Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja/Galeria] Parowóz wąskotorowy Px-48, Modelik, 1:25
#76
Witajcie

Dzisiaj odsłona z serii - jak to jest zrobione - inżektory.

Krok pierwszy: analiza fotek.

Krok drugi: wstępny szkic odręczny.

[Obrazek: th_3578.jpg]

Krok trzeci: rysunek w skali 1:1 aby uchwycić wymiary części. W tym przypadku musiałem się zmieścić w 23 mm (długość całego inżektora).

[Obrazek: th_3579.jpg]

Krok czwarty: zwijanie, dziobanie, klejenie. Cała konstrukcja na drucie stalowym 0,5. Jak widać wykorzystuję różne materiały.

[Obrazek: th_3583.jpg] [Obrazek: th_3584.jpg] [Obrazek: th_3585.jpg] [Obrazek: th_3586.jpg] [Obrazek: th_3587.jpg]

Krok piąty: malowanie matowym humbrolem H33. Przetarcie metalizerem metodą suchego pędzla.

[Obrazek: th_3595.jpg] [Obrazek: th_3596.jpg] [Obrazek: th_3597.jpg]

Krok szósty: pomalowanie pokręteł. Tu używam Basic Red Vallejo z zestawu "Train color". Rdza z suchej pasteli. Zacieki wody (mało na zdjęciach widoczne) Chalk White Vallejo.

[Obrazek: th_3599.jpg] [Obrazek: th_3600.jpg] [Obrazek: th_3601.jpg] [Obrazek: th_3602.jpg] [Obrazek: th_3605.jpg]

A tak to wygląda przyłożone do budki na sucho. Oczywiście po skończeniu wnętrza budki pojawi się jeszcze sporo sadzy, brudu, oleum i zacieków.

[Obrazek: th_3626.jpg] [Obrazek: th_3627.jpg] [Obrazek: th_3629.jpg] [Obrazek: th_3624.jpg]

Pozdrawiam serdecznie.
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#77
Wariat Confusedhock:, tyle mi się nasuwa od jakiegoś czasu w kwestii uwag do Twojej pracy...
Odpowiedz
#78
[Obrazek: th_Obraz.gif] [Obrazek: th_Obraz.gif] [Obrazek: th_Obraz.gif] [Obrazek: th_Obraz.gif] [Obrazek: th_Obraz.gif] [Obrazek: th_Obraz.gif] ....
[Obrazek: luft-userbar.png]
Odpowiedz
#79
Ciebie to już pogięło takie cuda odstawiasz PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam
Odpowiedz
#80
Relacja-rewelacja. Nic dodać nic ująć.  :milbravo:
Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa...

W budowie:
Parowóz Bn2t+t Henschel T2-71
Ukończone:
Europaleta 1:25
Odpowiedz
#81
Witajcie

Ciąg dalszy dłubaniny w budce. Metoda podobna, więc nie będę opisywał.

[Obrazek: th_3636.jpg] [Obrazek: th_3635.jpg]

No i gotowe:

[Obrazek: th_3642.jpg] [Obrazek: th_3644.jpg] [Obrazek: th_3646.jpg]

Pozdrawiam
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#82
Witajcie

Dzisiaj tylko jeden mały drobiazg bo kolejne wieczory pochłania mi wykonanie wodowskazów, z których ciągle nie jestem zadowolony.

Wykonałem dźwignię przepustnicy. Literki "o" i 'z" wykonałem z drutu 0.2. Mają 1 mm. Troszkę przewymiarowałem. Wykonałem również poręcze na budce. W Px 3916 te na budce właśnie tak wyglądają. Kuleczki zrobiłem z koralików miedziowanych 1.5, które dobrze lutują się do drutu miedzianego.

[Obrazek: th_3655.jpg] [Obrazek: th_3654.jpg] [Obrazek: th_3651.jpg] [Obrazek: th_3652.jpg]


Pozdrawiam i wracam do wodowskazów.
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#83
Witajcie

No i wreszcie popełniłem te wodowskazy. Tak więc do trzech wieczorów sztuka.

Rozstaw kołnierzy mocowania wodowskazów 15 mm. Zbrojone szybki to rysy wykonane na foli. Rurka wodowskazu to przeźroczysta izolacja 0,8 mm z kabelka wygrzebanego z modelarskich śmieci.

[Obrazek: th_3659.jpg] [Obrazek: th_3661.jpg] [Obrazek: th_3662.jpg] [Obrazek: th_3663.jpg] [Obrazek: th_3665.jpg] [Obrazek: th_3666.jpg] [Obrazek: th_3668.jpg] [Obrazek: th_3669.jpg] [Obrazek: th_3671.jpg]

Pozdrawiam
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#84
Witajcie

No wreszcie uporałem się z tymi p..... mi piasecznicami. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu są podobne do oryginału. Pewnych uproszczeń nie dało się uniknąć. Początkowo próbowałem pójść na skróty i zastosować igielit z przewodów. Ale skrócić to można sobie życie. Jak Pan Bóg przykazał zrobiłem je z papieru, zwijając rureczki 1,5 mm, tnąc je na odpowiednie odcinki oraz ukosując pod odpowiednim kątem. Reszta to drut, kartonowe śruby 1; 1,5 i trochę przekleństw przy kształtowaniu.

Zrobiłem też pomosty. Metoda tradycyjna. Starałem się tylko aby były możliwie najcieńsze. Siatka naklejona jest taśmą dwustronną na karton 0,25 usztywniony SG. Pomosty będą jak w oryginale "ropowane".

[Obrazek: th_3688.jpg] [Obrazek: th_3690.jpg] [Obrazek: th_3695.jpg] [Obrazek: th_3691.jpg] [Obrazek: th_3697.jpg] [Obrazek: th_3699.jpg] [Obrazek: th_3700.jpg] [Obrazek: th_3701.jpg]

Pozdrawiam
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#85
Ja chyba przestanę zaglądać do Twojej relacji, mam za słabe nerwy i w związku z tym co widzę zbyt szybko się zniechęcam do swojej pracy...
Odpowiedz
#86
Witam
Czy mógł byś mi dokładniej opisać z czego tworzysz tej blachy?
W najbliższym czasie czeka mnie wykonanie czegoś podobnego tylko nie mogę trafić odpowiedniej siatki  :ble:
Pozdrawiam
Jarek
Odpowiedz
#87
Witajcie

"... dobrzy ludzie ... swoją prawdziwą pracą pozostawiają trwały ślad, który jest także i w świecie współczesnym świadectwem miłości ojczyzny, znakiem niekłamanego patriotyzmu".

Dzisiaj ograniczę się tylko do tego cytatu.

[Obrazek: th_3705.jpg] [Obrazek: th_3709.jpg] [Obrazek: th_3762kopia.jpg] [Obrazek: th_3726.jpg] [Obrazek: th_3731.jpg] [Obrazek: th_3732kopia.jpg] [Obrazek: th_3733.jpg] [Obrazek: th_3735.jpg] [Obrazek: th_3736.jpg] [Obrazek: th_3738.jpg] [Obrazek: th_3754.jpg] [Obrazek: th_3764.jpg] [Obrazek: th_3768.jpg] [Obrazek: th_3769.jpg] [Obrazek: th_3777.jpg] [Obrazek: th_3778.jpg]


Jaroslav ... siatka to moskitiera. Dostaję ścinki w zakładzie produkującym żaluzje i moskitiery na okna. Naklejasz taśmą dwustronną na karton pod kątem 45 stopni, tryskasz cienką warstwą dowolnej farby nitro. Po wyschnięciu malujesz właściwą farbą  2/3 razy. Potem to już tylko metoda suchego pędzla (metalizer) oraz brudzenie.


Pozdrawiam
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#88
Witajcie. Dzisiaj kolejny odcinek z cyklu - jak to jest zrobione?

Sprzęgi powietrzne. Jeden składa się z 23 części.

[Obrazek: th_3795.jpg] [Obrazek: th_3796.jpg] [Obrazek: th_3799.jpg] [Obrazek: th_3800.jpg] [Obrazek: th_3803.jpg] [Obrazek: th_3804.jpg] [Obrazek: th_3805.jpg] [Obrazek: th_3810.jpg]


Na parowozie pojawiło się też kilka rureczek oraz takich małych drobiazgów.

[Obrazek: th_3793.jpg] [Obrazek: th_3794.jpg] [Obrazek: th_3813.jpg] [Obrazek: th_3815.jpg] [Obrazek: th_3816.jpg] [Obrazek: th_3817.jpg] [Obrazek: th_3818.jpg]

A tak sprzęg wygląda po malowaniu:

[Obrazek: th_3822.jpg]

Pozdrawiam serdecznie.
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#89
Witajcie

A dzisiaj zaprezentuję efekt ostatnich trzech wieczorów, wykonany przy znacznej pomocy lampy-lupy. Lampa jest świetna ... polecam wszystkim "dłubaczom".

Tak wygląda pompa smarownicza Friedmanna. Cała mieści się na groszu.
Do imitacji smaru wykorzystałem Grease & Oil Vallejo nr 73002.

[Obrazek: th_3855.jpg] [Obrazek: th_3856.jpg] [Obrazek: th_3857.jpg] [Obrazek: th_3859.jpg] [Obrazek: th_3860.jpg]

No i jeszcze zawór rozrządczy hamulca powietrznego.

[Obrazek: th_3862.jpg]

No a teraz zabieram się za projekt sprężarki.

Pozdrawiam
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#90
Niki ,brak wpisów w tym wątku świadczy ,że odjechałeś na długie kilometry.Po prostu kosmos. Patrzę,patrzę ....i chcialbym aby mój przyszły Px choc odrobinę zbliżyl się do Twojego poziomu wykonania.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#91
Cytat:Niki ,brak wpisów w tym wątku świadczy ,że odjechałeś na długie kilometry[...]
Nic dodać nic ująć, można tylko siedzieć z rozdziawioną paszczą i podziwiać. Twoje dokonania.

Niki pochwal się jaką tą lampę-lupę kupiłeś.
Odpowiedz
#92
Witajcie

W pierwszej kolejności powiem, że dwa tygodnie pracy z dachem budki i tylną ścianką poszło na marne. Dach został zniszczony w przykrych okolicznościach, o których lepiej nie pisać. Będę musiał zrobić nowy ... przynajmniej poprawię ułożenie śrub, aby po obu stronach były w tym samym miejscu.

A teraz z innej strony. Najpierw oryginał sprężarki:

[Obrazek: th_sprezarka.jpg]

A teraz model. Sprężarkę zaprojektowałem po swojemu. Nie jestem z niej w 100% zadowolony, ale i tak kosztowała mnie trochę zdrowia :-)
Smar na sprężarce to Grease&Oil Vallejo nr 73002.

[Obrazek: th_4046.jpg] [Obrazek: th_4044.jpg] [Obrazek: th_4042.jpg] [Obrazek: th_4043.jpg] [Obrazek: th_4038.jpg] [Obrazek: th_4041.jpg] [Obrazek: th_4035.jpg] [Obrazek: th_4029.jpg] [Obrazek: th_4030.jpg] [Obrazek: th_4027.jpg] [Obrazek: th_4024.jpg] [Obrazek: th_4018.jpg]

Piterski

Na koniec mały sedesik - pomocnik, a poważnie lampa - lupa, którą otrzymałem (nie kupiłem), jako nagrodę w pewnym konkursie.

[Obrazek: th_4048.jpg] [Obrazek: th_4049.jpg]

Andrzeju ... zastanawiałem się czy czasem to nie forma jakiegoś bojkotu mojej osoby ... (obcy) ... myślę jednak, że to z powodu małego zainteresowania modelami kolejowymi.

Ceva ... widziałem już Twój popełniony wcześniej parowozik ... i wiem, że masz bardzo szerokie zainteresowania modelarskie.

Pozdrawiam
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#93
Przy tej sprężarce to już dostałem pierwszych objawów rozstroju nerwowego. PDT_Armataz_01_30

A możesz napisać co to za producent, jakie przybliżenie szkła. Widzę bowiem iż to chyba lampa przegubowa czyli coś co by mi się przydało.
Odpowiedz
#94
Niki,jaki bojkot ???? Po prostu ludki czytają wątek,oglądają zdjęcia i dostają nerwacji.Nie ma co pisać tylko pozbierać szczękę z podłogi.Ot co. A tą sprężarką to już mnie prawie dobiłeś  Confusedhock:.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#95
Nie ma żadnego bojkotu, wszystkich zatkało jak oglądają to co Ty tu pokazujesz. Muszę chyba tą lampę "czarodziejską" Tobie podprowadzić aby takie cuda robić :milbravo:.
Czekam na dalsze postępy w budowie.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#96
Rewelacyjna robota  :milbravo: Moja małżonka po obejrzeniu tych zdjęć stwierdziła że chyba większość czasu przebywasz w "chwilowej niepoczytalności"( w pozytywnym tego słowa znaczeniu)i też przyłącza się do gratulacji  PDT_Armataz_01_11
Odpowiedz
#97
niki68
Bojkot ? O czym tu mowa ? Poprostu się nie odzywam bo i poco. To co tu się wyrabia przerasta moje najśmielsze oczekiwania, a kazda aktualizacja postu z Twojej stronu wzbudza niesamowity dreszcz emocji. A pozatym trudno się wypowiadać kiedy szczęka znajduje się na podłodze Wink
Pozdrawiam
Addriano
Odpowiedz
#98
niki Nie ma żadnego bojkotu jest zauroczenie.Jeśli nawet kogoś nie interesują parowozy to Twój warsztat zachwyca,a technikę wykonywania drobnych elementów można wykorzystać w innego rodzaju modelach.To co robisz jest po prostu piękne.
jowisz 32 [Obrazek: anaPoland.gif]
Odpowiedz
#99
Witajcie

Dzięki wszystkim za komentarze. Zawsze lepiej się pracuje jak ktoś tu zagląda.

W sobotę i niedzielę popełniłem turbogenerator.

Tak wyglądał bez ubranka:

[Obrazek: th_4066.jpg] [Obrazek: th_4068.jpg] [Obrazek: th_4067.jpg]

Tak ma się do 1 grosza:

[Obrazek: th_4088.jpg]

A tak wygląda pomalowany i wstępnie przybrudzony. Zostawiłem też otwory na jedną rureczkę i przewody z puszki rozdzielczej. Pojawią się później.

[Obrazek: th_4094.jpg] [Obrazek: th_4097.jpg]

Pozdrawiam serdecznie
W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Ma być dobrze, albo jeszcze lepiej!
Odpowiedz
Niki
Daj już spokój chłopie. Obgryzłem już wszystkie paznokcie u rąk i (twu twu ...) a za chwilkę pójdę wywalić wszystkie moje modele do kosza.
A tak poza  tym  :milbravo: :milbravo: :milbravo:
Pozdrawiam
Addriano
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,116 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
Brick P-47D 20RA Thunderbolt (Modelik - Nr 21/10) bartmalina 7 2,373 28-03-2023, 11:56
Ostatni post: bartmalina
  [R] SCUD B (Modelik) Dombeer 14 4,029 28-06-2022, 10:35
Ostatni post: Dombeer
  [R/G] IS-2 /Modelik/ 1:25 kordian 12 3,377 24-06-2022, 05:29
Ostatni post: Tomasz K
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,153 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
Photo [R] USS Porter, Modelik 7/03, 1:200. zablo1978 6 3,117 03-01-2022, 01:07
Ostatni post: Japończyk
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,049 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,422 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [R/G] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - FINAŁ Precyzyjny 390 192,562 02-03-2021, 02:27
Ostatni post: henkos

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości