tylko do celów poglądowych. Chyba o to właśnie chodziło.

[Obrazek: th_Plug_74.jpg]

Dziękuję wszystkim za śledzenie relacji i za całą garść miłych dla oczu słów. Galerię zrobię jak tylko wyjdzie słoneczko i będzie to już chyba na gotowym torowisku, do którego montażu dziś przystępuję.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz
#18
Cytat:Mam nadzieję, że Wam się spodoba.
inaczej być nie może :!: Confusedhock:
Czekam na galerie końcową :grin:

Pozdrawiam Toni
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#19
Cieszę się że do czegoś się przydałem.
A galeria końcowa to dopiero będzie szał Confusedhock: .
Odpowiedz
#20
Astra28,

miodek, co ja bym dał żebym tak mógł. Confusedhock: :!: :!:
Pozdrawiam SZAD
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#21
No to gratulacje z racji ukończenia budowy. Kapcie pospadali, brak mi słów. Nie mogę się doczekać aby zobaczyć ten zestaw na torowisku. Czarek, wielki szacun!!!
Czołgista!
Odpowiedz
#22
Świetna robota Confusedhock: , gratulacje :wink:
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...
Odpowiedz
#23
Piękna robota! Gratuluję!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#24
Siemanos.

Dzięki wszystkim za słowa uznania.
Zgodnie z obietnicą zrobiłem malutką galerięTUTAJ miłego oglądania Smile
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,153 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,049 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,422 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,606 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [R\G] Dwuosiowy wagon specjalny Rnh do przewozu kwasu skala 1:25 od podstaw Draccus 6 3,603 06-05-2020, 03:16
Ostatni post: Draccus
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości