Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[relacja] SMS Seydlitz (KA 8/92]
#51
ZbiGu dla mnie modelarstwo nie było sposobem na zabicie wolnego czasu, bo go nie było w nadmiarze. Do klejenia wróciłem w czasie, gdy kończyłem jedną poważniejszą robotę i wiedziałem, że się nie wyrobię z terminem. Przypomniałem sobie o swoim dawnym hobby, które już mi jakiś czas chodziło po głowie i w końcu zacząłem kleić - po to, by móc skupić myśli na klejeniu, a nie na tym, ile mi jeszcze do zrobienia zostało. I najlepsze jest to, że to POMOGŁO! Mogłem spokojnie zasypiać, obsunąłem się gdzieś góra o 2 tygodnie (co przy półrocznym terminie nie jest tragedią), a z Bożą pomocą w początku czerwca będzie namacalny dowód tamtej robótki!
W każdym razie - jak na mnie - to jestem wyluzowany. Do Twojego wyluzowania ZbiG wiele mi brakuje, ale uczę się czytając z wielką przyjemnością Twoje posty Wink

Coś tam lepię od czasu do czasu - ale naprawdę sporadycznie i nie tylko przy "Seydlitzu". W każdym razie zostały jeszcze 3 tygodnie i WAKACJE!
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#52
  Cieszę się wielce, iż pisaniną swoją mogę sprawić komuś w jakiś sposób odrobinę zadowolenia. Mądrzy ludzie mówią, że poważnie należy podchodzić tylko do małżeństwa i do sraczki.
  Prawdopodobnie przygotowujesz nam jakąś niespodziankę; nie pytam, oczywiście, jaką - nie byłaby ona wówczas żadną niespodzianką! Jakaś wystawa, czy, jak to nazywacie, konkurs jest chyba w początkach czerwca, więc wnioskując z Twoich wypowiedzi tamże ta niespodzianka przestanie być nią. Na pewno coś fajnego!
  Ciekawi mię to bezmiernie.
  Pozdrawiam. ZbiG
  Pytałeś o "Luetzowa" - oddałem go młodszemu koledze z modelarni. Kartoniak wykonany był w ok 70%.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#53
Niestety nie posiadam zdjęć skleiłem go w 1997 model uległ zniszczeniu przez młodszego brata.
Pamiętam ,że podposzycia nie stosowałem ,tylko styropian docięty i slifowany z kawałków.
W budowie: ..... ..... ....
[b]Zbudowane

Roweromaniak : https://www.youtube.com/watch?v=jKyWii8RxqA[/b]
Odpowiedz
#54
(17-05-2011, 07:31)ZbiG link napisał(a):   Prawdopodobnie przygotowujesz nam jakąś niespodziankę; nie pytam, oczywiście, jaką - nie byłaby ona wówczas żadną niespodzianką! Jakaś wystawa, czy, jak to nazywacie, konkurs jest chyba w początkach czerwca, więc wnioskując z Twoich wypowiedzi tamże ta niespodzianka przestanie być nią. Na pewno coś fajnego!
 
Nie, początki czerwca na pewno nie.... Może coś przez wakacje się urodzi, ale z tym też ciężko. W każdym razie w wolnej chwili chcę wypróbować ramkę do relingów Seydlitza Wink
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz
#55
  Jeżei poród zapowiada się ciężki to zastosuj cesarskie cięcie.
  Pozdrawiam - ZibG.
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#56
Po dłuuugiej przerwie dzisiejszy odcinek zostanie poświęcony średnio udanym eksperymentom z relingami. Średnio udanym dlatego, że w końcu udało mi się skleić druciki ze sobą.
Szwagier mi pospadał fajną ramkę do klejeni drucików - tylko miałem straszny problem, żeby te druciki do niej przymocować i utrzymać napięcie. Ostatecznie padło na lutowanie....
Ramka zaś jest bardzo sprytna - pomysł szwagra - w środku ma jeszcze taką przesuwaną poprzecznicę (regulowaną nakrętkami) - dzięki temu można lekko przesunąć i zwiększyć napięcie drucików. Dzięki temu dałem radę zrobić to:
[Obrazek: th_P7290003.jpg] [Obrazek: th_P7290004.jpg]
Niestety druciki się rozkleiły przy próbie odpowiedniego przycięcia poprzeczek - został tylko ten jeden, na którym poćwiczyłem malowanie. Ale fakt, wtedy jeszcze nie wiedziałem jak nakładać klej CA - teraz walę kroplę na zużytą kartę kodów jednorazowych i stamtąd ostrożnie nabieram wykałaczką.

Dziś postanowiłem podejść do problemu od innej strony - zrobić reling na części modelu. Najpierw igłą (włożoną w obsadkę noża AK-4) wywierciłem dziurki (ostrze nożyka posłużyło za szablon rozstawu), potem wetknąłem słupki i przykładając szablon (końcówka nożyka obciąłem gilotynką do paznokci. Jak zwykle u mnie krzywo, ale to na razie wstępna faza testów jest - chodziło o klejenie drutu. NA tym etapie wyglądało to tak:
[Obrazek: th_P7310207.jpg] [Obrazek: th_P7310208.jpg]
Potem używając szablonu (wkład do długopisu) starałem się uchwycić wysokość dolnej poręczy czy jak to się nazywa. Tu już mi nie wyszło mocno - ale celem było po prostu sklejenie drutów. Ten zabieg, się udał, pomagałem sobie pincetą dociskając poprzeczkę do słupka. Efekt, kiepski estetycznie:
[Obrazek: th_P7310210.jpg]
Potem powtórzyłem to samo z górną poręczą:
[Obrazek: th_P7310210.jpg] [Obrazek: th_P7310211.jpg] [Obrazek: th_P7310213.jpg] [Obrazek: th_P7310214.jpg] [Obrazek: th_P7310215.jpg]
A potem w ramach eksperymentu spróbowałem pomalować relingi oczywiście paćkając niemiłosiernie wszystko wokół:
[Obrazek: th_P7310219.jpg] [Obrazek: th_P7310220.jpg]
Z tego wynika, że przynajmniej słupki MUSZĄ być pomalowane PRZED wklejaniem, bo inaczej model będzie zmasakrowany... Czy poręcze też malować najpierw? Ale chyba przy wyginaniu farba może odprysnąć?
No i najważniejsze pytanie - czy jest sens doskonalenie tej metody czy nie tędy droga? Czy lepiej próbować na ramce? Tylko obawiam się, że ten reling by się rozleciał podczas instalacji...
Oczywiście istnieje jeszcze możliwość zakupu albo fototrawionych albo wycinanych laserowo - ale na to nie pozwala mi ambicja, a poza tym trochę szkoda na to pieniędzy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę przypuszczalny efekt końcowy w moim wykonaniu...
[Obrazek: th_sww_zpsf23bd504.jpg]
Ukończone: J2M3 "Raiden"Ki-46 | F4F-3 Wildcat
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Relacja] Messerschmitt Bf 109E-4 [Kartonowy Arsenał 2/2007] cloudwalker 29 16,331 31-01-2022, 07:55
Ostatni post: Karas
  RMS TITANIC -Mały Modelarz, Relacja z budowy. Peno 6 4,125 14-08-2021, 09:30
Ostatni post: ZbiG
  [R] Trzy pokolenia... Jedna relacja tomo11 6 3,478 14-08-2021, 10:10
Ostatni post: tomo11
  USS ESSEX w.(2014) - RELACJA Z BUDOWY Peno 4 3,514 02-04-2021, 11:24
Ostatni post: Hastur
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 Dziadek 27 16,224 11-01-2021, 08:36
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 Dziadek 39 20,862 11-01-2021, 08:30
Ostatni post: Lesio73
  [Relacja] Kościół w Porąbce - skala 1:100 Astra28 44 20,055 28-11-2020, 11:34
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] Brytyjski monitor HMS "M15" Adrian Kacz 31 17,899 28-11-2020, 11:26
Ostatni post: Zeppelin
  [Relacja] T-34/85 "Rudy" MM 1-2 2005 czyli powrót do dzieciństwa :) Roland 5 4,412 27-04-2020, 09:57
Ostatni post: Karas
  [Relacja] Tobruk, eskortowiec z MM nr 2-3/1982 kokosz 2 4,426 09-07-2019, 08:08
Ostatni post: hajer_mihau

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości