Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Brewster model 239 " Buffalo "- wyd.A.Haliński
#1
Właśnie skończyłem sklejać cz. numer 13 i jak na razie napotkałem 3 male ,maciupeńkie nieścislości - na wrędze W6 w miejscu przyklejenia cz. W6a po lewej i prawej stronie znajdują się białe pola ,które należy zamalować . We wrędze W7c środkowe wycięcie powinno miec głębokość 6mm ,a ma 4mm .Na cz. W6d brak zaznaczonych pionowych linii przyklejenia wręgi W7 . Na cz. W6d w środku znajduje się cienka biała obramówka ,której przeznaczenie jest dla mnie zagadką ,nie widzę części ,która ma być w tym miejscu przyklejona ?Być może to tylko białe oznaczenie czegoś - no nie wiem ? Następny etap prac to drutologia i kilka drobnych części między wręgami W3 oraz W6 .
Powiem szczerze ,że po tak długim oczekiwaniu oraz kilkakrotnym przekładaniu terminu ukazania się Brewstera ,gdy tylko model się pojawił - bez zastanowienia go "zanabyłem " nie czekając aż na jakimś forum ktoś znający się na "samolotnictwie" odkryje na przykład jakieś błędy w malowaniu tego modelu .Dziś gdy zacząłem czytać temat poświęcony temu modelowi na Konradusie przez moment dałem sobie żóltom kartkę -" Passer trza było poczekać " ... na szczęście skończylo się wszystko pomyślnie -zdjęcie dość dużo wyjaśnia ,chociaż tak pomalowane stateczniki poziome kłócą się z logiką - zamalowane powinny być czarne plamy kamuflażu . Ciekawy jestem czy jest więcej zdjęć Brewstera ( 7 ) w tym zimowym malowaniu ?
Z "ogólnego" przeglądania arkuszy pierwsze co się rzuca w oczy to chyba zbyt jaskarawy niebieski kolor swastyk oraz steru kierunku . Szkoda również ,że nie wykonano odzielnych ramek oszklenia znajdującego się na spodzie kadłuba ,oraz nie wykonano wersji z oszkleniem pozostalych zegarów czyli cz. 45 ,57 .Również silnik wygląda z przodu jakiś taki uproszczony - tzn np połączenie popychaczy z górnymi elementami silnika ,ale może po sklejeniu będzie wyglądało to inaczej niż na rys. 3D .
Mam nadzieję ,że wkrótce pojawią się kolejni miłośnicy : ))) tego samolotu i będzie można wymienić uwagi na temat "sklejalności " tego wymagającego modelu .

[Obrazek: th_100_0949.jpg] [Obrazek: th_100_0951.jpg] [Obrazek: th_100_0950.jpg] [Obrazek: th_100_0952.jpg] [Obrazek: th_100_0948.jpg]


Tradycyjnie podziękowania dla Valpurgiusa za serwis zdjeciowy ,który powstał spontanicznie ,tuż przed nagłym wyjazdem w plener , odbiło się to troszkę na "kompozycji i kadrowaniu zdjęć " : ))) ,ale temat ten nie jest klasyczną relacją ze sklejania modelu ,więc chyba jest to do wybaczenia .
Zdjęcie 1 - okładka modelu ,aby nie było wątpliwości co to za "wyrób".
Zdjęcie 2 - u góry 2 arkusze z częściami - widac dość dobrze odcień niebieskiego koloru oznaczeń ,u dołu po lewej stronie 2 segmenty szkieletu trzymane "rekom mojom", obok po prawej stronie rysunek drutologii i drobnych części ,które wykonam wkrótce - autor opracowania proponuje wykonać je z szablonu papierowego i ich pomalowanie ,spróbuje wykonać je z kartonu barwionego ,który ma bardzo podobny odcień do szarego koloru z wycinanki .
Zdjęcie 3 - wspomniane dwa segmenty już oddzielnie ,na tym po prawej stronie widać dość wyraźnie wspomnianą w pierwszym moim wpisie białą obwódkę w ksztalcie litery C ,w relacji Romana na Konradusie zostala ona zamalowana .Po prawej stronie widać rysunek - rzut boczny pokazywanych segmentów .
Zdjęcie 4 - i ponownie sztucznie połączone segmenty , do klejenia po raz pierwszy używam nowego kleju - butaprenu w pomarańczowo - brązowej tubce ,konfekcjonowany przez Sp" Jedność " z Kraśnika ,sam klej wyprodukowano oczywiście w moich ulubionych zakładach w Pionkach .Polecam jest bardzo dobry .Uroczysta prezentacja kleju połączona z degustacją , co ja ... miała się się odbyć na 40 ŁSM ,ale skleroza zapomniała go zabrać .
Zdjęcie 5 - ponownie dwa segmenty w wersji solo - widać na tym zdjęciu już dobrze wspomnianą ramkę oraz retusz koloru szarego wykonany przy użyciu akwareli czy gwaszy 18 - kolorowych - wydaje mi się ,że jest dość dobrze dobrany . Jak widać segmenty te posiadają ślady waloryzacji w postaci różnych przebarwień i zdarzyło mi się ,że jedną taką brązowawą plameczkę uznałem za zabrudzenie butaprenem i zacząłem ją gumkować ubrudzoną w kleju wykałaczką - po chwili dopiero zajarzyłem ,że to tak ma być - no aleeee ludzie wszak to mój pierwszy Hal : )))) .
To chyba wszystko i zapraszam do relacji Romana na Konradusie - tam jednak widać już coś więcej .Następna sesja wkrótce ,zapraszam do komentowania i zadawania pytań .



Cały czas trwa ciężki bój z całą serią rur,rurek ,rureczek ,drutów ,drucików szabloników znajdujących się między wręgami W2 - W6 . Bez przesady ,no nie jest to porównywalne z budową ogniw w T-34 z tego samego wydawnictwa ,ale jest pracochłonne ,jak już wcześniej wspomniałem rureczki zwijam z kartonu bnw ,ma on minimalnie inny odcień ,ale po wklejeniu ich między wręgi wygląda to całkiem sympatycznie - jak dla mnie . Jest to w tej chwili wykonana ,gdzieś jedna piąta pracy związanej z budową wnętrza kadłuba ,ale sklejanie tego modelu ma być dla mnie przerywnikiem i relaksem ,a nie jakimś wyścigiem w stylu kto pierwszy sklei i otrzyma niezliczoną ilość powiedzmy namiętnych westchnień : ))) .
M -20 " Warszawa " na ten czas się garażuje .

Dziś przeprowadziłem krótkie rozpoznanie w boju i odwiedziłem relację Romana na Konaradusie - ooooo ludzie ,gdzie ja jestem z tym sklejaniem - skończyłem dopiero sklejać części do numeru 16 i przygotowałem cały zestaw części do numeru 33 . Naszło mnie również ,aby dodatkowo przewietrzyć wnętrze Buffalo i otworzyć luk ,który znajduje się po prawej stronie kadłuba na żółtym pasie i cyfrach 393 . Luk ten niestety osz fak -znajduje się akurat na wrędze 13 ,noooo ludzie nie pech ,czarny kot już rano dostał kopa jak wynosiłem śmieci ,ale cichosza ,tak lekko tylko : O .Dobra ,ale do rzeczy - ten otwarty luk zobaczyłem na zdjęciach Buffalo o numerze BW - 372 wydobytego z jeziora w Republice Karelii ( Rosja ) w 1998 roku i wysłanego do USA do National Museum of Naval Aviation w Pensacola ,a przekazanego w marcu 2008 do Finlandii do Aviation Museum . W związku z tym niesamowitym wydarzeniem polecam zainteresowanym ,tym których to interesuje strony < heninen .net > ,oraz www .hs.fi - link - A selection of pictures of the plane in Tikkakoski .
W sumie to szkoda, że siatka tego luku nie została zdublowana jako oddzielna część -było by to logiczne - przecież właśnie przez ten otwarty luk widać będzie wszystkie te części ,które bez jego otwarcia nie będą po oklejeniu kadłuba widoczne .
Jeżeli chodzi o tzw. konkrety czyli sklejalnictwo części to informuję ,że we wrędze W 12 wycięcia pod wręgę W 9 powinny być wycięte od dołu, a we wrędze W 9 od góry . Szkoda również ,że wręgi W 12 ,nie są w kolorze szarym ,również dla utrzymania stylu ,czyli wręgi mają obustronny kolor szary - wręgi W 9,10 ,11 powinny mieć swoje kolorystyczne odpowiedniki z literą -a - jak nie malujemy tego zespołu części to nie malujemy .Wszystkie te rzeczy są oczywiście do poprawienia dla średnio zaawansowanego modelarza kartonowego : O .
Moje starania aby tempo sklejania wzrosło biorą niestety " Włebb ",ale coś tam jednak "pchłem" do przodu . Jeżeli chodzi o tzw. konkrety czyli sklejalnictwo to zmieniłem swoje poglądy na temat wycięć we wręgach W9 i W12 co widać powyżej - ta wersja zmiany jest ostateczna . Tak jak pisze Roman w swojej relacji u mnie też okazało się ,że wręga W14a powinna być podklejona na tekturę 0,5 mm ,lub wręga W14 powinna być podklejona na tekturę 1 mm . W części 17 wycięcia pod wręgę W8 powinny być przedłużone o 3mm .To już chyba ostatnie nieścisłości ,jeżeli chodzi o wnętrze kabiny .

[Obrazek: th_100_1245.jpg] [Obrazek: th_100_1244.jpg] [Obrazek: th_100_1242.jpg] [Obrazek: th_100_1238.jpg] [Obrazek: th_100_1237.jpg]


Bardzo dziękuję za kolejny serwis zdjęciowy !
Zdjęcie do tego opisu nie zostało przeniesione z Gryfhobby . Zespół wnęki podwozia - rurki tak jak wspominałem wcześniej zwijane z kartonu barwionego ,zdjęcie troszkę przeklamuje kolor kartonu ,który w rzeczywistości jest bardziej zbliżony do tego z wycinanki .
Zdjęcie 5- ten sam zespół części z innej strony .W tym zestawie części są dwa elementy o konstrukcji mocno przekombinowanej - pierwszy to cz. 11- ceownik na pierwszym zdjęciu na pierwszym planie - nie wiem dlaczego tak mała część jest podzielona na 3 elementy góra i lewy i prawy bok ,jako jedna część łatwiej można byłoby to skleić - przecież to zwykły ceownik .Drugi element to szablon D ,a w zasadzie jego mocowanie - i tak ,aby go przykleić należy we wrędze W1 wyciąć szczelinę ,następnie wsuwamy w nią szablon D i oklejamy cz.W 1a ,a w sumie wystarczy zrobić tylko otworek w cz. 5a i uzyskujemy to samo .No, ale każdy projektant ma swoje "pomysła" na projektowanie modelu ,więc proszę traktować moje uwagi z gatunku "chłodnym okiem " .
Zdjęcie 4 - ten sam zespół części obrócony : ))) ,w tle majaczy następny kawałek wnętrzności .
Zdjęcie 3 - zespół wręg znajdujący się za fotelem pilota. Wręgi wycięte bez wzmacniania glutem i lakierem , widać rozległe plamy butaprenu ,który umiesciłem tam celowo ,aby wzmocnić mocowanie wręg , dla zdziwionych brakiem estetyki mojego sklejania informuję ,że widoczne wręgi i upaćkania klejem znikną ,ponieważ będzie to wszystko wyklejone kartonem barwionym . Ten fragment wnętrza będzie widoczny przez otwarty luk .
Zdjęcie 2 - kryptoreklama kleju ,którym sklejam model - polecam , oraz zespół części ze zdjęcia 4 w widoku od góry .Za tubką kleju widoczna wręga W 18 na której widać 4 białe prostokąty , jest to kolejna nieścisłość ponieważ dwa centralne prostokąty powinny być w kolorze ,ponieważ nic w tym miejscu nie będzie przyklejane.
Zdjęcie 1 - kilka elementów które czekają na wklejenie . U góry po prawej wręga W 13 z wykonanym wycięciem w miejscu otwieranego luku .

No teraz ze zdjęciami lepiej to wygląda Dexter
Odpowiedz
#2
Hmm. Czy tylko ja nie widzę żadnych zdjęć? :roll:
Odpowiedz
#3
Spoko, zapewne niedługo się pojawią :wink: :grin: .
Odpowiedz
#4
Ja chce zdjęcia :twisted:
Odpowiedz
#5
" Ja tesz " :mrgreen: ,chyba Wojtek nie doczytał mojego ostatniego wpisu :razz: Wpisu z tematu Dunkierki ,gdzie była moja propozycja - ja przenoszę tekst ,Wojtek zdjęcia :mrgreen: .Jeżeli możesz to zrobić ,to będzie miło :mrgreen:
Odpowiedz
#6
No tak z tego " :mrgreen: " to rzeczywiście można wiele wyczytać... :???:
Odpowiedz
#7
A zdjęć dalej nie ma :neutral:
Chuck Norris potrafi okopać się w wodzie...

[Obrazek: sig,313269,7,1,4,1,11111101000000000000,1,___.jpeg]

[Obrazek: 181f3d86b992ab6b.png]
Odpowiedz
#8
No, chłopaki,
przydałoby się coś w końcu obejrzeć Smile
Odpowiedz
#9
No cóż ,chyba źle odczytałem intencje Wojtka co do teleportacji zdjęć Buffalo z forum Gryfhobby na Papermodels :???: . Chyba ogłoszę jakiś przetarg nieograniczony w tym temacie Cool . Szkoda , bo również zdjęcia Buffalo z jednej z ostatnich ŁSM również nie ujrzały światła dziennego .Może to jakaś presja :mrgreen: abym się "naumiał "robić to sam Cool .
Ze względu na wpisy wiadomych postaci kontynuowanie tej relacji na forum Gryfhobby niestety zakończyłem .Są jakieś granice normalności ,których przekraczać nie wolno ,niestety nie do wszystkich to dociera .
Odpowiedz
#10
Passer Montanus, zajmiemy się tym jak tylko przetrzemy oczy.
Odpowiedz
#11
No ze zdjęciami to lepiej wygląda Smile Passer Montanus, Jak chcesz to mogę Cię nauczyć samemu robić takie rzeczy.
Odpowiedz
#12
Bardzo dziękuję Dexterteam za wstawienie zdjęć , jasne że ze zdjęciami wygląda to lepiej :mrgreen: . Brakuje tylko chyba 1 zdjęcia z drugiej sesji zdjęciowej ,może da się je dostawić ,wtedy uporządkuję podpisy do zdjęć . Jeżeli chodzi o naukę wstawiania zdjęć na forum to na przełomie X i XI będę miał trochę spokojniejszy czas i możemy zająć się tym tematem - w tej chwili jednak są pewne sprawy ,które mają zdecydowanie większy priorytet .
W zasadzie nie planowałem robić klasycznej relacji ze sklejania tego modelu ,zdjęcia z poszczególnych etapów sklejania miały się tylko pojawiać przy okazji mojej bytności na ŁSM i miały "ubarwiać " serwis zdjęciowy ze Sjesty , a jak się uda to przy okazji ilustrować relację na Gryfie .
Wkrótce aktualizacja przebiegu sklejania .
Odpowiedz
#13
Są zdjęcia to i można się zabrać za lekturę, nie przepadam za stricte opisową relacją :wink:
Odpowiedz
#14
Ciemność , widzę ciemność!!!! :roll:
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#15
Ciemność to mi się rzuciła dziś na oczy jak sklejałem zespół części 51 . 52 , 53 - to są takie kółeczka - białe ,czarne ,szare ,szare z białym środkiem o średnicy od ok. 1mm do 2,2mm . Jak je już po podklejeniu wyciąłem to sobie ze szczęścia westchnąłem poprzez wydobycie ze środka siebie oddechu ,który dziwnym zbiegiem okoliczności ukierunkował się na te kółeczka ,noooi od 2 godzin szukam w tzw . strefie modelarskiej takiego jednego białego z szarym środkiem , o cz. 53 . :roll:
Widzę SZAD że cytujesz klasykę - o co chodzi ?
Odpowiedz
#16
A ja się tak jeszcze zapytam: dlaczego ten samolot wjest w niemieckim malowaniu? Chyba, że to nie jest Brewster F2A Confusedmile: A jednak chyba wszystko jasne. Cytując wikipedię "dowództwo marynarki postanowiło sprzedać pozostałe 44 samoloty jako nadwyżki Finlandii". A Finlandia walchyła przecież (chyba) u boku Niemców :wink:

Oświećcie mnie, jeśli jestem w błędzie.
Odpowiedz
#17
Stig, Finlandia prała tymi samolotami kacapów w okresie kiedy Ci właściwie byli po stronie szkopów. Dopiero później Hitlerowi się "odwidziało" i zaczął się z nimi siłować. To tak w telegraficznym łopatologicznym skrócie z licznymi uproszczeniami ;-)

Passer na następną Sjestę wezmę aparat ;-) i będziesz miał nowe foty :-)

Pozdrawiam!!
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#18
No to jasne. Mam nadzieję, że w skięgarni będzie coś taniego i dobrego, bo oglądając takie relacje skręca mnie, żeby skleić coś z tego okresu.
Odpowiedz
#19
Cytat:dlaczego ten samolot wjest w niemieckim malowaniu?

To nie jest niemieckie malowanie, tylko fińskie. Swastyka była także używana właśnie w tym lotnictwie. Finowie w 1918 roku przyjęli ten znak jako symbol lotnictwa na dwa lata wcześniej niż po raz pierwszy użyto jej w Niemczech. :razz:
Odpowiedz
#20
To teraz jeszcze bardziej jasne :wink: Ciekawe, czy symbol fińskiego lotnictwa też jest zakazany w Polsce Confusedmile:
Odpowiedz
#21
Dalej nie ma zdjęć. :???:
Nie wiem czy wzrok mi siada, czy faktycznie nie mam pieniędzy.? Czy może ktoś mi zablokował dostęp do fotek :?: :?: .
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#22
Cytat:Ciekawe, czy symbol fińskiego lotnictwa też jest zakazany w Polsce
Obecnie fińskie lotnictwo używa niebieskiego okręgu na białym tle. Nie wiem jak jest z zakazem.
Odpowiedz
#23
Cytat:Dalej nie ma zdjęć. :???:

w pierwszym poście też ich nie widzisz? jeśli tak, to faktycznie dziwne...
Odpowiedz
#24
Witam i przepraszam Passera za takie krótkie wtrącenie ,ale to co tutaj sobie poczytałem trochę mnie zirytowało.
The Stig wiem ,że młodością można wytłumaczyć twoją niewiedzę ,ale kiedy ja byłem w twoim wieku to jeśli coś mnie interesowało lub zaintrygowało to szedłem do biblioteki i szukałem jakichś wiadomości na ten temat. Ty teraz masz możliwość kliknięcia kilka słów w klawiaturę i masz wszystko. Proszę co pojawia się kiedy wpiszesz w google w opcji szukaj Swastyka Fińska:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Swastyka

Może i dużo nie napisali , ale stąd dowiesz się ,że nie tylko Finowie używali tego starożytnego znaku ale też i nawet polskie oddziały czy formacje.
Jeśli chodzi o fińską swastykę to po wizycie w Finlandii wiem ,że Finowie są bardzo dumni z tego oznaczenia i nadal u nich jest to widoczne i eksponowane.

[Obrazek: 229d68fdcb9b22c7m.jpg]

Tutaj macie zdjęcie ze stołówki w fińskiej jednostce wojskowej.

[Obrazek: dbcce4a2b3d37df5m.jpg]

Przy każdej okazji pokazują ,że mają przy sobie odznakę lub jakieś logo z motywem niebieskiego krzyża .Są tak samo dumni z tego jak my z szachownicy. Oczywiście podkreślają ,że ich swastyka była wcześniej i to Niemcy ściągnęli od nich podobne odznaczenia. Jednoznacznie odcinają się też od niemieckiej swastyki.
Mam nadzieje ,że to wyjaśnia wszystko i już nie przeszkadzajmy autorowi prowadzić jego relacji. Jeśli chcecie sobie poczytać o swastykach to gdzieś na konradusie swego czasu były burzliwe dyskusje na ten temat. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem tym wpisem.

pozdrawiam
Odpowiedz
#25
Dobra, już się nie odzywam. Jestem głupi i nie pomyślałem o wikipedii. Kolejny raz przepraszam.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 121 27,630 07-01-2024, 10:23
Ostatni post: ZbiG
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 635 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,429 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,442 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,747 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,465 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,686 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,349 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,392 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 3,989 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości