Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Relacja] Polikarpow I-16
#1
Witam wszystkich.
Samolot, którego budowę chciałbym zrelacjonować to darmowy, dostępny w internecie model I-16 lecz zanim zacznę prezentować swoje wypociny kilka słów wyjaśnień.
Jak widać w moim profilu młody już nie jestem. Modelarstwem zacząłem się zajmować w wieku jakiś 13 lat i do momentu pójścia na studia zdążyłem wykonać kilka sztuk lecz od tamtego czasu, aż to chwili obecnej niestety nie miałem tej przyjemności. Mój przyjaciel, modelarz, tak długo wiercił mi dziurę w brzuchu, że w końcu złapałem za nożyczki.
Od tych kilkunastu lat trochę się zmieniło tak więc zarówno posługiwanie się nożykami do wycinania (kiedyś mogłem liczyć tylko na żyletki), impregnacja kartonu jak i używanie kleju innego niż budapren to dla mnie zupełna nowość i dlatego liczę na wyrozumiałość i łagodne traktowanie.
Tyle tematem wstępu.
Model, który robię wybrałem głównie dlatego, że jest darmowy i po prostu nie będzie aż tak przykro jeśli coś pójdzie nie tak. Całoś została wydrukowana na papierze o gramaturze 160 i zainpregnowana lakierem akrylowym w spraju, a klejem, którego używam jest BCG.

Po raz pierwszy umieszczam zdjęcia na forum dlatego z góry przepraszam za ewentualne błedy.
[Obrazek: dscn19430.th.jpg] [Obrazek: dscn1952n.th.jpg]
Kadłub chciałem kleić techniką na dwie sklejone wręgi lecz okazało się, że we wszystkich przypadkach wręgi są za duże, a dodatkowo poszczególne elementy różnią się nieznacznie rozmiarem. Pomimo szlifowania nie dało się tego dokładnie spasować i wyszło podobnie jak w galerii autora http://www.modele-kartonowe.com/i-16_1_33/index.html
[Obrazek: dscn1953o.th.jpg] [Obrazek: dscn1946.th.jpg] [Obrazek: dscn1945d.th.jpg] [Obrazek: dscn19510.th.jpg] [Obrazek: dscn1950m.th.jpg]
Wyposażenie kabiny wyszło chyba nieco lepiej pomimo mojej nienajlepszej techniki wycinania tak małych elementów niestety i tutaj były błędy. Wolant po zamocowaniu w oznaczonym miejscu opierał się o fotel, a po jego przesunięciu do przodu okazało się, że po montażu powinien niemal dotykać deski rozdzielczej.
[Obrazek: dscn1959.th.jpg] [Obrazek: dscn1958m.th.jpg]

Na dzisiaj to tyle. Mam nadzieję, że wkrótce umieszczę nowe zdjęcia.
P.S.
No i nie wyszło. Miały się pokazywać miniaturki lecz nic nie było widać więc zmieniłem na odnośniki.
Już jest ok.
Odpowiedz
#2
Witam kolegę na forum  PDT_Armataz_01_22

Bardzo dobry wybór odnośnie modelu. Z tego co czytałem w sam raz nadaje się na początek  :mrgreen:
Szkoda, że nie wrzucasz fotek, tylko same linki do zdjęć... Byłoby przejrzyściej i lepiej to wyglądałoby. Co do tego jak wrzucać zdjęcia tutaj jest to opisane: http://www.papermodels.pl/index.php?topic=1349.0.

A co do sklejania to uważam, że idzie dobrze. No ale dopiero jak już będzie więcej elementów połączonych, będzie można to lepiej ocenić.
Do impregnacji użyłeś lakieru matowego czy z połyskiem? Ja chciałem swoje modele po zakończeniu budowy opryskać matowym sprejem, lecz nie mogę takiego dostać u siebie, mają same błyszczące PDT_Armataz_01_18

Pozdrawiam i powodzenia w budowie życzę  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#3
Kleiłem kiedyś ten model, bardzo przyjemny w budowie, co do hostu zdjęć- bullet już mnie wyręczył, całkiem fajnie to wygląda
Odpowiedz
#4
Dzięki. Co do umieszczania zdjęć to już wiem co zrobić by się pojawiały, ale zdaje się, że muszę jeszcze rozgryść sprawę zrobienia miniaturek ponieważ w tej chwili otwierają się jako WIELKIE obrazy.
Już jest ok. Dzięki za pomoc  ;D
Odpowiedz
#5
No i już jest elegancko. Czekamy na postępy  PDT_Armataz_01_22
Odpowiedz
#6
Mam ten model, wiec będę podglądał jak idzie budowaSmile
Powodzenia!
W budowie: Nakajima B5N2 Kate
Kitsune-Zawieszona

Ukończone: Yokosuka D4Y4 '彗星'
暖かくて、刀がなくて、肩が痛かったから戦たくなかた。
Odpowiedz
#7
Mała aktualizacja. Nie miałem specjalnie czasu więc udało mi się jedynie skończyć wydechy i połączyć kadłub w jeden kawałek.
[Obrazek: dscn1968h.th.jpg] [Obrazek: dscn1967g.th.jpg]
Końcówka kadłuba nie wyszła mi najlepiej.
[Obrazek: dscn1962x.th.jpg]
Z wydechów jestem w sumie zadowolony. Pozostałą część dodam dopiero po montażu dolnej części osłony silnika, co z kolei następi po przyklejeniu skrzydeł.
[Obrazek: dscn1966t.th.jpg] [Obrazek: dscn19630.th.jpg]
Odpowiedz
#8
Wszystko idzie w dobrym kierunku  PDT_Armataz_01_34

Ale ten napis na samolocie przepiękny, no  tawarisz- śmierć faszystom za wujka stalina  :milgroup:
Odpowiedz
#9
No uważam, że też jest dobrze PDT_Armataz_01_34
Widzę, że jeszcze retuszu nie stosujesz... Ja dopiero zaczynam go jakoś wprowadzać, a kleję już około roku  :mrgreen:
Odpowiedz
#10
Co dwie głowy to nie jedna. Nie zwróciłem na to uwagi, ale na zdjęciach wychodzą białe linie tam gdzie powinno być widać ślady retuszu. Być może oświetlenie, być może źle zrobione zdjęcie. Postaram się to poprawić w kolejnych zdjęciach.
Co do retuszu to jest. Oczywiście trudno mi się wypowiadać na temat jego jakości, ale staran się. Mam nadzieję, że następne zdjęcia wyjdą mi lepiej.
Odpowiedz
#11
Kolejna mała aktualizacja. Zainwestowałem dychacza w mini statyw. Jakość zdjęć nieco lepsza, ale wydje mi się, że to max tego co można wycisnąć z mojej idiotkamery.
[Obrazek: dscn1969p.th.jpg] [Obrazek: dscn1971w.th.jpg] [Obrazek: dscn1972.th.jpg] [Obrazek: dscn1973m.th.jpg] [Obrazek: dscn1974d.th.jpg] [Obrazek: dscn1975e.th.jpg]

Zdaje się, że zbyt słabo zaimpregnowałem papier ponieważ w niektórych miejscach pod wpływem wilgoci dochodzi do wycierania się farba.
Na dwóch ostatnich zdjęciach widać uskok na przejściu garba w owiewkę steru kierunku. Chciałbym go jakoś zniwelować, a ponieważ nie posiadam szpachli więc mam pytanie czy użycie do tego vikolu byłby dobrym pomysłem?
Odpowiedz
#12
  Chętnie przypatrzyłbym się "osiołkowi"; temat jest mi bliski, ale w moim "lapentopenie" zdjęcia nie chcą się rozwijać, a z miniaturek trudno cokolwiek wywnioskować.
  Z tego, co widzę na tych miniaturkach, robótka idzie ładnie i do przodu. Pozdrawiam.  ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,151 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,048 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,421 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,455 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,031 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,604 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 19,769 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,694 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,361 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Tobruk, eskortowiec z MM nr 2-3/1982 kokosz 2 4,371 09-07-2019, 08:08
Ostatni post: hajer_mihau

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości