Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pancernik IJN NAGATO z FLY MODEL
#1
Jest to mój pierwszy post na tym forum i witam wszystkich tu zaglądających.

Na cel sklejania wybrałem model japońskiego pancernik NAGATO z wydawnictwa FLY MODEL, do modelu wykorzystam laserowo wycinany szkielet i toczone lufy.

[Obrazek: Nagato-GOMIX.jpg]

Coś z historii:

Stępkę pod "Nagato" położono 28 sierpnia 1917 w stoczni Kure Kaigun Kosho w Kure. Został wodowany 19 listopada 1919 a wcielenie do służby nastąpiło 15 listopada 1920. Był pierwszym okrętem na świecie wyposażonym w artylerię główną kalibru 406 mm. Otrzymał jednak konwencjonalny system opancerzenia drednotów, w postaci pasów pancernych i kombinacji cienkich pokładów pancernych. W 1936 okręt przeszedł gruntowną modernizację która zakładała min. przedłużenie rufy o 8,7 m, wymianę turbin parowych na nowe i zastąpienie 21 kotłów - z których 6 było opalanych węglem - 10 kotłami całkowicie opalanymi ropą. Zwiększono kąt podniesienia dział artylerii głównej zwiększając tym samym zasięg ognia. Dodano także katapultę dla trzech samolotów. Liczbę dział kalibru 140 mm ograniczono do 16, instalując w zamian na nadbudówkach 8 uniwersalnych dział kalibru 127 mm i artylerię przeciwlotniczą.

Wraz z wybuchem II wojny światowej "Nagato" został okrętem flagowym japońskiej floty i punktem dowodzenia admirała Isoroku Yamamoto (utracił tę rolę po wejściu do służby pancernika Yamato). To z jego pokładu wysłano rozkaz do ataku na Pearl Harbor. W czerwcu 1942 był częścią zespołu ubezpieczającego w bitwie o Midway, nie wziął jednak bezpośredniego udziału w walkach. Wziął też udział w bitwie o Leyte, gdzie wraz z innymi jednostkami zatopił lotniskowiec Gambier Bay i trzy niszczyciele.

W 1945 był jedynym dużym okrętem japońskim który przetrwał wojnę. Przejęty przez Amerykanów, został wykorzystany jako okręt-cel podczas próbnych wybuchów atomowych na atolu Bikini. Przetrwał pierwszy wybuch przeprowadzony 1 lipca 1946. Zatonął na skutek drugiej, tym razem podwodnej eksplozji bomby atomowej, której dokonano 25 lipca 1946.
Materiał pobrany ze strony : http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagato_(1920)

Na początku zająłem się sprawdzaniem czy szkielet pasuje do modelu.

Wstępnie zmontowany szkielet
[Obrazek: P4090065.jpg]
[Obrazek: P4090072.jpg]
[Obrazek: P4090070.jpg]
[Obrazek: P4090071.jpg]
[Obrazek: P4090072.jpg]
[Obrazek: P4090068.jpg]
[Obrazek: P4090067.jpg]
[Obrazek: P4090064.jpg]

Na szczęście wstępnie okazało się że szkielet jest nawet większy niż model,
ok 2 mm na długości i 1 do1,5 mm na szerokości.
W tej chwili szkielet sklejony suszy się pod książkami.
Odpowiedz
#2
Ulala kolejny gigant na forum :mrgreen:
Będzie się działo :twisted:
Powodzenia w budowie :!:
Odpowiedz
#3
jakiego kleju używałeś ? Prawie go nie widać. Powodzenia
Odpowiedz
#4
Oj będę tu często zaglądał, pancerniki ijn i uss to jedne z moich ulubionych. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy!
[Obrazek: polskieorlyjz1.png]
Odpowiedz
#5
Flota Imperium rośnie w siłę :grin:
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#6
12 lat od premiery modelu ,czas aby pojawiło się nowe IJN Nagato :mrgreen:
Odpowiedz
#7
Kiedyś zacząłem ten model, mam nawet jakieś części i kadłób gdzieś w piwnicy :mrgreen: ale było to wieki temu :roll: Jest to jedna z dwóch jednostek jakie mi sie marzą na półce ale ze względu na moje tempo to jeszcze nie na teraz :wink: Sprawiłeś tą relacją że gęba roześmiała mi się od ucha do ucha i wróciły wspomnienia. Twój temat jest dla mnie obowiązkowy i liczę że często będe oglądał aktualizacje. :mrgreen:

Pozdrawiam.
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...
Odpowiedz
#8
Lata temu udało mi się skleić to pływadełko. Z zaciekawieniem będę śledził twoją relację, bo szczerze mówiąc kadłub to były dla mnie schody i nie obyło się bez błędów - pytanie tylko czy moich czy autora... :roll:
Pozdrawiam Paweł

Czekając na prywatyzację stoczni...
Odpowiedz
#9
Również będę śledził z zaciekawieniem relacje. Będziesz robił wzmocnienia szkieletu, czyli podposzycie[mam już chyba hopla na tym punkcie :mrgreen: :razz:]?

Powodzenia w budowie Confusedmile:.
Odpowiedz
#10
Niestety chwilowo nie kontynuowałem relacji gdyż wynikło kilka spraw ważniejszych tzn.:
1) Będę tatusiem i w związku z tym musiałem przygotować pokój dla dziecka a konkretnie córeczki :mrgreen:
2) Zmieniałem zakład pracy.
Ale teraz już wracam do warsztatu i za kilka dni wrzucę znowu kilka zdjęć.
Odpowiedz
#11
Po cichu podglądam relację i tak właśnie się zastanawiałem dlaczego ucichła :wink:
Gratulejszyns tatusiu :grin:
Z dużą dozą niecierpliwej cierpliowści czekam na efekty Twoich prac Confusedmile:

Pozdrawiam
szebi
[Obrazek: luft-userbar.png]
Odpowiedz
#12
A co z pokładem ? Jakaś walorka , czy full standard ?
Na Allegro Nagato kosztuje tyle co Fuso od AH :?: :!: :roll:
A to adres do relacji na Kartonbau http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php?...ght=NAGATO
A to relacja na Czeskim forum http://papirovemodelarstvi.cz/forum/view...ght=nagato
Odpowiedz
#13
Pokład zostanie taki sam, jak był w modelu, postaram się doposażyć model w artylerię plot.
tak aby wyglądał jak w roku 1944, ale muszę ustalić dokładną ilość działek bo w tym miejscu źródła historyczne się różnią. A na razie walczę z dnem bo okazało się że nie do końca zgadza się z rysunkami w książkach.
Odpowiedz
#14
To powodzenia w tej walce. Czekam na ciąg dalszy i proszę o dużo fotek.
Na pochylni:
Odpowiedz
#15
Cytat:A na razie walczę z dnem bo okazało się że nie do końca zgadza się z rysunkami w książkach.
Witam,
czy będzie kontynuacja relacji? i czy mógłbyś pokazać/opisać pracę nad dennicą kadłuba ?

pozdrawiam Smile
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,350 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 697 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,472 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,500 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,789 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,579 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,718 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,438 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 4,005 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości