Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japoński okręt desantowy SBT (WMC Models 2013/04 nr 19)
#1
Witam w mojej kolejnej relacji.

Ostatnio wziąłem na matę kolejny okręt IJN. Padło na okręt desantowy SBT nr 101 z wydawnictwa WMC. Model jest w skali 1:200 i będzie robiony z pełną waloryzacją.

Do modelu zakupiłem szkielet wycinany laserowo, grawerowane pokłady, elementy cięte laserowo, oraz tłoczone lufy dział.

Wszystkie elementy zakupiłem ze sklepu wydawnictwa Model-Hobby. Niestety nie byłem zadowolony z zaoferowanych mi dedykowanych luf 25mm więc dokupiłem je z GPM.

Do modelu użyję również elementów fototrawionych których mam sporo po innych modelach IJN.

Najpierw okładka:
[Obrazek: th_SBTcoverfront_zpsaff490bf.jpg]

Przepraszam za zdjęcia przy sztucznym świetle ale ostatnio jestem modelarskim wampirem i kleję po nocach.

Pracę rozpocząłem od sklejenia szkieletu. Szkielet był dobrze spasowany. Jedyny mankament zakupionego szkieletu to był brak oznaczeń z numerami wręg. Oznaczyłem je ołówkiem co nie było trudne ponieważ na szczęście układ wręg ciętych laserowo był identyczny jak w modelu.

Po złożeniu szkieletu musiałem zrobić rampę zjazdową dla czołgów. Została ona uplastyczniona. Podłoga składa się teraz z 88 części. Niestety wzmocnienia ścian nie były dokładnie wydrukowane w modelu. Projektant zaproponował żeby elementy pionowe i poziome wchodziły jeden w drugi. Niestety druk w tym modelu jest kiepski (tak jakby części miały małą rozdzielczość) i otwory nie do końca u mnie pasowały. Ale ostatecznie się udało
[Obrazek: th_Zdj1190cie0003_zpsf9052477.jpg]
[Obrazek: th_Zdj1190cie0001_zps728fcb32.jpg]

Kolejnym etapem było pomalowanie rampy i dokończenie szkieletu.

[Obrazek: th_Zdj1190cie0006_zps4f62004f.jpg][Obrazek: th_Zdj1190cie0005_zpsde3b532a.jpg]

Kolejnym etapem było podposzycie części podwodnej. W modelu autor je zaprojektował co uważam za bardzo fajne udogodnienie.

Ale żeby nie było za różowo elementy podposzycia w części dziobowej wogule nie pasują tak jakby były z innego modelu. Powinniśmy mieć 3 segmenty (oznaczone na zdjęciu) a w modelu są tylko 2 i to całkiem innego kształtu. Więc musiałem te segmenty dorobić we własnym zakresie.

Tak to wygląda po skończeniu.

[Obrazek: th_Zdj1190cie0007_zps1587beb0.jpg][Obrazek: th_Zdj1190cie0004_zpscad17cdc.jpg]

Tyle na dziś. Zapraszam do kolejnej odsłony. Tym razem już dziennej mam nadzieję chociaż i tak pogoda jet kiepska do dobrych zdjęć.

Pozdrawiam,
Kuba

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#2
A co z Isuzu?  :razz:
Oczywiście zapraszam z kolejnym modelem do WKM-u!
I życzę powodzenia!!
Ciekawy temat - nie widziałem jeszcze żadnej relacji z wyjątkiem tej na Konradusie  :mrgreen: :mrgreen: - będę się przyglądał z zainteresowaniem.
"Duma mnie rozpiera jak groch jelita frontowego oficera"
Odpowiedz
#3
Tuco,

Isuzu został skończony. Nawet miał już konkursowy debiut. Niestety nie ma dobrego słonecznego dnia do zrobienia ładnej galerii końcowej.

Co do WKM-u to zgłoszę model jeśli uznam że wyrobię się do daty zakończenia konkursu. Ale będę wiedział w okolicach marca dopiero. Bo jeśli nie dam rady to uważam że nie mam po co go zgłaszać.

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#4
Witam,

Zmagań z modelem ciąg dalszy. Pomimo błędów przyjemnie się go klei.
Ale jeśli ktoś będzie chciał go kleić to opiszę kilka problemach z jakimi się zmierzyłem na tym etapie.

Ogólnie poszycie modelu zostało skończone. Teraz detalizacja (podpory itp) i malowanie.

Postanowiłem zmienić całkowicie dno. Nie wykorzystałem części z wycinanki więc nie wiem czy były spasowane dobrze czy nie. Ograniczyłem szpachlę do minimum. Jest tylko na opływowych bokach kadłuba. Reszta została pokryta cyjanopanem i doszlifowana do gładkości Teraz jeszcze nie widać efektów. Ale po pomalowaniu wszystko powinno być ok.

[Obrazek: th_DSC02383_zps4618f6d3.jpg][Obrazek: th_DSC02380_zps51056677.jpg][Obrazek: th_DSC02388_zpsc8f50823.jpg]

Jestem bardzo zadowolony z ryflowanych pokładów. Już na tym etapie model wygląda z nimi fajnie.

[Obrazek: th_DSC02392_zps40f0fb65.jpg][Obrazek: th_DSC02390_zps3a7f020a.jpg]

Pokłady to konieczność ponieważ w modelu nie zadrukowano odpowiednio pokładu na śródokręciu.

[Obrazek: th_DSC02378_zps1b6d7a3c.jpg]

Kolejnym problemem były za krótkie burty o 1mm. Musiałem zredukować grubość ostatniej wręgi. Nie wpłynęło to na kształt kadłuba. Zrobiłem to już po naklejeniu burt.

[Obrazek: th_DSC02384_zps7d4cdcbb.jpg]

To tyle na dziś.
Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#5
Witam wszystkich.

Dzisiaj mała aktualizacja.

Model jest wciąż przed malowaniem i przed żmudnym etapem osuwania wszelkich nierówności itp.

Ustaliłem sobie które elementy musze wykonać przed malowaniem. Zostało ich już bardzo niewiele.

Niestety wycinanka jest bardzo niedopracowana. Myślałem że to tylko ten pokład (brak tekstur) ale okazało się że ma ona tak wiele błędów że postanowiłem je tutaj analizować żeby każdy kto będzie kleił ten model miał jak na dłoni czego się spodziewać.

Najpierw wykonałem wystające elementy pokładu. Musiałem je pogrubić tak aby łącznie wszystkie elementy miały 1mm. (dodatkowy komentarz na zdjęciu)

[Obrazek: th_SBTparts3_zpsb2f95aa6.jpg]

Później zabrałem się za drobnice na dziobie. Okazało się że brakuje części.

[Obrazek: th_Beznazwy-1_zps3b0a41b2.jpg][Obrazek: th_DSC02412_zps1983594a.jpg]

Wykonałem też podpory pod wystający pokład kotwiczny

[Obrazek: th_DSC02413_zps574f9e8a.jpg]

Następnie zabrałem się za śródokręcie. I tu niestety brakowało sporo elementów które były narysowane na rysunku montażowym.

[Obrazek: th_DSC02423_zps06ca4839.jpg][Obrazek: th_DSC02425_zpsdab1795d.jpg]

W międzyczasie pracowałem nad urozmaiceniem ubogiego zestawu czołgów z wycinanki.

Zamiast 4 Ka-Mi będą 2 czołgi Typ 95 Ha-Go, 1 Ka-Mi i jedna ciężarówka sześciokołowa Typ 94.

Tak mniej więcej będzie wyglądał czołg Ha-Go:
[Obrazek: th_Beznazwy-2_zpsd8ab723b.jpg]

Obecnie pracuję nad ciężarówką Typ 94.

Pozdrawiam i do kolejnej odsłony.
Kuba
Odpowiedz
#6
Cześć wszystkim!

Z racji noworocznego urlopu porobiłem coś w moim SBT.

Zrobiłem przednią ścianę pod nadbudówką. Niestety kolejne problemy. Nie wiem dlaczego autor zdecydował się na zmianę w projekcie w stosunku do modelu testowego. Zrobiłem małe porównanie na fotce poniżej. Dodałem do części drabinkę i drzwi.

[Obrazek: th_Beznazwy-3_zpsb961ed67.jpg]

Następnie zrobiłem podstawę pod komin na śródokręciu. Tu na szczęście dla odmiany nie było problemów.

[Obrazek: th_DSC02439_zpsc36eb8b4.jpg][Obrazek: th_DSC02440_zpsf5d2ed39.jpg]

Oraz podstawę pod działko 25mm przed nadbudówką. Tu musiałem skrócić kolumnę o 2 mm bo była za wysoka. Ostatecznie wymieniłem ją i zrobiłem z patyczka po lizaku.

[Obrazek: th_DSC02436_zps0a4d2ff8.jpg][Obrazek: th_DSC02435_zps936d31ef.jpg]

Przydałoby się teraz pomalować ten model ale jakoś mi się nie chce wszystkiego rozkładaćWink puki co zrobię komin i nadbudówkę. Dopiero potem już będę musiał pomalować bo nie będę mógł kontynuować prac.

Do następnej odsłony.

Kuba
Odpowiedz
#7
Śledzę Twoje poczynania na bieżąco Smile
Szkoda, że tyle błędów ale fajnie, że próbujesz je zniwelować i czytelnie opisać.
Pozdr.
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#8
Bardzo świeża aktualizacja dzisiaj.

Rozpocząłem malowanie modelu. Najpierw dno otrzymało pierwszą warstwę. Do malowania dna używam rozcieńczonej farby Humbrol 100 nakładaną aerografem. Po nałożeniu zobaczyłem że w kilku miejscach miałem drobne szpary dlatego je zaszpachlowałem i oszlifowałem. Dzisiaj wieczorem nałożę drugą warstwę.

[Obrazek: th_DSC02457_zps573e8bb9.jpg][Obrazek: th_DSC02458_zps513690e4.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#9
Witam,
Dno pomalowane!

[Obrazek: th_DSC02459_zpsdf4edfd9.jpg][Obrazek: th_DSC02460_zps52e87524.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#10
Witam z kolejną aktualizacją.

Model został pomalowany.
[Obrazek: th_DSC02118_zps428a959b.jpg]
[Obrazek: th_DSC02101_zpscf0562b7.jpg][Obrazek: th_DSC02100_zps6606b403.jpg][Obrazek: th_DSC02099_zps3af98c0f.jpg][Obrazek: th_DSC02105_zpsb33349d2.jpg]

Dodatkowo poprawiłem dno wg sugestii.
[Obrazek: th_DSC02103_zps375fb617.jpg]

Zacząłem pracować też nad nadbudówką i kominem.

[Obrazek: th_DSC02114_zps54597a1c.jpg][Obrazek: th_DSC02113_zpsc10c8b3d.jpg][Obrazek: th_DSC02116_zpsc539b147.jpg][Obrazek: th_DSC02109_zps0985fed1.jpg][Obrazek: th_DSC02108_zpsaf222d69.jpg]

Pozdrawiam, Kuba
Odpowiedz
#11
Witam po prawie półrocznej przerwie,

Okręt desantowy cały czas powstaje. I już na tym etapie mogę stwierdzić że osoby klejące go w standardzie nie dadzą rady skleić go z jednej wycinanki. Błędy w projekcie są zbyt duże. Myślę że pokuszę się na wyliczenie przynajmniej większości z nich w podsumowaniu relacji.

Przez pół roku powstało bardzo wiele. Zrobiłem pełne wyposażenie pokładów, komin, uzbrojenie, szalupy itp.

Uzbrojenie leży spakowane w pudełku. Obecnie nie została mi już żadna część papierowa z wycinanki. Ale i tak jeszcze trochę roboty przede mną.

Te białe części na szczycie nadbudówki (której jeszcze nie przykleiłem) to zmiana w stosunku do opracowania.

[Obrazek: th_DSC02481_zpsc3tmxvut.jpg][Obrazek: th_DSC02467_zpsishx31hj.jpg][Obrazek: th_DSC02484_zpsa3dgmelh.jpg][Obrazek: th_DSC02475_zpstdvzytmi.jpg][Obrazek: th_DSC02468_zpsqhl4fz0h.jpg][Obrazek: th_DSC02488_zpsweag9sdu.jpg][Obrazek: th_DSC02490_zpsdcsfgrnh.jpg][Obrazek: th_DSC02486_zpsqj7rxvqn.jpg][Obrazek: th_DSC02489_zpsepxfzjry.jpg]

A na koniec jedno zdjęcie z tego co obecnie robię. Miałem przerabiać projekt czołgów Ka-Mi które w modelu są proste i pudełkowate ale zmian wyszło tak dużo że wyszedł z tego nowy projekt. Czołgi są jeszcze pozbawione wszelkich detali na kadłubie.

[Obrazek: th_DSC02491_zpstyha4tqn.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#12
Cześć,

Model został ukończony. Jestem całkiem zadowolony z efektu.

Podsumowanie:

Model kleiłem pół roku. Do budowy modelu użyłem:

-Laserowo ciętego szkieletu do SBT (Hobby Model),
-Tłoczonych luf do działek 25mm (GPM),
-Tłoczonej luf do działa 127mm do SBT (Hobby Model),
-Ryflowanych pokładów do SBT (Hobby Model),
-detali fototrawionych do IJN Sendai (GPM),
-ciętych laserowo elementów do SBT (Hobby Model).

Najpierw o samych dodatkach dedykowanych. szkielet i pokład są super dopasowane. Natomiast lufy z Hobby Model to była porażka dlatego wymieniłem je na te z GPM (zakupiłem zestaw luf do Fuso. Przyda się do przyszłych moich modeli).
Sama wycinanka to jeden wielki błąd drukarski. Postaram się wymienić co poważniejsze wg mnie błędy i niedopracowania.

-brak tekstur i koloru na pokładzie śródokręcia,
-brak niektórych części,
-błędna numeracja części (niektóre części mają ten sam numer na arkuszach),
-błędy w oznaczeniach części na rysunkach montażowych albo nie oznaczenie danej części wcale,
-brak rysunku olinowania masztu głównego,
-kiepska rozdzielczość wydruku modelu (widać piksele na liniach części, nie widać czarnych linii zagięcia),
-przeskalowania niektórych szablonów elementów które trzeba wykonać z drutu,
-nierówna detalizacja (niektóre elementy są zdetalizowane do przesady (czasami aż za bardzo) a niektóre bardzo proste (np. czołgi Ka-Mi).

Widać że na szybko model był przerabiany z wersji SBD która ma 3 śruby napędowe, inny komin i kilka dodatkowych części. Niestety w modelu SBT niektóre z tych dodatkowych części zostały na arkuszu (te części zazwyczaj nie miały numeracji). Wprowadziło to dość spore zamieszanie bo nie wiedziałem po co one są ani gdzie je przykleić bo na żadnym rysunku ich nie było. Dopiero pomogły materiały z internetu.

W związku z powyższym w modelu zostały zmienione lub dodane:

- czołgi Ka-Mi zostały mocno zdetalizowane (jako koła użyłem element fototrawione do Sendai z GPM),
- zmieniłem kształt nadbudówki (dodałem małą lampę, drabinkę, różne detale na ścianach),
- na maszcie głównym dodałem punkt obserwacyjny,
- działko 127mm zostało znacznie zdetalizowane (w modelu składało się z 7 części).

Model został pomalowany Humbrolem 100 (dno) oraz Humbrolem 27 (burty).
Dodatkowo dodałem delikatne ślady rdzy.

Zapraszam do galerii.

[Obrazek: DSC03953_zps96vr4zne.jpg]

[Obrazek: th_DSC03959_zpstv8bpxjp.jpg][Obrazek: th_DSC03958_zpswjmlcrv6.jpg][Obrazek: th_DSC03951_zps3n16weg3.jpg][Obrazek: th_DSC03956_zpsmakvomh1.jpg][Obrazek: th_DSC03950_zpszg5m8ynh.jpg][Obrazek: th_DSC03957_zps87v8y1pp.jpg][Obrazek: th_DSC03955_zpsoqcjjzzt.jpg][Obrazek: th_DSC03954_zpsaehe6khz.jpg][Obrazek: th_DSC03949_zpsi7ydahct.jpg][Obrazek: th_DSC03952_zps4wkh2c9u.jpg][Obrazek: th_DSC03941_zpst6sbislw.jpg][Obrazek: th_DSC03948_zpsrhmfxnqn.jpg][Obrazek: th_DSC03947_zps7crq6bia.jpg][Obrazek: th_DSC03943_zpsxnstqg9o.jpg][Obrazek: th_DSC03942_zpsdkaulw20.jpg][Obrazek: th_DSC03944_zpsdvm5l6oq.jpg][Obrazek: th_DSC03946_zpsmug7jjzv.jpg][Obrazek: th_DSC03945_zpsftannqpo.jpg]

Do modelu zamierzam w przyszłości dodać ciężarówki i czołg Ha-Go ale  za bardzo mnie ten model zmęczył i muszę go na jakiś czas odstawić.

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#13
Gratuluję efektu końcowego :milbravo:  Szkoda, że model do klejenia w standardzie się słabo nadaje.
Zwodowany:
USS Gambier Bay, USS Heermann, USS San Francisco, USS Oklahoma, USS England, USS Erie, USS Aaron Ward
IJN I-176, IJN I-19, IJN Suzuya, IJN Shimakaze
DKM Hela, U-47
RM Leone Pancaldo
ORP Wicher, ORP Orzeł
Bitwa pod Cuszimą: Tsushima, Kagero
W budowie: IJN Nagato, IJN Taiho, De Ruyter, i wiele innych  Big Grin 
                  Bitwa pod Cuszimą : Aurora, Groznyj
                  Schwimmdock + SMS Undine


[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]  
Odpowiedz
#14
Bardzo fajny  :milbravo:

A że malowany? W stoczni też malowali  :mrgreen:
A tak na serio to ja tam lubię sobie psiknąć farbką więc  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#15
Pomimo galerii ciąg dalszy.

Tak jak wspominałem planowałem dodać 2 ciężarówki japońskie i czołg Ha-Go ale musiałem trochę odpocząć od tego modelu z racji jego dużej niedokładności.

Ostatnio zrobiłem jedną ciężarówkę typ 94.

Docelowo jedna będzie z obudowaną kabiną kierowcy a druga z brezentową.
Zdjęcia kiepskie bo przy świetle lampki i to trochę uwydatniło mankamenty ale co tam - przecież jest to bardzo malutkieSmile.

[Obrazek: th_DSC02620_zpsscy9fgqa.jpg][Obrazek: th_DSC02621_zpsqnowp0oy.jpg][Obrazek: th_DSC02626_zpsijoa8yze.jpg][Obrazek: th_DSC02622_zpsynflynju.jpg][Obrazek: th_DSC02623_zpsv1kvmhai.jpg]

Robi się druga:
[Obrazek: th_DSC02617_zpsbpbm8vqz.jpg]

A tak wyglądają części dla obu wersji:
[Obrazek: th_DSC02628_zpsapphaome.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#16
Witam,

Żeby nie było że nie słucham dobrych rad to zmieniłem podstawkę oraz gablotkę. Teraz wygląda profesjonalnie.

[Obrazek: th_DSC04161_zpso2ykoief.jpg][Obrazek: th_DSC04158_zpsx4phxcbo.jpg]

Pozdrawiam,
Kuba
Odpowiedz
#17
Piknie, piknie.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Japoński lekki krążownik IJN Sendai GPM 1:200 szebi 118 51,642 24-03-2024, 08:19
Ostatni post: Winek
  [R] Japoński opancerzony transporter piechoty Type 1 Ho-Ki, WAK 5/2011 Kapitan Marchewa 8 980 13-01-2024, 10:00
Ostatni post: Kapitan Marchewa
  [R] HMS Black Prince - zaginiony okręt eskadry Arbuthnot-a FantomModel 167 44,207 08-10-2023, 09:31
Ostatni post: Lukee
  [R] Niemiecki okręt podwodny typu UB-I UB-16 skala 1:100 wydawnictwo DrafModel Paweł O 15 6,073 24-04-2021, 11:35
Ostatni post: Paweł O
  [R/G] Japoński czołg średni Chi-he MM GTiStyle 18 9,553 25-08-2020, 08:23
Ostatni post: Karas
  [R] Sumida Typ 2593 - japoński samochód pancerny z II w.ś. MichalR 8 3,780 08-01-2020, 07:25
Ostatni post: btomko
  Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200) kubeksus 48 33,846 12-11-2019, 09:10
Ostatni post: Karas
  Japoński tender lotniczy Kamikawa Maru (Projekt Własny) kubeksus 72 29,979 24-03-2019, 09:03
Ostatni post: krys
  [R/G] PzKpfw. I Ausf. A Kartonowe Hobby 12/2013 Piter16 32 14,279 22-02-2019, 08:01
Ostatni post: Piter16
  (R) "Chi - ri" Typ 5 - Japoński czołg średni MeFisto 16 8,774 15-12-2017, 08:12
Ostatni post: Tommy T.B.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości