Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 5 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - FINAŁ
(19-12-2017, 12:33)Gregory napisał(a): Lukee też był blisko  Big Grin

Powiedz w jakim pliku, rozszerzeniem najlepiej zanieść materiał do firmy, która wycina laserem?

To zależy od firmy, która takie usługi robi. Ja wycinam lasery w Drafmodelu, a pliki .cdr są zapisane w programie Corel Draw. Generalnie to chodzi o to, żeby projekt był rysunkiem wektorowym, a nie bitmapą.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź. Poszukam już sobie w necie, jak zamienić skan np. wręg, na rysunek wektorowy.  Smile
Odpowiedz
To nie da się tak prosto zrobić, ze skanu najpierw robi się trasowanie w programie Corel Trace, ale wynik takiej operacji jest daleki od oczekiwań, najczęściej zaszumiony i ze schodkami zamiast łuków. Trzeba dużo pracy, żeby pozostawić tylko właściwy kontur. Wręgę chyba prościej jest odrysować za pomocą linii i krzywych na podstawie wklejonego skanu w Corel Draw.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Trzymasz projekt na pulpicie ? , a jak system ci padnie ?
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
Myślałem, że to prostsza zabaw. Zmienić tylko rozszerzenie i gotowe. Widzę, że musiałbym uczyć się programów a cel był taki, aby zaoszczędzić czas  Wink  Dzięki jeszcze raz.
Odpowiedz
Darecki, bez obaw, ja jestem bardzo przezorny i zapobiegliwy. Zapasową kopię projektów i większości plików mam dodatkowo na 2 dyskach twardych, pendrive i na dysku internetowym.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Witam w Nowym Roku, jedziemy z relacją dalej i to prawie dosłownie, bo dzisiaj mam do pokazania wózki jezdne tendra. Dorobiłem do wózków hamulce i dobrudziłem pigmentami, olejami, metalizerem itp. Niestety moje aparaty nie oddają w pełni różnorodności barw, zwłaszcza odcieni zrobionych pigmentami, jednak oko ludzkie jest bardziej czułe. Wózki zostaną zamontowane do skrzyni w ostatnim etapie pracy. Nie mogłem się zdecydować, które zdjęcia wybrać, to daję wszystkie.

[Obrazek: IMG_3093.jpg]

[Obrazek: IMG_3101.jpg]

[Obrazek: IMG_3106.jpg]

[Obrazek: IMG_3113.jpg]

[Obrazek: IMGP9473.jpg]

[Obrazek: IMGP9475.jpg]

[Obrazek: IMGP9485.jpg]

[Obrazek: IMGP9493.jpg]

[Obrazek: IMGP9499.jpg]

[Obrazek: IMGP9511.jpg]

[Obrazek: IMGP9526.jpg]

[Obrazek: IMGP9540.jpg]

[Obrazek: IMGP9542.jpg]

[Obrazek: IMGP9548.jpg]
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Ten "baranek" na maźnicach i ramie to samoistnie wyszedł od farby czy w jakiś sposób go robiłeś ?
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
Darecki IV, ten "baranek" to jest specjalna technika niewidzialnej ręki. A tak naprawdę, to ani zamierzone, ani przypadek. Po prostu przy malowaniu sprajem ilość farby jest większa niż przy użyciu aerografu i robi się taka lekko ziarnista powierzchnia. Zdjęcia makro trochę ją wyolbrzymiają, oko ludzkie w tym przypadku nie jest aż tak czułe. Ale w przypadku tych elementów lekka ziarnistość nie przeszkadza, jak wiesz, duża ilość części w parowozie jest odlewana lub kuta i nie ma super gładkiej powierzchni.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
No właśnie o to mi chodzi, żeby nie była gładka powierzchnia tylko imitacja odlewu, wyszło extra !!
Zapodaj jeszcze jaka to farbaw sprayu, bo mi wychodzi baranek przy czarnej Championa, czerwonej nie próbowałem jeszcze :-)
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
Dokładnie tak jak pisze Darecki - wyszła Ci idealna faktura odlewu i aż trudno mi uwierzyć, że to przypadek Wink
Odpowiedz
Używam spraj czerwony ognisty mat RAL 3000 Dupli-Color, można go kupić np. w Castoramie

https://www.castorama.pl/produkty/wykonc...-3000.html

[Obrazek: Spray_Dupli_Color_czerwony_matowy_RAL_30...-90500.jpg]

Spraj jest też do nabycia w mniejszych sklepach z lakierami i to za znacznie mniejszą kwotę, ja kupiłem w Gdyni za 12 zł w hurtowni Trops.

http://motipdupli.pl/Gdzie-kupic
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Koledzy, czy macie jakieś pomysły na wykonanie takiej karbowanej rury zasilającej, która dostarcza wodę z tendra do parowozu ?  

[Obrazek: IMG_3562.jpg]
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Ukształtować sprężynę nawijając na jakiś pręt. Potem chyba wystarczy uformować odpowiedni kształt(zgnięcie/łuk) i pomalować kilkoma warstwami farby. Tak ja bym to zrobił.
Odpowiedz
"Przegub" słomki do picia się nada? Czy przekrój będzie za duży?
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
Dziękuję wszystkim za pomysły. Rurki do napojów się nie nadają, karby mają za ostre krawędzie, a rurka ma za dużą średnicę. Pokombinuję z nawiniętym drutem i na to rurka termokurczliwa.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Spróbowałem zrobić taki wąż poprzez obkurczenie koszulki termokurczliwej na sprężynce, tak jak pokazał to na innym forum Zremb i efekty są dobre. Ale ostateczne wykonanie będzie nieco później, bo najpierw tender musi stanąć na własnych kołach, żeby można było ustalić dokładnie kształt i położenie tych elementów względem parowozu.

Dzisiaj mam do zaprezentowania, jak wykonałem różne drobiazgi z przodu tendra. Przybył pomost, sprzęgi i ściąg, odpowietrznik układu hamulcowego, górna część hamulca ręcznego. Zrobiłem też dźwignie zaworu odcinającego, schowek na długie narzędzia oraz drewniane zapórki.

Na samym końcu, jak nasypię węgla do tendra, pomost zostanie jeszcze dobrudzony.

Tradycyjnie zdjęcia w różnych warunkach, robione różnymi aparatami i z różnym tłem. Kombinuję na różne sposoby, bo fotki wychodzą mi takie sobie, mistrzem fotografii to ja nie jestem Smile Aparat trochę przekłamuje kolory, czerwony w rzeczywistości jest bardziej zabrudzony na czarno, a białe nacieki z boku tendra są mniej widoczne.

[Obrazek: IMG_31201.jpg]

[Obrazek: IMG_31221.jpg]

[Obrazek: IMG_31241.jpg]

[Obrazek: IMG_31251.jpg]

[Obrazek: IMG_31331.jpg]

[Obrazek: IMG_31422.jpg]

[Obrazek: IMG_31511.jpg]

[Obrazek: IMGP95521.jpg]

[Obrazek: IMGP95531.jpg]

[Obrazek: IMGP95541.jpg]

[Obrazek: IMGP95581.jpg]

[Obrazek: IMGP95671.jpg]

[Obrazek: IMGP95681.jpg]

[Obrazek: IMGP95701.jpg]

[Obrazek: IMGP95720.jpg]

[Obrazek: IMGP96981.jpg]

[Obrazek: IMGP96982.jpg]
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
O Matko i Córko!!!
Super Smile
Odpowiedz
Super!
Moje modelarskie poczynania: http://facebook.com/warsztatmodelarski 
Odpowiedz
Shocked 
Czysty OBŁĘD!
Jaakko
Odpowiedz
Mnie faktura powierzchni dobija, to jest mistrzostwo swiata !! czy samoistne czy zamierzone :-)
Pozdrawiam :-)
Klei się :
[Obrazek: 5OOUZqU.png]












Odpowiedz
Darecki, nie wiem o jaką powierzchnię Ci chodzi, bo na zdjęciach jest ich dużo i są robione w różnych technikach. Generalnie w modelu nic nie dzieje się przypadkowo, wszystko jest zamierzone. Jak mi się coś nie podoba, to maluję lub brudzę od nowa, aż uzyskam efekt, taki, jakiego oczekuję. Faktura powierzchni zależy od rodzaju kartonu, z którego jest zrobiona (karton kredowany lub tektura piwna) sposobu malowania (sprajem lub pędzelkiem), sposobu wykończenia (szlifowanie lub nie), sposobu brudzenia i utrwalania pigmentów (pigmenty na sucho lub rozpuszczone w białym spirytusie, bez utrwalania albo utrwalone białym spirytusem lub lakierem akrylowym w spraju).
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Świetna robota, mnie interesuje np. jak powstaje faktura żelaznych odlewów czy też płaskowników, takich jak są widoczne np. w wózkach tendra. Złudzenie jest niesamowicie realistyczne.
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz
Camillo, czy masz na myśli chropowatość powierzchni, widoczną np. na tym zdjęciu ?

[Obrazek: IMG_3106.jpg]

Jeżeli tak, to te płaskowniki zostały zrobione z tektury piwnej 1 mm, nasączone cyjanoakrylem i oszlifowane, ale nie na gładko tylko papierem 400 muśnięte, żeby zlikwidować włoski i lekko zrównać powierzchnię. Malowane sprajem, który kładzie farbę w większej ilości niż robi to aerograf.  

Przy dużych płaskich powierzchniach, jeżeli mają być chropowate, też stosuję tekturę piwną, np na podłodze w skrzyni węglowej.

[Obrazek: IMG_31422.jpg]

Ale tutaj ta powierzchnia w ogóle nie była nasączana i szlifowana, tektura jest pomalowana "na żywca" podkładem i czarnym matem w spraju, a następnie nasypałem pigmentów, wtarłem pędzelkiem, zdmuchnąłem nadmiar i utrwaliłem lakierem akrylowym w spraju, psiknięte z odległości 0,5 m, żeby doleciał lekko podeschnięty lakier, bo bliżej pigmenty zanikają.
Pozdrawiam
Precyzyjny
------------------------------------------

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

                         * * *
[Obrazek: replika_Ty2_mini.jpg]
Odpowiedz
Do czego służy kran po lewej stronie pod stopniem. To jakiś odpowietrznik czy spuszczało się jakąś ciecz?
A jeśli chodzi o zdjęcia, to jakiś na jasnym tle, lepiej mi się ogląda Twoje prace.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,355 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [G] Parowóz TKt48 ANGRAF skala 1:25 tomo11 0 2,115 02-08-2023, 07:42
Ostatni post: tomo11
  [R] P-47M Thunderbolt, AH, czyli dzbanek by QŃ qn 21 6,558 24-07-2023, 11:36
Ostatni post: Tommy T.B.
  Kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa radett 25 5,960 18-05-2023, 11:39
Ostatni post: Hastur
  [R/G] Trawler "Lappland" czyli płyniemy na łowy, HMV, 1:250 yogi 39 7,334 15-02-2023, 02:07
Ostatni post: Raven
  Argentyński rogal czyli croassant d'argent, a po prostu citroen K1 radett 57 15,215 26-04-2022, 09:23
Ostatni post: Andrzej Px48
  [R]"Tankhafen" czyli budujemy port naftowy... HMV, 1:250 yogi 90 24,637 08-05-2021, 09:07
Ostatni post: Andrzej Px48
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [R] „Kleine Werft” czyli budujemy małą stocznię, HMV, 1:250 yogi 149 53,468 02-02-2020, 09:38
Ostatni post: yogi
  PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski rowin 46 22,308 28-11-2019, 02:16
Ostatni post: Raven

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości