Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IV Konkurs Pancerny - Orlik / Komatsu G-40 (Cotlet Ironworks Corp.)
#1
Link do relacji z budowy spychacza tutaj: klik.

Krótko podsumowując. Bardzo przyjemny model, choć miejscami wymagający (gąsienice, chłodnica). Wszelakie moje dodatki nie tylko rozciągnęły budowę modelu, ale też ją utrudniły. Nie miałem w planach jakieś wielkiej detalizacji, niestety JaCkyL podnosił poprzeczę i trzeba było wyrównywać do szeregu. Koncepcja modelu - tj. model nie malowany, ale brudzony dodatkowo ograniczała moje pole manewru. Mimo to myślę, że było to dobre ćwiczenie i sporo się nauczyłem przy jego budowie. Im więcej pracowałem z farbami olejnymi tym więcej zastosowań dla nich znajdowałem. Na pewno zaopatrzę się w większą gamę kolorów, bo efekty jakie można przy ich pomocy osiągnąć są świetne.


Model oczywiście nie jest bez wad w wykonaniu i te będą oczywiste dla oglądającego. Jest kilka elementów, które głupio mi pokazywać, bo są bardzo słabe i gdybym miał więcej czasu to zrobił bym jeszcze raz. Gdybym miał drugą szansę, tak by się stało z chłodnicą i lampami. Byłoby fajnie spędzić trochę więcej czasu brudząc "szoferkę" - moje wykonanie ma wiele do życzenia.

Bez większych opóźnień:

[Obrazek: IMG_1521_zpsc63c8932.jpg]

[Obrazek: th_IMG_1502_zpse3c24556.jpg] [Obrazek: th_IMG_1515_zps08c78b6a.jpg] [Obrazek: th_IMG_1517_zpsf42bcd11.jpg] [Obrazek: th_IMG_1527_zpsb4023e0d.jpg] [Obrazek: th_IMG_1533_zpsd46fd45f.jpg] [Obrazek: th_IMG_1540_zps97576766.jpg] [Obrazek: th_IMG_1542_zps2a53032c.jpg] [Obrazek: th_IMG_1547_zps9323bb72.jpg] [Obrazek: th_IMG_1549_zpsd129f4e7.jpg] [Obrazek: th_IMG_1554_zps4d6bfa8a.jpg] [Obrazek: th_IMG_1555_zpsb60219d5.jpg] [Obrazek: th_IMG_1556_zpsda1afce8.jpg] [Obrazek: th_IMG_1557_zpsda626aeb.jpg] [Obrazek: th_IMG_1559_zps67192379.jpg] [Obrazek: th_IMG_1563_zps0ff09d73.jpg] [Obrazek: th_IMG_1566_zpsd67f3169.jpg] [Obrazek: th_IMG_1567_zpse1da4705.jpg] [Obrazek: th_IMG_1568_zpsf207f203.jpg] [Obrazek: th_IMG_1571_zps9fa01624.jpg] [Obrazek: th_IMG_1573_zps64890bee.jpg]
Odpowiedz
#2
Bardzo lubię Twoje warsztaty- przejrzysty pokaz technik, przemyślenia i bardzo ciekawe efekty...a i niedosyt po skończeniu Smile- cecha ambitnych. Połączyłeś standard z brudzeniem co bardzo lubię. Super relacja i Galeria.PDT_Armataz_01_01
Gratuluję pięknego modelu i pozdrawiam.
ps.otarcie błotnika przy kierowcy rewelacyjne...
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#3
Bardzo mi się podoba realistyczne ufajdanie i model. Gratuluję!  :milbravo: :milbravo:
Odpowiedz
#4
O matko  PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_23 Coś pięknego i genialnego! Ogromne gratulacje  :milbravo:
Odpowiedz
#5
Podoba mi się, naprawdę fajnie wyszło. Teraz już sam się przekonałeś, że można zrobić fany model niekoniecznie go malując. Samo brudzenie przy zastosowaniu odpowiednich technik też daje radę Smile Gratuluję modelu!
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#6
Oglądałem obie relacje.Twoją i Jacka.W obu przypadkach efekty są piorunujące. Było co oglądać.Gratuluję i życzę kolejnych takich udanych modeli. :milbravo:
jowisz 32 [Obrazek: anaPoland.gif]
Odpowiedz
#7
Witam.

Tomeczku, powiem krótko to co robisz jest wielce OK a jednocześnie co relacja to widzę jak przepaść technologiczna między Tobą a resztą sklejaczy takich jak min. piszący te słowa się powiększa, obecnie jest już wielkości wielkiego kanionu i strach co będzie dalej. Ogromnie się cieszę że skończyłeś trachtora mimo że w między czasie wybarali Ci Obamę na druga kadencję, zabili Osamę albo na odwrót, przeszło tornado czy inna fujara powietrzna a ostatnio z tego co mówiłeś zaczęło nieźle pruszyć śniegiem. Zazdrość nie jest OK ale farby olejne i pastele  :milbravo: :milbravo: :milbravo: :milbravo: :milbravo:
To zaś że Ci się Twój model nie podoba to znaczy że ciągle jestes normalny i masz zdrowe podejscie do tej roboty i obyś je miał zawsze czego sobie i wszystkim którzy kibicuja Twojej robocie szczerze życzę.

Pozdrawiam.

Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#8
Podziwiam warsztat oraz umiejętności.
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#9
Pozostaje mi tylko podziwiać w ciszy.
Ukończone: Messerschmitt Bf-109G8
Na warsztacie: Spitfire Mk VB MM 3/2005
Odpowiedz
#10
Coś pięknego!
:milbravo: :milbravo: :milbravo:
Obserwowałem zarówno Twoją relację, jak i Jacka. Obydwa modele są wspaniałe. Pokazaliście, jak można w ciekawy sposób urozmaicić prosty kartonowy model. Jestem pełen najwyższego podziwu. Je tego poziomu nigdy nie osiągnę. Powód jest prosty - tu trzeba wybitnego wyczucia koloru i faktury przedmiotu i wkracza to w zakres umiejętności artystów malarzy. Poważnie! Oczywiście do tego dochodzi wiedza z zakresu modelarstwa plastikowego, którą Ty również opanowałeś perfekcyjnie.
Pozdrawiam
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#11
CMOK-CMOK
:mrgreen:

Całkiem, całkiem. Koltleciasto doskonale. PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#12
No ładne cacko...! :milbravo:
Wygląda jak prawdziwy-aż prosi się o sesję w plenerze PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#13
Ooo Panie!

Ale dałeś czadu  :milbravo:
Przepiękny model! Gratuluję!
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#14
Przyłączam się i ja do Gratulacji, PDT_Armataz_01_34
Brawo, brawo, brawo, modelik prześliczny.
:milbravo:
Brudzenie idealnie się prezentuje, najlepiej wyszedł błotniczek .
Podziwiam warsztat.  PDT_Armataz_01_23
pozdrowionka,
Paweł
Odpowiedz
#15
:milbravo: zajefajnie wyszło PDT_Armataz_01_34.
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#16
Brak słów, SUPER !!!!
Odpowiedz
#17
Pozwól, (mam nadzieję nie dostać za to po łapach)  że i ja uszczypnę kawałek Twojego tortu tzn. pomlaskam
na widok wspaniałego wykonania modelu.
Martwię się tylko nieco o Twoje uzębienie Wink, bo miękką szczoteczką do niego potraktowałeś zęby (grzebienie) i całe
gąsienice modelu, no to co Tobie zostało?  Big Grin
Brawa też dla Twoich wynalazków i patentów, zaś dla nas klejących w standardzie biada, bo jak Cię tu dogonić?
                                  Pozdrawiam
Odpowiedz
#18
Normalnie ODLOT!
Odpowiedz
#19
Kopara opada cotlecie - mistrzowskie wykonanie i weathering najwyższej - bez wahania to napiszę - światowej klasy. Tak jak wspomniał Piotreq - tutaj już potrzeba zacięcia artystycznego i pewnej intuicji, a ciężko się tego nauczyć. Do tego relacja przeprowadzona w sposób wzorcowy - bez kitrania za pazuchą użytych technik.
:milbravo:  :milbravo:  :milbravo:

Oj - przez tego typu konkursy poziom wykonawstwa modeli poszybował w kosmos - nie ma to jak zdrowe współzawodnictwo. Aż strach pomyśleć co się będzie działo w kolejnej odsłonie konkursu  PDT_Armataz_01_22
Odpowiedz
#20
musze porzyznać, że to co modelarze wyprawiają z tym niepozornym modelem jest po prostu niesamowite! Co galeria to inna waloryzacja. Sam niedawno kupiłem ten model, obejrzałem go i tym bardziej podziwiam pracę jaką w niego włożyłeś. moim skromnym zdaniem Orlik dał czadu z wydaniem tego modelu, a wykonawcy po prostu robią mu niesamowitą reklamę!
rdzewieją: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 (GPM 10/2010) | JAGDPANZER IV Ausf.F (Modelik 11/06) | XP-61E (Orlik 11/2009)

się robią: StuG 40 F OSTKETTEN (GPM 13/2009) | Ju-88 C-6 Nightfighter (KA 5-6/2012)
Odpowiedz
#21
Przepraszam, za zwłokę z moimi podziękowaniami za Wasze komentarze, ale odsypiałem sklejanie Komatsu  :mrgreen:

Pozwólcie, że podziękuje wam grupowo. Jest mi bardzo miło, za wszystkie przychylne wypowiedzi i nie mogę uwierzeć, że nie znalazło się nic co można by mi wytknąć  :wink:

Nawiązująć do paru wpisów, chciałbym powiedzieć, że nie wydaje mi się, żeby jakieś specjalne zdolności i umiejętności były potrzebne do w miarę realistycznego ubrudzenia i zużycia modelu. Nie uważam, że mam jakieś ukryte zdolności artystyczne - spędziłem trochę czasu samoanalizując i medytując moją osobę i nic takiego nie udało mi się znaleźć Confusedhock:.
Wydaje mi się, że sukces bardziej zależy od użytych narzędzi niż umiejętności. Dla przykładu, bez skrawka gąbki na wykałaczce nie udało by mi sie nigdy namalować pędzelkiem w miarę realistycznych obić. Podobnie się ma z wyborem farby do tego celu. Czasami trzeba poeksperymentować, lub oprzeć się na doświadczeniu innych modelarzy. Przydaję się obserwacja modelowanego obiektu i w jaki sposób się on zużywa i brudzi. Wszelkie luki i brak wiedzy zawsze można wypełnić "licencją twórczą" i jeżeli ma to logiczne oparcie, efekt może być zadowalający. Moim wielkim odkryciem przy budowie tego modelu, były farby olejne. Używałem je wcześniej, ale nie w takiej skali. Efekty jakie można nimi uzyskać, łatwość w pracy, przebaczenie pomyłek (można je usunąć rozpuszczalnikim nawet nawet na drugi dzień) nie mają sobie równych. Na pewno będę je używał częściej.

Osobiście uważam, że jeszcze mam sporo pracy przed sobą. Zwłaszcza, w "konstrukcyjnym" - podstawowym aspekcie modelarstwa. Nadal mam problemy ze czystym i dokładnym sklejeniem modelu, ale na to trzeba sobie zapracować dzisiątkami skończonych modeli. Dużo pracy przede mną.

Na koniec chciałbym podziękować JaCkyLowi za jego relację. Bez Komatsu Jacka, mój nie wyglądałby tak jak wygląda. Dzięki niemu, starałem sie podnosić swoją poprzeczkę i równać do niego. Model w zamyśle miał być sporo prostszy. Fakt, że Jacek był kilka kroków przede mną był bardzo przydatny. 
Nasze relacje z budowy większą wartość niż można przypuszczać. Nie tylko ułatwiają konstrukcję modeli później sklejanych i uczą nowych technik, ale i mobilizują do większego wysiłku. Oglądanie modelu innej osoby zawsze zmusza i ułatwia rozmyślania co można by zrobić inaczej.  Ależ się nafilozofowałem! :roll:

Dzięki jeszcze raz!
Odpowiedz
#22
Cieszę się, że moja relacja na coś się komuś przydała i powstał fajny model. Z drugiej strony to Ty podesłałeś linki do zdjęć oryginalnego Komatsu z Japonii, bez których nie dodałbym tylu drobnych detali, więc jesteśmy kwita :grin:

Jak już pisałem wcześniej, to podoba mi się podejście do niemalowanego ale jednak mocno zmienianego modelu względem oryginalnego opracowania. Sam staram się postępować podobnie i propagować takie robienie modeli. Niestety bardzo mało jest modelarzy, którzy nie boją się pójść tą drogą i eksperymentują z kartonem. Panowie i Panie! Nie ma się czego bać, model Cotleta jest tego najlepszym przykładem!
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#23
Jeszcze ja, jeszcze ja!  :grin:
Świetne wyczucie koloru! Już nawet pomijając to, czy kolory oddają rzeczywistość, model jako plastyczna forma ma je wyśmienicie dobrane ( to moje subiektywne odczucie ). Do tego logicznie naniesione ślady eksploatacji, tylko tyle i tylko tam gdzie trzeba na czysto i starannie sklejonym "standardzie" i mamy o to takie cudo. Piszesz, że nie masz zdolności plastycznych...no nie wiem, nie wiem  8)

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#24
Też nie wiem, chyba przesadna skromność.
Model świetny i wielkie wyrazy uznania!  :milbravo:
Odpowiedz
#25
Obiecałem kiedyś zrobić podstawkę do tego modelu...
Jeszcze długa droga przede mną jeżeli chodzi o naukę jak takie rzeczy robić. Jest jednak postęp, co mnie cieszy.

[Obrazek: IMG_0109_zps1d0de690-1.jpg]

[Obrazek: IMG_0096_zpsa0535667.jpg]

[Obrazek: IMG_0106_zps84666521.jpg]

[Obrazek: IMG_0113_zps87a70621-1.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] Polski samochód pancerny Wz.34 Kartonowa Kolekcja 1/25 Jasiek 3 807 06-11-2023, 09:09
Ostatni post: Winek
  [G] Samochód pancerny wz. 34; 1:25; KK nr specjalny 1/2022 - nowe zdjęcia Winek 15 1,467 04-11-2023, 07:04
Ostatni post: ZbiG
  BŻ-1 Gil; Orlik; 1:33 kilek15 5 1,041 30-08-2023, 07:44
Ostatni post: yogi
  Aerosanie NKL 16/42 1/25 Orlik 3/12 krys 4 1,065 12-07-2023, 12:12
Ostatni post: krys
  [G] Panther ausf.G Befehlswagen wyd. Orlik Kejmykos 1 2,034 27-06-2022, 03:35
Ostatni post: Tommy T.B.
  [G] Staliniec S-60 (Orlik, 3/2019) ediacz 10 4,251 08-07-2021, 09:50
Ostatni post: grek
  Corsair F4U-5NL skala 1:50 wydawnictwo Orlik pulpetto 1 2,015 09-05-2021, 10:02
Ostatni post: Winek
  Wektor Ciężki samochód pancerny Steyr ADGZ btomko 2 2,045 03-05-2021, 10:33
Ostatni post: Sprudin
  Diema DS-12 Orlik 4/2017 grek 3 2,868 01-05-2021, 10:53
Ostatni post: grek
  [G] Bobcat 331 - Orlik ppflcn 0 1,979 04-08-2020, 02:18
Ostatni post: ppflcn

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości