Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Lokomotywa spalinowa T448p ADW Model
#1
Witam wszystkich.

Jestem nowy na tym forum, dlatego wpierw kilka słow o sobie. Pochodzę z Pomorza Środkowego i na co dzień zajmuję się projektowaniem. Ta relacja to jest mój powrót do modelarstwa z czasów Szkoły Podstawowej, gdzie każdy szalał za MM - do dziś pamiętam nauczyciela od ZPT (pamięta ktoś jeszcze ten skrót?) sklejającego na zajęciach ścigacza.
Mam już rozpoczętych kilka modeli kartonowych oraz na ukończeniu dwa modele plastikowe lokomotyw w skali H0. Jednak zdecydowałem się zacząć coś nowego, prostego i od podstaw.

Zgodnie z obietnicą noworoczną zabrałem się za model lokomotywy T448p wydawnictwa ADW Model w skali 1:45 autorstwa Michała Kołodzieja.
Model zakupiłem razem z akcesoriami wycinanymi laserowo (detale+koła).
[Obrazek: th_T488p_01.jpg] [Obrazek: th_T488p_02.jpg]
Po dokładniejszej lekturze, znalazłem kilka niedociągnięć w modelu, tzn. brak w opisie oznaczeń co znaczą poszczególne gwiazdki. Jednak biorąc pod uwagę powinowactwo autora, przyjąłem takie same ich znaczenie jak w innych modelach. Brakuje również oznaczenia części 3b znajdującej się pomiędzy częściami 3a i 2, ale to są drobnostki.
Największy problem miałem ze szkieletem wycinanym laserowo (cz. 1, 1a i 1b) są one ok. 2 mm za długie. Po blisko miesięcznej korespondencji z wydawnictwem, zdecydowałem się jednak sklejać dalej.
[Obrazek: th_T488p_03.jpg]
Obecnie mam już ukończony "szkielet pomostu", który przeciąłem i skróciłem klejąc na styk pewnym słynnym klejem z kiosku i o dziwo trzyma. Jednak troszkę przesadziłem z jego ilością i musiałem dodać kilka dodatkowych wzmocnień, aby był prosty.
[Obrazek: th_T488p_04.jpg]
Równolegle tworzy się podstawka oraz wózki. Jednak wykorzystywałem do ich podklejania klej w sprayu oraz lakier z NOMI, które schną ok. 1 tyg.
[Obrazek: th_T488p_05.jpg]

Mam pytanie do autora modelu (jeśli czyta tą relację) w wycinance pomost (cz. 3) jest oznaczony trzema gwiazdkami. Wg przyjętego oznakowania z innych modeli przyjąłem, że należy podkleić ją tekturą 1,0 mm. Jednak oklejka pomostu (cz. 3b) ma 2,0 mm - czyli wychodzi konieczność podklejenia tekturą 1,5 mm. Czy paski są za grube, czy pomost należy dodatkowo podkleić?
Dla właścicieli akcesoriów laserowych do tego modelu niespodzianka, pomost grawerowany laserem należy również podkleić, ponieważ jest grubości 0,5 mm (nie chodzi mi o to, że trzeba - rozumiem technologia, ale nie ma drugiej części do podklejenia w zestawie). Nabieram nowego podejścia do pojęcia akcesoria wycinane laserowo - nic nie zrobi się samo...


Z góry dziękuję za ewentualne uwagi bardziej doświadczonych kolegów kolejarzy. :oops:
Na warsztacie: 
- BR41 i BR50 Skala H0 Italeri
- T448p Skala 0 ADW Model
Odpowiedz
#2
Na innym forum autor wycinanki potwierdził, że oklejki (cz. 3a) o szerokości 1,8 mm (czyli po wewnętrznym obrysie) mają wystawać pod pomost, zaś przyjęte znaczenie gwiazdek jest poprawne:
* - brystol (lub karton "wycinankowy")
** - 0,5mm
*** - 1mm
Na warsztacie: 
- BR41 i BR50 Skala H0 Italeri
- T448p Skala 0 ADW Model
Odpowiedz
#3
Witam.

Kończę właśnie oklejać ostoję lokomotywy i sklejać czołownice. Ze względu, że ciężko jest fotografować długie i niskie obiekty, zdjęcia zamieszczę wkrótce, jak będzie można coś więcej pokazać.

Co do uproszczeń w modelu, szkielet ostoi nie posiada części poprzecznych, dorobiłem je we własnym zakresie. Jednak przy sklejaniu nie udało mi się zachować równoległości i pomost jest obrócony względem dolnej części ostoi o ok. 0,5 mm. Wyszło to dopiero przy oklejaniu boków. W gotowym modelu będzie to na pewno trudno zauważyć, dojdą tam przetłoczenia i zaczepy, ale kubełek zimnej wody podziałał i będę dalej sklejał model w standardzie - jeśli uda mi się go ukończyć.

Modelarstwo to jednak sztuka... :oops:
Na warsztacie: 
- BR41 i BR50 Skala H0 Italeri
- T448p Skala 0 ADW Model
Odpowiedz
#4
Witam powodzenia w budowie oraz kibicuje.
[Obrazek: sww.jpg]
Odpowiedz
#5
Ja również oczekuje na dokumentacje fotograficzną z postępów w budowie.
Odpowiedz
#6
(09-03-2011, 05:26)Piterski link napisał(a):Ja również oczekuje na dokumentacje fotograficzną z postępów w budowie.
Ja też.
Odpowiedz
#7
Do wcześniej wykonanej ostoi zostały dodane czołownice oraz stopnice (cz. 4 i 5).
Do ich budowy zastosowałem metodę opisaną niegdyś przez wujka Andrzeja: porozcinałem elementy i sklejałem na styk za pomocą BCG.
Retusz farbami Pactra (model wcześniej impregnowany lakierem oraz fiksatywą - droższa, ale żona nie grozi rozwodem  :lol: ). Kolory to oczywiście czarny oraz czerwony - A26 rozjaśniony odrobiną białego - prawie identyczny kolor z tym z wycinanki.
[Obrazek: th_T488p_06.jpg] [Obrazek: th_T488p_07.jpg]
Części z wycinanki i akcesoria laserowe pasują idealnie, jedynie sugerowałbym zmianę kolejności wklejania - wpierw stopnie, a potem czołownice. Na tylniej części czołownic niewłaściwie zaznaczono miejsce wklejenia stopnic (zdjęcie 1), ale jest to miejsce niewidoczne w gotowym modelu.
Na drugim zdjęciu widać m.in. pocienioną cz. 3b - oklejkę przedniej części pomostu - dla tych co chcieliby skleić model bardziej zbliżony do oryginału sugerowałbym nie podklejanie części pomostu wystającej poza czołownicę.

Obecnie trwa praca przy zbiorniku paliwa (cz. 7), ze względu na zbyt obfite zaimpregnowanie oklejki zbiornika, muszę wpierw skleić pełen szkielet zbiornika i dopiero go okleić cz. 7a.
Na warsztacie: 
- BR41 i BR50 Skala H0 Italeri
- T448p Skala 0 ADW Model
Odpowiedz
#8
Witam po dłuższej nieobecności.

Po zastanowieniu, na które wpływ miało poznanie na Paprykarzu 2011 kolegów: Precyzyjny i Astra 28 oraz ich wspaniałych dzieł, postanowiłem zrobić model po swojemu.
Nie zarzucam tu nic autorowi, model skleja się wspaniale, jednak są w nim uproszczenia, które mam zamiar zmienić.

Nieocenione w tym będą zdjęcia otrzymane od kolegi Kierownika, za które jeszcze raz dziękuję.

M.in. ze względu na kolor ostoi w wycinance mam zamiar przemalować model. I muszę uzyskać przyzwoity wynik, ponieważ inaczej malowanie może się gryźć :lol: ze wspaniałymi naklejkami, jakie do tego modelu zrobił kolega Precyzyjny.

Na dziś tylko jedna fotka wózków i kół (jeszcze przed szlifowaniem).
[Obrazek: th_T488p_08.jpg]
Wózki zamierzam wyposażyć w śruby, przetłoczenia oraz zmienić mocowanie teleskopów w modelu tak by były bliższe oryginałowi.

Równolegle powstaje podstawka, w której papierowe podkłady zostały zamienione na balsę oraz moje nieudolne mocowania papierowe zastąpiły mocowania żywiczne autorstwa kolegi Mariusza (mario555) (patrz relacja Pm3 na kartonworku).

P.s.  Starczy już tej wazeliny siadam do modelu, dalsza relacja wkrótce.
Na warsztacie: 
- BR41 i BR50 Skala H0 Italeri
- T448p Skala 0 ADW Model
Odpowiedz
#9
i co zdechło ??
Odpowiedz
#10
Niestety, nie miał chłop problemów, to założył sobie firmę  :-(
Brakuje mi czasu na powrót do sklejania.
W chwilach wolnych próbuję siły w plastikach, głównie szlifuję techniki malowania.
Może jesienią wrócę do papieru...
Na warsztacie: 
- BR41 i BR50 Skala H0 Italeri
- T448p Skala 0 ADW Model
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,366 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 699 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,473 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,500 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,790 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [G] Lokomotywa spalinowa SM42 ANGRAF 1:25 tomo11 3 2,455 04-08-2023, 03:04
Ostatni post: tomo11
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,585 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,722 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,440 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości