Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Narzędzia] Zestaw noży modelarskich z biedronki
#1
W minioną sobotę będąc z małżonką na zakupach w biedronce nabyłem sobie zestaw nożyków tzw modelarskich w cenie 19,90. Zestaw składa się z około 8 różnych nożyków/skalpeli oraz jednego szpikulca w aluminiowych lub plastikowych  trzonkach. Do tego całe multum wymiennych ostrzy (każdy nożyk posiada przynajmniej 3 zapasowe ostrza)o dziwo całkiem ostrych. Całość jest zamknięta w małym plastikowym pudełeczku. Myślę, że zestaw ten mimo niezbyt wygórowanej jakości, ze względu na dosyć szeroki asortyment i w zasadzie niską cenę może być niezłą alternatywą dla podobnych zestawów dostępnych na allegro takich jak ten http://allegro.pl/zestaw-nozy-modelarski...07351.html (w zasadzie identyczny - już jakaś hiena sprzedaje je 2 razy drożej): . Nie wiem do kiedy trwa ta promocja więc jeżeli ktoś będzie zainteresowany to proponuję się pospieszyć.
Do moderatorów:
Temat ze względu na przewidywaną dezaktualizację można usunąć za jakiś czas.
#2
Też się zastawiałem nad kupnem tego zestawu (i tak bym korzystał z AK-3, ale kupić to jako narzędzie dodatkowe) po za tym w zestawie jest ostrzałka, przed kupnem odstrasza mnie jakość chwytu ostrza w rękojeści,wygląda na jakiś tandetny plastik i nie wiem czy z czasem by się nie zdeformował/wyrobił(a chwiejącym się jak student w juwenalia ostrzem za wiele nie zdziałasz). Może pokusisz się o jakąś recenzję tych nożyków modelarskich?.
[Obrazek: wop.png]

[Obrazek: sww2A_zpsc7931f0f-1.jpg]
#3
Miałem taki zestaw ale osobiście uważam że zamiast wydawać na ten badziew 20zł lepiej wydać to na nożyk Olfy. Jeden a porządny. W tamtym zestawie w trzonkach niestety bardzo łamią się plastiki. Miałem 2 takie zestawy. I pozostały mi się same nożyki ale kiedyś z matą w Rossmanie był dokładany nożyk z metalowym trzonkiem a nożyki te sam.
Niestety porównując jakość nożyków Olfa ma bardzo dużą przewagę.
I dlatego uważam że sprzęt do wycinania należy mieć porządny gdyż to połowa sukcesu.

pozdro.
#4
Również miałem podobny zestaw zakupiony w Carefurze i mam o nim podobne zdanie jak Struna. Lepiej po prostu zainwestować w Olfę.
#5
Oczywiście zgadzam się że nożyki te w żaden sposób nie zastapią porządnej olfy, którą sam posiadam ale tak jak Sylwek twierdzę że jest to dobra propozycja jako noże dodatkowe w przypadku gdy najzwyczajniej szkoda niszczyć tej naszej olfy. Głównie mam tu na myśli mniej precyzyjne prace. Myślę, że zawsze warto też mieć na podorędziu coś więcej. Jeżeli chodzi o jakość to mogę napisać jedynie, że trzonki są wykonane z aluminium i plastikowego trzymadła zaciskanego również aluminiową zakrętką. Nie wiem jak szybko może sie ten plastik wyrobić, ale myślę, że przy niezbyt ostrym traktowaniu nie tak szybko. Tak jak wcześniej pisałem dużym plusem jest tu cena. Dodam, że przydatną rzeczą dla mnie okazał się szpikulec który wykorzystać można z powodzeniem np. do nagniatania poszycia itp.
#6
Kriss Twój wybór. Kupiłem to badziewie w zeszłym wieku kiedy o Olfie jeszcze nie słyszałem połamałem wszystkie po kilku minutach pracy z tekturą 1mm. PDT_Armataz_01_27 Olfy też umiem połamać ale rzadziej bo 1 szt. na ponad rok  PDT_Armataz_01_28
Pozdrawiam. PDT_Armataz_01_36
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire.


#7
(25-01-2011, 09:28)kordian link napisał(a): Kriss Twój wybór. Kupiłem to badziewie w zeszłym wieku kiedy o Olfie jeszcze nie słyszałem połamałem wszystkie po kilku minutach pracy z tekturą 1mm. PDT_Armataz_01_27 Olfy też umiem połamać ale rzadziej bo 3 szt. na dekadę.  PDT_Armataz_01_28
Pozdrawiam. PDT_Armataz_01_36
Całe szczęście, że sobie krzywdy nie zrobiłeś, powinno być ostrzeżenie, by nikt tego badziewia nie kupował.
#8
Taaa, jaaasne, spalić na stosie producenta najlepiej, bando malkontentów Big Grin Ja tam przerobiłem całą masę różnych rżniętych narzędzi i doszedłem do wniosku że wszystkim da się wycinać. Trzeba tylko robić to umiejętnie Wink Owszem, jakość jaką prezentuje sobą Olfa jest nie do porównania żadnym innym nożem jaki miałem w ręku, przynajmniej jeśli chodzi o zastosowania modelarskie, nie ma co jej jednak gloryfikować. Ten zestaw nie jest zły, kiedyś kupiłem właśnie taki i do tej pory z powodzeniem zeń korzystam. Zaznaczam, oprawki nie są najwyższej jakości ale są w zupełności wystarczające, tym bardziej że mamy w tym zestawie dwie oprawki w które można wstawić igły/wiertła czy cokolwiek tam innego o okrągłym przekroju A który cwaniak wstawi igłę w Olfę, hm Wink . Punktak idealny, czy to do nagniatania linii podziału czy do linii zagięć. 20PLN to niewielki wydatek a można całkiem ładnie rozbudować warsztat.

Pozdrawiam
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

#9
Mam takowy zestaw.
Przed rozpoczęciem pracy proponuję wszystkie elementy dokładnie wymyć, ja tego nie zrobiłem i całe ręce ubrudzone jakimś olejem, którym to było zalane.
[Obrazek: userbarstrony.png]
#10
"Zaznaczam, oprawki nie są najwyższej jakości" - zwłaszcza jak jest plastikowe mocowanie do ostrzy, należy bardzo uważać, za którymś razem jak dociśnie się za bardzo ostrze do kartonu - nieszczęście może być gotowe (fartem ostrze nie pofrunęło na mnie).
Nie chcę krakać, ale jak ktoś zakupi zestaw i przypadkiem ma zrobić sobie krzywdę, to lepiej niech wie zarówno o wadach jak i zaletach, a jak się nimi posługuje to ostrożnie. Oprawki do mocowania wiertła, czy igieł mogą być bardzo przydatne. Tak czy siak, jedno jest pewne, nikt mnie nie namówi na używanie drugi raz tego rodzaju uchwytów do ostrzy. Różnorodność w zestawie ostrzy przyciąga uwagę, pod względem przydatności, z tym, że szybko tracą ostrość. Ponoć w zestawie jest ostrzałka, jak dala mnie, porządne ponowne naostrzenie ostrzy to wyłącznie na szlifierce.

Pozdrawiam,
PS
Zestaw zalany olejem by nie zardzewiał zanim sprzedadzą  PDT_Armataz_01_34
#11
(25-01-2011, 01:06)Kofi link napisał(a): Mam takowy zestaw.
Przed rozpoczęciem pracy proponuję wszystkie elementy dokładnie wymyć, ja tego nie zrobiłem i całe ręce ubrudzone jakimś olejem, którym to było zalane.

A czym ty chcesz to myć??
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
#12
Wodą i ręcznikiem papierowym?
[Obrazek: userbarstrony.png]
#13
(25-01-2011, 11:42)Sprudin link napisał(a): ... A który cwaniak wstawi igłę w Olfę, hm Wink ...

O widzisz a ja będę taki cwaniak. A jak się przeprowadzę do końca to nawet zdjęcie ci zapodam :-P
Ja również przetrenowałem kilka - naście rodzajów nożów/nożyków nie pisałem że są najgorsze bo są i takowe. Sam nimi wyciełem całego proma Tydirium z szufladek czarnego. Ale jak widać same oprawki racze są gów.... jakości. Przędzej czy później łamią się mi najczęściej łamały się przy gwincie i któreś ze "skrzydełek".
Olejem powiadasz ... no wiesz antykorozant.
#14
Co prawda długo nic nie grzebałem, ale ostatnią modelarską czynnością jaką robiłem było wycinanie ażurowego korpusu katapulty od Alabamy.

Do tego co ja ich potrzebuje, to wystarczające w zupełności(ciąć trzeba delikatnie) ;D Mam te za 7zl z Carfura PDT_Armataz_01_27
USN W NATARCIU
#15
No, woda sobie kiepsko poradzi z olejem. Trzeba dodać mydła albo detergentu. Aluminium ani plastyku rdza nie ruszy a jak ostrze po umyciu wysuszysz np. chusteczką higieniczną też nic się nie stanie. Kofi prawidłowo odpowiedział na głupie pytanie więc biję mu brawo za cierpliwość.

Nożyków Olfy AK-3 połamałem chyba ze cztery - pęka zawsze w tym samym miejscu - ten niklowany odlew żeliwny - koło gwintu, ostatnio się wkurzyłem i włożyłem połamaną metalową obsadkę z założonym ostrzem do aluminiowej rurki i sklepałem młotkiem na imadle otrzymując aluminiową Olfę z niewymienialnym ostrzem które ostrzę drobnym papierem ściernym. Używam ją do większości prac a nowy nożyk tylko do delikatnych cięć świeżutkim ostrzem.

Niemniej od AK-3 zacząłem i najlepiej mi się nim tnie chociaż nożyk Excela jest bardziej spiczasty - nadaje się lepiej do dzięciolenia małych otworów (albo wymiany oka a'la terminator Tongue ).

Jeszcze pobocznie w tym temacie polecam kupno stalowej linijki - ta Topexu sprawuje się u mnie świetnie a w Castoramie można ją dostać za 3-5 zł. Jedną stronę okleiłem drobniutkim papierem ściernym (taśmą dwustronną) i teraz nie ślizga się po papierze więc wystarczy lekki docisk podczas cięcia i jednocześnie pełni funkcję ostrzałki do nożyka Smile. kupno aluminiowej linijki odradzam bo szybko potniesz krawędź i będzie do niczego.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
#16
Warto dorzucić pytanie: I komu jest teraz głupio? Nastała na forum w śród braci modelarskich jakaś nowa moda, nabijanie się i wręcz dopierd...nie jeden drugiemu. Ciekaw jestem jaki odniosą skutek takiego typu zachowania. Pożyjemy zobaczymy.

[mod]Wytłuściłem specjalnie ten fragment wypowiedzi by się wszyscy dyskutanci nad tym zastanowili.Proszę się koncentrować na temacie, a nie ocenie intelektualnej rozmówców których się na oczy nie widziało.Jeśli już kogoś się bardzo nie trawi proszę o ignorowanie adwersarza lub polemikę poza forum. [/mod]
#17
Zresztą ja miałem takie noże kiedyś, i bez wody mi rdzewiały, nie wiem czemu :-?
#18
Jeżeli komuś zależy na tym by na nożyku nie pojawiała się rdza może go wykąpać przez jakiś czas (np. przez noc) w Fosolu albo innym specyfiku z kwasem ortofosforowym. Nalot rdzy zostanie usunięty a powierzchnię pokryje fosforan żelaza który separuje stal od otoczenia zapobiegając korozji.
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
#19
(26-01-2011, 03:55)roubaix link napisał(a): Warto dorzucić pytanie: I komu jest teraz głupio? Nastała na forum w śród braci modelarskich jakaś nowa moda, nabijanie się i wręcz dopierd...nie jeden drugiemu. Ciekaw jestem jaki odniosą skutek takiego typu zachowania. Pożyjemy zobaczymy.

Warto dorzucic pytanie po co na forum modelarskim goście co nie kleją modeli? Mogę zaspokoic twoją ciekawośc i powiedziec ,że mi głupio nie jest.

Dla mnie Kofi napisał głupotę cytuje:
,, Hmm Pomyślmy...  Wodą i ręcznikiem papierowym,,
Nie napisał nic o detergentach ,ani innych specyfikach . Więc jeśli się nie ma pojęcia o czymś ,to może lepiej wstrzymac się od kretyńskich podpowiedzi??
Specjalnie zapytałem w czym chce myc te nożyki,bo wiedziałem ,że odpowiedz będzie jak zwykle u Kofiego bardzo ,,fachowa,,.

Lehcyfer, a czy warto inwestowac w środki chemiczne (ok.7zł za 500ml. )mając możliwośc za te pieniądze kupic ostrza Olfy (ok.8zł 30 szt.)??

Ja osobiście posiadam zarówno noże Olfy ,jak i takie badziewiaki  jak te z biedronki ( które wystarczyło wytrzec szmatą żeby zetrzec ten nieszczęsny olej  PDT_Armataz_01_11 ) mam też nożyk z Empiku ( taki z matą do wycinania ) za bodajże 10 ,czy 15 zł i też się sprawdza( z ostrzami Olfy)
Każdy używa tego co mu pasuje.  Dla mnie jako działającego w branży budowlanej  nie ma lepszych ostrzy  jak Olfa na polskim rynku. Testowałem różne : Irvina ,Stanleya itp ,ale Olfa bije wszystkie na głowe zarówno ze względu na ostrośc ,jak i na trwałośc.
Co do oprawek ,każdemu pasuje co innego ( nawet ze względu na sposób wycinania i przyzwyczajenia danej osoby) i tyle w tym temacie.
Przepraszam panią,czy ta chusteczka pachnie chloroformem? :-)
#20
Po tygodniu od tego zabiegu nie zauważyłem grama rdzy. Wystarczy porządnie wytrzeć i wysuszyć...


(26-01-2011, 03:55)roubaix link napisał(a): Warto dorzucić pytanie: I komu jest teraz głupio? Nastała na forum w śród braci modelarskich jakaś nowa moda, nabijanie się i wręcz dopierd...nie jeden drugiemu. Ciekaw jestem jaki odniosą skutek takiego typu zachowania. Pożyjemy zobaczymy.
W 100% się zgodzę.
Ostatnio przez ludzi takich jak Dominik, Revan, którzy ciągle na wszystkich bezsensownie najeżdżają, jak by byli nie wiadomo kim, to forum przyjazne jest tylko na bannerze...
[Obrazek: userbarstrony.png]
#21
(26-01-2011, 04:58)dominik294 link napisał(a): Lehcyfer, a czy warto inwestowac w środki chemiczne (ok.7zł za 500ml. )mając możliwośc za te pieniądze kupic ostrza Olfy (ok.8zł 30 szt.)??

Zamiast środka chemicznego za te ~7zł wystarczyłaby woda z mydłem, ewentualnie płynem do mycia naczyń, a to już chyba każdy ma w domu i kupować nie musi  Wink

#22
Chodziło o Fosol do odrdzewiania, detergent to np. odrobina zwykłego płynu do mycia naczyń - koszt pomijalny Smile

A Fosol warto w domu mieć - choćby żeby móc nim zardzewiałe narzędzia czy inne przedmioty potraktować. W ogóle najlepiej przed rdzą chroni WD40 (chociaż trzeba regularnie odnawiać warstewkę ochronną)  - warto mieć w warsztacie "dyżurną" szmatkę nim nasączoną i po użyciu wytrzeć nią użyte narzędzia a jak podeschnie to w nią znów trochę psiknąć. Czytałem w blogu jakiegoś amerykańskiego stolarza że zrobił test i wielki wok posmarował wszelkimi dostępnymi na rynku środkami przeciwrdzewnymi i wystawił do ogrodu gdzie co noc rosa. Po tygodniu najlepiej wyglądał fragment potraktowany WD40.

Dla modelarza kartonowego Fosol to rzeczywiście strzał z grubej rury, ale WD40 ma 1001 zastosowań na co dzień i powinien być w każdym domu. Wyczyść ostrze z rdzy, przetrzyj szmatką wilgotną od WD40 i sprawa załatwiona.

Co do tego zestawu od którego się zaczął wątek - mam również podobny komplet z trzema nożykami i 13 ostrzami (bez osełki i pręcika)  - używam najmniejszego nożyka jako uchwytu do przyciętej żyletki - taki super cienki nożyk modelarski do bardzo delikatnych cięć.

Co do kupowania ostrzy Olfy - jak mi się nożyk złamię kupuję nowy a z nim w komplecie jest zapas nożyków. Jako że ostrzę swoje ostrza, to mam ich nadmiar Smile
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
#23
(26-01-2011, 09:33)lehcyfer link napisał(a): Czytałem w blogu jakiegoś amerykańskiego stolarza że zrobił test i wielki wok posmarował wszelkimi dostępnymi na rynku środkami przeciwrdzewnymi i wystawił do ogrodu gdzie co noc rosa. Po tygodniu najlepiej wyglądał fragment potraktowany WD40.

Dlatego że WD40 to jest odrdzewiacz i takie jego winno być zastosowanie. Pozostawione WD40 np w słoiczku czy jakim kolwiek innym naczynku mającym dostęp do powietrza substancja zamieni się w takie coś oleistego - antykorozant.
#24
Wyczyściłem wstępnie wątek, do tematu Kofiego jeszcze wrócę. Tymczasem, hamować się chłopaki i  do klejenia.

[mod]Już Cię wyręczyłem z czyszczenia tematu z personalnych wycieczek[/mod]
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

#25
Siemanos.

No, żeby dorośli ludzie pokłócili się o nożyki ... czy mnie jakoś wzrok myli ??
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - Niech karton będzie z Wami !!!
Moje projekty do pobrania za FREE. W pracy robię TO, a w domu TO, pomagam IM. This is my OCCUPATION
[Obrazek: userbar_czechy.jpg]


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zestaw do malowania aerograf ze sprężarką w sklepie Lidl Fuenf_Viertel 18 14,392 30-11-2013, 04:20
Ostatni post: konradoo
  Profesjonalne narzędzia modelarskie. seb545 7 5,894 09-09-2013, 07:27
Ostatni post: Navi
  Narzędzia, kleje, model na początek-jak się zabrac za modelarstwo. dominik294 11 13,790 06-04-2011, 09:39
Ostatni post: Piterski
  prosze o rade - retusz krawedzi , narzedzia smoller 21 10,712 28-03-2010, 11:59
Ostatni post: Partyzant
  [Warsztat] Narzędzia warte polecenia. Astra28 0 7,234 08-03-2008, 01:07
Ostatni post: Astra28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości