Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Włoski krążownik ciężki ZARA - WAK extra 1/2010
Ja robię wały napędowe z cienkich elektrod do spawania elektrycznego. Ich średnica to właśnie 2mm. Nie wiem gdzie można kupić bo mam je z pracy, ale podejrzewam że powinny być w marketach budowlanych lub w sklepach ze sprzętem spawalniczym.
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Szprychy rowerowe. Mają dokładnie 2mm.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Dzięki Panowie! Szprychy rowerowe to raczej trudno mi będzie zdobyć, ale elektrody to dobry pomysł. Do mini-budowlanego nie mam daleko, tylko z kasą na razie problem  :razz: . Może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, to się przyda.
Ceva, sory za off'a.  :oops:
Pozdro!
Odpowiedz
Patyki do szaszlyków + farba
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
qbas, sprawdzałem. Patyczki do szaszłyków są za duże. Wykałaczki mają odpowiednią średnicę ale są za krótkie.
Odpowiedz
No z tą gruszką to wyszło Ci tak sobie ale już nie będę pytał jak to po kolei robiłeś. Pogadamy przy kolejnym spotkaniu.
Odpowiedz
Edipoduim, wały zostały zrobione z drutu pozyskanego z wieszaka z pralni śr. 2.1 mm. Mogą być i elektrody tylko raczej nierdzewne jak mają być niemalowane.
Odpowiedz
Elektrody zastosowałem budując Orła. Kolor może trochę nie bardzo przypomina stal, ale ogólnie w porządku:
[Obrazek: bade2dd6ac126a7am.jpg]
Przepraszam Ceva że wstawiam w Twoim wątku zdjęcia. Chciałem tylko pokazać jak wyglądają takie elektrodowe wały  PDT_Armataz_01_29
Pozdrawiam!

Odpowiedz
Hej Wojtku  :!:

Modelik wygląda bardzo sympatycznie, widzę że były delikatne problemy przy oklejaniu kadłuba, jednak naprawdę naprawdę wychodzi Ci to super. Model w realu robi jescze lepsze wrażenie ale to już każdy z nas wie jak aparat potrafi oszukać widza.

Pozdrawiam serdecznie PDT_Armataz_01_36
Ukończone:    Mi-2  /  Pantera G  /  T-34|85  /  Ba-64  /  KW-1  /  Su-100
Odpowiedz
Dzięki chłopaki za pomoc. Udało mi się u babci znaleźć stare koło od roweru.  :razz: Szprychy już nieco zmatowiałe, ale da się to jeszcze poprawić  :mrgreen:
Pozdro!
Odpowiedz
Ceva, a może tą gruszkę potraktować suchymi pastelami o różnych odcieniach zieleni, szarości itp. Myślę, że poprawi to jej wygląd-zyska delikatniejsze przejście kolorystyczne pomiędzy farbą z retuszu a drukiem.

Pozdrawiam
szyszkownik
ku chwale kartonu!Smile
[Obrazek: 350x38_02.png]
Odpowiedz
  Nie wiem, jakie w rzeczywistości średnice wałów napędowych miały poszczególne jednostki, ale: przykład "ORŁA" - w skali 1:100 zastosowałem drut o średnicy 1mm - w rzeczywistym wymiarze dało to wał o średnicy 100mm - może trochę "za chudo", ale optycznie do przyjęcia. Model "ORŁA" w skali 1:200 posiadający wał napędowy ze szprychy, czy elektrody o średnicy 2mm - to w wymiarze rzczywistym daje średnicę 400(!)mm. Rzecz mało prawdopodobna. Nie dotyczy to jednostek dużo większych, jak np ciężkie krążowniki typu "ZARA" ("FIUME" I "POLA"), gdzie średnica i ciężar śrub napędowych oraz wielkości przenoszonych mocy wymagały dużo silniejszych wałów napędowych o większych, siłą rzeczy średnicach.
  Jeżeli się mylę, czy też czegoś nie "dośpiewałem", proszę o korektę -
                                                                                                    - pozdrawiam -    - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
Wały robiłem według szablonu. Wymiar może nie zgadza się w 100% ale na pewno nie przesadziłem z grubością.
Zresztą na zdjęciu widać że nie są jakieś strasznie grube.
Pozdrawiam!

Odpowiedz
  Nie chciałbym zajmować cevie miejsca w jego relacji - na ten i inne tematy dyskusję proponuję przenieść do innego działu.
  ceva, z pastelami może warto spróbować? To nie boli, a pastele nie są "złośliwe"... - w przypadku nieudanej operacji łatwo je usunąć bez wielkich komplikacji.
  Specjalnie, "na twoje konto", a i z własnej ciekawości próbowałem zabarwić szpachlówkę akrylową pigmentem - rezultat taki sobie - po dobrym, dokładnym wymieszaniu "kit" przyjął kolor, ale po wyschnięciu jego odcień nieco zmienia się, więc też - d..a blada... - Trudno bowiem "ustawić" odcień - jest to rzecz dość ulotna.
  I to by było na razie tyle - obserwuję nadal uważnie Twoje zmagania z kartonem i - uczę się!
                                                        - i, oczywiście - pozdrawiam!            - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
Wojtku kiedyś na konradusie spotkałem opis dobierania koloru w systemie CMYK,ale z opisu niewiele zrozumiałem więc dałem sobie z tym "siana",ale to co tam pokazał autor dawało kolor identyczny z materiałem porównawczym.Ponieważ wiem,że będziesz robił wszystko żeby poprawić tą nieszczęsną gruszkę to pozwoliłem sobie na ten wpis.Pozdrawiam i trzymam kciuki.
jowisz 32 [Obrazek: anaPoland.gif]
Odpowiedz
Czas na małą aktualizację tylko widzę że Wam ciągle gruszka w głowie :razz: :mrgreen: ja już prawie o niej zapomniałem. Zapomniałem z racji tego że nie sądzę że uda mi się poprawić jej wygląd. Dlatego tak zostaje. Mam nadzieję że inne elementy modelu odwrócą uwagę od tego potknięcia.

Zacząłem zapełniać białe pola na pokładzie. Na pierwszy ogień poszła nadbudówka główna.
[Obrazek: cb476126ba3a9636m.jpg] [Obrazek: 10d33fbd2a3997e7m.jpg] [Obrazek: 6b5d838dac80d617m.jpg]
Jak się sklejała? Jak klocki Lego. Żadnych uwag.
Oczywiście wewnątrz nadbudówki dodałem coś od siebie. Wzmocnienia ścian.
[Obrazek: d7c922eff239c5c7m.jpg]
Ściana na uskoku pokładów została wyposażona i udokumentowana fotką bo w gotowym modelu będzie praktycznie niewidoczna.
[Obrazek: 58a444b21960ebacm.jpg]

CDN...
Odpowiedz
i podoba mi się takie podejście do tematu :-)
Odpowiedz
A wracając do gruszki, próbowałeś pokryć ją wikolem. Wikol po wyschnięciu będzie ładnie zaokrąglony i gładki, a ponieważ jest przezroczysty to spod niego będzie przebijał kolor i nie będziesz musiał malować. Ja w ten sposób robiłem wyoblenia w Bf 109 i w ogóle ich nie malowałem, a efekt wizualny był zadowalający.
Pozdrawiam!

Odpowiedz
  ...nie dziw się: jesteś jakby kadrowiczem forum, więc wszyscy chcieliby widzieć Twoją pracę jako swego rodzaju "reprezentacyjną", a przy tym nauczyć się czegoś nowego. Wszak taniej jest uczyć się na błędach cudzych...
                                                                      Pozdrawiam - uczący się  -            - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
(30-05-2010, 09:43)Jasiek link napisał(a): A wracając do gruszki, próbowałeś pokryć ją wikolem. Wikol po wyschnięciu będzie ładnie zaokrąglony i gładki, a ponieważ jest przezroczysty to spod niego będzie przebijał kolor i nie będziesz musiał malować. Ja w ten sposób robiłem wyoblenia w Bf 109 i w ogóle ich nie malowałem, a efekt wizualny był zadowalający.
Ja musiałem nieco przyszlifować gruszkę więc starłem nieco druku.
(30-05-2010, 10:44)ZbiG link napisał(a): Wszak taniej jest uczyć się na błędach cudzych...
Podobno... :roll:

Nadbudówka główna przyklejona, zaczyna się piąć w górę nadbudówka dziobowa.
[Obrazek: 52c3b9c5d6e4b472m.jpg] [Obrazek: 8a6ab236ea17f42em.jpg] [Obrazek: 86e14ebf77f719fam.jpg]
Niedługo czas na druciarnię...

CDN...
Odpowiedz
Coś pięknego !
Odpowiedz
Witaj,
nie wiem czy jesteś zwolennikiem takich tam, ale zaproponuję dodanie "klamek" - uchwytów we włazach (oraz może też rygli, imitacji zawiasów) – chyba, że masz to z góry zaplanowane. Ponadto onych włazów jest na tyle, że można by tak ze dwa w jednej płaszczyźnie poszycia nadbudówki wstawić uchylone, „ożywi” to z pewnością model.
Równo i czyściuchno. Miło popatrzeć.
Odpowiedz
(31-05-2010, 01:08)Art link napisał(a): nie wiem czy jesteś zwolennikiem takich tam, ale zaproponuję dodanie "klamek" - uchwytów we włazach (oraz może też rygli, imitacji zawiasów) – chyba, że masz to z góry zaplanowane. Ponadto onych włazów jest na tyle, że można by tak ze dwa w jednej płaszczyźnie poszycia nadbudówki wstawić uchylone, „ożywi” to z pewnością model.
Równo i czyściuchno. Miło popatrzeć.

Powiem tak na klamki i zawiasy to jestem chętny owszem popatrzeć jak ktoś je zrobi w swoim modelu, mnie osobiście nie bardzo się chce. Niestety wolę bardziej postawić na ilość niż na jakość. Może kiedyś dorosnę do stworzenia modelu życia, ale to jeszcze nie teraz.

Poniedziałek się kończy może i warto było by wstawić jakieś podsumowanie dnia. Co niniejszym czynię.

Przybyły dwa kolejne poziomy nadbudówki i zaczęły się próby dodania do projektu czegoś od siebie.
[Obrazek: 3300a56b8dbec3dam.jpg] [Obrazek: 07ff65bc46dfdc54m.jpg] [Obrazek: 9443328b2ae88189m.jpg]
Pogrubiłem przez doklejenie szerszego paska kartonu krawędź pomostu drugiego poziomu i uzupełniłem pomost pierwszego poziomu w skrzynie wypatrzone na zdjęciach a nie ujęte na planach w Profilach Morskich. Skrzynie nie mają może wymiarów i wyglądu w 100% odzwierciedlającego rzeczywistość ale lepsze takie niż żadne. Oczywiście nie miał bym tych skrzyń gdyby nie uprzejmość i chęć pomocy RomanaC.
Dziękuję.
Muszę jeszcze skądś wykombinować nadliczbowe drzwi i umieścić je na ścianie miedzy skrzyniami oraz po drugiej stronie ( chyba? ) bo też PM ich nie uwzględniły.

CDN...
Odpowiedz
Zaczęło się druciarstwo i przybyły kolejne elementy nadbudówki.
[Obrazek: e691e7e9dda87cbbm.jpg] [Obrazek: 77a69587c785279bm.jpg] [Obrazek: 722d56c8505a2b47m.jpg]
Nogi masztu pasują zaskakująco dobrze, a z relingami to masakra. Jeszcze z tak cienkich drutów to ich nie robiłem. Dojdą jeszcze poręcze schodni i spróbuję to jakoś pomalować kończąc ten poziom. A już czeka następny poziom do odrutowania. 

CDN...
Odpowiedz
Ceva, to co Ty robisz powoli zaczyna zaliczać sie do dręczenia ogladających, czyli mobbing a to jest karalne!! Tylko na początek dałeś jakąś gruszkę, niby jakiś błąd a potem to już po bandzie. Nie wymiguj się lenistwem Zbig'a, może to jest ten model? Kiedy będziesz wiedział, który jest ten, który należy tak dopieścić?
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,354 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [R] Japoński lekki krążownik IJN Sendai GPM 1:200 szebi 118 51,602 24-03-2024, 08:19
Ostatni post: Winek
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,472 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  Impresja na temat: Wielki krążownik lekki HMS Glorious Olfan 155 43,791 26-10-2022, 09:43
Ostatni post: Jan Olfan
  Rosjiski krążownik,, ASKOLD,, 1:200,DB. DAS79pl 85 24,816 07-06-2022, 11:05
Ostatni post: Hastur
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości