Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Mig 15 Fagot MODEL GRATISOWY [Konkurs Hobby Model]
#1
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Hobby Model oraz kolegi Czarka - Astry, mam przyjemność zaprezentować relację z klejenia modelu samolotu Mig 15 Fagot.

[Obrazek: th_001.jpg]
Części modelu są rozmieszczone na 4 arkuszach kartonu oraz dwóch cienkiego papieru.

[Obrazek: th_002.jpg][Obrazek: th_003.jpg][Obrazek: th_004.jpg]
Karton w wycinance jest dość cienki, ale przy stosunkowo niewielkich rozmiarach modelu powinno być to zaletą. Zewnętrzne elementy samolotu są wydrukowane srebrną farbą. Ze względu na możliwość starcia farby podczas gruntowania pędzlem, zrobiłem to natryskowo syntetycznym lakierem do drewna.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
Powodzenia, bardzo mnie ucieszyła informacja o nowym wydaniu modelu tego klasycznego [pl] odrzutowca, toteż i teraz się cieszę że będzie relacja z jego budowy, z dużą ilością zdjęć i szczegółów :-) mam nadzieję Wink Bardzo mi się podoba grafika tego modelu, nity bardzo delikatne i subtelne, ale widoczne, cieniutka kreska, no i szachownice :oops: :mrgreen:
pozdr
Odpowiedz
#3
Zgodnie z instrukcja rozpocząłem budowę od segmentu nr 4. W obawie że jak na kadłub jest ta rura trochę za wiotka, wkleiłem do środka usztywnienie z brystolu.
[Obrazek: th_005.jpg][Obrazek: th_006.jpg]
Po dopasowaniu na lekki wcisk, wkleiłem wręgi 2a i 3a.
[Obrazek: th_007.jpg]
Krawędzie elementów retuszuję Paktrą Aluminium A74.
CDN.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#4
Segment nr 5 zbudowałem podobnie jak poprzedni. Średnica pasuje idealnie. Po dopasowaniu lini połączeń na dole segmentów (zielone kółko) wyszły pewne niedokładności ze spasowaniem pozostałych linii (czerwone kółka).
[Obrazek: th_008.jpg][Obrazek: th_009.jpg][Obrazek: th_010.jpg][Obrazek: th_011.jpg]
Najlepszym rozwiązaniem okazało się spasowanie linii nitów na górze kadłuba (zielone kółko)
[Obrazek: th_012.jpg]
Wówczas górne linie mijają się minimalnie ale symetrycznie po obu stronach, góra płata jest spasowana dobrze, dolna może zostanie zasłonięta przez oprofilowanie płata
[Obrazek: th_013.jpg][Obrazek: th_014.jpg]
Różnica jest w spasowaniu dolnego łączenia segmentów, czyli w najmniej widocznym miejscu.
[Obrazek: th_015.jpg]
I oba segmenty sklejone razem
[Obrazek: th_016.jpg]
Proszę nie traktować tych uwag jako złośliwej krytyki. Chciałbym tylko podpowiedzieć rozwiązania dla przyszłych sklejających.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#5
Pozwolę sobie zasiąść na widowni i podziwiać Twoją prace :wink:
Odpowiedz
#6
Skorzystam z niewielkiego ( jeszcze ) tłoku na widowni i zadekuję się gdzieś z przodu :mrgreen: .

Fajnie wydany model, choć myślę że kreda była by bardziej na miejscu. Po sklejeniu zapewne zrobisz go na błysk przy pomocy lakieru bezbarwnego. Po rodzajach błędów z pasowaniem linii śmiem twierdzić że model jest tylko komputerowa przerysowanką , choć mogę się mylić. Dobrze że chociaż łączenia segmentów są na pasek.

Widziałem go sklejonego w Lublinie przez młodego modelarza. Wyglądał bardzo przyzwoicie za wyjątkiem pasowania owiewki kabiny do kadłuba, ale to być może przez zastosowanie gotowej wytłoczki od Mig-a 15 z Fly Model.
Odpowiedz
#7
Przy okazji tematu kabinki - będziesz tłoczył, czy jaką gotową zaadoptujesz?
na macie: projekt X
Odpowiedz
#8
Nie mam żadnej kabinki do zaadoptowania. Nie uśmiecha mi się też dopłacać 11 zł za przesyłkę do kabinki kosztującej 5 zł, dlatego spróbuję sam ją wykonać.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#9
Świetny temat więc będę tu często zaglądał :mrgreen:
Na zdjęciach zauważyłem że segment nr 4 nie zszedł się prawidłowo z dołu - widoczne przesunięcie na elemencie w kształcie łezki, i może to jest powodem złego spasowania dalej do segmentu 5. Na dwóch ostatnich zdjęciach widać jakby segment 4 miał za dużą średnicę w stosunku do 5. Ale to może tylko złudzenie i się mylę, wyjaśni się jak dokleisz segment 3.
Trzymam kciuki za postępy Confusedmile:
Odpowiedz
#10
Temat super tym bardziej, że mam sentyment do tego samolotu ponieważ znajduje się...u mnie na osiedluSmileSmile
Odpowiedz
#11
Znicze się palą, więc można działać dalej.
Po sklejeniu segmentu nr 6 wiadomo już z jaką potęga militarną mamy do czynienia.
Segment 6 ustawiłem tak by linia jego łączenia zgrała się ze środkowym rzędem nitów na górze segmentu 5. Zapewniło to pionowe ustawienie statecznika, pod warunkiem takiego pasowania segmentów 4 i 5 jak opisałem poprzednio.
[Obrazek: th_017.jpg][Obrazek: th_018.jpg]
Do Junga.
Złe zgranie się łezki na segmencie 4 nie ma żadnego wpływu na dalsze segmenty. Po prostu połówki tej łezki są niedokładnie narysowane. Ważne aby początek i koniec segmentu pasowały do siebie na łączeniu, bo inaczej wyszedł by schodek. Średnica segmentów 4 i 5 jak już pisałem jest zaprojektowana idealnie. Złudzenie wywołał cień segmentów spowodowany przez lampę błyskową, oraz to że na przedostatnim zdjęciu z góry po lewej stronie widać mały fragment białego miejsca przyklejenia płata. Fajnie że zwracasz uwagę na takie drobne szczegóły. Czasem mogę coś przeoczyć i Twoja spostrzegawczość bardzo się przyda.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#12
Końcówka kadłuba wymagała trochę większego wkładu pracy, ale po kolei.
Najpierw skleiłem dyszę silnika, oczywiście kolorem do wewnątrz.
[Obrazek: th_019.jpg]
Następnie w węższy koniec segmentu 7 wkleiłem wykonaną we własnym zakresie dodatkową wręgę. Ma na celu utrzymanie okrągłego przekroju kadłuba i ułatwienie wklejenia wnęk hamulców aerodynamicznych.
[Obrazek: th_020.jpg][Obrazek: th_021.jpg]
Same wnęki uprościłem odcinając zewnętrze paski służące jak myślę za sklejki i wkleiłem je do segmentu na styk
[Obrazek: th_022.jpg][Obrazek: th_023.jpg]
Następnie dokleiłem segment 8 i wewnątrz 8a
[Obrazek: th_024.jpg]
Następnie dyszę silnika
[Obrazek: th_025.jpg]
i cały zespół do poprzednio wykonanego fragmentu kadłuba.
[Obrazek: th_026.jpg][Obrazek: th_027.jpg]
Teraz muszę przerwać budowę na kilka dni, czeka kilka zaległych obowiązków.
CDN
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#13
Świetna robota Roman, naprawdę nie ma się czego czepić według mnie! Nie wiem czy doczytałeś o konkursie Hobby Model na naszym forum, mógłbyś dołączyć do niego ze swoim Migiem. Zajrzyj do działu konkursów forumowych a wszystkiego się dowiesz. Pozdrowionka! PDT_Armataz_01_01
Czołgista!
Odpowiedz
#14
Rozważałem swego czasu zakup Miga z tego wydawnictwa ale wyszło jak wyszło. Pozostaje mi tylko kibicować tobie przy pracach :razz:
w budowie Jagdpanzer IV/70 1:72
wstrzymane Tiger Ausf. H1, T-34T
ukończone CHWAT, Ławoczkin Ła-7, THV Galatea
Odpowiedz
#15
Montaż segmentu z kabiną przeprowadziłem trochę inaczej niż proponował autor.
W poszyciu na dole wyciąłem okienka i podkleiłem folią.
[Obrazek: th_028.jpg]
Następnie przykleiłem segment do reszty kadłuba, ale nie wklejałem wręgi z przodu.
[Obrazek: th_029.jpg]
Wkleiłem boczne ścianki i wzmocnienie z kartonu.
[Obrazek: th_030.jpg][Obrazek: th_031.jpg]
Po zrobieniu kabinki wkleiłem ją do segmentu i zamknąłem wręgą 1a.
[Obrazek: th_032.jpg][Obrazek: th_033.jpg][Obrazek: th_034.jpg][Obrazek: th_035.jpg]
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#16
Romanie, ja z pytaniem. Czy będziesz w jakiś sposób uplastyczniał (tzn uwypuklał) poszycie nr 1? Bo z tego co widzę na dostępnych w sieci zdjęciach MiGa, np na tym:
[Obrazek: ru_mig15_01.jpg]
charakterystyczna jest obła krawędź wlotu powietrza. Szkoda że nie zostało to zaprojektowane i podzielone na 3-4 segmenty, tzn część 1 i 2, wtedy efekt może byłby lepszy.

Pozdrawiam, dobra robota.

ps. czy na podstawie drążka sterowego (część nr 20) nie wyszedł przypadkiem super glue albo inna substancja, bo takie ciemne plamki są po bokach? podobnie górna półka z lewej strony kokpitu (16L).
Odpowiedz
#17
Tak to klej CA przesiąknął przez karton. Jak wiesz jest on bardzo cienki. Co do pierwszej części pytania, to walczę w tej chwili z przednimi segmentami. Jest dość trudno spasować poszycie z wnęką koła i tym oprofilowaniem w środku, tak że nie wiem czy jeszcze uda mi się uplastycznić tą krawędź. Ale pomyślę o tym. Na pewno by to lepiej wyglądało.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#18
Cytat:Jak wiesz jest on bardzo cienki

fakt, cienki jak sik pająka ;-) ale takie rzeczy to się dopiero naocznie odczuwa jak się skleja...

Cytat:Jest dość trudno spasować poszycie z wnęką koła i tym oprofilowaniem w środku, tak że nie wiem czy jeszcze uda mi się uplastycznić tą krawędź. Ale pomyślę o tym. Na pewno by to lepiej wyglądało.

Nic się absolutnie nie stanie gdy pominiesz ten drobiazg, model w Twoim wykonaniu i tak będzie wyglądał dużo bardziej efektownie jak ten z galerii na stronie wydawnictwa i na IV stronie okładki (ten jest upaprany butaprenem, chyba efekt sklejania na szybko surówki).

pozdr :-)
Odpowiedz
#19
Montaż segmentów 1 i 2 przebiegał następująco:
Skleiłem oba segmenty i wykleiłem od środka, ale nie do końca, tak aby pozostawić miejsce na ząbki łączące.
[Obrazek: th_036.jpg]
Aby uplastycznić krawędź, jak zasugerował Michał, do krawędzi segmentu 1 przykleiłem pierścień z drutu cynowego.
[Obrazek: th_037.jpg]
Przygotowałem elementy, które będą wklejone do środka.
[Obrazek: th_038.jpg][Obrazek: th_039.jpg][Obrazek: th_040.jpg]
Aby z przodu nie było widać ząbków łączących, zamaskowałem je paskami z zapasu koloru.
[Obrazek: th_041.jpg]
Ponieważ tylna ścianka wnęki podwozia miała niewłaściwy kąt, odciąłem ją i przykleiłem do wręgi 1a.
[Obrazek: th_042.jpg]
Po dopasowaniu elementów, skleiłem wszystko razem, i dodatkowo wkleiłem obciążenie.
[Obrazek: th_043.jpg][Obrazek: th_044.jpg]
No i na koniec przykleiłem segmenty do reszty kadłuba.
[Obrazek: th_045.jpg][Obrazek: th_046.jpg]
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#20
MiG nabiera kształtu :grin: Swietnie wyszedł Ci ten element rozdzielający kanał wlotowy :grin:
Cytat cyni cłowieka ocytanym :-P
Odpowiedz
#21
Cytat:Swietnie wyszedł Ci ten element rozdzielający kanał wlotowy :grin:
Jestem tego samego zdania :grin: .
Szkoda trochę że przód kadłuba nie jest opracowany z większej ilości segmentów :neutral: .
Odpowiedz
#22
Cytat:Szkoda trochę że przód kadłuba nie jest opracowany z większej ilości segmentów :neutral: .
Fakt, choć z drugiej strony pozostaje kwestia wyoblania od wewnątrz.
Szkoda, że tak wizualnie "dostępny" element we wlocie powietrza, ma czarne linie...

Romku, czy obciążenie pzredniej części kadłuba to Twój pomysł czy ma tak być wg Autora ?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein
Odpowiedz
#23
Andrzej, w instrukcji nie pisze żeby obciążyć przód, ale ponieważ dodałem wewnątrz segmentów usztywnienia z brystolu to mogłem zachwiać równowagę modelu. Więc na wszelki wypadek go obciążyłem. Latał i tak nie będzie :lol:
W statecznikach postanowiłem wykonać "pseudo-oddzielne" powierzchnie sterowe.
Z poszycia odciąłem stery i po przycięciu niektórych krawędzi wkleiłem z powrotem za pomocą wydrukowanego łącznika.
[Obrazek: th_047.jpg][Obrazek: th_048.jpg][Obrazek: th_049.jpg][Obrazek: th_050.jpg]
[Obrazek: th_051.jpg][Obrazek: th_052.jpg][Obrazek: th_053.jpg][Obrazek: th_054.jpg]
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#24
Cytat:w instrukcji nie pisze żeby obciążyć przód, ale ponieważ dodałem wewnątrz segmentów usztywnienia z brystolu to mogłem zachwiać równowagę modelu. Więc na wszelki wypadek go obciążyłem.
W pewnej "Bryzie" także zalecane było obciążenie, nawet z uwzględnieniem gramatury, dlatego pytam Smile
A pomysł z tym czarnym łącznikiem jest bardzo ciekawy. Czy także spełnia rolę usztywnienia ?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein
Odpowiedz
#25
Coś tam usztywnia, ale akurat przy stateczniku zastosowałem cienki papier do podklejenia. Nie chciało mi się szlifować szkieletu o grubość kartonu.
Pozdrawiam.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,367 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 699 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,473 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,500 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,791 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,585 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,722 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,440 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 4,006 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości