Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja - Nieskończona] Lekki Czołg Kołowo-Gąsiennicowy BT-5 Modelik
#1
Witam.
To moja pierwsza( i miejmy nadzieje że nie ostatnia PDT_Armataz_01_34) relacja na tym forum i zarazem pierwszy model kartonowy który zamierzam skleić do końca. Proszę o podpowiedzi, porady gdyż w kartonowej materii nie mam wprawy. Wcześniej kleiłem plastikowe samoloty w 1/72 potem plastikowe czołgi. Teraz pora na karton. Zamierzam tutaj zostać na dłużej gdyż karton klei się (jak dla mnie) fajniej niż plastik.

Wracając do tematu:
Model sklejałem dopiero 3 dni po parę godzin.
Arkusze na początku pomalowałem z jednej strony warstwą caponu własnej roboty.
Wycinam skalpelami chirurgicznymi z rączkami nr3:
[Obrazek: DSCN3205.jpg]
[Obrazek: DSCN3204.jpg]

A obecne zaawansowanie prac wygląda tak:
[Obrazek: DSCN3198.jpg]
Kabina kierowcy

[Obrazek: DSCN3201.jpg]
Fotel kierowcy

[Obrazek: DSCN3197.jpg]
Zbliżenie na gaśnicę

[Obrazek: DSCN3191.jpg]
Nabój wykonany gdyż chciałem się przekonać jak klei się takie drobiazgi.

Proszę o opinie i porady.
Zabieram się za dalszą dłubaninę PDT_Armataz_01_21
Pozdrawiam Jakub
Odpowiedz
#2
Wyrzuć te skalpele bo sobie krzywdę zrobisz. Jak możesz to kup sobie Ak - 3
[b]
Panie strzeż mnie przed przyjaciólmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Cudze chwalicie, swego nie znacie ....
Odpowiedz
#3
Koniecznie przydała by ci się Mata A-4 i tak jak wspomniał  uri AK-3 z OLFY. Sam ich używam do klejenia modeli, a do formowania części i zwijanie w rurki polecałbym ci BCG gdyż do tego się nadaje.

Pozdrawiam.    Master Blaster.

[Obrazek: sww.jpg]
Odpowiedz
#4
(07-11-2010, 08:31)Master Blaster link napisał(a): ,, a do formowania części i zwijanie w rurki polecałbym ci BCG gdyż do tego się nadaje."

Mam BCG tylko nie wiem jak nim formować.
Od wewnątrz smarować?
Ja część po wycięciu formuję drutem na dłoni lub gumce do mazania.
Kleiłem głównie CA ale wręgi podklejam polimerowym. Mam też wikol.
Odpowiedz
#5
BCG rozsmaruj od wewnątrz poniważ zmiekcza papier dzięki czemu da się formować.
[Obrazek: sww.jpg]
Odpowiedz
#6
Uri, ja używam tych skalpeli nr 10A i 23 i to ja bym doradzał odstawienie AK-3 bo mi on nie za bardzo pasuje ;-). Każdy ma jednak swoje zdanie i wyrobiony warsztat. Kolega niech nie klei tak drobnych rzeczy kropelką.CA używam tylko w ostateczności do przymocowania czegoś drobnego , drutu do papieru lub aby coś wzmocnić punktowo. BCG służy wielu z nam do kształtowania. Smarujemy cześć od wewnętrznej strony i papier mięknie co ułatwia kształtowanie owalnych elementów. BCG też używany jest jako klej ,ale tylko dla doświadczonych w jego użyciu polecam. Spróbuj kupić w papierniczym klej introligatorski CR na początek i tym sobie klej. Na styk najlepiej klei mi się poliuretanowym zwanym też szewskim. Polimerowy może być do podklejania ,ale polecałbym butapren.

pozdrawiam.
Odpowiedz
#7
Witam w dzisiejszej części mojej relacji pod tytułem BT-5.

Przez ostatnie dwa dni sklejałem kabinę kierowcy, która jest prawie że gotowa :mil11:

Na swoje miejsce trafił fotel oraz drążki i dźwignie:

[Obrazek: DSCN3217.jpg]

Oraz zbliżenia na te mniejsze zrobione ze szpilek pomalowanych czarnym akrylem w sprayu:

[Obrazek: DSCN3228.jpg]
[Obrazek: DSCN3223.jpg]

Obecnie na swoich miejscach są jeszcze pedały:

[Obrazek: DSCN3230.jpg]

Ten drugi trochę krzywy ale postaram się go wyprostować jeszcze.

Ostatnio nabyłem też nowy klej CA i jestem z niego zadowolony:

[Obrazek: Klej.jpg]

Cena: 5,50zł(ja dostałem za 5zł) za opakowanie 5g.
Klei bardzo przyjemnie.
Szybko a zarazem daje możliwość lekkiej korekty części.

Jutro zabiorę się za wieżę. PDT_Armataz_01_01

Pozdrawiam Jakub
Odpowiedz
#8
Ja używam takiego:
[Obrazek: 434e7a845b211cd4.jpg]
cena:7zł
waga:20 gram
Odpowiedz
#9
Witam.

Ostatnie dwa dni zajmowałem się silnikiem PDT_Armataz_01_20

Postanowiłem go troszkę udoskonalić ale to później.
Z całokształtu jestem nawet zadowolony PDT_Armataz_01_34 chociaż wiem że mogło być lepiej. Szczególnie bez zabrudzeń i tego wgniecenia na głowicy(patrz zdjęcie)

Zacząłem od krateru:

[Obrazek: DSCN3233.jpg]

[Obrazek: DSCN3232.jpg]

W środku dorobiłem parę wręg więcej ponieważ wydawał mi się zbyt wiotki.
Teraz jest odpowiednio wytrzymały PDT_Armataz_01_01

Później zabrałem się za cylindry:

[Obrazek: DSCN3241.jpg]

Chciał bym dodać że zastosowałem tu trochę dziwną technikę mocowania cylindrów.
Mianowicie w kraterze zrobiłem dziurki igłą 0,7mm, w które potem powsadzałem skrócone szpilki, które następnie zablokowałem kropelką CA :

[Obrazek: DSCN3247.jpg]

[Obrazek: DSCN3249.jpg]

[Obrazek: DSCN3250.jpg]

Cylindry natomiast po sklejeniu w środku wypełniłem klejem na gorąco i puki klej był rzadki nasadzałem na szpilki co przyklejało stabilnie cylinder jednocześnie wzmacniając go i dając mi możliwość poprawy ułożenia cylindrów.

Cylindry oczekują na wklejenie:

[Obrazek: DSCN3241.jpg]

Czas na drugą połowę:

[Obrazek: DSCN3253.jpg]

Po przyklejeniu cylindrów zabrałem się za głowicę. niestety cylindry wyszły mi troszkę za duże i brakło potem poszycia głowicy. Musiałem ostatnie cylindry troszkę zeszlifować. Na szczęście nie widać tego PDT_Armataz_01_22

[Obrazek: DSCN3276.jpg]

[Obrazek: DSCN3278.jpg]

Patrzyłem na moje dzieło i myślałem że coś tu jednak pusto strasznie od góry:

[Obrazek: DSCN3280.jpg]

Postanowiłem dorobić w oparciu o zdjęcia oryginalnego silnika Liberty postanowiłem dorobić coś co będzie przypominało kolektory dolotowe oraz rurkę którą szły kable do głowic.
A oto efekty mojej waloryzacji PDT_Armataz_01_21:

[Obrazek: DSCN3273.jpg]

[Obrazek: DSCN3275.jpg]

I razem z silnikiem:

[Obrazek: DSCN3283.jpg]

Rurkę imituje cyna do lutowania pomalowana sprayem w kolorze chrom.

Myślę że jak na pierwszy silnik sklejony w życiu jest nawet nieźle ale mogło być lepiej. Szczególnie te zabrudzenie i głowice.
Teraz czas na szkielet albo wieże. Zastanawiam się co pierwsze skleić.

Pozdrawiam Jakub
Odpowiedz
#10
Jak na pierwszy model to idzie ci bardzo dobrze , kiedy przypominam sobie mój pierwszy model to twój to mistrzostwo  PDT_Armataz_01_34
Odnośnie kleju możesz odrazu wyrzucic ten cyjanoakryl  ,takich klei uzywam tylko do klejenia drótów  i szkieletu .
Kup sobie klej butaprem lub magik ja  używam butaprenu ponieważ łatwo jest go  usunąć i szybko klei .
Na macie : P-39 Airacobra
Trzy pierścienie dla królów elfów pod otwartym  niebem ,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach ,
Dziewięć dla śmiertelników , ludzi podległych ...
Odpowiedz
#11
Uuuuuuu takiego wykorzystania mikrometru to ja jeszcze nie widziałem  :mrgreen:
Odpowiedz
#12
(12-11-2010, 09:07)Passer Montanus link napisał(a): Uuuuuuu takiego wykorzystania mikrometru to ja jeszcze nie widziałem  :mrgreen:
A no śruba mikrometryczna którą miałem żeby sprawdzić który karton to 1mm posłużyła mi potem za imadełko jak lepiłem silnik :mil11:

(12-11-2010, 08:54)gauchos link napisał(a): Jak na pierwszy model to idzie ci bardzo dobrze , kiedy przypominam sobie mój pierwszy model to twój to mistrzostwo  PDT_Armataz_01_34

Oj nie przesadzaj PDT_Armataz_01_04 Aż tak dobrze to nie idzie mi PDT_Armataz_01_20 szczególnie jak wrzucę zdjęcia pierwszego poszycia i wręg. Tam to porażka z mojej strony PDT_Armataz_01_19 Ale myślę że jakoś to będzie wyglądać.

I takie pytanie: czy kolorek humbrola o numerze 116 jest odpowiedni jako zielony?
Odpowiedz
#13
Ja bym proponował Humbrola nr 131 lub 88
Na macie : P-39 Airacobra
Trzy pierścienie dla królów elfów pod otwartym  niebem ,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach ,
Dziewięć dla śmiertelników , ludzi podległych ...
Odpowiedz
#14
(12-11-2010, 09:17)gauchos link napisał(a): Ja bym proponował Humbrola nr 131 lub 88

Ja tutaj znalazłem że 4B0 to właśnie 116. Chodzi mi o to żeby nity i retusz wyszły tak żebym potem całego nie musiał malowac PDT_Armataz_01_01

http://www.model-hit.pl/www_38_34_37_0_1.html
Odpowiedz
#15
Jak chcesz ale  nity to odłóż sobie na kiedy indziej bo to nie ma sensu .
A po co kupować do każdego modelu farbe nie lepiej kpić plakatówki a za oszczedzone pieniądze ak 3 i mate olfa .
Jeśli zdecydujesz się na plakatówki to jedynie na takie http://merlin.pl/Farby-plakatowe-12-kolo...114901.jpg koszt to około 20 zl ale warto  .
Na macie : P-39 Airacobra
Trzy pierścienie dla królów elfów pod otwartym  niebem ,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach ,
Dziewięć dla śmiertelników , ludzi podległych ...
Odpowiedz
#16
Witam w kolejnym etapie mojej relacji pod tytułem BT-5

Niestety, to co teraz pokażę jest efektem moich marnych umiejętności, ale myślę że udało mi się wyjść z tym na prostą.

Szkielet podczas składania pogiąłem nie chcący. PDT_Armataz_01_19

A poszycie wewnętrzne jest za mało napięte o pofalowane.

Zdjęcia:

[Obrazek: DSCN3285.jpg]

Silnik musiałem wsadzić żeby uzyskać odpowiednią odległość między wręgami.

[Obrazek: DSCN3286.jpg]

Tutaj już oklejam pierwszym poszyciem.

[Obrazek: DSCN3287.jpg]

Wklejona kabina.

[Obrazek: DSCN3298.jpg]

Tutaj widać jak pofalowało się poszycie. Dobrze że to to wewnętrzne.

[Obrazek: DSCN3293.jpg]

Potem wklejałem trójkąty. Postarałem się żeby były równe i dobrze leżało na nich poszycie zewnętrzne. Szerokość trójkątów jest taka że poszycie idealnie na nich leży.

Poszycie oczywiście już też mam wycięte (na zdjęciu w trakcie wycinania):

[Obrazek: DSCN3304.jpg]

Oraz zpaginowane i pozaginane:

[Obrazek: DSCN3307.jpg]

[Obrazek: DSCN3308.jpg]

Całość wycięta widocznym poniżej skalpelem:

[Obrazek: DSCN3306.jpg]

Dzisiaj biorę się za oklejenie poszyciem zewnętrznym a potem będę uzupełniał je o odrobiazgi PDT_Armataz_01_20
Pozdrawiam Jakub PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#17
Czy Ty do klejenia używasz kleju na bazie wody?? Wygląda jak wikol.... Na foto #5 te części wyglądają jak zalane wikolem.
Jeśli tak to lepiej zmień klej, to właśnie woda zawarta w tych klejach odkształca i faluje części Tongue

Polecam klej poliuretanowy firmy Anser, sam go używam, jest całkiem dobry. Ile modelarzy tyle preferencji, jest w czym wybierać, grunt, żeby odpowiedni klej dobrać do odpowiedniej pożądanej spoiny.

Jak koledzy wcześniej Ci pisali, postaraj się też o matę i nożyk (powiedzmy ak-3) bo to rzeczywiście podstawa Smile No i metalowa linijka, pozwala na równe wycinanie długich prostych krawędzi czy trasowanie linii gięcia kartonu, dzięki czemu krawędź ta jest równa.

Pozdro i miłego klejenia
Na Warsztacie: StuG IV ; GIAT AMX-56 Leclerc ; Leopard 2 ;
Ukończone: PzKpfw VI TIGER ; MW3 Vulture
Odpowiedz
#18
(14-11-2010, 02:22)Tap-Chan link napisał(a): Czy Ty do klejenia używasz kleju na bazie wody?? Wygląda jak wikol.... Na foto #5 te części wyglądają jak zalane wikolem.
Jeśli tak to lepiej zmień klej, to właśnie woda zawarta w tych klejach odkształca i faluje części Tongue

Tap-Chan ten klej na foto #5 jest klejem na gorąco. Nie zawiera wody. A zalałem nim w takich ilościach żeby usztywnić te trójkąty.

Poszycie zewnętrzne będę kleił polimerowym firmy Dragon.

Dziękuję i również pozdrawiam.
Odpowiedz
#19
Przy pasowaniu szkieletu nie wpychaj elementów na siłę, wręgi muszą wchodzić bez oporów na swoje miejsce, czasami trzeba nieco przyciąć czy doszlifować. Bardziej narażone na urwanie czy wygięcie fragmenty wręg/szkieletu możesz usztywnić poprzez nasączenie klejem cyjanoakrylowym (kropelka itp.). Poza tym spróbuj bardziej oszczędnie aplikować klejWink.

Pozdrawiam

Odpowiedz
#20
WItaj, obserwuje od początku twoje zmagania i powiem ze jak na twój wiek to świetnie ci idzie, ale mam jedną rade (chociaż doświadczenia nie mam dużego). Zauważyłem ze nakładasz bardzo dużo kleju, może przez to ci sie tak pofalował model? Proponuje kleju używać w miejscu stykania się części a nadmiar usuwać, wtedy powinno być lepiej. Powodzenia w budowie, świetny model wybrałeś Tongue
W budowie: , pzinż 140 z MM, Airacobra 1:50, TKS
Ukończone: "Chi-he" z MM, "T-34/85" z MM, Crusader III z MM
Odpowiedz
#21
Witam.
Dawno nie pisałem ale coś zdziałałem. Między innymi mam już oklejone poszyciem, wynitowane, teraz bawię się w drobiazgi na kadłubie.
Niestety nie obyło się bez błędów i przeróbek. Z przodu na ,,dziobie" nie zeszło mi się poszycie które kleiłem na styk(poodcinałem wszystkie łapki bo stwierdziłem że na styk będzie mi łatwiej). Wnętrze kabiny było za duże przez co powstały szpary. Skróciłem trochę ściany boczne kabiny i wszystko zeszło się idealnie:

[Obrazek: DSCN3325.jpg]

[Obrazek: DSCN3326.jpg]

Dorabiałem też nity z gęstego wikolu. Pomaluję je humbrolem jak tylko przyjdzie paczka.

[Obrazek: DSCN3327.jpg]

Tył skleił się bez niespodzianek:

[Obrazek: DSCN3314.jpg]

Do światła tylniego dorobiłem klosz z kawałka opakowania po kleju. Niestety podczas klejenia przykleiłem się do niego skutkiem czego są te zabrudzenia:

[Obrazek: DSCN3341.jpg]

Obecnie model wygląda tak:

[Obrazek: DSCN3348.jpg]


Więcej zdjęci jutro.
Pozdrawiam Jakub
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Niszczyciel Novik modelik 1/200 Wiktor 42 14,659 18-08-2019, 09:25
Ostatni post: Wiktor
  [Relacja] Tatra 815 6x6 NTH ciągnik siodłowy PHMT Zuru 7 5,774 02-01-2018, 09:45
Ostatni post: Zuru
  Me-109 Kartonowa Kolekcja Relacja maciekz45 15 9,211 09-12-2015, 06:12
Ostatni post: maciekz45
  [G] HOHENZOLLERN Tramlok Modelik norrib 3 3,682 17-05-2015, 10:40
Ostatni post: kordian
  [R] Ba-64B (Wydawnictwo Modelik) marcelo80 15 9,951 05-03-2015, 04:37
Ostatni post: caban7
  [R] Woroszyłowiec-relacja marcinp 23 11,100 08-01-2015, 12:07
Ostatni post: marcinp
  [R] Polonez - Poltruck "Policja" - Modelik - pierwszy model Usul 11 7,145 26-09-2014, 07:36
Ostatni post: Usul
  Albatros D.V wydawnictwo Modelik 1:33- mój pierwszy dwupłat lepiacz lsw 12 5,865 09-05-2014, 08:24
Ostatni post: Paweł O
  PZL P.11c modelarz kartonowy-pierwsza relacja na forum lepiacz lsw 4 3,775 07-05-2014, 11:42
Ostatni post: marcelo80
  [Relacja-koniec] Piper L-4H "Cub" KK 11. Zuru 10 5,400 10-12-2013, 09:03
Ostatni post: Zuru

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości