Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poradnik modelarza kartonowego
#1
Mam do zapodania taki temat do rozważenia, a może by tak zredagować i wydać poradnik dla modelarzy kartonowych :?: Są już forumowe gadżety i zlot już prawie tradycją się staje więc czemu by sobie nie wydać takiego forumowego poradnika :?: Pomysł zrodził się w mojej głowie gdy ciągle sam szukam jakiejś rady na forum lub czytam pytania innych modelarzy szczególnie początkujących. Ze mnie żaden pisarz, ale przecież znajdą się wśród naszych kolegów tacy którzy mogliby napisać parę artykułów popartych fotkami, począwszy od warsztatu, różnych technik klejenia , malowania itp. aż po robienie zdjęć. Na rynku nie ma zbyt wiele takich opracowań dla modelarzy kartonowych więc na pewno by się przydało. I co Wy na to :?:
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
No właśnie pomysł już jakiś czas temu podchwycił Dex. Pawle co tam z tym twoim pisaniem?
Odpowiedz
#3
To by się chyba sprzedało, raczej na pewno.
Odpowiedz
#4
Gdyby był zarys takiego poradnika w postaci konspektu co ma się tam konkretnie znaleźć to można by liczyć na większy udział forumowiczów.
Wiadomo, że to wszystko wymaga czasu więc każdy chętny i mający możliwości zrobienia dobrych zdjęć mógłby przygotować po jednej technice lub rozdziale.
Ja sam szczerze mówiąc nie bardzo wiem co by należało tam umieścić.

Może wspólnie stworzymy taki konspekt na forum?
Tylko taki konkretny.
Np. rozdział techniki formowania papieru i wtedy podać metody konkretnie. Zaginanie krawędzi, zaokrąglanie itp a i tak każda z nich będzie miała wiele wariantów w zależności od tego jaka długa, czy to małe pudełeczko czy rant błotnika jaki łuk zagięcia czy walec czy krawędź skrzydła.
Odpowiedz
#5
Piterski, Partyzant, wbrew pozorom nie jest to takie proste jak się wydaje. Też początkowo myślałem że to jest bardzo proste ale w rzeczywistości nie jest to sprawa prosta. Mimo tego że mam już gotowy konspekt co ma być w środku i jak napisać to okazuje się że wychodzi zupełnie inaczej. Potem dochodzą pytania czy ta technika jest rzeczywiście optymalna czy można inaczej i tak dalej i tak dalej Smile

Mam nadzieje że niebawem uda mi się opublikować sam początek, pierwsze rozdziały takiego poradnika.

leon65z, też mnie to denerwowało że nawet nie wiedziałem czego mam szukać i dlatego zabrałem się za napisanie czegoś takiego.

Wiem że poziom mojego modelarstwa nie jest najwyższych lotów ale to co zamierzam zrobić ma być tylko pokazaniem technik w celu ich doskonalenia..

Jeśli chcecie pomóc to podsyłajcie mi lub wklejajcie w tym miejscu linki do ciekawych technik lub porad.
Odpowiedz
#6
Do mnie najbardziej przemawialyby jakies filmiki w takim stylu
http://www.youtube.com/watch?v=t6Ccyyk0m...re=related
tylko tyczace sie modeli kartonowych. Chcialbym zobaczyc jak jakis inny doswiadczony modelarz wycina, formuje, retuszuje i skleja model. Wydaje mi sie ze bybly to najlatwiejszy i najszybszy sposob na podlapanie technik modelarstwa. Rowniez nakrecenie filmu wydaje mi sie latwiejsze niz napisanie artykulu potem problem bedzie tylko z odpowiednim montazem i pocieciem filmu z bezsennsownych fragmentow.
Odpowiedz
#7
Cytat:Do mnie najbardziej przemawialyby jakies filmiki w takim stylu
Moim zdaniem niewykonalne.
Odpowiedz
#8
Cytat:Moim zdaniem niewykonalne.
no tak jakby zaczęli Cię kręcić to by wyszła Moda Na Sukces Smile

A moim zdaniem ma tu racje bytu ale kwestia inna komu by się chciało Smile a drugie to znaleźć by takich maniaków z jednej okolicy którym też by się chciało.
Odpowiedz
#9
Właśnie kwestia chęci i techniczna i to kto to ma z ta "kamerą" biegać. To właśnie miałem na myśli. Bardziej realna jest forma poradnika którą mozna by potem wydrukować tak jak kalendarz.
Odpowiedz
#10
Cytat:Może wspólnie stworzymy taki konspekt na forum?
Tylko taki konkretny.
Np. rozdział techniki formowania papieru i wtedy podać metody konkretnie. Zaginanie krawędzi, zaokrąglanie itp a i tak każda z nich będzie miała wiele wariantów w zależności od tego jaka długa, czy to małe pudełeczko czy rant błotnika jaki łuk zagięcia czy walec czy krawędź skrzydła.

Popieram. Jak to mówią ,,w kupie siła" :lol: myślę że wspólnymi siłami było by łatwiej i milej. Każdy miał by w to jakiś własny wkład. Wystarczy że każdy zajmie sie jakimś-jakimiś tematami, nie koniecznie posiadając przy tym wiedzę praktyczną!. Wiadomo że jak się wie o czym pisze to idzie sprawniej, ale bez tego także można. Pełno jest w internecie porad, sztuczek i trików na temat jednej techniki. Wystarczy to po prostu pozbierać do kupy. Myślę że można było by nawet stworzyć jakiś ,,team" który zająłby sie napisanie tego.
Odpowiedz
#11
Cytat:Właśnie kwestia chęci i techniczna i to kto to ma z ta "kamerą" biegać.
to akurat jest najmniejszy problem Smile

Co do reszty to wydaje mi się kwestia do dogadania Smile
Mamy powiększony serwer na forum wiec możemy poszaleć Smile
Odpowiedz
#12
Cytat:Do mnie najbardziej przemawialyby jakies filmiki w takim stylu
http://www.youtube.com/wa...feature=related
Już dwa razy oglądałem "Szoguna" i dalej nic nie kumam, z tego co gada facet w powyższym filmiku.

A na poważnie nakręcenie filmiku to nie problem, bo kamerę stawia się na statywie i idzie cały czas podczas klejenia. Później "tylko" wyciąć dłużyzny i dodać dwa zdania co się robiło i dlaczego w ten sposób.
Ale to "tylko" to siedzenia na parę ładnych godzin, montowałem parę filmów z imprez rodzinnych i wiem jaki to kawał roboty aby coś wyszło z sensem. Chociaż pisanie poradnika podpartego zdjęciami to także nie mały nakład pracy.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#13
Samo postawienie kamerki na statywie sprawy nie załatwi bo nie wszystko będziesz wstanie pokazać tak jak na zdjęciach, nie zrobisz zbliżeń twtedy kiedy trzeba itp.
Zdjęcia da się lepiej przygotować i opisać, a i tak jak ktoś nie sprubóje to się z samego oglądania/czytania poradnika nie nauczy.
Odpowiedz
#14
Filmik ktory dalem jako przyklad widac jest robiony przez co najmniej dwie osoby i pewnie tu rowniez statyw nie zalatwilby sprawy. W takim filmiku trzeba by czesto przyblizac i oddalac obraz. Zebranie dwoch osob w miescie zeby nagrali taki material nie powinno byc problemem jakby co to ja sie zglaszam na ochotnika.
Kwestia montazu - ja sie na tym nie znam ale zawsze mozna to komus podrzucic zeby nad materialem popracowal i chyba wsrod modelarzy znajdzie sie osoba ktora by sie tym zajela.
Zdjecia sa dla mnie beznadziejne i nie kupilbym poradnika w ktorym sa tylko zdjecia i opisy tak jak to wyglada w czasopismach z modelami plastikowymi. Zdjecia maja ta wade ze przedstawiaja tylko efekt prac a nie sa w stanie pokazac jak ten efekt osiagnac. Wtedy jedynie mozna pomagac sobie tekstem. Jak mam wybierac pomiedzy zdejciami z tekstem a filmem to wole film na ktorym autor ewentualnie dopowie o co mu chodzi.

Cytat:a i tak jak ktoś nie sprubóje to się z samego oglądania/czytania poradnika nie nauczy.
Tego nie skomentuje bo to jest dla mnie jasne jak slonce.
Odpowiedz
#15
Pawle w gazetach idą na skróty i dlatego są te porady po łebkach. Myślę, że wszystko da się opisać i pokazać zdjęciami, ale masz racje że dyskusja jest czysto akademicka.
Proponuje niech Ci co chcą i mogą się sami zdeklarują co do formy prezentacji.
Ja tam mogę, ale zrobić artykuł.
Odpowiedz
#16
Panowie widzę że zainteresowanie jest dosyć duże, i dobrze, dowodzi to temu że takie opracowanie jest po prostu potrzebne. Jak pisałem tego posta to miałem przeczucie że Dex mógł wpaść na taki pomysł już wcześniej :mrgreen: Przeczytałem Wasze wypowiedzi i nasuwa mi się jedno spostrzeżenie, że wielkie plany zawsze kończą się na wielkich planach a z tym projektem pasowało by coby było inaczej. Mi się wydaje że powinniśmy stworzy poradnik, taki pisany ze zdjęciami i rysunkami. Wiadomo że pomysłów może być bez liku na to co w nim można umieścić (tylko żeby nas to nie przerosło), ale zacznijmy od podstaw. W moim zamyśle miało by to służyć jako skarbnica pomysłów i technik do czerpania inspiracji i rozwijania własnej inicjatywy. Ten poradnik nie miałby na celu uczyć wszystkiego bo wszystkiego nie sposób w nim umieścić, lecz wskazywać właściwą drogę do celu ( coś jak mapa która pokaże ci drogę ale dojechać musisz sam :mrgreen: ) Ja po prostu tak to widzę, przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby z czasem go uzupełniać w miarę pojawiania się nowych pomysłów, a co za tym idzie może na początek zróbmy taki forumowy poradnik w wersji elektronicznej, z uporządkowanymi działami i zagadnieniami. I co Wy Panowie na coś takiego :?:
Pozdrawiam
Odpowiedz
#17
leon65z, popieram, już szykuje klawiaturke Smile
Odpowiedz
#18
Może być w wersji elektronicznej ale podstawowa sprawa to potrzeba zespołu który tym pokieruje i zredaguje. Zaproponuje szkic tematyczny i ma wizje całości.. Tak jak mówiłem jestem gotów coś napisać i pokazać, pod konkretny temat ale do panowania nad całością nie mam głowy.
Może Leon65z jako pomysłodawca dobierze sobie kogoś do pomocy i utworzy taki zespół redakcyjny.
Odpowiedz
#19
Dobrze by było aby w takim zespole był ktoś początkujący, kto będzie miał nieco inne spojrzenie na sprawy, które wyjadaczom nawet do głowy nie przyjdą Smile

Pomysł ekstra i wart wdrożenia. Ja to myślałem że dobre by było takie zebranie w całość różnych pomysłów i patentów, które znajdują się na różnych forach oczywiście za zgodą autorów. Często spotykamy się w odpowiedziach na zadawane pytania z linkami do relacji gdzie ten a ten zrobił to tak a tak.
Fajnie by było jakby ktoś to zebrał do kupy i było to w jednym miejscu. Coś podobnego już ktoś zrobił na forum kartonwork - http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=11849
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
Odpowiedz
#20
Tak sobie przypomniałem że kiedyś gdzieś coś podobnego widziałem, nie mogłem jednak zaskoczyć gdzie to oglądałem, dopiero teraz jakość mnie oświeciło Confusedmile: . Podobne próby były na Kartonwork. Poradnik napisany w formie elektronicznej.
http://www.kartonwork.pl/forum/kb.php?mode=article&k=16

Ale uważam że nic nie stoi na przeszkodzie aby Papermodels stworzył własny, napisany zupełnie od podstawa, wspólnymi siłami forumowiczów oryginalny poradnik Smile
Odpowiedz
#21
to mój ulubiony z kartonworku http://www.kartonwork.pl/forum/kb.php?mode=article&k=4 :mrgreen:
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR. Dombeer 1 2,765 15-12-2016, 03:53
Ostatni post: yogi
  ARCHIWUM "MAŁEGO MODELARZA" ZA DARMO Maciej 94 149,655 01-05-2014, 07:52
Ostatni post: dexter

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości