Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja/Galeria] Kwiat Majowy- Mayflower MM- budowa zakończona; galeria
#26
Michał, podziwiam Twoją cierpliwość. Dla mnie żaglowce to jak rzucanie się z grabiami na słońce  Tongue Podoba mi się - czekam z niecierpliwością na żagle.
Odpowiedz
#27
Nie powiem, jestem nieco zaskoczony opiniami; byłem pewien, że ktoś skrytykuje krzywe maszty, nieidealne bocianie gniazda itd. To mój pierwszy żaglowiec, taki do zdobywania podstawowego doświadczenia w tej materii, choć modeli trochę zlepiłem. I muszę przyznać, że dla mnie rzucaniem się z grabiami na słońce jest tak dobre wykonanie Bellony jak Kordiana czy np. porządnego Victory w skali 1:96 z Shipyardu. Mam wszakże nadzieję, że takie moje nastawienie się kiedyś zmieniWink Pozdrawiam.
Odpowiedz
#28
Model pnie się w górę ale najlepsza zabawa przed Tobą; drabinki, bloczki jufersy sam cud miód i orzeszki czyli to co tygrysy lubią najbardziej. Lekko nie będzie ale na pewno sobie poradzisz.  8) Sugeruję wizytę w pasmanterii celem zakupu nici do takielunku koszt nie wielki efekt zadowalający a reszta przyda się na kiedy indziej lub w domu Wink
Pozdrawiam.
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


Odpowiedz
#29
[Obrazek: 602149aa1185494dm.jpg] [Obrazek: c854d35ad6c8ea14m.jpg]
Zgadza się, z linkami jest bardzo dobra zabawa 8). Wykonałem drabinki na przednim i głównym maszcie, w dolnej części. Poza przesunięciami z lewej strony głównego, jestem bardzo zadowolony. Jednak nitka do drabinek okazała się za gruba- przy odcinaniu końcówek lubi się rozwalać, i dlatego końcówki nitki wystają nieco za bardzo na boki. Następnym razem użyję czegoś cieńszego, mimo, że dzięki grubej nitce wszystko ładnie się usztywniło i stało bardzo "pancerne". Do łączenia linek stosowałem cyjanoakryl, kontretnie Pattex- dobra sprawa, ładnie się dozuje, tylko czasem ciężko jest wyczuć, w którym momencie złączy. W przednim bocianim, w jego górnej części widać dziurę powstałą przez niedokładne wycięcie niedokładnie zaprojektowanej części i w dodatku niedelikatne przeprowadzenie olinowania przez nią :-\. Ale postaram się ją jakoś załatać.
Odpowiedz
#30
Wszystkie drabinki skończone. Wczoraj wkleiłem działa- zamiast papierowych walców wykonałem je z czarnego wkładu od długopisu. Armaty rufowe będą standardowe z papieru. Wydają się jakieś nieco przydługie, ale są wykonane dokładnie wg. szablonu z wycinanki. Teraz okręt wygląda bardziej bojowo, choć pojedynki z jakimiś Yamato to nie jego specjalność Big Grin. Niektóre liny nie są idealnie napięte, ale zamierzam skorygować to olinowaniem ruchomym. Reje i żagle są na etapie końcowej obróbki. Trochę drobiazgów jeszcze zostało, ale budowa powoli ma się ku końcowi. Jako że na święta jadę odwiedzić rodziców, happy end i galeria końcowa będę zdecydowanie po okresie świątecznym (choć nie zaszkodzi w czasie świąt otworzyć drugi warsztat i zacząć budowę następnego modelu 8)). Aparat miał dziś dobry dzień na w miarę ostre zdjęcia (choć miejscami nieco przekłamane, zbyt jaskrawe kolory), toteż dziś więcej fotek z bliska.
[Obrazek: 472ce92fb9c36b23m.jpg] [Obrazek: 9e68381bf002ae5dm.jpg] [Obrazek: c8321b3c8724a421m.jpg] [Obrazek: 3246c3ec51c32ac1m.jpg] [Obrazek: 0be3894403c68819m.jpg] [Obrazek: 1f863de59d17fc12m.jpg] [Obrazek: 498d0d28d14d5cb6m.jpg] [Obrazek: f16eff2978d1da74m.jpg]
Odpowiedz
#31
Uwaga! zabłysnę wiedzą te "drabinki" to wanty.
Odpowiedz
#32
Z tego co się orientuję, wanty to liny stabilizujące maszty w pionie, a poziome zwane są drablinkami. Razem dają mix który zwę "drabinką" aby sklejający na codzień samoloty i czołgi też wiedzieli o co chodzi. Ale to fakt, na nazewnictwie okrętowym znam się dość słabo.
Odpowiedz
#33
Na drzewca do żaglowców świetnie nadają się patyczki z pędzelków,-takich byle jakich, byle tanich!
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#34
Są żagle. Nie ma jeszcze olinowania ruchomego, flag, i innych drobiazgów. Ale można to już powoli nazywać żaglowcem.
[Obrazek: 71c64a3fb13b68b9m.jpg] [Obrazek: 930ab8addbba151cm.jpg] [Obrazek: 99273f26c7447301m.jpg]
Odpowiedz
#35
  kadłub wykonany pięknie, do takielunku miałbym jednak trochę zastrzeżeń:
  brak talrepów na wantach i stenwantach - można jeszcze dokleić imitacje
  stopnie drablinek na tychże - za rzadko! można je zagęścić doklejając dodatkowe pomiędzy już istniejącymi
  za mało sztagów
  całkowity brak padunów i baksztagów
  wyposażenie pokładu trochę za ubogie
  "przyszycie" żagli do drzewc "szyte zbyt grubymi nićmi"
  jak na razie - nie widać olinowania ruchomego - no, ale chyba jeszcze będzie!
  nie widać na razie także żagli skośnych: kliwrów i sztaksli, one nie muszą być postawione, ale wygląda to lepiej, kiedy są
  i to by było na razie na tyle; proszę, wybacz mnie, staremu zrzędzie, ale tak pięknie rozpoczętą pracę szkoda byłoby zaprzepaścić jakimś, jak to Wy młodzi mówicie "bobolem", czy jakoś tak...
                                          Pozdrowienia
                                                            ZbiG
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#36
  PS
  spróbuj wyciąć żagle z materiału, z którego szyje się żagle oryginalne, tzn z dakronu odpowiedniej gramatury zabarwionego herbatą; powinny wyjść dużo lepiej!
                Pozdrawiam
                                  ZbiG
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#37
  reja bezanżagla (jak i on sam) powinna być zamocowana Z PRZODU bezanmasztu! reja ta nie może być pod wantami, bo nie ma wtedy możliwości zmiany halsu!
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#38
(03-01-2010, 11:07)Ramm link napisał(a):A ode mnie fotka wykonana w 1957 widać na nim żaglowiec Mayflower i lotniskowiec Ark Royal
Super fotka Wink Następny jest robiący się już T34, a do stoczni być może następny pójdzie Bounty z MM... A może coś z Shipyardu?
(04-01-2010, 12:56)ZbiG link napisał(a):   kadłub wykonany pięknie,
Nie bardzo, ale zdaję sobie sprawę z jego wad. Bez kompletniego podposzycia robią się gdzieniegdzie jakieś krowie żebra, nieduże, ale są.
(04-01-2010, 01:03)ZbiG link napisał(a):    spróbuj wyciąć żagle z materiału, z którego szyje się żagle oryginalne, tzn z dakronu odpowiedniej gramatury zabarwionego herbatą; powinny wyjść dużo lepiej!
No idealnie one nie wyglądają, wycięte z materiału "prześcieradłowego", ale w herbacie się jak najbardziej kąpały. Nie chciałem, żeby wyglądały na brudne, ale zupełnie białe to one nie są- wina to kontrast tła zdjęcia.
(04-01-2010, 01:22)ZbiG link napisał(a):   reja bezanżagla (jak i on sam) powinna być zamocowana Z PRZODU bezanmasztu! reja ta nie może być pod wantami, bo nie ma wtedy możliwości zmiany halsu!
Ajajaj, wychodzą moje braki podstawowej znajomości żagli, ale i braki w instrukcji modelu...
Olinowanie ruchome będzie. Ale w wersji uproszczonej, jak jest to pokazane w wycinance. Bo robienie lepszego to byłoby albo na podstawie jakiejś monografii (to w sumie wypadałoby resztę modelu też zdetalizować...) albo science fiction, które źle się skończy. Żagli skośnych w wycinance nie ma (zresztą na żadnej chyba ilustracji Mayflower ich nie widziałem...). Co powinno być jeszcze w wyposażeniu pokładu? Będą tam stały jeszcze 2 beczki, może będzie z nimi wyglądać mniej ubogo Wink . Dzięki za komentarze, przynajmniej wiem, że ktoś obserwuje, a to motywuje.
Odpowiedz
#39
Ja w kwestii tej fotki :
[Obrazek: 9fb0f03b1d339314m.jpg]
Czyżby komuś się łapka na spuście omsknęła ?

Każda osoba , która się bieże za żaglowiec jest dla mnie przynajmniej godna najwyższych pochwał . "Żaglówka" śliczna jest i tyle...
"W czwartym dniu święta pewien żołnierz obnażył i wystawił do ludu wstydliwą część ciała. Ten postępek niezmiernie wzburzył patrzących, gdyż jak mówili nie ich zelżono w ten sposób,lecz znieważono samego Boga. Zuchwalsi z nich obrzucili obelgami samego Kumanusa (...) Kumanus wielce oburzył się (...) i wezwał ich aby poniechali dążeń (...) Ponieważ go nie usłuchano (...),kazał wysłać całe wojsko z bonią w ręku" - Iosephus Flavius
Odpowiedz
#40
  OK michal_andy - masz rację; żagli skośnych na MF nie było - to jeszcze nie ta epoka! Pomyliło się mnie troszeczku, ale inne uwagi są godne zastanowienia i do wprowadzenia
                                            Pozdrowienia
                                                                  ZbiG
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#41
[Obrazek: c4dd08d3daafb949m.jpg] [Obrazek: 0d80fe430585e768m.jpg] [Obrazek: 8313bf33c85e4962m.jpg]
Rażące wanty leżące na tylnym żaglu zostały dyslokowane pod niego. Dodane imitacje talrepów jak i po jednej drablince z każdej strony ponad bocianimi gniazdami. Na pokładzie stoją 2 beczki (w czasie sztormu mogłyby pewnie "zaatakować" załogę, ale załóżmy, że morze jest spokojne. No właśnie, bardzo spokojne, bo wiatru w żaglach nie ma. W następnym żaglowcu spróbuję nakrochmalić żagle i ukształtować je na jakimś balonie, może wyjdzie sympatyczniej. Wiatr mają za to flagi- przyklapnięte wyglądałyby nieciekawie, zresztą bardziej "zmięte" już być za bardzo nie mogły, bo są sklejone z dwóch warstw papieru. To chyba niedopatrzenie projektanta- skoro dało radę wydrukować na cienkim papierze dwustronnie żagle (których zresztą użyłem tylko jako szablonów), to flagi też mogli. Zresztą w "Bounty" tego samego autora błąd ten jest naprawiony, flaga wydrukowana obustronnie na cienkim papierze. Do końca zostały jeszcze linki ruchome i bloczki. Fotki robione w pośpiechu i mają nieciekawe tło- przepraszam, spiszyłem się na pociąg.
Odpowiedz
#42
Budowa modelu została ukończona PDT_Armataz_01_11 . Jest to mój drugi okręt nawodny i zarazem pierwszy żaglowiec. Ukończyłbym go już jakiś miesiąc temu gdyby nie sesja egzaminacyjna. Dziękuję wszystkim udzielającym się w relacji oraz obserwatorom, szczególnie Rammowi, Kordianowi i Zbigowi. Model został wykonany w standardzie wycinankowym poza żaglami, lufami dział i moją przeróbką związaną z okienkami na rufie. Retusz robiłem głównie brązową i żółtą emalią marki Aster. Klej głównie polimerowy, trochę cyjanoakrylowy. Czas na trochę krytyki własnej i oceny opracowania:
-powinienem użyć nieco cieńszej nitki na wanty, poza tym chyba lepiej wyglądałaby brązowa niż czarna; drablinki tym bardziej
-olinowanie wykonane jest jedynie na podstawie instrukcji w wycinance, sprawiło mi nieco kłopotów, bo nie miałem żadnego doświadczenia w tej materii
-bocianie gniazda są słabo dopasowane, możliwe że to moja wina- trzeba było wycinać koła cyrklem
-trzeba było zapiankować kadłub; moja zabawa z "pół-podposzyciem" dała niezłe rezultaty, ale nie we wszystkich miejscach
-żagle "nie mają wiatru"; trzeba było je ukształtować na balonie i czymś utwardzić (krochmal?)
O opracowaniu:
-generalnie jest bardzo dobre, większość części pasuje doskonale
-druk jest bardzo precyzyjny, linie są cienkie, niektóre części są drukowane dwustronnie (niestety, z minimalnym przesunięciem)
-nie podoba mi się kolor pokładu (kanarkowożółty), reje są pomarańczowe, a podstawka pod model w tym samym brązowym kolorze co poszycie nie odpowiada mi- pomalowałem ją na niebiesko
-koncepcja budowy kadłuba z poziomych pasków bez podposzycia (brak szablonów w modelu) jest nieudana; można zaradzić problemom przez zapiankowanie szkieletu
-część pasków podposzycia była u mnie za długa, część przy stępce za krótka (nie wiem czy to błąd opracowania czy mój)
-tylny maszt z niewiadomego powodu jest sporo za długi (jakieś 2 cm?), poszycie burt za długie o kilka mm (to żaden problem)
-rufę trzeba nieco przerobić we własnym zakresie, bo sekcja z oknami została zaprojektowana bez sensu (ale przeróbka jest prosta)
Generalnie polecam, na pierwszy żaglowiec opracowanie w sam raz. Niestety aparat nie pozwala mi na lepsze zdjęcia, może spróbuję coś pstryknąć jak będę miał dostęp do lepszego.
[Obrazek: bfd4eb27b11c7db6m.jpg] [Obrazek: ee58102e8c8978aam.jpg] [Obrazek: 1417ef77017668bdm.jpg] [Obrazek: 74e6a917eb4e745fm.jpg] [Obrazek: 995c83762888e8b6m.jpg] [Obrazek: 11c7198e3f66e19fm.jpg] [Obrazek: 4d55fac1ed0be146m.jpg] [Obrazek: ae8151df417dc524m.jpg] [Obrazek: cfe43f2e577928d8m.jpg] [Obrazek: f5bc3dfa7c5aa97bm.jpg]
Odpowiedz
#43

W starej galerii poznikały niektóre zdjęcia, a inne są słabe. Wygląda na to, że to dobry czas by wstawić nowe fotki starego modelu. Czas obszedł się z nim dość łaskawie. Żaglowiec przetrwał przeprowadzkę, a jedynymi śladami czasu jest pobrudzony jeden żagiel i nitki wyłażące z drugiego. Polakierowałem jedną burtę rozcieńczonym lakierem nitro, ale nie dało to żadnego efektu wizualnego. Jako że kadłub i tak jest twardy niczym puszka (podposzycie i dużo kleju zrobiły swoje), dałem sobie spokój z lakierowaniem.
Odpowiedz
#44
Cytat:Czas obszedł się z nim dość łaskawie.
No popatrz, ja swojemu pogiąłem już grotmaszt i bezanmaszt :-D. I olinowanie z tym związane. Muszę przestać ścierać kurz.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,156 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  [R] "MiGiem na Bornholm" - budowa dioramy i modelu (MiG-15 Hobby Model 1/2009) stachooo 32 10,244 27-09-2021, 09:50
Ostatni post: zbin
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,053 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,423 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  [Budowa od podstaw] Sd.Kfz. 167 StuG IV Spät PrzemekW 125 53,842 28-07-2021, 09:18
Ostatni post: Przemek W
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,456 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,036 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,611 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] RWD 17W (GPM 31/2018) GALERIA stachooo 49 12,983 02-01-2021, 09:52
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,771 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości