Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
#1
Witam serdecznie, mam na imię Wiesław a to jest mój debiut na tym forum. Zawodowo zajmuję się modelowaniem 3D (aktualnie pracuję jako Character Artist w gamedevie).

Muszę przyznać, że śledzę z wielką uwagą kilka wątków, które szczególnie mnie interesują już od jakiegoś czasu a które zmotywowały mnie do powrotu po kilku, (jeśli nie kilkunastu) latach do mojego starego hobby - modelarstwa okrętowego.

Powrót po latach chcę zacząć od modelu pancernika Fuso z wydawnictwa Haliński i z tego co zauważyłem będzie to kolejna relacja z budowy tego pięknego okrętu na forum. Mam nadzieję, że Was to nie zniechęci. Model, (po rozważeniu wielu dylematów) postanowiłem zrobić w pełnej waloryzacji, mam nadzieję, że podołam Smile Zważywszy na to, że jestem poniekąd przedstawicielem wolego zawodu i często robię dodatkowe zlecenia w domowym zaciszu, tempo relacji będzie zdecydowanie ślamazarne co pewnie już zauważyliście po datach na załączonych zdjęciach. Mimo wszystko jednak mam zamiar ukończyć projekt.

Do dzieła...

[Obrazek: th_010.jpg] [Obrazek: th_004.jpg] [Obrazek: th_019.jpg] [Obrazek: th_023.jpg] [Obrazek: th_021.jpg]

Model wypełniony pianką chciałbym pokryć szpachlówką. Wątek już wcześniej zacząłem na Konradusie.

Pozdrawiam,
Wiesław
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#2
Chwila wolnego czasu od zlecenia i udało mi się popełnić małe postępy w kadłubie. Z góry przepraszam za jakość zdjęć ale córka rombnęła mi aparat na wakacje.
Teraz do rzeczy, zdecydowałem się najpierw okleić kadłub i dopiero potem nakładać szpachlówkę, choć zdawałem sobie sprawę z kłopotów (przeszlifowania kartonu i wałkowanie się poszycia przy szlifowaniu). Dlaczego tak a nie inaczej? Głównie ze względu na skomplikowaną architekturę kadłuba, która nie do końca wynika ze szkieletu. Jednocześnie po konsultacjach z nieocenionym Waldkiem Góralskim (wielkie dzięki) doszliśmy do wniosku, że uskoki przy bąblach przeciwtorpedowych (bulges) są zbyt duże i to spora nadinterpretacja ze strony autorów, genialnego skądinąd opracowania. Na zdjęcia ze zbiorów Waldka ewidentnie widać połączenie bąbli na styk do poszycia właściwego, chcę to skorygować. Teraz zdjęcia:

[Obrazek: th_025.jpg] [Obrazek: th_026.jpg] [Obrazek: th_027.jpg] [Obrazek: th_028.jpg] [Obrazek: th_029.jpg]

Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu kadłuba chcę go jeszcze okleić "blachami" tak jak u Witka w Yamato. Na razie to tyle jak będzie coś więcej to wrzucę natychmiast.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#3
Tu jeszcze coś co dłubię cyfrowo ale na razie muszę odpocząć od kompa więc leży na dysku niedokończony.

[Obrazek: th_015.jpg] [Obrazek: th_013.jpg] [Obrazek: th_014.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#4
Z oceną prawdziwego kadłuba poczekam aż go skończysz  :mrgreen: , ten w 3D wygląda świetnie. W jakim programie modelujesz?
Niektóre opinie głoszą, że jeśli odsłucha się od tyłu płytę instalacyjną Windows XP, to można usłyszeć modlitwę do Behemota. Ale to jeszcze nic - jeśli puści się ją od przodu, to zainstaluje się Windows...
Odpowiedz
#5
Głównie w Modo 301, co prawda do rzeczy technicznych to może nie jest wymarzony soft ale daje radę. Głównie nadaje się do modelowania organicznego. No i jeszcze ZBrush ale to już wibitnie do sculptingu.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#6
Pierwsze konkretne i całościowe szlifowanie. W zasadzie uzyskałem to czego się spodziewałem. Liczę, że czekają mnie jeszcze dwa takie procesy a co z tego wyjdzie zobaczymy. Przetłoczenia na kdłubie jeszcze są ale mam nadzieję, że przy następnym szlifowaniu już się ich pozbędę.

Po tak długiej przerwie okazało się, że mój warsztat narzędziowy jest trochę niekompletny i nieaktualny. Przymierzam się w związku z tym do zakupu szlifierki, wiertarki... (?) sam nie wiem jak to narzędzie sklasyfikować, Proxxona. Na stronie producenta stoi szlifierko-wiertarka FBS 240/E. I tu prośba to Was. Macie z tym narzędziem jakieś doświadczenia, rady cokolwiek... a może jakieś inne propozycje? Wszelkie rady mile widziane.

[Obrazek: th_030.jpg] [Obrazek: th_031.jpg] [Obrazek: th_032.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#7
Witam po długiej niebytności na forum,
Ze względu na zawirowania w sferze życia zawodowego a co w związku z tym, także prywatnego musiałem, odłożyć mojego Fuso na półkę. Nie obiecuję, że teraz robota ruszy z kopyta ale powinien co jakiś czas pojawiać się update z postępów prac. Ponieważ udało mi się jakoś dobrnąć do oszlifowania kadłuba, postanowiłem dopracować jeszcze miejsca przetłoczeń przy styku bąbli przeciwtorpedowych i kadłuba. Wykombinowałem sobie takie oto szablony, które mają mi ułatwić utrzymanie profilu tych rejonów kadłuba:
[Obrazek: th_033.jpg] [Obrazek: th_034.jpg]
... a tak to już wygląda na kadłubie, przygotowane do nakładania miejscowego niewielkich ilości szpachlówki:
[Obrazek: th_037.jpg] [Obrazek: th_038.jpg] [Obrazek: th_039.jpg] [Obrazek: th_040.jpg] [Obrazek: th_041.jpg] [Obrazek: th_042.jpg]
W założeniach moich jest potem okleić jeszcze kadłub kawałkami taśmy aluminiowej, imitującymi prawdziwe połączenia blach na kadłubie. Z pomocą, niespodziewanie przyszła moja piękniejsza połowa, która zaproponowała mi ze swojej firmowej oferty cienką taśmę aluminiową. Taśma ta jest używana do oklejania ocieplanych rur i posiada po drugiej stronie warstwę z klejem. Jest to asortyment używany w budownictwie więc liczę na to, że klej będzie dobrze trzymał. Plusem tego rozwiązania jest to, że ta konkretnie taśma jest niezwykle cienka pomimo warstwy kleju. Co o tym sądzicie?
[Obrazek: th_043.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#8
Cytat:Plusem tego rozwiązania jest to, że ta konkretnie taśma jest niezwykle cienka pomimo warstwy kleju. Co o tym sądzicie?
Przetestuj czy przypadkowe dotknięcie tak oklejonego kadłuba np. paznokciem nie zostawi na nim wgniecenia.
Odpowiedz
#9
Ciekawie i pomysłowo tu sobie poczynasz. Nie wiem tylko czy tę taśmę farba dobrze pokryje. Próbowałeś ??
Odpowiedz
#10
Toście mnie trochę nastraszyli z tą taśmą. Mam jeszcze trochę czasu więc poświęcę je chyba na kilka testów. Mam nadzieję, że zmatowanie takiej taśmy drobnym papierem ściernym ułatwi farbie dobre przyleganie. Jeśli chodzi o delikatność powierzchni to myślę, że twarde podłoże kadłuba powinno choć częściowo załatwić problem. Muszę potestować ale dzięki za zwrócenie uwagi.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#11
Witam,
Jestem po dopieszczaniu części kadłuba. Szablony świetnie się sprawdzają.

[Obrazek: th_044.jpg] [Obrazek: th_045.jpg] [Obrazek: th_046.jpg] [Obrazek: th_047.jpg] [Obrazek: th_048.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#12
Całkiem nie źle to wygląda. Chociaż z tym "dopieszczeniem" to jeszcze nie do końca bo ja widzę na trzecim zdjęciu wgłębienia w których zgromadził się pył ze szpachli (chyba zę mam zwidy PDT_Armataz_01_05 ). Najlepiej poświecić sobie latareczką wzdłuż kadłuba albo delikatnie zapylić szarym podkładem i przetrzeć papierem na klocuszku. Życzę powodzenia i wytrwałości w dalszej pracy .
Odpowiedz
#13
Spoko, spoko z tej strony skończyłem pewien etap, potem surfacer - tu pewnie wyjdzie wiele niedoróbek, jak zawsze zresztą - potem to już delikatna szpachla modelarska żeby wypełnić małe dziurki. Na koniec taśma aluminiowa imitująca poszycie. Na Konradusie Piotr D. zamieścił w moim wątku trzy linki do kadłuba wykonywanego tą metodą przez niego. Rozwiał kilka moich wątpliwości. Mam nadzieję, że wyjdzie to tak jakbym chciał.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#14
Witam ponownie,
Kadłub po surfacerze, wymaga jeszcze sporo pracy - tu i ówdzie wyszły teraz dziurki i nierówności - ale to norma. Niestety ponownie będę musiał zwolnić na jakiś czas relację, wolny zawód to czasami przekleństwo.
[Obrazek: th_049.jpg] [Obrazek: th_050.jpg] [Obrazek: th_051.jpg] [Obrazek: th_052.jpg] [Obrazek: th_053.jpg] [Obrazek: th_054.jpg] [Obrazek: th_055.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#15
Kadłub w kropkach...

[Obrazek: th_056.jpg] [Obrazek: th_057.jpg] [Obrazek: th_058.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#16
Kolejny update. Kadłub po naprawie nierówności i po surfacerze, nie uniknąłem małego wypadku przy obracaniu kadłuba podczas lakierowania. Wyślizgnął mi się i zarył dziobem w ścianę, na szczęście usterki udało się w miarę szybko usunąć. Język jakim się w tamtej chwili posługiwałem, aby oddać stan swojego ducha nie nadaje się aby przytoczyć go na forum (jak mawiają: "minimum informacji, maksimum ekspresji"). W niektórych miejscach kadłub wymaga jeszcze poprawek ale teraz chcę się zabrać za nadbudówkę aby kadłub stał się jedną integralną częścią. Zrobiłem trochę większe zdjęcia całości i kilka detali.

[Obrazek: th_059.jpg] [Obrazek: th_060.jpg] [Obrazek: th_061.jpg] [Obrazek: th_062.jpg] [Obrazek: th_063.jpg] [Obrazek: th_064.jpg] [Obrazek: th_065.jpg]

Zrobiłem też test z taśmą alu. Szczerze mówiąc wcale nie jestem zawiedziony a spodziewałem się po Waszych relacjach wszystkiego najgorszego. Na zdjęciu poniżej macie próbkę:
1. taśma zagruntowana podkładem który wyszperałem w necie;
2. taśma zagruntowana podkładem i pomalowana surfacerem;
3. taśma bez gruntu (tylko przeszlifowana);
4. taśma bez gruntu pomalowana surfacerem;

[Obrazek: th_066.jpg]

Jak widać na zdjęciu w miarę możliwości potraktowałem obie strony takimi samymi narzędziami i paznokciami. Ku mojemu zdziwieniu obie powierzchnie zachowywały dość dobrą przyczepność. W zasadzie nie zauważyłem różnicy. Jak skończę nadbudówkę zabiorę się wreszcie za oklejanie Smile
Pozdrawiam,
Wiesław
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#17
Z tego co kolega tu pokazuje to może być bardzo pouczająca relacja na wysokim poziomie.
W takim razie życzę dużo czasu na prace nad modelem.
Odpowiedz
#18
Piterski: dzięki ale z tym wolnym czasem to bywa różnie gdy kręci się w okolicy dwoje dzieciaków a dodatkowo wpadnie czasem zlecenie zdalne Wink
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#19
Witam po bardzo długiej przerwie. Po wielu perypetiach domowych i zawodowych wreszcie znalazłem czas dla siebie, choć wznowienie prac po tak długim okresie lenistwa stoczniowego nie było łatwe Smile Kadłub w tym czasie się porządnie wysezonował, popękał tam gdzie popękać miał i nawet dobrze się stało. Walczę cały czas z nadbudówką kazamatową ale krok po kroku zmierzam do swojego celu. Na marginesie to straszna masakra. Jak zwykle przestrzeliłem jak na początek po kilkunastoletniej przerwie od modelowania ale nie zamierzam się poddawać. Przy okazji mam do Was kilka pytań związanych z waloryzacją pokładu:

1. Czy opłaca się go robić z naturalnego drewna czy równie dobrze będzie wyglądać sztuczna okleina?
2. Jeśli zaś sztuczna będzie ok to jaką polecacie?
3. Jaką metodę stosować do bardzo powtarzalnego przycinania "deseczek"?

[Obrazek: th_067.jpg] [Obrazek: th_068.jpg]

Oczywiście mam zamiar podwyższyć nieco burtę tak żeby pokład nie wystawał ponad nią. Z góry dzięki za rady.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#20
Witam,
Chyba wreszcie jeden etap za mną. Skończyłem szpachlowanie i szlifowanie, idealnie nie jest ale pod oklejanie blaszkami chyba starczy. Co prawda teraz jeszcze muszę dokleić rant wzdłuż burty i pokładu ale to już chyba nie będzie tak długo trwało. Potem pokład. Zdecydowałem się na fornir brzozowy 0,6 mm - już kupiłem na Allegro (wbrew pozorom wcale nie ma tego tak wiele). Potem oklejanie i detale kadłuba wraz z bulajami... Ale jak mawiają to już zupełnie inna historia Smile
Przy okazji dzięki za wszystkie rady.

[Obrazek: th_069.jpg] [Obrazek: th_070.jpg] [Obrazek: th_071.jpg] [Obrazek: th_072.jpg] [Obrazek: th_073.jpg] [Obrazek: th_074.jpg] [Obrazek: th_075.jpg] [Obrazek: th_076.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#21
Witam,
Jeszcze żyję. Sam w domu więc jest nieco czasu na pracę, stąd mały update. Po zrobieniu rantu wokół pokładu jestem w trakcie wyklejania "desek". Potem zamierzam je zeszlifować i pomalować lakierem bezbarwnym, który powinien (takie jest założenie Smile) wydobyć nieco bardziej linie podziału na pokładzie oraz spowodować, że będzie nieco ciemniejszy. Co z tego wyjdzie - zobaczymy. Sam rant zrobiłem z PCV więc szlifować można bez oporów.
Przy okazji mam pytanie do wszystkich, którzy mają już za sobą proces samego zabezpieczania modelu. Poradźcie mi proszę, jak najlepiej i najłatwiej wykonać gablotę, ewentualnie gdzie ją zamówić.

[Obrazek: th_077.jpg] [Obrazek: th_078.jpg] [Obrazek: th_079.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#22
Witam,
W kwestii gabloty...
Ja zacząłem od wyszlifowania kawałka deski zakupionej w Castoramie, heblem zrobiłem podcięcie na krawędziach by zrobić miejsce na szybę, potem dociąłem od wzornika drewniane podpory pod kadłub i je przykleiłem w odpowiednich miejscach. Następnie wyszlifowałem, zabejcowałem, polakierowałem, zwymiarowałem i zamówiłem akwarium u szklarza. Grubość szyby miała być 2 mm ale dałem się niestety przekonać że będzie trudno i ciężko i w ogóle i stanęło na szybie 4mm która jest stanowczo za gruba. W małym modelu nie ma to za bardzo znaczenia ale przy Fuso może być problem... Dobrze by było przekonać szklarza do jak najcieńszej szyby. Albo zdecydować się na pleksi ale nie będzie wtedy tak efektownie jak ze szkłem.

http://imageshack.us/a/img801/406/img5267d.jpg
http://imageshack.us/a/img705/8674/img5263hc.jpg
http://imageshack.us/a/img405/9985/img5259e.jpg
http://imageshack.us/a/img831/652/img5257p.jpg

Przepraszam, ale zapomniałem jak wstawić miniaturki... :oops:

Pozdrawiam
Odpowiedz
#23
Dzięki, każda rada jest dla mnie bardzo ważna.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#24
Jeszcze jedna prośba (zapomniało mi się) do tych, którzy już skleili Fuso. Chodzi mi o wysokość modelu od stępki do topu. Długość to już wiem jaka jest nurtuje mnie tylko wysokość. Dzięki z góry za wszelkie informacje.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#25
Model wychodzi, że cho cho! Jeśli chodzi o gablotę, mogę zaoferować swoje usługi wedle gustu. Wygląd mniej więcej gabloty tutaj:

[Obrazek: 244ce8990230047bm.jpg] [Obrazek: 9cf73c72e86ace67m.jpg]

Wykończenie i kolor do dogadania Smile


[Obrazek: luft-userbar.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  IJN FUSO AH 1:200 Borek 19 10,267 15-02-2023, 08:25
Ostatni post: Wojtas
  Rosyjski pancernik Retwizan, proj. Cuszima - Rozszerzenie nr 21. Tomasz K 42 14,698 10-07-2022, 11:10
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,075 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,020 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,398 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  Pancernik Vittorio Veneto - mały modelarz (Ukończony, dużo zdjęć)) Peno 4 4,780 13-08-2021, 02:05
Ostatni post: Peno
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,440 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 15,991 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,535 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,709 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości