Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Pytanie] solid edge
#1
Witam Smile
Posiadam program do projektowania Solid Edge V19 , którego znam dość dobrze Wink Buduję sobie różne rzeczy ( modele 3D ) i tak sobie myślę : a może zaprojektować jakiś model , który dało by się potem wydrukować i posklejać...  i tu moje pytanie do znających ten program lepiej ode mnie :
Czy jest możliwość rozwinięcia siatek z modelu 3D ?? Bo szukam, ale nie mogę znaleźć... A może jest jakiś darmowy programik, który dałby radę rozwijać siatki ??


Mam też Corela, wersję12 , ale w nim stawiam dopiero pierwsze kroczki Wink

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#2
Ja też trochę w solidzie pracowałem i nie pamiętam aby było tam rozwinięcie siatki, przynajmniej mi nie było nigdy potrzebne.
V19 to przeżytek skołuj sobie którąś z wersji STSmile
Everything under the sun is in tune
But the sun is eclipsed by the moon

Pink Floyd 1973
Odpowiedz
#3
Witam!

Solid Edge, podobnie jak i inne programy do projektowania bazują na bryłach i/lub powierzchniach. Nie ma jako takich siatek.
Chcąc zaprojektować detal rozwijalny, musisz zacząć projektowanie w module Metal Sheet (po polsku to chyba Arkusz blachy). Jednak, żeby zrobić model, każda część musi z inną współgrać z innymi w złożeniach. To jest co najmniej trudne. To że jest to program parametryczny, to tylko ułuda że będzie łatwiej. Robię trochę w blachach, w większości w Solid Works (ale te programy są podobne) i wierz mi, czasem trzeba myśleć na kilka detali naprzód żeby się nie wpakować w bagno.
Nie polecam, chyba że masz kilka kursów obsługi zrobione i ze dwa tysiące godzin pracy z programem. Po pytaniu jednak sądzę że jesteś nowicjuszem.

Bez urazy, przeskocz na Rhino, będzie Ci łatwiej.
W sieci jest od groma tutoriali, nawet na temat tworzenia modeli kartonowych się jakieś znajdą. Poza tym, jest fajne polskie forum, gdzie uzyskasz pomoc, nawet w najprostszych sprawach. Znajdziesz tam ludzi, którzy aktywnie tworzą na tym sofcie modele kartonowe.
Rhino, to coś takiego właśnie dla Ciebie. Oczywiście nie łudź się że po kilkunastu godzinach będziesz projektował modele jakie wychodzą u AH, ale nic nie przychodzi za darmo. A satysfakcję będziesz miał wielką jak już coś sklecisz.
Potem jedno kliknięcie ikonki i Twój model jest rozpłaszczony i gotowy do wydruku.

A Corel może Ci posłużyć do pokolorowania tego, co w Rhino zrobisz.

Oczywiście mowa o sofcie kupowanym, a nie "kołowanym"...
Odpowiedz
#4
(05-04-2011, 08:38)lentz link napisał(a): musisz zacząć projektowanie w module Metal Sheet (po polsku to chyba Arkusz blachy). (...) Po pytaniu jednak sądzę że jesteś nowicjuszem.

No właśnie... Rozmawiałem też z nauczycielem i on też mówił, że można próbować w arkuszu blachy. Tu jednak jest problem... Używałem tej opcji tylko raz, bo chciałem zobaczyć jak to dział Wink Na co dzień używam opcji "część " Smile Projektuję element, wrzucam do edge CAM'a i leci na frezarke CNC. Często też używam rysunku i właśnie w rysunku chcę kombinować z zaprojektowaniem modelu, jednak niektóre elementy o bardziej złożonych kształtach ( chodzi mi głównie o jakieś wyoblenia itp. ) znacznie prościej byłoby zrobić w 3D i rozłożyć Wink - nie twierdzę jednak, że nie da się tego zrobić w tradycyjny sposób ( z kalkulatorem i linijką )  :mil11: Po prostu zajmie to mnóstwo czasu Smile

Jeśli chodzi o Rhino, to też o nim myślę, jednak ceny skutecznie uniemożliwiają mi jego zakup Smile
Po skończeniu szkoły ( w maju maturka Wink ) pomyślę cusik nad Rhino Wink

Na razie chyba będę musiał zadowolić się taką wersją Wink
http://rhino3d.pl/download.html

Dziękuję za odpowiedzi Wink
Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
#5


Cytat:Jeśli chodzi o Rhino, to też o nim myślę, jednak ceny skutecznie uniemożliwiają mi jego zakup Smile
Po skończeniu szkoły ( w maju maturka Wink ) pomyślę cusik nad Rhino Wink

Właśnie teraz, kiedy chodzisz do szkoły jest najlepszy czas zakupić Rhinocerosa w wersji edukacyjnej, która może być wykorzystywana do celów komercyjnych nawet po zaprzestaniu nauki! Cena to niecałe 1000 zł.
Odpowiedz
#6
(06-04-2011, 09:08)Lucjusz link napisał(a):
Cytat:Jeśli chodzi o Rhino, to też o nim myślę, jednak ceny skutecznie uniemożliwiają mi jego zakup Smile
Po skończeniu szkoły ( w maju maturka Wink ) pomyślę cusik nad Rhino Wink

Właśnie teraz, kiedy chodzisz do szkoły jest najlepszy czas zakupić Rhinocerosa w wersji edukacyjnej, która może być wykorzystywana do celów komercyjnych nawet po zaprzestaniu nauki! Cena to niecałe 1000 zł.


Tak wiem, że teraz jest najlepszy na to czas, jednak obecnie mam ważniejsze wydatki Wink Programik może poczekać, zwłaszcza, że nie zamierzam zakończyć edukacji na technikum Wink Po szkole odłożę trochę"grosza" a zakupię go jak zacznę naukę po wakacjach Smile
Odpowiedz
#7
Widzę że działasz w zasadzie na pojedynczych modelach, czeka Cię nauka złożeń i wzajemnych relacji między nimi.
Zanim zaczniesz robić modele z prawdziwego zdarzenia, spróbuj sobie zaprojektować, powiedzmy, prosty czołg (taki przykład), jako złożenie. Niech się składa z 20 części i jak już będziesz miał to wszystko złożone, zmień kilka wymiarów. Jak Ci się to rozjedzie w taki sposób, że w ciągu pół godziny poskładasz to do kupy i nie będzie błędów, to znaczy że jesteś gotowy. Ilość wypowiedzianych przekleństw też jest istotna!
Mówię z własnego doświadczenia, bo relacje w złożeniach, to najpoważniejsze źródło przyszłych błędów i niepowodzeń. Po prostu parametryzacja czasem nie jest taka fajna jak się wydaje na początku.
W zasadzie Solid jest zaprojektowany do innych celów. Choć nie takie kombinacje w życiu widziałem.

Widziałeś projektowanie modelu w Corelu albo w SkechUp-ie? Da się!

Przeglądając zagraniczne fora modelarskie, widzę, że tam ludzie projektują ciekawe modele w darmowym sofcie i wychodzi im to całkiem nieźle. U nas ludzie upierają się przy komercyjnym i to z tej najwyższej półki. Czasem nie wiem po co.

Skoro w maju matura, to:
1. 3mam kciuki
2. to już niedaleko
3. w wolnych chwilach baw się Rhino, zacznij od prostych rzeczy bez zapisywana (25 zapisów to bardzo mało)

Pozdrawiam
Odpowiedz
#8
(06-04-2011, 09:08)Lucjusz link napisał(a):
Cytat:Jeśli chodzi o Rhino, to też o nim myślę, jednak ceny skutecznie uniemożliwiają mi jego zakup Smile
Po skończeniu szkoły ( w maju maturka Wink ) pomyślę cusik nad Rhino Wink

Właśnie teraz, kiedy chodzisz do szkoły jest najlepszy czas zakupić Rhinocerosa w wersji edukacyjnej, która może być wykorzystywana do celów komercyjnych nawet po zaprzestaniu nauki! Cena to niecałe 1000 zł.
I tu sie kolega myli. Licencja EDU tylko do nauki chcesz uzywać komercyjnie kup Upgrade albo wersję Komercyjną. Tak jest z każdym oprogramowaniem w wersji edukacyjnej. Sam posiadam kilka licencji Corela w wersji domowej/edu równiez i jest wyraźnie zaznaczone nawet w tytule okna jest napisane "nie do użytku komercyjnego". Ale jak kolega woli żeby PG przyszło i zarekwirowało sprzęt itp a potem jeszcze BSA zażądała kary od nielegalnego wykorzystywania oprogramowania to prosze bardzo. Poza tym poczytaj jak to jest z niektórym "darmowym" oprogramowaniem gdzie jest zaznaczone "z wyłączeniem użytku komercyjnego" np. Avasty i inne podobne "darmowe" antywiry. Nawet początkowo darmowy SketchUp miał wyłączenie komercyjne.
Odpowiedz
#9
(06-04-2011, 11:12)struna link napisał(a): Nawet początkowo darmowy SketchUp miał wyłączenie komercyjne.


To znaczy że już nie ma???
Zapraszam na stronę mojego nowo utworzonego wydawnictwa : http://swiatzkartonu.eu
Odpowiedz
#10
Nie wiem dokładnie ale dlatego było dwie wersjie SketchUP i PRO. Pierwsza bezpłatna "odchudzona" i wyłączenie użytku komercyjnego. Jak chciałeś używać komercyjnie czyli do zarobku to należało kupić wersję pro. Nawet tam coś o architektach było wspominane itp. Ale ostatnich licencji już nie czytałem więc nie wiem dokładnie jak to jest już z 7 i 8. Trzeba dobrze przestudiować postanowienia licencyjne bo czasem są tam ukryte tzw. kruczki. A sprawa praw autorskich i licencji wcale nie jest prosta. 
Odpowiedz
#11
Właśnie przestudiowałem całą umowę licencyjną i rzeczywiście nie wspominają o zakazie komercyjnego korzystania, a nawet wyraźnie piszą o tym że: "Jeżeli użytkownik jest podmiotem gospodarczym, oświadcza także, iż posiada stosowne uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w kraju lub krajach, w których tę działalność prowadzi".

Kamień spadł mi z serca, bo już miałem gotowy do wydania model, ale zaniechałem wszystkiego jak spotkałem się z informacją (na dobreprogramy.pl) że licencja darmowego Sketchup'a nie obejmuje zastosowań komercyjnych. Czyli mogę pchać sprawę dalej...
Zapraszam na stronę mojego nowo utworzonego wydawnictwa : http://swiatzkartonu.eu
Odpowiedz
#12
(06-04-2011, 11:12)struna link napisał(a): [quote author=Lucjusz link=topic=8369.msg97387#msg97387 date=1302116898]


Cytat:Jeśli chodzi o Rhino, to też o nim myślę, jednak ceny skutecznie uniemożliwiają mi jego zakup Smile
Po skończeniu szkoły ( w maju maturka Wink ) pomyślę cusik nad Rhino Wink

Właśnie teraz, kiedy chodzisz do szkoły jest najlepszy czas zakupić Rhinocerosa w wersji edukacyjnej, która może być wykorzystywana do celów komercyjnych nawet po zaprzestaniu nauki! Cena to niecałe 1000 zł.
I tu sie kolega myli. Licencja EDU tylko do nauki chcesz uzywać komercyjnie kup Upgrade albo wersję Komercyjną. Tak jest z każdym oprogramowaniem w wersji edukacyjnej. Sam posiadam kilka licencji Corela w wersji domowej/edu równiez i jest wyraźnie zaznaczone nawet w tytule okna jest napisane "nie do użytku komercyjnego". Ale jak kolega woli żeby PG przyszło i zarekwirowało sprzęt itp a potem jeszcze BSA zażądała kary od nielegalnego wykorzystywania oprogramowania to prosze bardzo. Poza tym poczytaj jak to jest z niektórym "darmowym" oprogramowaniem gdzie jest zaznaczone "z wyłączeniem użytku komercyjnego" np. Avasty i inne podobne "darmowe" antywiry. Nawet początkowo darmowy SketchUp miał wyłączenie komercyjne.
[/quote]
Nie, nie mylę się! Właśnie o to chodzi, że licencja edukacyjna Rhino jest o tyle wyjątkowa, że może być wykorzystywana do celów komercyjnych w czasie trwania nauki, jak i po jej zakończeniu! Proszę bardzo tu dowód: http://www.literka.com.pl/licencje-edu/
Odpowiedz
#13
(07-04-2011, 10:29)Lucjusz link napisał(a): Nie, nie mylę się! Właśnie o to chodzi, że licencja edukacyjna Rhino jest o tyle wyjątkowa, że może być wykorzystywana do celów komercyjnych w czasie trwania nauki, jak i po jej zakończeniu! Proszę bardzo tu dowód: http://www.literka.com.pl/licencje-edu/

Nie był bym taki pewien bo to co podałeś to tłumaczenia jakiejś tam firmy która sprzedaje tylko. Najważniejsze co mówi licencja producenta i zawsze do niej się odnoś a nie jakiś tam pośredników. Nie raz widziałem jak pośrednicy mówili co innego niż jest w licencji. Sam Microsoft zmieniał kilka razy licencję do XP w trakcie trwania jego produkcji/sprzedaży. I w tym momencie powiedzmy kończysz szkołę zakładasz własną firmę ... niestety ale tego oprogramowania juz nie możesz komercyjnie użytkować dlatego że z osoby prywatnej stałeś się osobą prowadzącą działalność gospodarczą a oprogramowanie jest legalne w działalności gospodarczej potwierdzone dowodem zakupu, wyjątkiem jest oprogramowanie na zasadach licencji GNU/GPL. Dlatego licencje EDU są o wiele tańsze od tego samego produktu w wersji komercyjnej bo właśnie mają tą restrykcję. 
Odpowiedz
#14
(07-04-2011, 01:06)struna link napisał(a): [quote author=Lucjusz link=topic=8369.msg97442#msg97442 date=1302164989]
Nie, nie mylę się! Właśnie o to chodzi, że licencja edukacyjna Rhino jest o tyle wyjątkowa, że może być wykorzystywana do celów komercyjnych w czasie trwania nauki, jak i po jej zakończeniu! Proszę bardzo tu dowód: http://www.literka.com.pl/licencje-edu/

Nie był bym taki pewien bo to co podałeś to tłumaczenia jakiejś tam firmy która sprzedaje tylko. Najważniejsze co mówi licencja producenta i zawsze do niej się odnoś a nie jakiś tam pośredników. Nie raz widziałem jak pośrednicy mówili co innego niż jest w licencji. Sam Microsoft zmieniał kilka razy licencję do XP w trakcie trwania jego produkcji/sprzedaży. I w tym momencie powiedzmy kończysz szkołę zakładasz własną firmę ... niestety ale tego oprogramowania juz nie możesz komercyjnie użytkować dlatego że z osoby prywatnej stałeś się osobą prowadzącą działalność gospodarczą a oprogramowanie jest legalne w działalności gospodarczej potwierdzone dowodem zakupu, wyjątkiem jest oprogramowanie na zasadach licencji GNU/GPL. Dlatego licencje EDU są o wiele tańsze od tego samego produktu w wersji komercyjnej bo właśnie mają tą restrykcję. 
[/quote]
Widzę, że jesteś wyjątkowo zatwardziały w swoich poglądach :razz: Tutaj z oficjalnej strony producenta http://www.rhino3d.com/eduproducts.htm Dokładnie to samo co na stronie, którą podałem wcześniej, tyle, że w jęz. angielskim. Mam nadzieję, że teraz Cię definitywnie przekonałem  ;-)
Odpowiedz
#15
Lucjusz nie jestem zatwardziały jak najbardziej reformowalny ale nie przeczytałeś uważnie moich postów. Skoro producent tak pozwala ja mówie ok ale są perwne przypadki w których jest to niemożliwe. Poza tym czasem to co na stronie www jest napisane nie ma się adekwatnie do tego co jest zapisane w licencji zawartej razem z oprogramowaniem. A panom z BSA czy PG tego nie przetłumaczysz uwież mi wiem to z autopsji no nie mojejj ale widziałem to dość blisko. Dlatego zawsze wolę przeczytać uważnie licencję zawartą z oprogramowaniem. Tak jest apropos np. z Ofiice 2010 Starter niby na stronie pisze że nie do użytku komercyjnego ale przeanalizowałem licencję zawartą z oprogramowaniem i nigdzie nie mogłem znaleźć wpisu o tej restrykcji. Tak więc ... skoro można to można ale ...zawsze jakieś będzie.
Odpowiedz
#16
Dziękuję Wam za odpowiedzi Smile
Przyznam, że nie wiedziałem o tym co napisał Struna więc bardzo dziękuję za wzmiankę o tym Wink
Póki co, będę "bawić" się w Solid Edge'u , może uda mi się coś wykombinować... Wink
Pozdrawiam Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pytanie o prawa autorskie Taron78 1 2,602 09-12-2010, 07:23
Ostatni post: SZKUTNIK
  [Pytanie] Corel Draw - jak przeciąć ? Marek S. 15 12,714 20-11-2010, 11:33
Ostatni post: wieslaw_
  [pytanie]Wydruk modelu w innej skali? Mihu 3 6,061 04-07-2008, 05:57
Ostatni post: Mihu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości