Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja/Galeria] Ki-43 II Ko - wersja wczesna, AH 1/2001 by QŃ
#1
Witam w nowej relacji z budowy kolejnego latadła.
Po rzędowym Hienie postanowiłem wrócić do moich ulubionych drucików i zacząłem walkę z gwiazdowym Ki-43.
Na razie udało mi się popełnić silnik i jego osłonę. Wyszło mi takie coś:

[Obrazek: th_Ki-43_000.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_001.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_002.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_003.jpg]

[Obrazek: th_Ki-43_004.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_005.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_006.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_007.jpg]

Kilka słów o tym co i jak robiłem - z rzeczy raczej nietypowych. Cylindry silników owijałem srebrzonym, miedzianym drucikiem z plecionej skrętki komputerowej. Każde zagięcie drucika było przytrzymywane skalpelem i klejone SG.

Chłodnica - na kartonowych wałkach zwinąłem z miedzianego drutu 0,25 mm pierścienie, które skleiłem SG - żeby sąsiednie druciki imitowały taśmę rur chłodnicy. Następnie na kolejne pierścieniach przyklejałem kawałki papieru  (tez grubości 0,25mm) aby je równo  (w miarę Wink) zdystansować. Na koniec obciąłem druty, poprzyklejałem paski z foli aluminiowej (tacka do grilla) i chłodnica gotowa.

Osłona silnika była cała glutowana i szlifowana. Retusz w powiększeniu widać - na żywo jest lepiej. Lepiej koloru nie dobiorę - przeszkadza raster. Rada odnośnie czarnego. Idealnie pasuje Model Master Black Grey. Łączenia były retuszowane po sklejeniu.

Wiem, że z tego silnika niewiele będzie widać (prawie nic oprócz chłodnicy), ale ja lubię kleić i zrobienie takiego silnika dało mi sporo satysfakcji. Jedyne co zostało mi w nim do zrobienia to przyklejenie rury wydechowej do kolektora wydechowego i ich pomalowanie. Ale to po zrobieniu kadłuba - muszę precyzyjnie ustawić położenie wydechu, żeby pasował w otwory w kadłubie.

I to na razie tyle.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#2
Mariusz silnik jest szokujący, ale osłona to już przeszła moje najśmielsze oczekiwania!!! Confusedhock: Rany julek ależ ty masz przerób, pozdrawiam! PDT_Armataz_01_01
Czołgista!
Odpowiedz
#3
No nie, to już jest przesada, na którym szrocie można kupić oryginalne silniki do japońskich myśliwców :?: :?: :?: Po prostu mistrzostwo :grin: :grin: :grin:
[Obrazek: userbar.jpg]
[Obrazek: button_f.jpg]             [Obrazek: button_e.jpg]
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#4
He he. Ale robota!!
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#5
.........boje się co będzie dalej ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MISTRZOSTWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
pozdr.
Odpowiedz
#6
Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock:
Ktoś tu chce przyprawić nas wszystkich o zawał :mrgreen: :grin:

Cytat:........boje się co będzie dalej
Popieram !!!
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#7
Qn jak zwykle podwyza pozim, Podziwiam :milbravo:
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#8
Żeby coś takiego wykonac ,trzeba miec Qńskie zdrowie :mrgreen:
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#9
Pomaleńku, z dużymi opóźnieniami w stosunku do tego, co sobie planowałem, udało mi się w końcu skleić elementy wnętrza kabiny. Zdjęcia tak sobie wyglądają, ale farba metaliczna fotografowana pod słońce dała miejscami straszne wybłyszczenia, z którymi nie daję sobie rady.

Tak to wyszło:

[Obrazek: th_Ki-43_016.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_015.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_014.jpg]

[Obrazek: th_Ki-43_013.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_012.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_011.jpg]

[Obrazek: th_Ki-43_010.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_009.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_008.jpg]

Ujęcia są mocno powiększone, więc i ilość paprochów spora. W końcu "to tylko makro";-)))
Na ostatnich zdjęciach pokazałem, jak robię obwódki i śruby przy zegarach na tablicach przyrządów. Chyba nie ma co opisywać - zdjęcia pokazują wszystko.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#10
Chylę czoła...
Odpowiedz
#11
No dobra, dobra, ale żyro nie działa Big Grin  PDT_Armataz_01_34
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
#12
Witam. Mam pytanie czy drut na tarcze zegarów to 0,2 czy cieńszy? A poza tym trzymam kciuki i podpatruję.
Pozdrawiam Paweł O.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#13
Drut 0,1mm.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#14
Detale szokują, jestem wielkim fanem twojej twórczości i za każdym razem szokujesz dokładnością odwzorowania oryginału.
Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#15
Trochę mi się pozmieniała koncepcja budowy modelu od czasu kiedy rozpocząłem relację. Na zmianę miała wpływ relacja Szebiego z budowy N1K2J i to co zrobił tam z osłoną, żeby wyeksponować silnik.

Postanowiłem pójść w jego ślady i troszkę podorabiałem.

Rozpocząłem od kolektorów wydechowych - dokleiłem końcowi  do istniejących już rurek, z cienkiego papieru dodałem łuki, żeby kolektor rozszerzał się wraz ze wzrostem liczby cylindrów. Kolejną modyfikacją było doklejenie drucianej wręgi, do której przymocowałem następnie pociętą i zrobioną od nowa osłonę.
Otwór w osłonie jest trochę za wąski w stosunku do oryginału (widać o pół cylindra za mało). Ale trzymałem się podziału siatek z modelu - trzeciej osłony  (jeszcze bardziej odbiegającej od wycinanki) nie mam zamiaru robić ;-)

[Obrazek: th_Ki-43_017.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_018.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_019.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_020.jpg] 

Kadłub sklejony bez większych wodotrysków - zmieniłem wąski segment tuż za silnikiem - zrobiłem półokrągły zamiast prostego. Trochę cięcia i po krzyku. Wyciąłem też otwory tuż przed kabina. A to kilka widoków kadłubka:

[Obrazek: th_Ki-43_021.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_022.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_023.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_024.jpg]

Na koniec, do porownania, stara i nowa osłona silnika:

[Obrazek: th_Ki-43_025.jpg]
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#16
Super, też bym chciał potrafić tak kleić  PDT_Armataz_01_09
Odpowiedz
#17
Stateczniki.

Pierwsze zdjęcie - na co trzeba zwrócić uwagę przy klejeniu. Oś sterów wysokości nie jest prosta, trzeba przycinać łączenie statecznik/kadłub. To tak dla celów  "modelarsko -śledczych".

[Obrazek: th_Ki-43_026.jpg]

Sposób poradzenia sobie z rozdzielaniem powierzchni sterowych - żadnych kombinacji, po prostu lekkie zaokrąglenie elementów + dodatkowa wręga. Mocowanie na uciętych szpilkach.

[Obrazek: th_Ki-43_027.jpg][Obrazek: th_Ki-43_028.jpg]

I wreszcie widok całości:

[Obrazek: th_Ki-43_029.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_030.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_031.jpg]
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#18
... a próbowałeś odpalić silnik przed zamontowaniem? Żeby później się nie okazało, że nie kręci tak jak powinien PDT_Armataz_01_11
[Obrazek: logo.jpg]
Odpowiedz
#19
jasny gwint,całe życie człowiek musi się uczyć,nawet na emeryturze!
Odpowiedz
#20
Skrzydła.
Na pierwszych zdjęciach podejście Qnia do budowy modeli. Szkielet przerobiony całkowicie. Skrzydła budowane jako całość i wsuwane od dołu do kadłuba, a nie jak było pierwotnie, na bagnety z boku. Do tego obowiązkowe podklejenie powierzchni dolnych i górnych dodatkowym brystolem.

Z pozostałych zmian: oddzielone lotki, klapy - te zresztą zrobione z drugiej wycinanki (górne powierzchnie) + dorobiony mechanizm ich wysuwania i wnęki w skrzydle. Wnęki podwozia zaadoptowane z nowego wydania. Do tego wypukła, tłoczone światła pozycyjne. A wszystko wyszło tak:

[Obrazek: th_Ki-43_032.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_033.jpg]

[Obrazek: th_Ki-43_034.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_035.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_036.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_037.jpg]

[Obrazek: th_Ki-43_038.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_039.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_040.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_041.jpg]

Uwagi do wyglądu na zdjęciach. Wszystkie lotki i klapy tylko włożone do zdjęć - nie są zamocowane na stałe. Wymagane są jeszcze poprawki retuszu i malowanie całości lakierem matowym w celu zniwelowaniu różnic w fakturze powierzchni/błyszczeniu.
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#21
Qń i takie tempo Confusedhock:.
Może to jednak cyborg :roll:

ps. Ale te klapy porąbane :razz:
Odpowiedz
#22
Klapy:
[Obrazek: th_Ki-43_042.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_043.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_044.jpg]

Chyba wszystko widać na zdjęciach. Z drugiej wycinanki wybrałem kawałki zielonego i dorobiłem górną powierzchnię. Zawiasy widać. I to cała filozofia.

I reszta ujęć:

[Obrazek: th_Ki-43_045.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_046.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_047.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_048.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_049.jpg]

[Obrazek: th_Ki-43_050.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_051.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_052.jpg]

[Obrazek: th_Ki-43_055.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_054.jpg]  [Obrazek: th_Ki-43_053.jpg]

Model kończyłem nocami, a ostatnie elementy przykleiłem w piątek przed wyjazdem do Wrocławia, więc nie dałem rady wcześniej zamieścić zdjęć. Od powrotu wymieniłem maszt anteny - połamał się w transporcie;-) i dorobiłem takie pudło, w którym już się nie połamie (chyba:-)))
Pozdrawiam

[Obrazek: usnavy2ui2.png]
Odpowiedz
#23
:milbravo: :milbravo: :milbravo:
brak słów...
Odpowiedz
#24
Widziałem we Wrocku i muszę powiedzieć, że na żywo prezentuje się jeszcze lepiej niż na zdjęciachSmile  :milbravo:

Odpowiedz
#25
Jest tak doskonały jakby wyjechał prosto z fabryki... fakt, że nawet złuszczona farba wygląda na nim nienaturalnie... Gratulacje :milbravo:
W budowie: Leone Pancaldo
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,157 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R]ORP Piorun MM 2001 wieslaw_ 41 14,386 24-01-2022, 12:39
Ostatni post: wieslaw_
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,056 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,423 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,456 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,037 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,612 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] RWD 17W (GPM 31/2018) GALERIA stachooo 49 12,983 02-01-2021, 09:52
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,771 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,699 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości