Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Relacjo-Galeria, diorama PLAC BUDOWY 1:20, proj.własny by maniek
#26
Pomysł z makietą całkiem fajny. Czekam na szlifierkę.
Odpowiedz
#27
Maniek, jeśli dobrze rozumiem wpis Seb545 to chodziło o to, że po prostu robisz tę dioramę od końca :grin:
Zamiast najpierw pomierzyć pierwowzory (dostęp chyba masz), podzielić przez skalę, narysować w skali i skleić,
Ty najpierw kleisz, mierzysz i sprawdzasz skalę. To trochę tak jakbyś wziął wycinankę i najpierw skleił części a później je wycinał :grin:

Potraktuj to jako poradę a nie uszczypliwość. Ja też sam sobie projektowałem "modele" ręcznie (5-6 klasa podstawówki), ale zawsze zaczynałem od obliczenia skali i dokładnego rysunku. Oszczędziłbyś masę pracy.

Jeśli masz problem, z zeskalowaniem, to spróbuj sobie zrobić prostopadłościan dł. 300 cm, wys. 200cm, szer. 150 cm w skali np.1:25.
Odpowiedz
#28
To ja już teraz nie wiem, czy zacząć wszystko od nowa, na podstawie tego, co zrobiłem, czy co wogóle...
Temat mojej dioramki ma kilka zalet:
1) Narzędzia NIE MAJĄ normy w wymiarach. Przecież nie jest powiedziane że muszą mieć tyle a tyle, ani centymetra więcej/mniej. Wink
2) Jeśli ktoś czyta moje posty do końca, zapewne zauważył, że napisałem iż dioramka będzie w stylu lat 80 Wink więc nie będzie tam chyba najnowszej MAKITY na akumulator, będą samoróbki. Wójek ma własną firmę budowlaną i dał mi kilka pomysłów do narzędzi, które używa. Kilka usprawnił SAM.

Minusem nie stety jest to, że jak już zamontuje silnik do cyrkularki, to będę musiał zrobić kabel... I teraz gdzie go pociągnąć, żeby był, ''pod napięciem''
Mogę oczywiście owinąć kabel wokół cyrkularki, ale przecież narzędzia na budowie powinny być ,,gotowe do boju Smile ).


pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#29
Niestety żyjemy w świecie któym wszystko ma swój wymiar , np. Pracowałem dla Volkswagena gdzie podzespoły do układu wydechowego miały dopuszczalną tolerancję 00,2 mm , i dało radę to produkować masowo...
Ps. Ale to mam już za sobą,.
jjb89- właśnie wytłumaczył o co chodziło w mojej myśli za co dziękuję.
Pozdrawiam.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#30
Cytat:jjb89- właśnie wytłumaczył o co chodziło w mojej myśli za co dziękuję.
Tak, to prawda, potrafię czytać w myślach  Cool

Cytat:To ja już teraz nie wiem,

No ja za Ciebie zdecyduję.
Zanim napiszę post czytam wszystkie powyższe, wydaje mi się, że ze zrozumieniem.
Lata 80-te nijak mają się do proporcji łopaty, bo to narzędzie praktycznie się nie zmienia od (na moje laikowe oko) XIX w.
O żadnej Makicie nic nie pisałem, nikt nie czepia się milimetrów, tylko zwrócono Ci uwagę na wzajemne proporcje.
Niestety przy projektowaniu albo robisz dobry "research  :grin:" albo kleisz jedną rzecz po kilka razy, tak już jest po prostu.
Żeby nie było, podoba mi się Twój pomysł i kibicuję Ci.
Odpowiedz
#31
Przedmówcy mają rację... każde projektowanie ma identyczną metodykę.
Na samym początku określasz:
- co chcesz zrobić;
- następnie jakie to coś ma być duże, tu głównym wyznacznikiem są umiejętności czyli czy będziesz potrafił odwzorować rzeczywistość w wybranej skali
- zbierasz niezbędną dokumentacje w postaci fotografii z naniesionymi wymiarami, albo tworzysz rysunki na podstawie wymiarów pobranych ze wzorca (w tym przypadku narzędzia, którego chcesz zrobić miniaturkę)
- tworzysz rysunki wykonawcze zaprojektowanych detali i je wykonujesz.

Za przykład Ci mogę podać narzędzia jakie wykonałem do WSK dwuramówki... jest to skala 1:9 czyli ponad dwukrotnie większa niż to co tu przedstawiasz. Powiedz mi jak by to wyglądało jak zamiast klucza 17mm zrobił bym 32mm i to akurat długości dziesiątki bo akurat tak w danym momencie mi się podobało.
[Obrazek: th_20120322395.jpg]

Cytat:Temat mojej dioramki ma kilka zalet:
1) Narzędzia NIE MAJĄ normy w wymiarach. Przecież nie jest powiedziane że muszą mieć tyle a tyle, ani centymetra więcej/mniej.
A zdziwił byś się... wszystkie narzędzia których się używa nie tylko na budowach są znormalizowane tzn maja określone proporcje wymiarowe, masowe wynikające  z praw fizyki, ergonomii jak i możliwości ich wykonania.

Inną sprawą jest to, że w Twej pracy nie ma ścisłości.... robisz narzędzia ręczne a tu bach szlifierka i się zastanawiasz skąd wziąć prąd w skali 1:20. Pooglądaj dioramy jak inni modelarze to wykonują. Przeważnie jest na nich coś co stanowi centralny punkt reszt to tylko dodatki uzupełniające i nie może ich być zbyt wiele bo tylko zagracą całą koncepcję.

Mam nadzieję, że nie przyjmiesz tej wypowiedzi jako groźbę... wiedz iż to tylko konstruktywna krytyka.
Powodzenia w dalszych pracach. Smile

[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#32
Maniek,
moim zdaniem idziesz na łatwiznę, to że dioramka ma być z lat 80 to nie znaczy że ma tak wyglądać.
Odpowiedz
#33
Panowie, no poniekąd macie rację... PDT_Armataz_01_21 troszkę poszedłem na łatwiznę.... :vvv:
Teraz mam dużo pracy związanej ze szkołą, więc może w sobotę uda mi się przeznaczyć dzień na znajdywanie w garażu narzędzi i ich mierzenie. Zrobię sobie wymiary, pomierzę, w niektórych przypadkach fotki...
Tylko nie wiem w jakiej skali.
Żal mi troszkę tej pracy, jaką dotychczas wykonałem. Najbardziej to cyrkularki, taczek i worku z cementem... Ale jeśli zacznę od początku, to sobie jeszcze raz poćwiczę kształtowanie brył, rysowanie, sklejanie tego wszystkiego....
'' Nikt nie zostanie od razu mistrzem''
                                                        seb545


Interpretując ten cytat mogę stwierdzić, że ''ćwiczenie czyni mistrzem''. To znaczy, że zaczynanie od początku dioramy jeszcze bardziej pogłębi moje umiejętności modelarskie (o i le je w ogóle mam.... PDT_Armataz_01_21).

Nie wiem, czy w przyszłym tygodniu (w tym nie) uda mi się zrobić aktualizację... Mało ostatnio czasu na klejenie, głównie z powodu ''zeszytu ćwiczeń'' z chemii. (Pozdrawiam rolanda  Tongue Tongue).

Co do skali to...
Mała- drobnica.
Duża- np. taczki będą strasznie wielkie, ale śrubokręciki będą lepiej wyglądać...


MOŻE (!) uda mi się jutro zawitać w klubie modelarskim w B-B, coś tam nad tym pomyślę. W zasadzie, to nie wiem co sobie tam zabrać, ale to już mój problem...


Pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#34
Jak lubisz narzędzia,warsztat itp to bierz przykład z tego gościa Wink
[Obrazek: DSCF3904cE-vi.jpg]

Więcej w jego albumach
http://public.fotki.com/ChuckDoan/model_projects/

Szkoda wystawić bohomaza i jak się da poprawić lub zrobić coś od początku to lepiej to zrobić.
Odpowiedz
#35
Nikt nie wymaga od Ciebie byś próbował to zrobić na takim poziomie, my tylko radzimy odpowiednią metodykę.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#36
Na razie jestem zmuszony zawiesić temat... tzn. do wyjaśnienia. Musze to wszystko obliczyć, pokalkulować, pomierzyć, przerysować, itp.
Jak się zastanowię  nad skalą, narzędziami, i tym wszystkim, to tu wrócę. ;-)
Szkoda, że muszę zaczynać od nowa... PDT_Armataz_01_03

pozdrawiam, maniek.

PS. Cośtam z zerem ruszyło....
Odpowiedz
#37
(03-01-2013, 09:41)maniek15 link napisał(a):PS. Cośtam z zerem ruszyło....
I to jest w sumie optymistyczna wiadomość Wink Czekam zatem na aktualizację!
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#38
(04-01-2013, 12:03)redbaron link napisał(a):[quote author=maniek15 link=topic=11430.msg130556#msg130556 date=1357242104]
PS. Cośtam z zerem ruszyło....
I to jest w sumie optymistyczna wiadomość Wink Czekam zatem na aktualizację!
[/quote]

A ja już myślałem, że się na mnie obraziłeś... PDT_Armataz_01_24

Tylko, że musiałem zrezygnowac z wysuniętego podwozia, po prostu je skopałem... PDT_Armataz_01_04



PS. MISIEK, mam wrażenie, że nie czytasz swoich prywatnych wiadomości.... PDT_Armataz_01_03 :vvv:
Odpowiedz
#39
Czytam czytam, tylko nie zawsze mam czas żeby od razu odpisać  PDT_Armataz_01_28 PDT_Armataz_01_28 Dlatego jeszcze nie dostałeś odpowiedzi  :lol:

Co do pytania, odpowiem tutaj.
Beczki skserowałem sobie z innego modelu będącego w moim posiadaniu. Cały sprzęt jest w skali 1/25. Beczka ma 28 mm średnicy oraz 40mm wysokości.
Odpowiedz
#40
(03-01-2013, 09:41)maniek15 link napisał(a):A ja już myślałem, że się na mnie obraziłeś... PDT_Armataz_01_24
Tylko, że musiałem zrezygnowac z wysuniętego podwozia, po prostu je skopałem... PDT_Armataz_01_04
Tak łatwo się nie obrażam Wink Tylko często piszę w pośpiechu i z doskoku i powoduje to niestety chaos w wypowiedzi i urywanie wątków.

Trochę szkoda tego podwozia, ale lepszy model ze schowanym podwoziem niż nieukończony!
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#41
redbaron-  8-) i wszystko jasne.
No w tym z Kartonowej Kolekcji myślę, że zrobię podwozie... Nabyłem ten model u forumowej Renaty. Wiecie co wam na jego temat powiem? PODOBNO Renata ma na imię.......... Paweł Confusedhock: PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_05 PDT_Armataz_01_08 PDT_Armataz_01_08 PDT_Armataz_01_08
:mil11:
A tak na serio, dzięki MISIEK. Byłem też w małym sklepie po patyczki od lodów, dostałem pół woreczka! Zapas normalnie do końca życia... Starczy na kibelek, kilka palet, zapas ''desek'' na dioramkę, płot i jeszcze zostanie.


pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#42
(06-01-2013, 09:13)maniek15 link napisał(a):.. Nabyłem ten model u forumowej Renaty. Wiecie co wam na jego temat powiem? PODOBNO Renata ma na imię.......... Paweł Confusedhock: PDT_Armataz_01_23 PDT_Armataz_01_05 PDT_Armataz_01_08 PDT_Armataz_01_08 PDT_Armataz_01_08
:mil11:
pozdrawiam, maniek

Też mi nowina..  :mrgreen: :roll: :roll: :roll:
Odpowiedz
#43
Witojcie!

Jak widać nie poddaję się z dioramką. Dziś pojadę do klubu modelarskiego, więc też coś tam podziałam. :wink: Ostatnio powstała cyrkularka, jeszcze jej nie pomalowałem. Zastanawiam się nad kupnem aerografu... :roll:
Stara cyrkularka jest identyczna, ale ciut niższa. Jak postawie cyrkularki daleko od siebie, to może nie będzie widać różnicy wysokości. Pobawiłem się w brudzenie modeli, na pierwszy ogień poszła cyrkularka odzyskana z starej dioramki. Jak widać nie za bardzo przypomina to rdzę, ale od czegoś trzeba zacząć.... Ogólnie jestem zadowolony, myślę że z każdym kolejnym brudzeniem będzie lepiej :roll:. Zrobiłem też górną część europalety. Czeka jeszcze ona na dorobienie dołu. Ale to potem.
Fotki:
[Obrazek: IMG_1700_zps794468e7.jpg]
[Obrazek: IMG_1702_zps1adaccb6.jpg]
[Obrazek: IMG_1703_zpscd648209.jpg]
[Obrazek: IMG_1704_zpsf5100af2.jpg]
[Obrazek: IMG_1707_zpsa5f91c16.jpg]
[Obrazek: IMG_1708_zpsb3927c53.jpg]
[Obrazek: IMG_1709_zpsa17faf2d.jpg]

Do malowania, brudzenia, retuszowania itp. używam takiego warsztatu. Jak widać jest on bardzo skromny, ale jak będę w Bielsku to sobie kupie pastele i może coś jeszcze... Ogólnie nie daje mi taki mały warsztat dużego pola manewru, ale zawsze to coś. Tym ''czymsik'' jest to:
[Obrazek: IMG_1712_zps0599bcce.jpg]

PS. Wszystkie narzędzia, które teraz powstaja są już robione wg. wymiarów z piwnicy/warsztatu. Dzielone przez 20 dały takie coś.

pozdrawiam wszystkich których łączy karton,
maniek
Odpowiedz
#44
A gdzie drewniana "wkładka" w otworze na tarczę piły wyciętym w blacie stołu? ;-)
Miałem ciężkie dzieciństwo - alfabet poznawałem z elementarza, nie z klawiatury. ;-)
Odpowiedz
#45
No Panie!.....
Skoro potrafiłeś tak stylowo ten stół up...ć to nie wierzę, byś nie dał rady zwykłego szpadla sobie pomierzyć i wyciąć  jak należy....
Wkrętaki, spoko PDT_Armataz_01_34 dobrze kombinujesz, ale pomyśl nad jakąś skrzynką do której byś je powrzucał, albo wiadrem czy inną puszką, takie rzeczy najczęściej się trzyma "grupowo" w pojemniku jaki mamy pod ręką :wink:, skoro plac budowy to i  z młotkami możesz poszaleć: gumowe, metalowe, duże, małe, z wcięciem do wyciągania gwoździ lub bez... tego na budowach zawsze jest pełno..... nie wiesz gdzie kable pociągnąć? przenośnego agregatu nie dasz rady zrobić więc się nie szarp nawet, najprościej pierdyknąć skrzynkę rozdzielczą, takie proste szare pudło na betonowym postumencie- z pewnością na co dzień takie mijasz koło słupa czy latarni :wink: kabel z wtyczką położysz obok albo przewiesisz przez tą szafę i będzie git PDT_Armataz_01_34
Ja mam trochę narzędzi w zanadrzu rozrysowanych to jak znajdę chwilę czasu to Co przeskaluję i podeślę, to co obiecałem też, tylko daj maila najpierw :razz:
Pozdrówka dla Ciebie i kombinuj kolego bo w dobrym kierunku idziesz :wink:
Odpowiedz
#46
Bartko28- będzie, będzie. :wink: Jak dojdzie piła ;-)

Jaroslav- Dziękuję za miłe słowa. No młotki to też fajny temat Wink. Mam fajnie, bo zaraz za płotem buduje się sąsiad, więc pisząc coś na kompie wystarczy, że kiwnę się w tył na krześle i już mam ''plac budowy''. Teraz zmierzch zapada szybko i można pod osłoną nocy wejśc na ten teren i podglądac pomysłów :grin: Smile
Tak samo jak mam duże pole manewru z kluczykami, śrubokręcikami, itp. Już nawet wiem, jak bez szlifowania robic, żeby były ''płaskie''.  PDT_Armataz_01_29
Ta skrzynka, nie powinna byc biała? Ta od kabli...
Zastanawiam się, czy nie zrobic ''budynku gospodarczego''. Tam się na noc chowa to, co może byc przez złodziei skradzione oraz to, co nie jest na codzień używane... PDT_Armataz_01_03


pozdrawiam, maniek
Odpowiedz
#47
Ja do tej pory spotykałem szare.... a co do sąsiada, to czy nie lepiej podejść za dnia i jak facet facetowi wytłumaczyć co robisz i zapytać czy mógł byś pobiegać z miarką? wiesz, po zmroku to się czasem można wpierdolu nabawić, materiały budowlane są "chodliwym" dość towarem i nikt raczej nie uwierzy, że "pomierzyć coś tam chciałeś" :roll:
Odpowiedz
#48
Chech, aż tak porytych relacji z sąsiadem nie mam, ale zajrze tam na wiosnę. Teraz tam jest błoto i prędzej bym się tam utopił niż coś pomierzył :wink: :roll:.
Teraz będę robił narzędzia te, do których mam wymiary.

PS. Ciekawe, czy zdążę przed Jaworznem i Przeciszovem... W końcu mam jeszcze dwa projekty... PDT_Armataz_01_03
Ciekawe... :roll:

pozdrawiam, z racji tego, że dziś sobota, wszystkim ''imprezującym'' ( :mrgreen: :mrgreenSmile życzę miłej zabawy. :wink:
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kuter rzeczny BKA orlik 1/50 galeria Wiktor 2 1,943 05-04-2019, 10:08
Ostatni post: Wiktor
  ZIS 3 projekt własny piotrek 28 10,601 25-02-2015, 08:33
Ostatni post: Jaroslav
  [G] [Własny Projekt] [Amatorskie] Ciężarówka :3 Jeleń 11 4,550 06-02-2014, 05:00
Ostatni post: Jaroslav
  Dusty z filmu "Samoloty" - model Michała [Relacja +Galeria] juliusz 9 5,820 28-09-2013, 03:49
Ostatni post: KRÓWEK_01
  [Relacja/Galeria] Holk Gdański z 1400 roku 3/2003 MM - powrót po latach Kosmynauta 17 9,796 03-03-2013, 02:16
Ostatni post: Kosmynauta
  Relacja z budowy kościoła w Porąbce sebekNT 19 6,642 01-03-2013, 11:03
Ostatni post: Andrzej Px48
  [Relacja/Galeria] Kawasaki Ki-61 "Hien" Kartonowy Świat Hoki 32 11,669 19-01-2013, 09:16
Ostatni post: Hoki
  [Relacja/Galeria] Fokker D.VI kartonowy świat 1:50 maniek15 37 11,623 02-12-2012, 08:18
Ostatni post: Bartko28
  [RELACJA/GALERIA] T-38 1:25, MM nr 4/89 Kofi 39 12,866 27-02-2011, 06:14
Ostatni post: Kofi
  [Relacja/Galeria] PZI pż.140(4TP) Melon94 17 6,977 20-02-2011, 04:34
Ostatni post: Melon94

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości