Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja/Galeria] Lockheed P-38H Lighting WAK
#1
Po miesięcznej przerwie ruszam z kolejną relacją. Tym razem wybór padł na WAK-owskiego Lightinga. Model przedstawia samolot drugiego asa amerykańskiego lotnictwa capt. Thomasa B. McGuire'a Jr. latającego w 431st FS, 475th FG, 5th AF, malowanie z 11 grudnia 1943 roku. Wydaje mi się, że opracowanie zawiera dwie małe różnice w malowaniu, ale o tym w późniejszych postach. Możliwe, że czegoś nie dogrzebałem a autor ma bardziej szczegółowe informacje - myślę, że ta kwestia się potem wyjaśni.
W czasie budowy będę używał "laserów" - co zresztą widać na załączonym obrazku. Przewiduję oczywiście otwarty przedział uzbrojenia. Nie ukrywam, że będę czerpał wiadomości z relacji Toniego i Kroola za co już z góry dziękuję. A teraz do rzeczy:

Aby tradycji stało się za dość - okładka, wnętrze i lasery

[Obrazek: th_P001.jpg] [Obrazek: th_P002.jpg] [Obrazek: th_P003.jpg]

Wycinankę zacaponowałem dwiema cienkimi warstwami od strony zadrukowanej a wręgi obustronnie.
W międzyczasie gdy oczekiwałem na farbki do retuszu przygotowałem elementy do pierwszego etapu:

[Obrazek: th_P004.jpg]

A tak prezentuje się po retuszu i sklejeniu w całość:

[Obrazek: th_P005.jpg] [Obrazek: th_P006.jpg] [Obrazek: th_P007.jpg] [Obrazek: th_P008.jpg] [Obrazek: th_P009.jpg]

Na razie to tyle, prace trwają i już niebawem kolejny odcinek.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Hej,
cieszę się że jako pierwszy zasiadam w pierwszym rzędzie na widowni!
Mam w planach kupno p38 właśnie z WAKu i dlatego będę śledził relację na bierząco!
Odpowiedz
#3
Wspomnień czar :-)

Póki nie jest za późno - załaduj komory amunicyjne ołowiem - i to dosłownie :-) Model potrzebuje dużego dociążenia przodu, to co się zmieści między szkieletem może okazać się za mało.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#4
Kroolo skrzynki zapakowane - dzięki za poradę

Ciąg dalszy dłubaniny - tym razem w kabinie - wszystko zgodnie z planem, jedynie zaalarmowany informacją Toniego o za krótkim stelażu siedzenia, zapobiegawczo przed montażem zrobiłem przymiarkę i faktycznie okazało się, że brakuje ok 2mm. Dołożyłem brakujący wymiar i jest pięknie. swoje miejsce znalazła też radiostacja. Czas na foto:

[Obrazek: th_P010.jpg] [Obrazek: th_P011.jpg] [Obrazek: th_P012.jpg] [Obrazek: th_P013.jpg] [Obrazek: th_P014.jpg] [Obrazek: th_P015.jpg]

W trakcie budowy wolant i panele boczne.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Oj macie koledzy jaja PDT_Armataz_01_36
Ja bym chyba zaraz miał w oczach przerażenie gdybym się miał zabrać za taki złożony projekt.
To już trzeci Lighting z Waku a tego od Pana Halińskiego jeszcze sklejonego nie widziałem, a może ktoś się na niego natknął?
Odpowiedz
#6
(24-05-2010, 10:42)Piterski link napisał(a): To już trzeci Lighting z Waku a tego od Pana Halińskiego jeszcze sklejonego nie widziałem, a może ktoś się na niego natknął?

Proszę bardzo: http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php?...r=0&page=1
[Obrazek: 8107d924bbbc35c1.jpg]
Odpowiedz
#7
Dziękuje Groszku za link.
Obejrzałem relacje kolegi z Niemiec i nie polecam tego robić na czczo, aż mnie brzuch rozbolał. PDT_Armataz_01_09 PDT_Armataz_01_33
Odpowiedz
#8
Bardzo fajnie to wygląda Sierściuch.
Kolego Piterski więcej wiary w siebie  :mil11: Model faktycznie "złożony" ale radocha po jego postawieniu na półce wprost proporcjonalna do pracochłonności.
Patrzę sobie dalej  PDT_Armataz_01_11
Kleję słabo, lecz się staram :-)
Odpowiedz
#9
Piterski ja też podchodzę do tego samolotu z wielką ostrożnością - postanowiłem zaryzykować. Też się wahałem miedzy WAK a AH. Wybór uważam za słuszny jak na razie. Relacje na kartonbau widziałem jak szukałem materiałów przed rozpoczęciem prac - faktycznie szału nie robi  ;-).
bleriot dzięki za dobre słowo - jak na razie nie mam powodów do narzekań.  Jeszcze nic nie zepsułem :twisted: - zobaczymy jak zacznie się oklejanie poszyciem -  :o.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Sierściuch ten model w mojej opinii jest dobrze zaprojektowany, zresztą lubię projekty Łukasza Fuczka - na moim poziomie sklejactwa nie mam na co w nich narzekać. Klejąc Lightning-a nie  miałem wrażenia wyobcowania  ;D Konkludując - masz niewielkie szanse na zepsucie czegokolwiek patrząc na to co prezentujesz. Carry on!
Kleję słabo, lecz się staram :-)
Odpowiedz
#11
Prac przy kabinie ciąg dalszy - powstał panel prawy:

[Obrazek: th_P016.jpg] [Obrazek: th_P017.jpg]

panel lewy:

[Obrazek: th_P018.jpg] [Obrazek: th_P019.jpg]

i wszystko połączone poszyciem:

[Obrazek: th_P020.jpg] [Obrazek: th_P021.jpg] [Obrazek: th_P022.jpg] [Obrazek: th_P023.jpg]

Pozdrawiam
Odpowiedz
#12
Doszły kolejne segmenty poszycia. Segment komory uzbrojenia musiał być kompletnie przerobiony - niestety nie pasowały ze sobą plamy kamuflażu. Element musiałem pociąć. O tych problemach wspominali Toni i Koroolo więc nie będę się rozpisywał. Dodam tylko, że inaczej podzieliłem element - przy okazji udało się zachować wszystkie linie nitów. Walka była ostra aby miało to ręce i nogi - w rezultacie segment wygląda na dość wymęczony. Na zdjęciach nie wygląda to źle, jednak ja jakoś nie jestem zadowolony oglądając to na żywo.

[Obrazek: th_P024.jpg] [Obrazek: th_P025.jpg] [Obrazek: th_P026.jpg]

Oto kolejny segment:

[Obrazek: th_P027.jpg] [Obrazek: th_P028.jpg] [Obrazek: th_P029.jpg]

Razi trochę brak pomalowanego wnętrza - spróbuję dotrzeć tam pędzlem, a jak się nie uda to i tak dużą część otworu zasłonią lufy.

Dziś zamierzam wymodelować dzióbek, i zacząć prace nad uzbrojeniem.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#13
Cześć ! Witam po prawie miesięcznej przerwie. Przyznam się, że ogarnęła mnie niemoc twórcza. Za każdym razem jak spoglądałem na pusty przedział uzbrojenia, to znajdowało się tysiąc różnych rzeczy do zrobienia  PDT_Armataz_01_28. No i do tego dochodziły "schodki" przy łączeniu segmentów to już w ogóle miałem chęć zacząć od nowa  :mil1:. W końcu się przełamałem i prace ruszyły.

Oto dzióbek:

[Obrazek: th_P030.jpg]

I działko 20 mm. Działko zostało pomalowane gunmetalem, a jak już to było w planach to dodałem parę elementów 3D. Największy problem sprawiło mi ukształtowanie podajnika amunicji - wyszło kiepsko, toteż od razu zapadła decyzja o malowaniu i tego a przy okazji i całego magazynka. Oczywiście i te trochę uwypukliłem. Szkoda, że wcześniej na to nie wpadłem, bo tak samo bym zrobił pozostałe cztery magazynki a odklejanie ich teraz to naprawdę kiepski pomysł. Dość pisaniny, czas na zdjęcia.

[Obrazek: th_P031.jpg] [Obrazek: th_P032.jpg] [Obrazek: th_P033.jpg] [Obrazek: th_P034.jpg] [Obrazek: th_P035.jpg]

Zaczynam walkę z pozostałym uzbrojeniem. Chciałem użyć gotowych luf bo posiadam takowe, ale postanowiłem najpierw spróbować samemu - zobaczymy jak wyjdzie.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#14
Oj, widzę piękna robota, oby tak dalej ;D
Odpowiedz
#15
Zgadzam się z przedmówcą Big Grin

-Łukasz
Odpowiedz
#16
Witam

No pięknie ci idzie z tym Lightingiem, od twojego Zero do teraz widać szalony postęp,tak trzymaj PDT_Armataz_01_34
Pozdrawiam:

Paolo

Wysłane z mojego starego PC przy użyciu najzwyklejszej przeglądarki.
----------------------------------------------------------
Motto: Sklejam bo lubię a nie dlatego, że potrafię.
Złota Myśl: 1.Lepiej żeby mnie nienawidzili takim jakim jestem, niż kochali kogoś kim nigdy nie będę. [Obrazek: 07icon_smile4.gif]
                       2. Nie mam konta na fejsie i o dziwo potrafię z tym żyć, tak więc nie możliwe stało się możliwe.

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005

Ukończone:
P-40 Tomahawk MM 2/1977 1:50
Odpowiedz
#17
Dzięki chłopaki za komplementy - teraz to urosłem  8).

Dziś uzbrojenia ciąg dalszy  PDT_Armataz_01_36.  Tak jak pisałem wczoraj, próbowałem wyprodukować lufy do km-ów 12,7 mm. Wyszły trochę tak jakby jakiś sabotażysta krzywił je między żeberkami kaloryfera  PDT_Armataz_01_28, ale zarzekłem się, że nie użyję gotowych.  Na próbę zrobiłem jeden karabin w całości. Oto efekty:

[Obrazek: th_P036.jpg] [Obrazek: th_P037.jpg] [Obrazek: th_P038.jpg]

Teraz czeka mnie dłubanina z pozostałymi kaemami i taśmami amunicji, więc nie będę zanudzał co dzień - aktualizacja będzie jak skończę cały przedział uzbrojenia.

Pozdrowienia

Odpowiedz
#18
Kaemy skończone, więc melduję się ponownie. W przedziale uzbrojenia teraz ciasno się zrobiło.

[Obrazek: th_P039.jpg] [Obrazek: th_P040.jpg] [Obrazek: th_P041.jpg] [Obrazek: th_P042.jpg]

Zrobiłem jedną taśmę z amunicją na próbę - naboje to drut miedziany [fi=0,5 mm] zaostrzone na końcach. Tak prezentuje się całość:

[Obrazek: th_P043.jpg] [Obrazek: th_P044.jpg] [Obrazek: th_P045.jpg] [Obrazek: th_P046.jpg]

Pozostałe taśmy już niebawem.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#19
NO w fabryce by tego lepiej w środku nie upchnęli Smile
[Obrazek: userbar.jpg]
[Obrazek: button_f.jpg]             [Obrazek: button_e.jpg]
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#20
Chyba nie będziesz tego zasłaniał?!
Odpowiedz
#21
Witajcie !

Zmagań z błyskawicą cześć dalsza.
DUUUZYBONK47Oczywiście, że przedział uzbrojenia nie będzie zamknięty - pokrywy będą uniesione w górę.
Prace w przedziale uzbrojenia już prawie zakończone - doszła belka łącząca dziób i tylną ścianę komory oraz mocowanie podpórek pokryw, brakuje tylko trzech taśm amunicyjnych - musiałem zrobić sobie przerwę od drobnicy.
Zabrałem się za to za tylną część kadłuba. Segment z oszkleniem sprawił mi trochę problemów z montażem i musiałem go rozciąć wzdłuż białych pól na montaż skrzydeł. Gdzieś popełniłem błąd i nie chciał się zgrywać z poprzednim.  Ten błąd ciągnął się za mną aż do samego końca, czego efektem są rozcięcia na pozostałych segmentach. Ale końcowy efekt jest znośny - jak zamontuję skrzydła to w ogóle nie powinno być widać ingerencji w segmenty. Niestety dopiero na zdjęciach zauważyłem, że wewnętrzna ramka oszklenia nie zgrywa się z poszyciem - widać białe pola - to efekt nietypowego montażu szybki (każdy z elementów był klejony osobno) i niestety już nic na to nie poradzę  PDT_Armataz_01_19.

[Obrazek: th_P047.jpg] [Obrazek: th_P048.jpg]
[Obrazek: th_P049.jpg] [Obrazek: th_P050.jpg] [Obrazek: th_P051.jpg] [Obrazek: th_P052.jpg]

To teraz chyba przyszedł czas na skrzydła  :mil11:

Pozdrawiam
Odpowiedz
#22
Witam
(11-07-2010, 11:29)sierściuch link napisał(a): Witajcie !
......Prace w przedziale uzbrojenia już prawie zakończone - doszła belka łącząca dziób i tylną ścianę komory oraz mocowanie podpórek pokryw....
Wydaje mi się, że nie do końca. Jeśli się nie mylę to zauważyłem brak retuszu na jednym z elementów wspomnianej belki :wink:.
(11-07-2010, 11:29)sierściuch link napisał(a): ......Zabrałem się za to za tylną część kadłuba. Segment z oszkleniem sprawił mi trochę problemów z montażem i musiałem go rozciąć wzdłuż białych pól na montaż skrzydeł. Gdzieś popełniłem błąd i nie chciał się zgrywać z poprzednim.  Ten błąd ciągnął się za mną aż do samego końca, czego efektem są rozcięcia na pozostałych segmentach. Ale końcowy efekt jest znośny - jak zamontuję skrzydła to w ogóle nie powinno być widać ingerencji w segmenty.
też mam taką nadzieję.
(11-07-2010, 11:29)sierściuch link napisał(a): ......Niestety dopiero na zdjęciach zauważyłem, że wewnętrzna ramka oszklenia nie zgrywa się z poszyciem - widać białe pola - to efekt nietypowego montażu szybki (każdy z elementów był klejony osobno) i niestety już nic na to nie poradzę  PDT_Armataz_01_19.
Jakoś nie mogę się tego dopatrzeć :roll:.
(11-07-2010, 11:29)sierściuch link napisał(a): ........To teraz chyba przyszedł czas na skrzydła  :mil11:
A co na to instrukcja budowy? Pewnie jest tak jak rzeczesz miły Panie

Moim zdaniem jest bardzo dobrze,ów defekt na tylnych segmentach kadłuba, o którym wspominałeś myślę, że da się zamaskować przez odpowiednie wyprofilowanie oklejki skrzydło-kadłub. Czekam na dalsze postępy bo jest czym oko nacieszyć.

Pozdrawiam:

Paolo

Wysłane z mojego starego PC przy użyciu najzwyklejszej przeglądarki.
----------------------------------------------------------
Motto: Sklejam bo lubię a nie dlatego, że potrafię.
Złota Myśl: 1.Lepiej żeby mnie nienawidzili takim jakim jestem, niż kochali kogoś kim nigdy nie będę. [Obrazek: 07icon_smile4.gif]
                       2. Nie mam konta na fejsie i o dziwo potrafię z tym żyć, tak więc nie możliwe stało się możliwe.

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005

Ukończone:
P-40 Tomahawk MM 2/1977 1:50
Odpowiedz
#23
Sierściuchu bardzo ładna robota. PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#24
(11-07-2010, 11:55)Paolo vanKossi link napisał(a): Wydaje mi się, że nie do końca. Jeśli się nie mylę to zauważyłem brak retuszu na jednym z elementów wspomnianej belki :wink:.

Paolo aaaa, jeśli chodzi o białe pola na belce, to oczywiście będą uzupełnione, ale dopiero na końcu. Tam będą mocowane pokrywy, komory. No chyba, że jeszcze jakiegoś babola się doszukałeś a mi umknęło.

(11-07-2010, 11:55)Paolo vanKossi link napisał(a): Jakoś nie mogę się tego dopatrzeć Rolling Eyes.

Na ostatnim zdjęciu widać: dolna krawędź wewnętrznej ramki jest zwyczajnie biała  :oops:

No i tradycyjnie dziękować Panowie za dobre słowa.
Odpowiedz
#25
Letnie prace w ogródku ostatnio wypełniają mi większość czasu wolnego po pracy, ale wieczorami powoli pracuję nad skrzydłami.
Oto elementy prawego płata:

[Obrazek: th_P053.jpg] [Obrazek: th_P054.jpg] [Obrazek: th_P055.jpg] [Obrazek: th_P056.jpg]

Reflektory wykonałem z opakowania po tabletkach - pomalowane w środku srebrną farbką, żarówka - łepek od szpilki. Zdjęcie nr 4 przedstawia klosze świateł pozycyjnych - wytłoczyłem je łebkiem szpilki.
Tak prezentuje się gotowy prawy płat. Udało się nie zwichrować krawędzi spływu i z tego jestem zadowolony, natomiast gdy szlifowałem krawędzie przed sklejeniem trochę za mocno potraktowałem fragment górnej i zrobiło się brzydkie pofałdowanie - na zdjęciach tego nie widać i to też cieszy, ale informuję, że jest.

[Obrazek: th_P057.jpg] [Obrazek: th_P058.jpg] [Obrazek: th_P059.jpg] [Obrazek: th_P060.jpg]

I na deser szczegóły:

[Obrazek: th_P061.jpg] [Obrazek: th_P062.jpg] [Obrazek: th_P063.jpg]

Żarówki świateł pozycyjnych zrobiłem z kulek kleju Hermol, pomalowane rzadką farbą.

Zabieram się za lewy płat, pozdrawiam.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Lockheed P-38G Lightning KA 3-4/2008 Piotreq 49 16,153 19-03-2024, 02:24
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [R/G] RWD 17W (GPM 31/2018) GALERIA stachooo 49 12,976 02-01-2021, 09:52
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości