Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
F-16C Falcon Kartonowy Arsenał nr 1/94 1:33
#1
[Obrazek: th_IMG_0665.jpg]

Wielce cenione przez modelarzy kartonowych wydawnictwo pana Halińskiego w okresie swojej długiej już działalności wydało aż trzy różne modele modele samolotu F-16 Jednym z nich jest F-16C autorstwa pana Pawła Makowca. Tym razem mamy „Sokoła” w standardowym malowaniu tj. light grey/medium grey/dark grey, ale mimo to bardzo atrakcyjnym ze względu na kolorowe pasy ma stateczniku pionowym. Niestety nigdzie w wycinance nie podano z jakiej jednostki ten F-16 pochodzi. Okładka prezentuje się w miarę atrakcyjnie, chociaż rysunek przedstawiający walkę „Falcona” z irackim Migiem-23 na pewno pod względem artystycznym dziełem nie jest. Całość jest wydana w formacie B4, części są rozrysowane na czterech kolorowych kredowych arkuszach oraz na dwóch czarno-białych Szkielet kadłuba zaprojektowano jako wykonany metodą okrętową, która w przypadku F-16 sprawdza sie znakomicie. Niemniej powinien być on moim zdaniem bardziej rozbudowany. Model jak na połowę lat 90-tych jest opracowany dość szczegółowo, możemy np. wykonać antenę radaru, dziś jednak w porównaniu z najnowszymi opracowaniami może sprawiać wrażenie trochę zbyt uproszczonego. Jakość druku jest, podobnie jak w F-16A tegoż wydawnictwa niezła, kolory są dobrze dobrane, brakuje tylko płynnych przejść pomiędzy ich granicami. Opis budowy jest wręcz skąpy i właściwie do budowy modelu niczego istotnego nie wnosi. Również ilość rysunków montażowych nie jest zbyt duża, zajmują one tylko półtorej strony, są jednak czytelne. Model posiada symboliczne wyposażenie podwieszane w postaci zaledwie dwóch rakiet Sidewinder oraz podkadłubowego zbiornika na paliwo. Brak podwieszanych zbiorników , nie ma też jakichkolwiek bomb, zasobników z wyposażeniem elektronicznym czy też belek do ich podwieszania. Wydawca nie podaje wymiarów sklejonego modelu w związku z tym trudno mi się wypowiadać na temat jego zgodności wymiarowej z oryginałem. Nic też mi nie wiadomo o spasowaniu poszczególnych części. Podsumowując: model ciekawy ze względu na malowanie, nie wszystkim będzie jednak odpowiadać zarówno kredowy karton jak i ubogie wyposażenie kabiny pilota oraz praktycznie brak uzbrojenia podwieszanego.
Odpowiedz
#2
Jestem właśnie w trakcie budowy i szlag mnie trafia. Na rysunkach widac tyle co nic i większości umiejscowienia elementów trzeba sie domyślac. Papier kredowy może i ładny ale widać każde załamanie. Na temat spasowania elementów raczej musiałbym kilka negatywnych opini napisać, ale jestem nieobieketywny i pewnie przy okazji jakieś błędy techniczne z mojej strony wyniknęły, ale generalnie model średnio mi się widzi. Pasowanie poszycia mogło być na zasadzie podwójnych wręg, a nie na styk... Pewnie go skończę, ale ten "typ" modeli raczej mi sie nie widzi...
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.
Odpowiedz
#3
Kiedyś próbowałem popełnić. Dodam tylko jedną rzecz. Model jest wymagający co do dokładności. Szkielet należy skleić bardzo dokładnie, inaczej rozpoczną się problemy z poszyciem.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kartonowy model Łosia. fishbed 5 5,331 10-12-2016, 10:31
Ostatni post: fishbed
  SUPERMARINE SPITFIRE MkIXc Kartonowy Arsenał czsochaj 8 10,580 09-01-2012, 03:38
Ostatni post: Vltor
  F-16C Night Falcon Fly Model nr 90 1:33 Maciej 0 5,255 01-04-2007, 12:06
Ostatni post: Maciej
  General Dynamics F-16C Kartonowy Arsenał NR 1-2/99 1:33 Maciej 0 4,464 17-03-2007, 12:43
Ostatni post: Maciej
  F-4J Phantom Kartonowy Arsenał 5-6/95 1:33 Maciej 0 6,022 12-01-2007, 06:26
Ostatni post: Maciej

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości