Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] sponsorowana w 50%, czyli Sd.Kfz.9 FAMO Angraf 5/2
#1
Witam w kolejnej mojej relacji.

Tym razem na warsztacie wylądował Sd.Kfz.9 FAMO z wydawnictwa Angraf. W zasadzie będziemy mieli do czynienia z 2 modelami, gdyż posiadam 2 egzemplarze wycinanki(tutaj wielkie brawa i podziękowania dla sklepu Paper-Hobby) Generalnie prace odbywają się w takim trybie, że najpierw wykonuję elementy dla pierwszego pojazdu, a później wyłapując błędy zabieram się za drugi model, który jest finalnym, docelowym prezentem dla mojej drugiej połówki Smile Natomiast pomysł budowania 2 modeli pojawił się po przejrzeniu nieukończonych relacji i nieprzychylnych głosów pod adresem tego opracowania. Dlatego, jeżeli uda się ukończyć oba modele, będzie dobrze, w przeciwnym wypadku postaram się dociągnąć do końca przynajmniej jeden.

Teraz może nieco o samym modelu:
Niemiecki ciężki ciągnik półgąsienicowy Sd.Kfz. 9 FAMO
Skala: 1:25
Ilość arkuszy z elementami: 34 B4
Ilość arkuszy z instrukcją i opisem budowy: 37 B4
Stopień trudności: 5/5

Ilość arkuszy i stopień trudności mówią same za siebie: porywam się z motyką na słońce Smile Pół biedy, gdy przy takiej ilości elementów klejenie byłoby bezproblemowe, a po pierwszym starciu mogę powiedzieć, że walka będzie od pierwszego do ostatniego elementu.
Niespodzianką jest element 1aP/L i jego zaginane oklejki jedna jest wyprofilowana w prawo, natomiast druga w lewo. Na szczęście można je rozciąć i zamienić miejscami(tzn element prawy na lewo, a lewy na prawo) i jest git. O słynnym będzie "gdzie jest mój 1mm oklejek ramy???" chwilowo nie wspominam bo nie wiem co z tym zrobić. W egzemplarzu testowym obciąłem nadmiarowy kawałek 1aP/L i czekam na dalszy rozwój sytuacji. W każdym razie nie widzę klejenia tego modelu w standardzie, dlatego moje będą malowane(i tak czuję się jak barbarzyńca tnąc oryginały tych wycinanek)

Chwilowo starczy opisu i przejdźmy do tego co najważniejsze w relacji, czyli fotki:
Famo x2 i ogólny widoczek
[Obrazek: img3374nh8.th.jpg]

Detale:
[Obrazek: img3375if6.th.jpg] [Obrazek: img3377wx8.th.jpg] [Obrazek: img3378ai7.th.jpg] [Obrazek: img3381yh0.th.jpg]

Tutaj pozostawiłem nieco dłuższe oklejki, gdyż przymierzając, wyszły one nieco przykrótkie w oryginale
[Obrazek: img3384yb1.th.jpg]
Na warsztacie:
Sd.Kfz.9 FAMO
Odpowiedz
#2
Czuję tu jakąś lipę :roll: :razz: ( ze strony wydawniczo projektowej ) dlatego z chęcią będę kibicował zwłaszcza że tego modelu chyba jeszcze nikt w Polsce nie skleił, mogę się jednak mylić. A może jednak się nie mylę bo widać że jednak nikt tego testowo nie sklejał przed wydaniem. Poniekąd więc nie dziwię się zbytnio gestowi sprzedawcy żeby dołączyć gratis drugi egzemplarz.
A tak jeszcze z ciekawości to kto jest twórcą tego projektu?

Co by nie jeszcze nie mówić, trzymam kciuki.
Działaj! :grin:
Odpowiedz
#3
Mam ten model na składzie i z ciekawością będę obserwował twoją relację :wink:
Odpowiedz
#4
FAMO marzy mi się od dawna i miał być to mój następny model ale kiedy przyszła paczka przeraziłem się ilością cześci. No i jeszcze te opinie o niedokładnościach w opracowaniu, jak widze potwierdzone :neutral:

Ceva, model w Polsce został złożony, chyba nawet dwa :roll: ale tak jak napisał darklord, raczej nie da się go zrobić w standardzie (przynajmniej ja takiego nie widziałem) :mrgreen:

Oto link do jednego z nich:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f...ply_130463

Kto wie, może Twoja relcja sprawi że i ja zacznę tego potworka i będe go kleił w przerwach z innymi modelami :mrgreen:

Tak czy inacej będe Ci kibicował i często tu zaglądał Cool

Powodzenia i pozdrawiam :wink:
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...
Odpowiedz
#5
Witam.

Cytat:A może jednak się nie mylę bo widać że jednak nikt tego testowo nie sklejał przed wydaniem.

Model był sklejany przed wydaniem testowo przez Kierownika. Relacje były zarówno na niebieskim jak i na czarnym forum. Niestety na niebieskim relacja jest usunięta, natomiast na czarnym jest tu.

Cytat:A tak jeszcze z ciekawości to kto jest twórcą tego projektu?

Model Famo jak również przyczepę do niego (która była zapowiadana ale według ostatnich wiadomości nie zostanie wydana - a szkoda :evil: ) zaprojektowała pani Barbara Lipińska
Odpowiedz
#6
Cytat:Mam ten model na składzie i z ciekawością będę obserwował twoją relację

Ha! ja też go mam na składzie :mrgreen:
Mam nadzieję że jest miejsce w pierwszym rzędzie bo z drugiego trochę niewygodnie to cacuszko oglądać :mrgreen:

Ta relacja powinna się przydać klik
Na warsztacie: Crommwel Mk.IV
Ukończone: Willys jeep T-34\85 mm
tutaj i tutaj moje pozostałe modele
-------------------------------------------------------
Nie poznasz piękna pojazdu dopóki nie skleisz jego modelu
Odpowiedz
#7
Oczywiście będę z baczną uwagą obserwował tą relację.

Dołożę jeszcze jeden link klik

Pozdrawiam
Odpowiedz
#8
Na stronie 6 relacji jcvandenbergha podany jest link do czeskiego forum ,gdzie można zobaczyć kompletną relację zdjęciową ze sklejania Famo - bez malowania - jak widać mimo pewnych błędów w sumie przy takim maksymalnym zdetalizowaniu modelu zrozumiałych i mogących się zdarzyć można ten model spokojnie skleić bez malowania .
Odpowiedz
#9
Cytat:Model był sklejany przed wydaniem testowo przez Kierownika.
I jak przystało na surówkę został pomalowany :neutral: .

Ja jednak mam sklerozę bo widziałem jednak te relacje :roll: . Jednak jakoś mi w pamięci nie utkwiły.

Cytat:Model Famo (...) zaprojektowała pani Barbara Lipińska
Confusedhock: Kobieta Confusedhock: :?: , no tak przecież Kopernik też była kobietą :roll: :razz: :mrgreen: .
Mocny debiut, szkoda że trochę niedopracowany...
Odpowiedz
#10
Ceva

Obiektywnie patrząc to przy obecnej sytuacji na rynku i stopniu skomplikowania modeli praktycznie nie ma takich które by nie miały błędów (pomijam milczeniem oczywiste gnioty).
Również tych z najlepszych wydawnictw.
Problemem jest tylko sposób załatwiania sprawy (przyznanie się do błędu, errata).
Nie rozumiem polityki wydawnictw, którym bardziej opłaca się "spuścić" model "dwa w cenie jednego" niż wydrukować arkusz lub dwa erraty i wysłać nabywcom.
Nie wspominam przy tym ile zyskałoby takie Wydawnictwo w oczach modelarzy.
Po niezbędnych poprawkach, na pewno przybyło by na forach modelarzy klejących Famo.
Przepraszam za offtopic autora tematu.

Pozdrawiam i trzymam mocno kciuki.
Odpowiedz
#11
Jeszcze takie małe sprostowanie. Dodatkowy egzemplarz dostałem w postaci "złomu"(zapytałem się, czy nie ma dawcy organów dla mojej zakupionej wycinanki). Otrzymałem cały model, który ma uszkodzone 3 ostatnie arkusze.
Tym wpisem chciałbym zamknąć temat co wydawca/sprzedawca winien, gdyż zaczyna się znowu bicie piany :/
Na warsztacie:
Sd.Kfz.9 FAMO
Odpowiedz
#12
Przepraszam kolego ,ale to chyba Ty wywołałeś swoim pierwszym wpisem temat pt ." Jaki ten model jest ? " Nie dziw się ,że znaleźli się ludzie ,którzy tu Ci się wpisali i nie określaj takich wypowiedzi jako " bicie piany " . Nie są to co prawda standardowe wypowiedzi w rodzaju "siadam w pierwszym rzędzie .. " ,ale są chyba związane z tematem Twojej relacji .
Informuje Cię jednak ,że po napisaniu tych słów natychmiast grzecznie siadam w budce suflera i obserwuję z wypiekami na dziobie dalsze postępy prac .
Odpowiedz
#13
Dziekuje za wyjasnienie.
W takim razie przepraszam Cię DarkLord jak i Wydawnictwo.
Źle skojarzyłem promocję na Famo (być może były to dodawane elementy ciete laserem).

Niemniej zamieniam się we "wzrok".
Odpowiedz
#14
Hej Darklord :!:

Widzę żę podobny sposób sprawienia prezentu podłapałeś do mojego :mrgreen: Czekam na dalsze postępy prac nad budową tego modeliku :grin:

Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
#15
Czekałem i się doczekałem :mrgreen:
Odpowiedz
#16
Wtrącę jeszcze od siebie, że babole w tym wydaniu są ponoć spowodowane przez niewłaściwe przeskalowanie projektu w drukarni na arkusze, o ile surówka kierownikowi wychodziła bajecznie, o tyle rama z wycinanki była o jakiś 1 mm(?) większa, niż ta w surówce. Tyle zapamiętałem z dyskursu, jaki swego czasu nt. tego modelu rozgorzał.

Osobiście kibicuję w budowie i czekam na wyniki Smile
Odpowiedz
#17
Witam w kolejnym odcinku relacji(tutaj ukłon w stronę Piterskiego, co się pytał o postęp prac Wink).

Od ostatniej odsłony minęło już trochę czasu i pora pokazać postęp zakładów Famo Werke.

Szara "jedynka" wygląda obecnie tak:

[Obrazek: pict4640a.th.jpg] [Obrazek: pict4643o.th.jpg] [Obrazek: pict4644v.th.jpg] [Obrazek: pict4646.th.jpg]

Natomiast "dwójka":

[Obrazek: pict4670.th.jpg] [Obrazek: pict4667.th.jpg] [Obrazek: pict4666.th.jpg] [Obrazek: pict4664.th.jpg]

Może nie wygląda to imponująco, ale dotychczas położona została jedna warstwa farby w celu wygładzenia powierzchni i impregnacji przed późniejszym malowaniem. Co do samej wycinanki to jedynie w elemencie 1p były nieco przykrótkie oklejki. Reszta nie sprawiła większych problemów, bądź były to błędy na tyle małe, że nie zostały w pamięci na dłużej. Patrząc z perspektywy czasu i specyfiki samej konstrukcji warto zwrócić szczególną uwagę na pasowanie elementów ramy. Jako, że symetria całości będzie wynikała z ułożenia 2 równoległych elementów, przestrzegam, przed zrobieniem tego, co sam zrobiłem w "jedynce" - połączenia tych 2 elementów za pomocą zestawu elementów nr 7 bez uprzedniego sprawdzenia, czy wszystko jest ok. U mnie zakończyło się to demontażem i ponownym składaniem całości do kupy :/ Mam nadzieję, że w "dwójce" nie popełnię tego błędu.

Aktualnie zabieram się za uzupełnianie kolejnych elementów wewnątrz ramy, a później zobaczymy co dalej Wink

c.d.n.
Na warsztacie:
Sd.Kfz.9 FAMO
Odpowiedz
#18
Fuj....taki straszny hitler sie buduje a gdzieś tam w kącie nasza piękna 130-tka rdzewieje......wstyd! :roll:
Pozdroo :grin:
Odpowiedz
#19
Czekałem z niecierpliwością na dalszy ciąg i już zacząłem bać się że go nie będzie :???:
Ciesze się że się pomyliłem Cool
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...
Odpowiedz
#20
Cytat:Czekałem z niecierpliwością na dalszy ciąg i już zacząłem bać się że go nie będzie :???:
Ciesze się że się pomyliłem Cool

Powolutku postaram się dociągnąć oba wozy do końca. Żeby się nie nudzić, w miarę możliwości z "jedynki" postaram się zrobić wersję z dźwigiem 6 tonowym Big Grin
Na warsztacie:
Sd.Kfz.9 FAMO
Odpowiedz
#21
Cichy i skromny ten Darklord, ale jak coś zrobi i pokaże to zawsze jest to wypieszczone i dopieszczone. Twoje gąski to do dziś pamiętam i trudno bym się o postępy w budowie nie dopytywał :wink:
Odpowiedz
#22
Już trochę niecierpliwiłem sie losami relacji.

A tu niespodzianka. Całość idzie do przodu. Życzę cierpliwości, bo widać że umiejętności Ci nie brakuje.
P.S.
Może jednak wspomniałbyś o tych drobniejszych błędach, model stałby się dostępniejszy "nie tylko dla orłów".
Nie chodzi o listę żali, a konkretne fakty i jak poradziłeś sobie z nimi.
Bardzo by to pomogło "niezdecydowanym" w podjęciu decyzji.

Pozdrawiam

janusz_x
Odpowiedz
#23
Cytat:P.S.
Może jednak wspomniałbyś o tych drobniejszych błędach, model stałby się dostępniejszy "nie tylko dla orłów".
Nie chodzi o listę żali, a konkretne fakty i jak poradziłeś sobie z nimi.
Bardzo by to pomogło "niezdecydowanym" w podjęciu decyzji.
Generalnie to orłem nie jestem, a model jakoś sobie buduję. Jak będzie dalej, nie wiem, jednak "jedynka" aktualnie bardzo ładnie trzyma symetrię, co jest dla mnie miłym zaskoczeniem.
Z tego co zauważyłem, wręgi dla elementów 7 były albo zbyt duże(sekcja centralna), albo zbyt małe(elementy boczne), jednak nie wiem, czy był to mój błąd, czy też opracowania.

Czas jednak na mały apdejt relacji Wink
[Obrazek: pict4675.th.jpg] [Obrazek: pict4678.th.jpg] [Obrazek: pict4680.th.jpg] [Obrazek: pict4683.th.jpg]

[Obrazek: pict4686.th.jpg] [Obrazek: pict4689.th.jpg] [Obrazek: pict4690.th.jpg]

Cudów nie ma...
...tragedii też Wink

c.d.n.
Na warsztacie:
Sd.Kfz.9 FAMO
Odpowiedz
#24
Kolejna aktualizacja.

Tym razem do kupy skleiłem 2 połówki ramy "dwójki". Brakuje jeszcze belki przedniej, natomiast tylna jest zamocowana "na styk" i czeka na finalną obróbkę.

[Obrazek: pict4693c.th.jpg] [Obrazek: pict4694.th.jpg] [Obrazek: pict4696.th.jpg] [Obrazek: pict4699.th.jpg]

[Obrazek: pict4702.th.jpg] [Obrazek: pict4706.th.jpg] [Obrazek: pict4708.th.jpg]

Nowych błędów opracowania nie wykryłem, gdyż jedyne co zrobiłem, to poskładałem do kupy to, co już miałem gotowe. Później zagruntowanie farbą i przeszlifowanie całości. Niespodzianek nie ma Wink

c.d.n
Na warsztacie:
Sd.Kfz.9 FAMO
Odpowiedz
#25
Czas na cotygodniowy update:

[Obrazek: pict4711.th.jpg] [Obrazek: pict4714.th.jpg] [Obrazek: pict4716.th.jpg] [Obrazek: pict4717.th.jpg]

[Obrazek: pict4721.th.jpg] [Obrazek: pict4724.th.jpg] [Obrazek: pict4728.th.jpg] [Obrazek: pict4729.th.jpg]

Jak widać obie ramy zostały definitywnie poskładane do kupy. Następny krok to kolejne elementy wewnątrz ramy i most przedni.

c.d.n.
Na warsztacie:
Sd.Kfz.9 FAMO
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] F-16C Block 52+ - Angraf - 1:33 messer 8 1,764 , 07:50
Ostatni post: żółtodziób
  [R] F-35 A LIGHTNING II ANGRAF 176 MatrixOST 8 1,541 25-03-2024, 08:46
Ostatni post: MatrixOST
  Queen Elizabeth 1:200 Angraf arh_raphael 10 2,562 22-03-2024, 09:25
Ostatni post: qn
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [G] Lokomotywa spalinowa SM42 ANGRAF 1:25 tomo11 3 2,454 04-08-2023, 03:04
Ostatni post: tomo11
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,114 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
  [R] P-47M Thunderbolt, AH, czyli dzbanek by QŃ qn 21 6,558 24-07-2023, 11:36
Ostatni post: Tommy T.B.
  (R) T 64 wyd. Angraf egon 3 2,068 21-05-2023, 10:53
Ostatni post: PAWCYK
  Kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa radett 25 5,960 18-05-2023, 11:39
Ostatni post: Hastur
  (G) T 62 wyd. Angraf egon 3 1,174 06-03-2023, 05:08
Ostatni post: egon

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości