Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Włoski krążownik ciężki ZARA - WAK extra 1/2010
#1
Witam w relacji z budowy włoskiego krążownika ciężkiego Zara.
Został niedawno wydany przez WAK, a jego autorem jest RomanC.

Tak jak przypuszczałem, ukazanie się tego modelu spowoduje z pewnością moje plany warsztatowe ( sory Adrian ), myślę jednak że jak mi się uda ukończyć  model i niczego nie spaprać to będzie dobrze.

Aby zacząć relację tak jak należy na początek fotka podklejonego szkieletu :razz:
[Obrazek: 6622a4d0a515937bm.jpg]
Ręczny laser ( typu S z ostrzem ASBB-10 i AK-3 ) poszedł w ruch i po kilku godzinach wycinania na sucho złożyłem prawie cały szkielet.
[Obrazek: 92b463fc542346a8m.jpg] [Obrazek: 68032c441f7de332m.jpg] [Obrazek: 1514a26d8451c9a5m.jpg]
Autor zaprojektował szkielet dla grubości tektury 1mm, co przy okręcie tej wielkości trochę mnie dziwi. Może sztywność szkieletu na tym nie ucierpi, ale tak jakoś nie ma co w rękę wziąć.
Teraz przede mną sklejanie szkieletu w całość i przygotowania do montażu podposzycia. Przy takiej ilości wzmocnień może to jest zbędna praca, ale ja nie ma zaufania do moich koślawych paluchów czy nie wgniotę gdzieś na końcowym etapie budowy modelu poszycia, co specjalnie urody mu nie doda.

Pozdrawiam.[Obrazek: happy0099.gif]  
Odpowiedz
#2
Już się cieszę z Twojego powrotu i relacji, [Obrazek: anim_25.gif]
Odpowiedz
#3
O super Ceva znowu w akcji, będzie na co popatrzeć. Powodzenia PDT_Armataz_01_34
Na warsztacie:
W budowie: Dewoitine D-520
Skończone: Me 109 G6, Ławoczkin Ła-5 FN, Jak 3
Nie skończone: Ju 87 G-2
Odpowiedz
#4
Z pewnością będzie na co popatrzeć :mrgreen: Może Twoja relacja zmotywuje projektantów do opracowania czegoś w tym temacie, tak jak to było z Conte...
Czy będziesz wycinankę malował caponem czy akrylem?

pozdrawiam
W budowie: Leone Pancaldo
Odpowiedz
#5
No no nieźle będę tu często zagladał Smile
Odpowiedz
#6
Już nie mogę się doczekać wodoku Conte i Zary obok siebieSmile Powodzenia!
ku chwale kartonu!Smile
[Obrazek: 350x38_02.png]
Odpowiedz
#7
Pamiętając relacje Conte wiem, że będzie tu co oglądać. Miłośnik "spławików" Wink trzyma kciuki. Powodzenia w budowie.
Odpowiedz
#8
EEEEEE znowu tasiemiec. :-P :-\

Powodzenia W-tek :mrgreen:
:mrgreen:
"Kruca bomba mało casu"
----------------------------------------
Odpowiedz
#9
Noo to jak już się poddałeś woli narodu i rozpocząłeś, to ja też siadam w pierwszym rzędzie
Aby palce były w stanie wykonać to czego oczy nie widzą a głowa wymyśli / Nikt nie mówił, że będzie łatwo i dotrzymał słowa
W stoczni   #  Hall of fames: Mosquito / PZL P11cRXIIID Lublin / P47D-11 Thunderbolt / HMS Ark Royal Mosq uito
Odpowiedz
#10
Ja zasiada i miło ceva że nadajesz.
Odpowiedz
#11
Sie bedzie działo  :milarmata:. To i ja luknę i znowu się dużo nauczę.
[Obrazek: festiwal-cover.jpg]
Odpowiedz
#12
No miałem nadzieję na innego pływaka którego widziałem w Twoich "ręcach", ale jak zobaczyłem zapowiedź ZARY wiedziałem co się będzie działo.
Życzę powodzenia i wytrwałości, bo o efekt końcowy jestem raczej spokojny :-)
Połamania masztów  :mil11:
Odpowiedz
#13
No Ceva przy takim audytorium to teraz chyba stoczniowcow nie bedziesz musial poganiac ???  PDT_Armataz_01_34

Pozdrawiam i trzymam kciuki  :mil11:
Nie ma modeli idealnych - takie trzeba zbudować samemu. Najlepiej od podstaw......
Odpowiedz
#14
Wow Confusedhock:, to się na widowni zagęściło. Ale to dobrze w razie potrzeby zakupu drugiego egzemplarza ( tfu, na psa urok ) wystarczy przejść się z tacą między rzędami. :mrgreen:
To już nie będzie tak łatwo jak z Conte który był spasowany jako tako. W przypadku Zary poprzeczka wędruje o wiele wyżej zwłaszcza jeżeli chodzi o kadłub, bo pod porządnie zaprojektowane poszycie trzeba będzie wstawić dokładnie wykonane podposzycie.

(21-04-2010, 01:32)Luke link napisał(a): Czy będziesz wycinankę malował caponem czy akrylem?

Pokłady na pewno pójdą pod akryl, reszta chyba też. Nie chciałbym ryzykować rozmazania świeżego druku.


[Obrazek: happy0099.gif]

ps. Zapomniałem  :oops: w pierwszym poście napisać CDN... co niniejszym czynię :roll:
Odpowiedz
#15
To ja se zasiadam w drugim rzędzie, bo pierwszy już zapchany. Dajcie znać jak ktoś będzie browary roznosił.
Odpowiedz
#16
To i ja się poprzyglądam,chociaż  okrętowiec ze mnie nijaki... :oops: :roll:
Ale dobrą robotę zawsze się dobrze ogląda PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#17
Wow, Ceva, niezłe zdziwko. Trzymam kciuki!
Odpowiedz
#18
  Być może, że i ja będę chciał popełnić jakieś pływadełko, więc będę popatrywał i uczył się, uczył, i jeszcze raz uczył.
                                                                        - Pozdrawiam -                      - ZbiG -
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#19
Kurcze, ale zamieszanie, a ja nic specjalnego jeszcze nie pokazałem...

Nic specjalnego bo chwilowo czasu mało. Nie mniej nawodna część szkieletu kadłuba już w większości sklejona. Trwają prace nad pokładem, a konkretnie wykonałem kopie pokładów z tektury, a właściwe części nakleję po wykonaniu podposzycia, żeby ich przypadkiem nie zniszczyć.
Zaczyna się robić kolorowo.
[Obrazek: 2f3b9a61954d56b6m.jpg] [Obrazek: 8a117eddf61c18eam.jpg]
No i musiałem coś znaleźć  :roll:
[Obrazek: 517d6a5b3acc0c03m.jpg] [Obrazek: ad9436a7622eb1a6m.jpg]
Albo mi się szkielet wydłużył, albo pokład skrócił.
Nieważne.

Ważniejsze jest to że szykuje się trochę podobna jak w przypadku Conte di Cavour zabawa z upodabnianiem modelu do rzeczywistości. Na szczęście zakres robót i dociekań nie będzie chyba taki duży. Ze skromnych materiałów jakie posiadam wynika że zbędne są pomosty w kształcie półksiężyca przy działach 100 mm na pokładzie głównym, słupki pod tenty i kilka innych drobiazgów. Niestety wiem na podstawie jakich planów ( Profile Morskie ) powstał model więc do autora modelu pretensji nie mam, zresztą nie jest tajemnicą jak łatwo o materiały o włoskich okrętach...
Jakby ktoś coś miał na temat Zary i chciał się podzielić to z apetytem nie odmówię. :razz:

CDN...
Odpowiedz
#20
Witaj Wojtku. Zaciekawiło mnie skąd mogła się wziąć taka duża różnica w długościach szkieletu i pokładu. Ze zdjęcia widać chyba ponad milimetr.  Pomierzyłem w Corelu długości odpowiednich elementów i wyszło mi że suma długości pokładów wynosi 587,43mm, natomiast suma długości podłużnic do wręgi gdzie zaczyna się pokład wynosi 587,88. Wynika że szkielet jest dłuższy o 0,45 mm. Zrobiłem tak dlatego by poszycie na rufie które jest nachylone do przodu (czerwona linia na rysunku) zetknęło się z górną krawędzią pokładu.
[Obrazek: th_Rysunek1-1.jpg]
Jeśli wyszła Ci większa różnica myślę że możesz śmiało oszlifować tylną część szkieletu do odpowiedniej długości (pokładu). Nie powinno mieć to wpływu na dalszą sklejalność. Środkowe odcinki burt mają dodany zapas na dopasowanie długości więc i tak je będziesz przycinał.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#21
Roman, tak właśnie zrobię, skrócę szkielet o ten nadmiarowy milimetr usuwając kawałek podłużnicy P4 za wręgą nr.1. Myślałem jeszcze o przesunięciu pokładu w kierunku rufy, ale nie będę później kombinował z nadbudówką na śródokręciu. Mimo że białych pól na pokładzie nie będzie widać to nie chciałbym tego robić. Kilka dziesiątych milimetra brakujących na długości pokładu jestem w stanie wytłumaczyć mianowicie było przesuniecie kolorów względem obrysu na połączeniu pokładu i usunąłem trochę białego.
Odpowiedz
#22
Cytat:Kurcze, ale zamieszanie, a ja nic specjalnego jeszcze nie pokazałem...
Wojtek, ty masz już taką renomę, że samo pojawienie się twojej relacji na forum wywołuje olbrzymie pozytywne emocje. PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#23
Wojtku Nie będę się odzywał,ale na pewno będę tu siedział i zastanawiał się czy nie skleić "Lance".Pewnie by się nie udało ale usiłować można.
Póki co życzę powodzenia i tradycyjnie trzymam kciuki. PDT_Armataz_01_34
jowisz 32 [Obrazek: anaPoland.gif]
Odpowiedz
#24
(24-04-2010, 11:46)Piterski link napisał(a): Wojtek, ty masz już taką renomę, że samo pojawienie się twojej relacji na forum wywołuje olbrzymie pozytywne emocje. PDT_Armataz_01_34
Lubię Twoje poczucie humoru... Cool
(25-04-2010, 08:09)jowisz32 link napisał(a): będę tu siedział i zastanawiał się czy nie skleić "Lance".Pewnie by się nie udało ale usiłować można.
Próbuj, chyba nic nie tracisz, najwyżej wyjdzie Ci fajny model. :grin:

Znowu jakieś tam postępy chociaż mało konkretne.
Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i zaleceniami autora przykleiłem pokład. Póki co kadłub nie jest krzywy Cool
[Obrazek: 812cadc349e03cbdm.jpg]
Był "problem" nie ma problemu
[Obrazek: fcaff2deac337ce9m.jpg] [Obrazek: f2de655a94568062m.jpg]

Czas teraz na kilka paneli podposzycia i montuję szkielet części podwodnej.

CDN...
Odpowiedz
#25
Wojtek i do takiego "problemu" potrzebowałeś aż pomocy autora ?  :lol:
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,354 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [R] Japoński lekki krążownik IJN Sendai GPM 1:200 szebi 118 51,602 24-03-2024, 08:19
Ostatni post: Winek
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,472 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  Impresja na temat: Wielki krążownik lekki HMS Glorious Olfan 155 43,791 26-10-2022, 09:43
Ostatni post: Jan Olfan
  Rosjiski krążownik,, ASKOLD,, 1:200,DB. DAS79pl 85 24,815 07-06-2022, 11:05
Ostatni post: Hastur
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości