Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Jak zrobić] Podstawka pod model
#1
Od czasu do czasu przydałaby się jakaś podstaweczka pod model, szczególne dotyczy to pancerki, która w moim wykonaniu jest raczej daleka od określenia "czysta" i kiepsko się prezentuje ot tak sobie na półce bez żadnego tła. Postanowiłem, zatem umieścić mój najnowszy model na samodzielnie wykonanej podstaweczce. To mój debiut w tej materii, więc proszę o wyrozumiałość. Oto mój sposób na podstawkę wykonana tanim kosztem, i w sumie bardzo ekologicznymi metodami; żadnej żywicy i innego syfu.

Podstawa - w moim wypadku to dekielek od 4,5 kg szpachli samochodowej pomalowany na czarno najtańszym czarnym, matowym spayem. Zdjęcia brak, bo będzie widać wszystko później :mrgreen:
Podstawą "trawki" jest u mnie mech wyciachany spod bloku, mam takie fajne schody obok bloku gdzie mech się fajnie rozrasta.
[Obrazek: th_01.jpg]
Gleba to zmieszany z ziemią i woda klej typu wikol (akurat miałem taki jak wdać na zdjęciu, może być każdy wikolowaty), na który również przyklejam mech. Dla kolorytu można dodać odrobinę jakiejś ziemistej farby. W moim przypadku to były pokruszone suche pastele w odcieniach brązu. Taką papkę nakładałem na podstawkę starym twardym pędzlem.
[Obrazek: th_02.jpg][Obrazek: th_03.jpg][Obrazek: th_04.jpg]

Kilka zbliżeń (kolory przekłamane, bo zdjęcia robione na placu boju przy sztucznym świetle), kamyczek i kawałek patyczka również spod bloku. Wystarczy patrzeć pod nogi…

[Obrazek: th_05.jpg][Obrazek: th_06.jpg][Obrazek: th_07.jpg][Obrazek: th_08.jpg]
Tak przygotowane podłoże odstawiamy do wyschnięcia, ja czekałem nieco ponad 24h i następnie polakierowałem całość olejnym lakierem Humbrola aerografem. Pędzlem też da się to zrobić, ale ze względu na delikatność roślinności polecam chociaż lakier w sprayu.
Po tym zabiegu przydałoby się urozmaicić kolorystycznie glebę. Do tego celu użyłem sproszkowanych suchych pasteli. Do nakładania ich stosuję miękki krótki pędzel.
[Obrazek: th_09.jpg][Obrazek: th_10.jpg][Obrazek: th_11.jpg]
Gotowe :mrgreen:
[Obrazek: th_13.jpg]
Jak wygląda moja podstaweczka z modelem można zobaczyć TUTAJ
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#2
szybkie, choć może niezbyt mądre pytanko - da się tą sproszkowaną pastelę nakładaną na końcu jakoś utrwalić? Bo w takim sproszkowanym stanie wydaje się mocno ulotna i delikatna Smile
Odpowiedz
#3
Hej!
No fajnie, bardzo prosty i tani sposób Confusedmile: Jestem ciekawy, jak ta podstawka będzie wyglądać za jakiś rok... Nie zacznie to gnić? Może warto by ten mech nieco wysuszyć przed przyklejeniem? PDT_Armataz_01_18
:milbravo: za czytelny poradnik! Confusedmile:
Odpowiedz
#4
Nie zgnije a wyschnie zmieniając barwy co nieco a jak będzie stał na słońcu to z czasem spłowieje na sianowato-zielonkawy kolor, ale to za min. 2 lata.
Znam to z autopsji :wink:
Odpowiedz
#5
Cytat:da się tą sproszkowaną pastelę nakładaną na końcu jakoś utrwalić? Bo w takim sproszkowanym stanie wydaje się mocno ulotna i delikatna Smile
Całość podstawki na koniec po raz kolejny polakierowałem, matowym lakierem akrylowym Model Mastera. To wystarczy aby utrwalić pastele na swoim miejscu. Można też to zrobić alkoholem, ale nie testowałem więc nie powiem jak się zachowują pastele po spotkaniu z wódeczką :mrgreen:
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podstawka montażowa do modeli pojazdów/Mounting stand for vehicle models PanzerHobbyArt 3 2,578 04-12-2020, 01:08
Ostatni post: gregory172
  USS SELFRIDGE - pro model i PORTER - modelik Galo82 0 1,956 20-09-2018, 09:24
Ostatni post: Galo82
  Pierwszy model Gąsiennicowy Galo82 4 2,893 10-09-2018, 10:11
Ostatni post: skarczew
  [P]Podstawka kolejowa Jari 6 3,521 27-04-2018, 11:30
Ostatni post: Maciejesław
  Deski - balsa - jak zrobić? ges 6 3,865 15-12-2017, 07:58
Ostatni post: Tommy T.B.
  Łoś -Fly Model 46 fishbed 4 3,935 29-12-2016, 11:20
Ostatni post: Rafael
  Z czego zrobić śruby/bolce/zawleczki (whatever) do ruchomych elementów? bajos 7 6,587 07-08-2015, 08:37
Ostatni post: ges
  Lakier bezbarwny model master Roland 4 4,032 20-02-2015, 11:19
Ostatni post: air_22
  Jak zrobić widły i łopatę :) Solo 4 3,957 18-07-2014, 09:09
Ostatni post: piter85
  Jak zrobić szmatę? Antonov26 2 3,587 09-11-2013, 10:46
Ostatni post: rowin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości