Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] Brewster "Buffalo" Mk. 1 (Kartonowa Kolekcja)
#26
Cytat:Nie wiem czy mi się wydaje ale owiewka wyszła Ci jakaś taka szpiczasta.

Czy ja wiem ... Szpiczasta raczej nie, choć czy ma ona właściwy kształt to nie jestem pewien. Może łuk jest trochę za ostry ...  być może.
Co prawda zdjęcie poniżej przedstawia inny wariant Buffalo (F2A-1, fiński B-239), ale z wydaje mi się, że owiewka ma taki sam kształt jak w wersji dla brytyjczyków (B-339E):

[Obrazek: th_P1240066.jpg]

U mnie i w instrukcji wygląda to tak (przy okazji widać krzywo wklejony celownik Tongue):

[Obrazek: th_IMG_0329-1-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0337.jpg]
Odpowiedz
#27
Excellent!
Wspaniała robota!
Podziwiam i zaczynam mieć kompleksy.
Osłona silnika świetna.
Pięknie,wręcz wzorcowo odparłeś zarzuty dotyczące kształtu osłony kabiny pilota!
Staję się Twoim fanem... :oops:
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#28
Mariuszu nie wiem czy komplementy są zasłużone  :oops:
Dopiero uczę się kleić, a robię to m.in. oglądając realcje takich Mariuszy czy Wojtków, których finał jest zawsze dla mnie niedoścignionym ideałem.
Co do "zarzutów," to ja bym ich tak nie traktował. Na poprzednich zdjęciach rzeczywiście owiewka może sprawiać wrażenie szpiczastej, zapytanie cevy, więc jak najbardziej jest na miejscu. Poza tym zawsze cieszą mnie wszelakie krytyczne uwagi, bo pozwala mi to popatrzeć na moją pracę z trochę innej perspektywy ... i z dystansem Wink
Odpowiedz
#29
Model wychodzi Ci świetnie.
Co do "lufciku" to zrobiłes go elegancko. Rozmawiałem z autorem, jak on wykonal żeczony lufcik - i wiesz co? On go namalował flamastrem :mil11:
Bardzo miło ogląda się Twoją relację.
Pozdrawiam
Trzy pierścienie dla królów elfów...
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
 
Odpowiedz
#30
(18-12-2010, 05:37)Japończyk link napisał(a):Rozmawiałem z autorem, jak on wykonal żeczony lufcik - i wiesz co? On go namalował flamastrem :mil11:
Najwyraźniej Paweł ma więcej zdrowego rozsądku niż ja Wink
Cieszy mnie, że podoba Ci się relacja Robercie. Myślę, że jeszcze trochę musze popracować nad formułą, ale to już może przy kolejnej relacji.

Wracając do budowy, udało mi się skleić ogon bizonowi. Trochę rozczarowuje różnica kolorów na sterach wysokości. Zdjęcia różnicy zbyt dobrze nie oddają ... i może i dobrze.

[Obrazek: th_IMG_0008.jpg] [Obrazek: th_IMG_0009.jpg] [Obrazek: th_IMG_0014.jpg]

Przygotowałem i wkleiłem lotki:

[Obrazek: th_IMG_0015.jpg] [Obrazek: th_IMG_0018a.jpg] [Obrazek: th_IMG_0016a.jpg]

Chwila nieuwagi i zamoczyłem w CA końcówkę jednego ze skrzydeł. Zanim zauważyłem co się stało klej wysechł. Czy ktoś ma jakiś patent jak się tego pozbyć, albo przynajmniej zminimalizować jej widoczność? Próbować zeskrobać?. Plama wygląda dość tragicznie, połysk powinien zniknąć po lakierowaniu, ale nierówność pozostanie.

[Obrazek: th_IMG_0017a.jpg]

Uzupełniłem też osłony karabinów maszynowych na skrzydłach i przykleiłem kilka detali. Trochę żałuję, że nie uwypukliłem tej mniejszej łezki, byłaby bardziej widoczna. Teraz już trochę za późno.

[Obrazek: th_IMG_0021a.jpg] [Obrazek: th_IMG_0019.jpg]

Następny krok to podwozie.
Odpowiedz
#31
Cześć!
Mi się coś takiego przytrafiło w Spicie.  :mil1: Zmyłem to pędzelkiem zwilżonym Acetonem. Trzeba to robić ostrożnie i powoli, ale da radę.
Pozdrawiam.
Całość wygląda bardzo dobrze.  :milbravo:
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#32
Wypowiadam się zupełnie teoretycznie - nigdy tego nie robiłem osobiście.
Istnieje specyfik do zmywania kleju CA.  U nas jest pod nazwą "debonder",czy jakoś tak... :oops:
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#33
Debonder jest świetny do usuwania cyjanoakrylu, tyle że może usunąć również nadruk z modelu.
Pozdrawiam!

Odpowiedz
#34
Piotreq, Mariusz G. Jasiek (Janusz R.) dzięki za pomoc. Będę eksperymentował z acetonem, debonder sobie też sprawie, bo nie wiadomo kiedy się może przydać. Dam znać jak się powiodły testy i operacja na samolocie. Dzięki!
Odpowiedz
#35
Relacja spadła na drugą stronę więc trzeba by ją odświeżyć. Jak zwykle na szybkość postępów wpływa brak czasu.

Na początek wieści na temat prób usunięcia plamy superglue z końcówki skrzydła. Eksperymentowałem z acetonem i przy ostrożnym postępowaniu z testowych skrawków udawało mi się z całkiem pozytywnym rezultatem usuwać CA. Podpowiedziana przez kolegę sztuczka polegała na nasączaniu plamy acetonem aż superglue zaczynał rozmiękać następnie ściągałem klej za pomocą tępego narzędzia, ciągle pozwalając mu pić aceton. Przy próbach nawet przy ostrożnym dawkowaniu aceton rozlewał mi się on poza plamę, ale tylko w minimalnym stopniu druk się ścierał. Po paru udanych testach spróbowałem tego samego na żywym pacjęcie i tu szybko się rozczarowałem, bo nim CA miał szanse rozmięknąć na granicy plamy zauważyłem pierwsze oznaki rozpływania się nadruku. Być może rodzaj/kolor farby drukarskiej miał tu jakieś znaczenie, trudno dociec i zresztą teraz nie ma to już znaczenia. Lekcja na później z całego eksperymentu, można próbować acetonu do usunięcia superglue, ale należy być ostrożnym i przede wszystkim zrobić zabieg jak najszybciej po wypadku, bo im starsza plama tym trudniej ją rozpuścić, takie przynajmniej ja miałem doświadczenia.

W budowie Buffalo przyszedł czas na podwozie. Zacząłem od kółek, do których podeszłem z postanowieniem podniesienia trochę poprzeczki, przynajmniej w stosunku do poprzedniego mojego samolotu. Po sklejeniu krążki zostały z grubsza obcięte nożykiem, potem szlif papierem aż w miare zadowolny bylem z rezultatów. Później nasączanie O'glue (tutejszy BCG) i kolejny szlif drobniejszym papierem. Na to farba, szlif wątpliwych miejsc i kolejne malowania czarną farbą Vallejo (akrylowa). Co do ostatecznego kształtu opon zasugerowałem się trochę oponami fińskiej repliki, później sprawdziłem ich kształt na archiwalnym zdjęciu brytyjskiej wersji i ta zgadzała się z propozycją p. Mistewicza (bardziej obłe niż u mnie).  

[Obrazek: th_IMG_0013-1-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0021-1.jpg]

Przy pudełkowatych elementach goleni starałem się ciąć tak aby usunąć czarne linie i ukosować, żeby usyskać czystsze krawędzie. W sumie robiłem to bardziej w ramach ćwiczenia wycinania części niż było podyktowane jakąś próbą ich zbliżenia do oryginału. Ot taka moja zachcianka  :?
Przy następnej okazji postaram się użyć trochę grubszej foli aluminiowej na dolną część goleni, ze zwykłą jak widać miałem trochę problemów związanych z jej delikatnością.
Na zbliżeniach widać, że jeszcze mam tendencje do przesadzania z CA, które tutaj służyło głównie do usztywnienia całej konstrucji. Staram się z tą swoją przypadłością walczyć...

[Obrazek: th_IMG_0129.jpg] [Obrazek: th_IMG_0145-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0147-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0141.jpg]
[Obrazek: th_IMG_0140.jpg] [Obrazek: th_IMG_0137.jpg] [Obrazek: th_IMG_0135.jpg]  [Obrazek: th_IMG_0134.jpg]

I na koniec zliżenie na kółko ogonowe, które mogłoby być może bardziej okrągłe Wink. Żółta strzałka pokazuje błyszczący się BCG, nie jest to na szczęście starty nadruk.

[Obrazek: th_IMG_0143.jpg]


Odpowiedz
#36
Czysto, równo, elegancko. Bardzo mi się podoba  PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_34
Taki poziom chciałbym osiągnąć.
Czekamy na galerię końcową  ;D
[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]
Odpowiedz
#37
Dopiero przeczytałem o Twoim problemie z CA. Nie ruszaj tego (teraz już za późno, ale na przyszłość), ewentualnie możesz lekko przeszlifować tylko to miejsce drobnym papierem ściernym dla wyrównania powierzchni. Potem i tak planujesz lakierować to nie powinno być nic widać. Zobacz moje modele, w których CA jest stosowany w sporych ilościach i nic nie widać. Lakierz ałatwi sprawę - połysk i na to mat.
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#38
Bardzo podobają mi się te kółeczka. Jak i oczywiście reszta, czekamy na całość  Big Grin
Warsztat: TKS GPM 5/2008
Skończone: Samochód pancerny wz.34 KK 1-2/2010
Sprzętu kupa modelarz dupa.
Odpowiedz
#39
Trochę mnie nie było na forum, ale cotlet twój ogrom pacy jestem pod  :milbravo: wrażeniem twojego sklejania. Szkoda PDT_Armataz_01_31, że mój bizon ładnie nie wyszedł.  

                            Pozdrawiam.
[Obrazek: sww.jpg]
Odpowiedz
#40
Planowałem zrobić jeszcze jeden odcinek na śmigło, antenę i pare innych detali, ale Panda i Maćko domagają się galerii więc starałem się szybko dokończyć budowę. Szczerze mówiąc niewiele by było do pokazania.

Nim jednak pokaże zdjęcia pare słów o tym co zrobiłem od ostatniej wizyty.
Segmenty kołpaka wycinane były po wewnętrznej stronie czarnych lini tak, żeby je usunąć. Jakiekolwiek resztki czarnego druku zostały usnięte papierem ściernym. Potem standard: gumka, mata do cięcia, obłe przedmioty do formowania i O'glue (BCG). Wyszło nie do końca jak chciałem. Bardzo podobał mi się kołpak cevy w jego relacji z budowy Buffalo i chciałem coś podobnego osiągnąć tylko bez czarnych lini. Jeszcze trochę nauki przede mną, na powierzchni (zwłaszcza gołym okiem) widać różne odkształcenia, powierzchnia nie jest gładka jak planowałem. Źle nie jest, mogłoby być lepiej.

Antena była najsłabszym punktem w moim poprzednim samolocie i tutaj postanowiłem troszkę lepiej ją wykonać. Niestety jak się do tego zabrałem okazało się, że zapomniałem o przygotowaniu jakiś alternatywnych materiałów do zrobienia drutu anteny. Zostało mi więc użycie tego co poprzednim razem, czyli zwykłej nitki. Dodałem naciąg z miedzianego drutu z tyłu i "cosik" z przodu przy maszcie. Niestety nie udało mi się znaleźć dobrej jakości zdjęć wersji 339E więc miałem problemy z wyglądem tych detali na antenie. Wersja fińska ma dodatkowe kołpaczki przy maszcie i naciągu przy ogonie - nieczego podobnego nie zauważyłem przy pozostałych wariantach Buffalo więc zrezygowałem z próby zrobienia czegoś podobnego u mnie.

Co do plamy superglue na skrzydle, po nieudanych eksperymentach z acetonem, powierzchnia plamy trochę się wygładziła. Delikatnie przeszlifowałem ją jeszcze za radą JaCkyLa i po lakierowaniu została z grubsza zamaskowana.

Jeszcze tylko pare słów o kółkach. Po psikaniu matowym lakierem akrylowym opony na kołach zrobiły się jakieś plastikowe z wyglądu. Starałem się je troche zmatowić domowym ekperymentem, coś w rodzaju filtra. Starty jasno szary pastel rozpuściłem w Vallejo Matte Medium z dodatkiem dużej ilośći płynu do rozcięczania. Miksturę nałożyłem na opony, które trochę zostały rozjaśnione a przede wszystkim zrobiły się matowe (nawet za bardzo). Wygląda to teraz lepiej, ale nie do końca przypomina gumę w wyglądzie. Kolejnym razem będę psikał koła osobno, bo wyglądają najlepiej po bardzo lekkiej warstwie matowego lakieru akrylowego.

Ależ się rozgadałem ... Czas na zdjęcia (niektóre mogły być ostrzejsze, ale nie mogę za dużo wymagać od zwykłego aparatu kompaktowego):

[Obrazek: IMG_0177.jpg]

[Obrazek: th_IMG_0189.jpg] [Obrazek: th_IMG_0176.jpg] [Obrazek: th_IMG_0168-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0165.jpg] [Obrazek: th_IMG_0162.jpg] [Obrazek: th_IMG_0161-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0158.jpg] [Obrazek: th_IMG_0196.jpg] [Obrazek: th_IMG_0194-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0192-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0180-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0178.jpg] [Obrazek: th_IMG_0172-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0181-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0187-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0186-1.jpg] [Obrazek: th_IMG_0185.jpg] [Obrazek: th_IMG_0166-1.jpg]

Myślę, że zrobiłem malutki kroczek do przodu jeżeli chodzi o moją technikę i wykonanie przy budowie Buffalo. Najbardziej udany samolot do tej pory (wszystkich było raptem 3.5). Zrobiłem trochę błędów (najgorszy to przesunięcie na kokardzie na prawej burcie), czasami spieszyłem się zamiast pooglądać najpierw zdjęcia stąd pare nieścisłości (a trzeba było zaufać autorowi modelu!). Model sklejało się bardzo przyjemnie choć ma parę krytycznych momentów, jak na przykład "szklarnia", która jest dosyć trudna w budowie.

Dziękuję wszystkim, którzy oglądali moje poczynania i pomagali przy budowie uwagami i podpowiedziami.

Wszelkie pytania, komentarze i krytyka mile widziane Smile
Odpowiedz
#41
No to śpieszę z gratulacjami :milbravo: :milbravo: Świetny model, bardzo mi się podoba.

Ciekawy jestem co następne  :?:
Warsztat: TKS GPM 5/2008
Skończone: Samochód pancerny wz.34 KK 1-2/2010
Sprzętu kupa modelarz dupa.
Odpowiedz
#42
Noo, respekt :milbravo: Świetnie sklejony bizon. A najbardziej podoba mi się osłona silnika - warto było nad nią popracować bo efekt jest znakomity :-)
W budowie: Leone Pancaldo
Odpowiedz
#43
Super wyszło! Moje gratulacje!  :milbravo:
Pozdrawiam!

Odpowiedz
#44
  Wykonanie bardzo staranne. Nie mnie oceniać; niechaj ocenią ci, co się na tym znają - ale mnie podoba się bardzo Twoja robótka! Cieszy oko, a nastraja pogodnie i podkręca twórczo.
  I, okazało się, iż pogodzić można pracę, Rodzinę i kartoniarstwo - i mieć ze wszystkiego razem i z osobna wiele, wiele radochy!
  Gratuluję Ci pięknie wykonanego modelu - czekam na dalsze - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#45
Piękny  Confusedhock: Confusedhock: Confusedhock:  :milbravo:
Odpowiedz
#46
No to i ja spieszę z gratulacjami. Piękna maszyna.
[Obrazek: userbar.jpg]
[Obrazek: button_f.jpg]             [Obrazek: button_e.jpg]
[Obrazek: wop.png]
Odpowiedz
#47
Śliczności. Gratulacje!

:milbravo: :milbravo: :milbravo:
Na macie:  Lockheed P-38G
W pudełku leżą napoczęte TKS, Buffalo i Mustang - może kiedyś je skończę.
Odpowiedz
#48
Wspaniały standard, więc trzymaj się jak najdalej od malowania akrylami i innymi takimi (no chyba że do retuszu - na to pozwalam)  Wink
A tak zupełnie poważnie: Twoje podejście do sklejania i dogłębne studiowanie poszczególnych technik przy powstawaniu modelu gwarantują modele z najwyższej półki  :!:
Trzymaj tak dalej  :milbravo:

pozdrawiam serdecznie
Adam
[Obrazek: 8107d924bbbc35c1.jpg]
Odpowiedz
#49
Świetny model!
Gratulacje i brawa!
Co następne...? :Smile :oops:
Pozdrawiam wszystkich!
Odpowiedz
#50
Co tu dużo powiedzieć, jeszcze nie zdążyłem się pozbierać z podłogi po kołpaku w Messerze cotleta a tu znowu jak nie gruchnęło z grubej rury i  leżę ponownie na glebie pod wrażeniem kolejnego jego modelu.
No rośnie nam kolejny wymiatacz kartonowego standardu.
Pozdrawiam:

Paolo

Wysłane z mojego starego PC przy użyciu najzwyklejszej przeglądarki.
----------------------------------------------------------
Motto: Sklejam bo lubię a nie dlatego, że potrafię.
Złota Myśl: 1.Lepiej żeby mnie nienawidzili takim jakim jestem, niż kochali kogoś kim nigdy nie będę. [Obrazek: 07icon_smile4.gif]
                       2. Nie mam konta na fejsie i o dziwo potrafię z tym żyć, tak więc nie możliwe stało się możliwe.

Na warsztacie:
Me-109 G5 KK Nr6(1/2009) 1:50, Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005

Ukończone:
P-40 Tomahawk MM 2/1977 1:50
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [G] Lublin R-XIII D (Kartonowa Kolekcja Nr 36, 3-4/2020) stachooo 12 3,638 04-01-2022, 08:08
Ostatni post: Lesio73
  [R] Monitor rzeczny ORP "Wilno" 1:100 Kartonowa Kolekcja #8 Lesio73 39 30,135 17-04-2021, 11:44
Ostatni post: grek
  Hawker Hurricane Mk IIb; Kartonowa Kolekcja; 1:33 Lukee 60 30,556 20-08-2020, 09:09
Ostatni post: Wiatr1000
Photo PW-5 Smyk (Kartonowa Kolekcja 1/2014) 1:33 Dronarro 1 2,272 28-11-2019, 12:48
Ostatni post: Raven
  [R] Bell AH-1F "Tzefa" (Kartonowa Kolekcja 1-2/2018) Modelarz_daniel 4 4,835 08-01-2019, 12:00
Ostatni post: bleriot
  [WKLM] B5N2 Kate Kartonowa Kolekcja Panda82 52 27,563 20-08-2018, 10:09
Ostatni post: Sprudin
  [R] Brewster B-239 Buffalo (AH) - fiński bawół w śniegu rowin 78 32,943 30-01-2018, 12:28
Ostatni post: Technick
  [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33 Nr 28 messer 45 22,537 01-12-2017, 12:06
Ostatni post: messer
  PZL-37B Łoś z przeróbkami [Kartonowa Kolekcja] tomcat144 51 30,792 12-11-2017, 01:25
Ostatni post: tomcat144
  [R] Kartonowa kolekcja A6M2 Zero Adrian 4 4,096 29-09-2017, 08:59
Ostatni post: Piterkowiec

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości