Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
#26
Dzięki za ofertę szebi, rozważam kilka opcji. Gablota wygląda całkiem fajnie, mam tylko jedno pytanie. Mianowicie czy to pleksa czy szkło a jeśli szkło to jakiej grubości? Może jeszcze na priva poproszę po czemu taka przyjemność u Ciebie  ;-)
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#27
Witam chyba już ostatni raz w tym roku,

Udało mi się wreszcie po wielkich bólach uporać z głównym pokładem. Uprzedzam od razu pytanie - nie, nie będę wszystkiego naklejał na "dechy" (np. barbety, nadbudówki). Wiem, że już nieco Was zmęczyłem tym kadłubem ale żywię nadzieję skończenia go niebawem i zabrania się wreszcie za wszystkie detale.

Co do pokładu: deseczki jak wcześniej pisałem to brzoza, wyszlifowana, potem bejcowana delikatnie szmatką (bejca Teak), jeszcze raz szlifowana, na zdjęciach jeszcze przed gruntowaniem Caponem.

Pozdrawiam i dla wszystkich najlepszego w Nowym Roku.


[Obrazek: th_080.jpg] [Obrazek: th_081.jpg] [Obrazek: th_082.jpg]  [Obrazek: th_083.jpg]
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#28
O matulu! Pełen podziw! Jeśli z taką dokładnością wykonałeś dechy na pokładzie to jak wyglądać będzie cała ta drobnica  PDT_Armataz_01_23

Pozdrawiam!
Maciek
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#29
Okrętowiec ze mnie żaden, nie oceniam tylko podziwiam hmmm ,aż żal Amerykanom dzurawić taki pokład Smile
Ale wtedy troszkę się nie lubili Smile
Chyba nigdy nie podołałbym takiemu wyzwaniu by skleić takie cudo.
Za mało cierpliwości... Pozdrawiam.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#30
Serdeczne dzięki za dobre słowo, zawsze to motywuje do dalszej pracy.
Na marginesie mam pytanie do Forumowiczów. Jak chyba pamiętacie będę jeszcze kadłub oklejał "blaszkami" i  tu pytanie: czy dziury na bulaje wiercić teraz czy po oklejeniu imitacją blach?
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#31
Jeszcze jedna rzecz o której zapomniałem na śmierć. Postępująca skleroza niestety... W związku z tym, że model będę malował, cały czas mam nierozwiązaną kwestię jak poradzić sobie z wszelkimi napisami na kadłubie. Nie jestem przekonany do malowania nawet od szablonów  takiej drobnicy. Jak zrobić szablon rzymskich cyferek oznaczających zanurzenie? Czy ktoś z Was testował już inne rozwiązania. Myślałem np. o kalkomaniach ale nie mogę nigdzie czegoś takiego znaleźć (zwłaszcza 1:200). Jakieś rady?
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#32
Zaprojektować takie napisy w odpowiedniej wielkości i wydrukować w postaci kalek?

Pozdr.

Odpowiedz
#33
Cześć,

Mam pytanie do znawców tematu okrętów spod znaku wschodzącego słońca. Otóż doszedłem do etapu wykonania dział kazamatowych na Fuso. Mam małego zgryza z pokrowcami na te działa. Znalazłem zdjęcia, które mają te pokrowce założone na lufy w całkiem inny sposób. Na zdjęciu pierwszym (częściej można spotkać taki sposób założenia pokrowców), pokrowce są założone do połowy długości lufy. Na drugim tylko do elementów stałych lufy oraz naciągnięte na osłony kazamaty. Jakieś logiczne wyjaśnienie takiej sytuacji przychodzi Wam do głowy? Nie ukrywam, że bardziej mi się podoba to drugie nakrycie (więcej widać).

[Obrazek: fuso_001_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: fuso_002_jpg_300x300_q85.jpg]

I następne pytanie. Do czego służyły otwory w podwodnej części kadłuba na dziobie i czy to były otwory przelotowe, mam na myśli to czy przechodziły na wylot kadłuba z lewej burty na prawą?

[Obrazek: fuso_003_jpg_300x300_q85.jpg]

Bardzo będę wdzięczny za pomoc.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#34
Sory ale jak dla mnie to są zdjęcia różnych okrętów albo tego samego z różnych okresów. Zwróćcie uwagę na reling na pokładzie - ten po lewej jest podwójny a po prawej wygląda jak potrójny (chyba, że coś na zdjęciu się "wcisnęło" w kadr). Na czarnym już masz odpowiedź więc nie będę dublował  8) Dodam tylko, że na brytyjskich okrętach widywałem (oczywiście mówię o zdjęciach) przynitowane lub przyspawane blachy do dziobnicy i w tych blachach były otwory na łańcuchy trałów.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#35
Jeśli chodzi o zdjęcia to w tym drugim jest w kadrze brzeg pokładu to nie jest potrójny reling. Bankowo to zdjęcia bliźniaków czyli Fuso lub Yamashiro. Niestety nie mam pewności, który to z nich - pod zdjęciem były japońskie krzaczki. Kwestia tego z jakiego czasu są oba zdjęcia, tu się zgodzę może być spora różnica. Właśnie dlatego wrzuciłem na fora żeby zebrać Wasze opinie.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#36
Wiesław, spójrz dokładnie na tył górniej części nadbudówki tego zdjęcia. To na pewno nie jest Fuso. Ich nadbudówki znacznie się różniły, a szczególnie w tylnej części. Nie widziałem Gakkena, ale pewnie są tam też plany obu okrętów. Porównaj nadbudówki. To jest na bank Yamashiro.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#37
Tu się zgadzam, pytanie brzmi czy to wyklucza krótkie pokrowce na Fuso?
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#38
Oczywiście, że nie. Tyle, że ja nie widziałem ani jednego zdjęcia Fuso z takimi pokrowcami, a z  długimi widziałem wiele i z różnych okresów.
Odpowiedz
#39
OK przejrzałem raz jeszcze moją dokumentację fotograficzną i ni mniej ni więcej wynika z niej, że właśnie te pokrowce można traktować jako znak rozpoznawczy (oczywiście jeden z wielu) różniący oba okręty. Mniej więcej w podobnym okresie czasowym Yamashiro nosił właśnie "krótkie" pokrowce na działach kazamatowych a Fuso "długie". Tak mi się przynajmniej wydaje bo z tymi japońcami nigdy do końca nic nie wiadomo.
Relacje: IJN FusoORP Piorun
Galerie: ORP Piorun
Poradniki: Przygotowanie do druku 3D
Odpowiedz
#40
Witam ponownie po ponad czterech latach.

Niezła siara co? Przez ten cały czas byłem "jakby" biernym obserwatorem forum. Niestety w między tak zwanym czasie postanowiłem sobie raz na jakiś czas zagrać w World of Warships i to "co jakiś czas" zamieniło się w grę praktycznie codziennie. Zanim się obejrzałem "pyknęły" cztery lata. Ma to swoje dobre strony. Tam gdzie miał kadłub już popękał i zdołałem go ponaprawiać. W zasadzie wracałem do modelu wcześniej ale niestety wredny podkład firmy TAMIYA niekoniecznie chciał współpracować z klejami, którymi chciałem podklejać imitację blach. Tym razem chyba wszystko działa i niebawem powinienem wrzucić jakieś zdjęcia modelu. Nie oczekujcie rewolucji. Niestety cały czas to nadal kadłub ale się nie poddaję. Niebawem więc update i moja rada: NIE GRAJCIE W WORLD OF WARSHIPAS!!! Straszny to zjadacz czasu i środków finansowych. Makabra.

Pozdrawiam,
Wiesław
Odpowiedz
#41
Dobry wieczór,

Poniżej niewielki update mojego Fuso. Trzy próby przyklejenia "blach" i w końcu się powiodło. Powiem szczerze, że bliski już byłem zostawienia tego modelu... Jak widać pokład jest zamaskowany, wcześniej musiałem wyciąć niektóre miejsca w pokładzie aby wkleić kawałki plastiku, np. okręgi pod barbety i nadbudówki. Będzie to dopiero widać po zdjęciu taśm maskujących. Pokrowce na działach kazamatowych zrobiłem z kleju a potem podrzeźbiłem je szlifierką. Teraz przyklejam detale do kadłuba nastepna bedzie "drutologia" i malowanie.

[Obrazek: 088_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: 089_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: 090_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: 091_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: 092_jpg_300x300_q85.jpg]

Malowanie chce poćwiczyć na czymś mniejszym (lata już nie używałem aerografu) dlatego zacząłem coś mniejszego aby nie wpaść w depresję jak coś się nie uda Smile

[Obrazek: burza_002_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: piorun_001_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: piorun_006_jpg_300x300_q85.jpg] [Obrazek: piorun_007_jpg_300x300_q85.jpg]

ORP Burza (Answer) i ORP Piorun (MM). Wiedziałem z innych relacji, że przekroje Pioruna są nieco nieaktualne więc postanowiłem zaadoptować wręgi HMS Lance. I tu chciałem komuś złożyć serdeczne podziękowania. Adrian Kacz zgodził się abym mógł użyć jego szkieletu do budowy Pioruna po oczywiście małych edycjach wymiarów. Dzięki Adrian raz jeszcze. Jak widać na zdjęciach kadłub z MM już mam gotowy...
Odpowiedz
#42
Cześć wszystkim.
Mam mały update mojego Fuso ale w związku z problemami z Wstaw.org musiałem wcześniej rozkminić wstawianie zdjęć z Google Drive i tu chciałem serdecznie podziękować Markowi.

Budowa jest na takim etapie jak widać. Dojdzie oczywiście wash i dirt z rdzą na kadłubie. Wzorem dla mnie jest model HMS Warspite 1/350, którego relację można zobaczyć tutaj:
https://www.scalemodellingnow.com/mariti...arspite/16

Nie jestem w stu procentach zadowolony z tego co mi się udało zrobić ale cóż idę dalej i traktuję tę budowę jak sporą lekcję. Bulaje są zamaskowane maskolem ale na przyszłość mam już swoje przemyślenia jak obejść problem bulajów w malowanym modelu. Jeśli chodzi o pokład to na przyszłość planuję uzyskać kilka odcieni listewek aby jeszcze bardziej uplastycznić pokład.

[Obrazek: uc?export=view&id=1_HNBC04xzdLnKcPwh7zVmcx-bMSbr_-m] [Obrazek: uc?export=view&id=19gNahoMFs1yxdypwrrPH-mEGNoEpfzm7] [Obrazek: uc?export=view&id=1Lkw2lQE0RnWrXkukUsH8xqXKcenamiJ3] [Obrazek: uc?export=view&id=1wsxrobXhDmLb6ykDaPrSrTenJy0SM0ei] [Obrazek: uc?export=view&id=1CyLHND7uiEd_NgqGNI_WjfEhp4mBbdiG] [Obrazek: uc?export=view&id=1KXDbkWlP-wuj-s7l8LS3cNCFeKwwiDF3]
Odpowiedz
#43
przekonałeś mnie do malowania okrętów :-), tylko pokład wygląda jak jedna deska , jakiś dziwny :-)
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
#44
Jak mówiłem nie ze wszystkiego jestem zadowolony, między innymi z pokładu. W następnym modelu chcę zróżnicować odcienie listewek i poprzekładać je randomowo. Powinno być zdecydowanie lepiej. Tu już niestety musi tak zostać Smile
Odpowiedz
#45
wiesłam, tylko nie brudź swojego Fuso tak bardzo jak ten Warspite. Ktoś tam mocno przesadził i okręt wygląda trochę jak stara łajba.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  IJN FUSO AH 1:200 Borek 19 10,326 15-02-2023, 08:25
Ostatni post: Wojtas
  Rosyjski pancernik Retwizan, proj. Cuszima - Rozszerzenie nr 21. Tomasz K 42 15,159 10-07-2022, 11:10
Ostatni post: Winek
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,152 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,422 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  Pancernik Vittorio Veneto - mały modelarz (Ukończony, dużo zdjęć)) Peno 4 4,800 13-08-2021, 02:05
Ostatni post: Peno
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,606 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości