Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt "na gorąco"... z teki projektanta.
#1
Siadając do wigilijnego stołu wpadłem na pomysł zrobienie w ciągu paru dni modelu samolotu w skali 1:33. Do wyboru miałem kilka konstrukcji, ale by nie zdradzić się z tym co mam rzeczywiście na warsztacie wybrałem dość prostą konstrukcję z I wojny światowej mało znanego prototypu samolotu myśliwskiego Aviatik 30.40. Co do samego samolotu to jest on jednym z serii 30.XX gdzie wypróbowywano różne koncepcje i pomysły na nowy samolot myśliwski. Najciekawszą wydawała się koncepcja górnopłata zastrzałowego z nowym 11 cylindrowym silnikiem rotacyjnym Steyr Le Rhone o mocy 160KM. W kajzerowskiej II Rzeszy opracowano w tym samym czasie podobny płatowiec zwany pod nazwą Fokker D.V(D.VIII).  
[Obrazek: th_tn_aviatikphoto.jpg] [Obrazek: th_Aviatik3040zdjecie2.jpg] [Obrazek: th_aviatik_30-40.jpg]
Odpowiedz
#2
Sam samolot ma bardzo ograniczoną dokumentację. Oto kilka przykładów:
[Obrazek: th_30-403view.jpg] [Obrazek: th_Jh16619.jpg]
Sam skorzystałem z instrukcji montażu tego modelu w skali 1:48 firmy Modelimex/Alliance Models:
[Obrazek: th_Alliance_Aviatik_Plans.jpg] [Obrazek: th_Alliance_Aviatik_Colours.jpg]
oraz kliku rysunków i zdjęć z budowy makiety R/C:
[Obrazek: th_Aviatiko001.jpg] [Obrazek: th_Yw67974.jpg] [Obrazek: th_Aw70600.jpg]
Odpowiedz
#3
Kamuflaż jest jeden:
[Obrazek: th_MalowaniezModelx.jpg]
Oparty jest on o już stosowany kamuflaż i kolorystykę znaną z samolotu myśliwskiego Aviatik (Berg) D.I:
[Obrazek: th_tn_Aviatikcolor2.jpg]
Znane jest też takie malowanie:
[Obrazek: th_30-40-kolorzy.jpg]
ale jest one, jak się wydaje, całkowicie błędne.
Odpowiedz
#4
Stan na dzień dzisiejszy to już ukończone rysunki modelu w skali 1:33:
[Obrazek: th_Zrzutekranu-01.jpg] [Obrazek: th_Zrzutekranu-02.jpg]

Dziś przystąpię do nałożenia kamuflażu na już istniejące rysunki i przygotowanie części kadłuba, skrzydeł, ogona, silnika.
Zdecydowałem się zrobić model, który będzie miał np. części alternatywne, czyli np takie umożliwiające mocowanie dwóch km na grzbiecie kadłuba. Prototyp tego samolotu, jak widać na zdjęciach uzbrojenia nie miał. Wykorzystałem podobieństwo kadłubów 30.40 z 30.27:
http://www.aviastar.org/air/austria/aviatik_30-27.php
gdzie km były zamocowane.

W tym tempie myślę, że na jutro model powinien być gotowy w całości Smile
Odpowiedz
#5
Widzę, że zapowiada się prościutki, ale efektowny model  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#6
Zobaczymy surówkę?
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
Odpowiedz
#7
Myślę, że tak, bo potrzebuję zdjęcia do okładki.
Odpowiedz
#8
  Bezwzględnie piękna rzecz. Zachwycają mnie takie antyki. Bardzo ciekawy i stosunkowo mało znany temat (a więc "niszowy", jak twierdzi nasza Wyrocznia) Płatowiec ma klasyczną, dynamiczną i dobrze dopracowaną sylwetkę. Autorstwo p. Marka daje nadzieję na względnie dobre spasowanie - ale... gwiazdkowy motor!!! Zostawiam takie egzemplarze dla specjalnego gatunku kartonowych zapaleńców. Ja nie umiem. Amen.
  Bardzo chętnie obejrzałbym jednak relację lub chociaż galerię tego "białego kruka".
  A najlepiej jedno i drugie.
            Pozdrawiam - ZbiG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#9
Silnik, mimo że gwiazdowy i to aż 11, nie będzie za bardzo skomplikowany. Te silniki (Steyr Le Rhone) mają proste kartery, cylindry.  Na rano model już powinien być opracowany w całości.
Odpowiedz
#10
A czy w bliżej nieokreślonej przyszłości będzie możliwe opracowanie pomniejszonej wersji? Nie ukrywam, że temat ciekawy i chętnie wzbogaciłbym nim swoja kolekcję  Smile

PS Jak się mają sprawy z Albatrosem D.V (o ile nie jest to tajemnica) ???  ...ja pamiętliwy jestem 8)

pozdrawiam
Odpowiedz
#11
Przepraszam, że nie kontynuowałem relacji. Model powstał po za publicznością, ale się poprawię i wrzucę wszystko to jak model powstawał, a było to bardzo... bardzo szybkie.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Projekt] Brytyjski czołg szybki A13 Cruiser Mk III Lucjusz 14 10,149 02-09-2013, 09:00
Ostatni post: bomb007
  Projekt modelu kartonowego BMW E60 :) Azoom 10 6,518 10-01-2011, 10:23
Ostatni post: MISIEK

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości